Смекни!
smekni.com

Словник політологічних понять (стр. 1 из 3)

Словник політологічних понять

Основні політологічні поняття.

Політологія - це наука про політику та політичному управлінні, про розвиток політичних процесів і систем, поведінці і діяльності суб'єктів політики.

Влада (політична) - це є система соціально-політичних відносин, що виражають можливість, здатність і право будь-кого вирішальним чином впливати на дії і поведінку інших людей та їх груп, тобто підпорядковувати їх, спираючись на свою волю і авторитет, правові та моральні норми, загрозу застосування сили і покарання в разі непокори.

Легітимність - (від лат. Legitimus - законний) - визнання правомірності офіційної влади суспільством, міжнародними організаціями і державами. Легітимність висловлює усвідомлення і прийняття членами суспільства загальновизнаного порядку, результатів виборів, формування і діяльність владних структур і організацій. Відповідно легітимність не слід плутати з легальністю, тобто з законністю.

Держава - мовою політичної науки державу можна визначити як особливий тип соціальних зв'язків і явищ, який (тип) характеризується наступними суттєвими рисами: а) відношенням влади і підпорядкування; б) монопольним використанням насильства тими, хто володіє владою; в) наявністю юридичного порядку; г) відносною сталістю; д) інституціональним виміром. [1]

Правова держава - це така форма організації державної влади, при якій держава і громадяни пов'язані взаємною відповідальністю при безумовному верховенстві конституції, демократичних законів і рівності всіх перед законом.
Соціальна держава - соціальна держава можна визначити як демократична держава, що спирається на широку соціальну основу і проводить активну і сильну соціальну політику, спрямовану на підвищення або стабільне забезпечення життєвого рівня населення, захист та реалізацію прав і свобод громадян, на створення сучасних систем охорони здоров'я, освіти і соціального забезпечення, на підтримку незаможних і малозабезпечених верств, на запобігання і успішне вирішення соціальних конфліктів. [2]

Громадянське суспільство - це не державна частина суспільства, заснована на автономії індивідів. Це сім'я, школа, добровільні організації та спілки, духовним виразником інтересів яких є громадська думка.

Демократія - (від грец. Demos - народ і kratos - влада) - влада народу, обрана народом і для народу, народовладдя. Демократія є багатопланове явище, яке в політичних і гуманітарних науках розглядається як: 1) форма держави, державного устрою та правління; 2) принцип організації суспільного життя, діяльності політичних партій і громадських організацій; 3) характер і рівень забезпечення прав, обов'язків і свобод громадян, їх участь в управління. В основі демократії лежить дотримання прав і свобод людини, наповнення їх відповідним соціально-економічним змістом (гідний рівень життя, наявність у суспільстві сильного «середнього класу», загальнодоступність освіти та охорони здоров'я), забезпечення умов для вільного волевиявлення громадян, їх повноправної, зацікавленого і постійного участі в політиці.

Тоталітарний політичний режим - державна влада суворо централізованою і фактично належить апарату правлячої партії, владної організації або військової хунти. Главою держави і уряду - стає непідзвітний лідер, який концентрує у своїх руках найвищі законодавчі, виконавчі, а іноді і судові функції. Населення країни практично усувається від участі у системі управління державою, оскільки представницькі органи або скасовуються, або формуються з порушенням принципу загального виборчого права. Правлячі кола відкрито демонструють різні метол насильства, різко і рішуче придушуючи будь-які спроби опору проведеного курсу. Активізується діяльність і втручання в усі сфери суспільного життя силових структур - армії, поліції та органів безпеки. В економіці панує монопольний контроль з боку держави. Характерна однопартійна система. Діяльність опозиційних партій і рухів суворо заборонено. Супротивники режиму піддаються поліцейському терору. (Колишній Радянський Союз)

Авторитарний політичний режим - на відміну від тоталітарного, нерідко використовує обмежений політичний плюралізм, який виражається в тому, що влада вдається до виборчого заборони або тимчасового припинення діяльності деяких партій, громадських об'єднань профспілок. Не допускаючи сильної опозиційної політичної діяльності, авторитарний режим зберігає відому автономію особи і суспільства в не політичних сферах. Втручання в економіку зазвичай носить обмежений характер, спрямовується на підтримку

Демократичний політичний режим - найбільш поширений в економічно розвинених країнах, зі стійкими традиціями демократії, лібералізму та плюралізму, активістської політичної культурою. Характерні риси демократичного режиму:

- Визнання народу як джерела влади
- Виборність основних органів влади і посадових осіб, їх підзвітність виборцям
- Підконтрольність та відповідальність державних органів, що формуються шляхом призначення, перед виборними установами
- Проголошення основних демократичних прав і свобод; рівність всіх громадян перед законом
- Легальне існування плюралізму в суспільстві, наявність розвиненої двох-або багатопартійності;
- Державний устрій за принципом «поділ влади»;
- Створення необхідних умов для розвитку «середнього класу», що виступає соціальною основою демократичного режиму.

