Ще одним засобом популістського впливу є пристосування, суть якого полягає у використанні суб'єктом політичної дії, рішення в особистих інтересах. Наприклад, коли проведення реформи або прийняття закону забезпечує кар'єрний ріст.
Зміст популізму як специфічного методу управлінського впливу обумовлено особливостями його реалізації, ефективність якої визначається здатністю суб'єкта охопити своїм впливом максимально можливу кількість людей. При цьому дія набуває тим більший масштаб, чим більше число концентрує свою увагу на цього суб'єкта. Концентрація уваги означає виділення його серед інших суб'єктів зважаючи відхилення дій від загальноприйнятих, поширених, від соціальної норми. В якості таких дій можуть виступати слова, жести, зовнішній вигляд - все те, що визначає популістський стиль діяльності.
Популістський стиль діяльності - це механізм завоювання підтримки виборців, заснований на нестандартних прийомах, способах і способі поведінки політичного лідера.
Для популістського стилю характерні такі риси:
• "загравання" з масами, говорити тільки те, що вони хочуть почути;
• "ходіння в народ" (апеляція до широких мас у країні);
• "народна дипломатія" (апеляція до широких мас за кордоном);
• створення іміджу рішучого, впевненого в собі політика;
• вміння коротко і дохідливо викладати свої програми;
• створення видимості людини з народу: "я такий самий, як і ви";
• використання національних і патріотичних почуттів народу;
• демонстрація підтримки з боку відомих особистостей, "зірок" естради, акторів і т.д.
• створення привабливого іміджу за допомогою засобів масової інформації;
• принародно підписання державних документів, роздача грошей;
• поведінка, що відхиляється:
нестандартний одяг;
зухвала поведінка;
демонстративні жести;
громадські скандали;
ненормативна лексика.
Соціальний механізм формування популізму стосовно діяльності політичних інститутів дозволяє розкрити теорія організаційної гри М. Крозьє та Е. Фрідберга. Відповідно до цієї теорії, у рамках політичної організації, якою є представницький орган державної влади, популізм є одним з видів стратегічної гри. Стратегія кожного з гравців в організації підпорядкована одній меті - отриманню максимальних переваг в рамках існуючих в ній правил гри за рахунок обмеження можливостей інших учасників або розширення своїх власних. Кожен гравець прагне поставити інших в позицію, в якій їх дії будуть зумовлені, а його власні - вільні.
Ступінь свободи залежить:
• від ступеня контролю політичним суб'єктом тих чи інших сфер суспільного життя;
• від значимості даних сфер для завоювання підтримки народу. Популістські дії політиків найбільш інтенсивні в тих сферах суспільно-політичного життя, які мають найбільше значення з точки зору громадян (наприклад, соціальна сфера);
• від кількості часу, протягом якого гравець може використовувати ресурси, що дозволяють йому контролювати політичні події і визначати дії інших гравців відповідно до встановлених правил. При наближенні виборів популістські устремління політиків зростають;
• від можливостей взаємодії з різними органами влади (центр і регіон), з виконавчою та законодавчою гілками влади, з партійними структурами.
Перехід політиків з однієї структури в іншу є звичайною справою. Головне для популіста - завоювання підтримки народу, яка здатна забезпечити високе положення в будь-якій управлінській структурі. У залежності від цього положення можна критикувати виконавчу владу за невміння ефективно витрачати народні гроші, або звинувачувати законодавчу владу в недосконалості законів і тяжке становище людей, акцентувати увагу народу на "регіональних баронів", розтринькують федеральні кошти або переконувати громадян у нездатності центральної влади навести порядок у регіонах.Можливості політичного суб'єкта залежать від займаного положення в суспільстві. Перебуваючи у різних владних структурах, можна використовувати їхні ресурси, що дозволяють контролювати політичні події і визначати дії інших політичних суб'єктів.
Таким чином, найважливішим фактором формування популізму виступає баланс впливу людей на процес контролю і прийняття рішень, визначається формальною структурою організації.
2. Політичні та соціальні фактори формування популізму виконавчих і законодавчих органів влади
Популістська діяльність характерна не тільки для окремих політиків, партій і рухів, але також для органів виконавчої та законодавчої влади в цілому.
