Під час опитування виявилося, що Віктора Ющенка більшість людей вважає не самостійним політиком. Трохи менше людей вважає, що Віктор Янукович є зовсім не самостійним. Віктора Ющенка вважають повністю залежним від США, а Віктора Януковича – від Росії.
Дуже суперечливим стало прагнення Віктора Ющенка до того, щоб Україна вступила до НАТО (Північно-Атлантичного Союзу). Президент вважає, що вступ до НАТО є черговим кроком до співробітництва з розвиненими країнами Європи, а в результаті – до вступу в ЄС.
При цьому, більшість українців, особливо, серед молоді, підтримує вступ України до ЄС, але не підтримує вступ до НАТО. Це аргументується, по-перше, тим, що Україна є позаблоковою, нейтральною державою, завдяки чому знаходиться в безпеці, а також тим, що вступ до НАТО означатиме відвернення від Росії.
Якщо українець не бажає, щоб Україна вступала до НАТО, це означає, що він не підтримує такий крок Віктора Ющенка, що в результаті впливає на його рейтинг. Цим користується опонент Президента України, Віктор Янукович, який є противником НАТО і представляє Віктора Ющенка як людину, яка ставить під загрозу безпеку України. Таким чином рейтинг Віктора Януковича зростає, а Віктора Ющенка – знижується.
У більшості випадків підтримка виборцем Віктора Януковича означає повністю негативне ставлення до Віктора Ющенка і навпаки. Таким чином, кожен із політичних діячів може підвищити свій рейтинг, знизивши рейтинг опонента.
Судячи по результатам опитувань, рейтинг Віктора Ющенка постійно падає, а Віктора Януковича – зростає. Важливу роль у цьому випадку відіграє те, що Віктор Ющенко забагато уваги звертає на історію, а Віктор Янукович у цей час працює над уладнанням проблем сучасності та майбутнього. Однією з невдалих ідей, але вірних з точки зору патріотизму, ідей Віктора Ющенка було перейменування вулиць, назви яких присвячені Радянському Союзу. В економічно тяжкі для України часи зовсім не логічно займатися такою дорогою справою, котра не нагодує народ.
Висновки до третього розділу
Віктор Ющенко та Віктор Янукович – політичні діячі, котрі не можуть плідно співпрацювати. Їх політичні програми суперечать одна одній, тому підвищення рівня іміджу одного з них неодмінно означає зниження рівня іншого.
Результати соціологічних опитувань показують динаміку зміни рейтингу популярності В. Ющенка та В. Януковича серед населення України. Рейтинг Віктора Ющенка був на висоті в 2004-2005 роках, коли імідж Віктора Януковича знижувався, але потім тенденція суттєво змінилася. Все менше людей підтримують Віктора Ющенка, вважаючи його слабким і ненадійним, і все білше підтримують Віктора Януковича, як політика сильного та більш надійного. Колишні прихильники Віктора Ющенка все частіше переходять на бік Віктора Януковича, вважаючи, що нинішній Президент України є розчаруванням.
Ці факти пов’язані, перш за все з покладанням народом на Віктора Ющенка великих надій і невиконання Президентом своїх передвиборчих обіцянок, не залежно від того, зі своєї вини він їх не виконує чи йому хтось заважає.
ВИСНОВКИ
1. Імідж лідера – це чинник, що об’єднує дію всієї сукупності інших факторів електорального вибору (об’єктивні і суб’єктивні складові образу політика). Імідж не надає повне зображення лідера, а створює найбільш оптимальний образ в конкретній соціально-політичній ситуації. Найважливішими його функціями є завоювання симпатій, довіри і уваги електорату, підвищення його активності на виборах; підвищення інформованості виборців в сприятливому для політика ракурсі; нейтралізація заходів опонентів. Імідж політика всеукраїнського чи регіонального рівня визначається особистістю кандидата; тим, як його подають ЗМІ; історичними подіями або труднощами, з котрими він стикається. У феномені іміджу політичного лідера існують два рівні: макрорівень, що визначається процесами і явищами, до яких політик залучається, і мікрорівень – сфера його свідомої діяльності та несвідомих проявів, які можна ототожнити з особистістю й індивідуальністю, що обумовлюють специфіку діяльності і статусно-рольовий потенціали. На формування іміджу політичного лідера суттєво впливає політична культура. Політична культура українських громадян фактично є перехідною від підданської до активістської, для якої характерний стан розгубленості, соціальна пасивність, фрагментарність, маніхейство, маргіналізація, деморалізація, редукціонізм, амбівалентність ціннісних орієнтацій. Зазначені риси і особливості політичного менталітету українства перебувають у діалектичній єдності, утворюючи цілісну характеристику української політичної свідомості, яка є основою для формування іміджу сучасного українського політика. Аналіз політичної ситуації дозволяє зафіксувати існування координаційно-субординаційних зв’язків між рівнем існуючої політичної культури громадян України і рівнем сприйняття ними політичних технологій, а показником може бути певний відсоток іміджеутворених рис, що відповідають реальним. Своєрідністю формування іміджу українського політика є те, що він створюється в умовах занепаду цінностей, які були притаманні минулим поколінням, й одночасно із застосуванням новітніх виборчих технологій. Сьогодні, в умовах відсутності єдиних цілісних ідеологічних поглядів лідерів на розвиток держави, чіткої національної ідеї, відсутній загальний стрижень, який визначає напрям дій і думок людей. Тому, в контексті політичної свідомості, у процесі формування іміджу політика, наголос робиться саме на політичну психологію, в межах якої проходить формування іміджу певного лідера, і має місце процес маніпулювання свідомістю через різноманітні політичні технології. В іміджі сконцентровані зусилля політтехнологів, маркетологів, політологів, однак, сьогодні менш реальними є перемоги іміджмейкерських проектів, якщо за ними не стоять реальні дії. В таких умовах посилюється значення формуванням іншого іміджу політика, який би відповідав сутності трансформації суспільства та іміджу політичної партії.