Політичний режим - сукупність характерних для певного типу держави політичних відносин, застосовуваних владою засобів і методів, сформованих відносин державної влади і суспільства, пануючих форм ідеології, соціальних і класових взаємовідносин, стан політичної культури і свідомості.
Політика - різноманітний світ відносин, діяльності, поведінки, орієнтацією і комунікаційних зв'язків між класами соціальними групами з приводу влади та управлінням суспільством; основними факторами політики виступають перш за все великі соціальні групи (класи, нації, народи, цивілізації), що виражають їхні інтереси політичні організації, інститути, руху і лідери.
Політичний конфлікт - представляє собою вид відносин, де взаємодіють політичні інтереси і їхні носії, а також застосовуються політичні методи вирішення конфліктів у будь-яких інших сферах суспільства.

Політична криза - загальне (масове) невдоволення та обурення діяльністю правлячих кіл, які продемонстрували свою нездатність вирішувати які стоять перед країною, народом найважливіші питання їх життєдіяльності. Ця втрата довіри мас до своїх політичних і державним лідерам, уряду, керівної партії. Існують і окремі випадки політичної кризи: урядовий і криза партії.
Компроміс - (від латинського compromissum), угоду на основі взаємних поступок.
Консенсус - (від лат. Consensus), прийняття рішення у парламенті та його комісіях, на конференціях і нарадах на основі загальної згоди без голосування і при відсутності формально заявлених заперечень.

Толерантність - терпимість

Політична соціалізація - це процес становлення і розвитку політичної свідомості та політичної поведінки людини.

Особистість - особистість традиційно розглядається як людський індивід, продукт спілкування і свідомості, як носій соціальних якостей, обумовлених конкретно-історичними умовами життя суспільства. Тому особистість можна визначити як індивідуальне буття суспільних відносин. Такий підхід несе в собі двояке розуміння особистості: як щось соціальне (буття суспільних відносин) і як щось індивідуальне (індивідуальне буття)

Політична еліта - це складова меншість суспільства диференційовані групи осіб, що володіють якостями лідерства і підготовлені до виконання управлінських функцій, що займають керівні посади або безпосередньо впливають на прийняття владних рішень у суспільстві.

Політичне лідерство - одні дослідники визначають політичне лідерство як «прийняття рішень», інші - як «управління», треті - як «вплив», а четверті визнають лідерами лише «новаторів», тих, хто «веде вперед», а просто керівників продовжують іменувати чиновниками, бюрократами.Під «політичним лідером» слід розуміти будь-якого, незалежно від формального рангу, учасника політичного процесу, прагне і здатного консолідувати зусилля оточуючих і активно впливати (в рамках території, регіону, міста, країни) на цей процес для досягнення позначених і висунутих ним цілей.

Унітарна держава - характеризується централізованим керівництвом адміністративно-державними одиницями і відсутністю відособлених (самостійних) державних утворень. У рамках цієї держави можлива широка територіальна або національна автономія. У сучасному світі до багатонаціональних унітарних держав можна віднести Китай, Іспанію, Румунію, В'єтнам, Лаос, ПАР та інших
Федерація - це єдина держава, що утворюється на добровільній основі двома або кількома державами, кожна з яких має свою конституцію, законодавчі та виконавчі влади, судові органи. Разом з тим федерація має єдину конституцію, загальнофедеральні органи державної влади, єдині збройні сили, єдину грошову одиницю. (США, Канада, Мексика, Бразилія, Аргентина, Німеччина, Австрія та ін)
Конфедерація - міждержавний союз, у якому його члени абсолютно автономні, мають незалежну систему органів управління та законодавства, мають право санкціонування та нуліфікації (скасування) актів союзних органів, мають самостійне громадянство, свою валюту, національну армію.Правовою формою закріплення даного об'єднання є не конституція, а договір. У конфедерації немає єдиної території.

Етнос - історично склалася на певній території стійка сукупність людей, що володіють загальними рисами і стабільними особливостями культури (включаючи мову) і психології, а також свідомості своєї єдності і відмінності від інших утворень. Тобто етнос - це відносно відокремлений народ.
Нація - згідно з найбільш широко поширеним уявленням, під нацією розуміється історично сформована спільність людей - громадян певної держави, якій притаманні такі риси, як стійке єдність економічного життя, мови, особливості культури і традицій, а також індивідуальне та групове свідомість і самосвідомість, що дозволяє відносити себе до певної національної спільноти і відрізняти себе від інших.