Особливо часто до популізму вдаються в умовах політичної нестабільності, коли обидві гілки влади як самоствердження прагнуть залучити на свій бік більшість населення. Така обстановка загрожує політичними конфліктами і може призвести до соціальних вибухів. Вона характеризується тим, що виборці чекають від своїх обранців реальних кроків, спрямованих на підвищення якості життя: збільшення зарплати, поліпшення умов праці, розширення можливостей для освіти і медичного обслуговування, забезпечення громадської безпеки, захист вкладів населення і т.д. Коли можливості держави незмірно нижче потреб населення, виникає конфліктна ситуація. Суть її полягає в тому, що в суспільстві, що характеризується популістськими прагненнями політичних суб'єктів, виборці вимагають від своїх представників у владних структурах (президента, губернатора, депутати) виконання передвиборних обіцянок, які, як правило, були ними дані без урахування реальних соціально-економічних можливостей країни або регіону. У сформованих умовах між виконавчою і законодавчою владою починається переведення стрілок народного обурення на того, хто винен у ігноруванні цих обіцянок.
У результаті такої політики на тлі агонізуючої економіки і нездатності владних структур нормалізувати обстановку в країні окремі суб'єкти політичної влади, і навіть окремі її гілки, прагнуть нажити політичний капітал, звинувачуючи в неспроможності своїх опонентів.
Тому діяльність народних обранців в органах як виконавчої, так і законодавчої влади все більше підпорядковується цілям та інтересам, які є незрозумілими і навіть чужими для виборців. У результаті падає довіра до інституту представницької влади, що в кінцевому підсумку призводить до розчарування в демократичних цінностях серед громадян.
Політичними факторами формування популізму виконавчих і законодавчих органів влади є наступні:
1) владне поділ конституційних повноважень;
2) характер взаємодії між органами влади;
3) особливості функціонування органів влади;
4) існуюча зв'язок з виборцями;
5) підготовка до референдуму або виборів.
Владне поділ конституційних повноважень між виконавчою і представницькою органами влади визначає вектор їх популістської діяльності. У країнах, де парламент формує уряд, підстав для популізму і протистояння з виконавчою владою менше, ніж у країнах, в яких виконавча влада формується президентом.
Велике значення на формування популістських устремлінь має зв'язок з громадянами. Американський політолог Роберт Даль, посилаючись на Дж. Медісона, зазначав, що "число членів виконавчих і судових органів невелика, їх знає лише невелика частина виборців; ... виконавча влада є об'єктом заздрості і непопулярна. Навпаки, члени законодавчих органів живуть серед народу і пов'язані з ним узами кровними і узами дружби ".
Найважливішими соціальними чинниками формування популізму виконавчих і законодавчих органів влади є вимоги різних соціальних груп реалізації соціальної політики, з одного боку, і підтримка громадянами існуючої політичної системи, її інститутів, з іншого боку.
Підтримка - це поведінка та дії або готовність до них людей, спрямовані на захист політичної системи, окремих її інститутів. Підтримка виступає в різних формах: матеріальної (виплата податків, праця на громадських засадах, старанна військова служба тощо); дотримання законів та інших нормативних актів державної влади; активної участі в політичному житті з метою збереження та утвердження політичних цінностей; шанобливому ставленні до державної влади, державної символіки.
Зростання вимог веде до ослаблення політичної системи. При великій кількості вимог виникає стан напруженості політичної системи, що трансформується в недовіру до тієї чи іншої гілки влади або до обом гілкам відразу. Прийняти рішення, що задовольняють вимоги громадян, досить складно в силу їх різноманітності та суперечливості. Особливо в періоди соціальних криз, коли кількість вимог різко зростає. Збереження балансу вимог і підтримки є необхідною умовою стабільного існування політичної системи. Методи досягнення такого балансу залежать від положення, займаного суб'єктами влади в політичній системі.
Популізм виконавчої влади може виявлятися не тільки в популістських рішеннях, але і в критиці законодавчої влади за "погані" закони та низьку продуктивність праці. Важливо пам'ятати: неправомірно вважати популізмом будь-яку критику, а тільки ту, яка не обгрунтована.
3. Популізм і демагогія
Одне з визначень популізму говорить: "Популізм - це діяльність, що має на меті забезпечення популярності в масах ціною необгрунтованих обіцянок, демагогічних гасел і т.д. Популіст в сучасній політиці - діяч, заграє з масами". Відповідно до іншого: "популізм - вид соціальної і політичної демагогії".
У Древній Греції демагогами називали політичних діячів, які мали видатними ораторськими здібностями, що робило їх популярними у суспільстві, тобто демагог - це народний вождь. А демагогія означала "керівництво народом".