Оптимальний імідж політика – це певне поєднання таких видів іміджу, як дзеркальний, реальний і бажаний. Він є синтезуючим і об’єднує такі позиції: наявність певного переліку тих рис, які забезпечують основу іміджу і які відповідають докорінним вимогам виборців, а також максимальне співпадіння сутності політичного лідера з іміджеутворюючими рисами, яких реально можна досягнути.
2. Сприйняття образів Віктора Ющенка та Віктора Януковича значно відрізняються. Віктор Ющенко сприймається як орієнтований на Європу патріотичний політик, у той час, як Віктор Янукович – політик, орієнтований на Росію, який розглядає питання патріотизму як другорядне в політиці. Віктора Ющенка сприймають у Європі, тоді як до Віктора Януковича ставляться з повагою в Росії і не бачать у ньому гідного політика європейці. Життєві шляхи В. Ющенка та В. Януковича помітно різні, хоча обидва політики поступово йшли до того, щоб стати політичними лідерами, яких підтримує народ. В. Янукович починав свою діяльність зі звичайного робітника на заводі, що викликає неабияку повагу серед робітничого класу в Україні, а В. Ющенко одразу після школи отримав вищу освіту та почав працювати за спеціальністю, що в свою чергу позитивно вплинуло на враження інтелігенції про цього політичного лідера. В. Ющенко сприймається як м’яка і навіть слабка особистість, тоді як В. Янукович – особистість сильна. Обидва політичні лідери досягали вершин поступово, проходячи важкий трудовий шлях. Віктор Ющенко та Віктор Янукович зовсім різні особистості з суттєво різними інтересами, тому й прихильники їх теж зовсім різні. Зазвичай прихильність до одного з них виключає можливість прихильності до іншого. Це породжує конфлікти в суспільстві, що робить обох лідерів більш яскравими та помітними.
3.Віктор Ющенко та Віктор Янукович – політичні діячі, котрі не можуть плідно співпрацювати. Їх політичні програми суперечать одна одній, тому підвищення рівня іміджу одного з них неодмінно означає зниження рівня іншого.
Результати соціологічних опитувань показують динаміку зміни рейтингу популярності В. Ющенка та В. Януковича серед населення України. Рейтинг Віктора Ющенка був на висоті в 2004-2005 роках, коли імідж Віктора Януковича знижувався, але потім тенденція суттєво змінилася. Все менше людей підтримують Віктора Ющенка, вважаючи його слабким і ненадійним, і все білше підтримують Віктора Януковича, як політика сильного та більш надійного. Колишні прихильники Віктора Ющенка все частіше переходять на бік Віктора Януковича, вважаючи, що нинішній Президент України є розчаруванням.
Ці факти пов’язані, перш за все з покладанням народом на Віктора Ющенка великих надій і невиконання Президентом своїх передвиборчих обіцянок, не залежно від того, зі своєї вини він їх не виконує чи йому хтось заважає.
Отже, Віктор Ющенко – це політичний діяч, який мав велику підтримку з боку народу, але втратив її, роблячи нелогічні політичні кроки та проявляючи свою слабкість як політика. В політичній практиці Віктора Ющенка є видання наказів, які він не в змозі реалізувати. Крім того, саме під час його президентства в Україні настала велика економічна криза, яку деякі пов’язують із неправильним управлінням державою.
Віктор Янукович – навпаки, політик, який, ніби-то, безнадійно втратив владу після президентських виборів 2004 року. Він втратив тоді підтримку багатьох українців, але, завдяки нелогічним політичним крокам Віктора Ющенка, йому вдалося знову віднайти себе на політичній арені та завоювати підтримку з боку значної кількості народу.
Перебування Віктора Ющенка на посаді Президента України стало розчаруванням для тих, хто його підтримував і боровся за справедливість.