2.1 Аналіз організаційно-правового стану підприємства
Написання дипломної роботи проходить з використанням в якості об’єкта вивчення Товариства з обмеженою відповідальністю „Лан”, що знаходиться в с. Гайове Барського району.
Товариство створено і діє на підставі Статуту зареєстрованого Барського районною адміністрацією 21 лютого 2000 року. Копія статуту прикладена до роботи (додаток 1).
Відповідно до вище зазначеного Статуту і чинного законодавства України ТОВ „Лан” є юридичною особою і створене в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса с. Гайове.
Товариство має право від свого імені укладати договори, набувати майно, а також майнові та особисті немайнові права, вступати в зобов’язання, бути позивачем в арбітражному та третейському судах.
ТОВ „Лан” має свій самостійний баланс відокремлене майно, а також розрахунковий та інші рахунки в банківських та інших кредитних установах для зберігання грошових коштів здійснення всіх видів розрахункових, кредитних та касових операцій.
Товариство несе відповідальність за своїми зобов’язаннями всім майном, на яке відповідно до законодавства може бути звернене стягнення. Засновники не відповідають за зобов’язаннями товариства, а товариство не відповідає за зобов’язання засновників. Засновники зазнають збитків у межах своїх внесків.
Засновниками товариства можуть бути, як українські так і іноземні юридичні та фізичні особи, крім випадків передбачених законодавчими актами України.
Товариство може бути учасником будь-якого іншого господарського товариства та об’єднання підприємств чи організацій, має право створювати дочірні підприємства, філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, які можуть діяти від свого імені на основі положень про них. Товариство може вступати в союзи, а також приймати участь у концернах, асоціаціях та інших об’єднаннях підприємств, також випускати, реалізувати та купувати цінні папери.
В Статуті затверджені наступні права товариства:
- здійснювати волювання, користування та розпорядження своїм майном і грошовими коштами;
- самостійно вирішувати питання планування, проектування, організації виробництва, розміщення обладнання, матеріалів, структурних підрозділів, служб, а також комерційної діяльності;
- самостійно вирішувати питання прийому та звільнення, встановлювати форми та розмір оплати праці та матеріального заохочення співробітників товариства та осіб, що приймають участь в його роботі;
- самостійно купувати, міняти, орендувати, в підприємств, організацій, закладів і фізичних осіб будівель, транспорт, устаткування, сировину, матеріали та інше майно;
- списувати з балансу своє майно в тому випадку коли воно фізично або морально застаріло, зносилося, або проводити відчуження свого майна будь-яким зручним шляхом;
- передавати своє майно в користування іншим юридичним та фізичним особам, здавати в оренду, здійснювати лізингові операції або продавати;
- здійснювати зовнішньоекономічну діяльність;
- інші права передбачені законодавством України.
- Товариство має свою печатку, штампи, бланки, товарні знаки та іншу фірмову символіку, зразки якої затверджуються директором.
- Основними видами діяльності, якими займається ТОВ „Лан” є:
- організація виробництва, переробка та реалізація різноманітних видів екологічночистої сільськогосподарської продукції, в тому числі рослинництва, тваринництва, рибальства, бджільництва, іншої продукції;
- проведення селекційної роботи в рослинництві і тваринництві;
- виробництво та реалізація продукції виробничо-технічного призначення товарів народного споживання, продуктів харчування, сільськогосподарської продукції тощо;
- розробка і провадження в практику науково обґрунтованих систем захисту тварин, хутрових звірів і риб від поширених хвороб різної етіології;
- організація оптової та роздрібної торгівлі матеріальними та сировинними ресурсами, продукцією, виробничо-технічного призначення, товарами народного споживання, сільськогосподарською та іншою продукцією;
- проведення ярмарків, аукціонів, виставок, виставок-продажу та організація інших аналогічних закладів;
- організація виробництва, ремонту та експлуатації об’єктів житлового та не житлового призначення;
- транспортні перевезення;
- створення та комплексна експлуатація власної мережі магазинів, кіосків, торгових точок для реалізації сільськогосподарської продукції;
- збір та переробка втор сировини та відходів промисловості;
- купівля, продаж, надання в оренду будівель, приміщень, обкладення, та іншого нерухомого майна.
Майно товариства складається з основних фондів та оборотних коштів, а також інших цінностей.
Джерелами формування є:
- грошові кошти, майно, а також майнові права передані йому засновниками;
- кошти, майно та майнові права одержані в результаті господарської діяльності;
- інші кошти, майно та майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність).
Ризик випадкової загибелі або надходження майна, що є власністю товариства, і що передане йому в користування засновниками несе товариство.
Засновники товариства не мають відокремлених прав на окремі об’єкти, що входять до складу майна товариства.
Товариство має право орендувати землю та майно у власників земельних та майнових паїв на договірній основі.
З метою забезпечення діяльності Товариства за рахунок внесків засновників створено Статутний капітал в розмірі 7,4 тис. грн.
Вкладами засновників можуть бути:
Будинки, споруди, обладнання, нематеріальні активи, запаси, грошові кошти (в тому числі й в іноземній валюті).
До моменту державної реєстрації кожен засновник повинен був внести 30% грошових коштів у статутний капітал. Залишок частки Статутного капіталу вноситься протягом року після реєстрації товариства.
Товариство має право змінювати розмір Статутного капіталу. Кожен засновник має право подати свою частку Статутному капіталі.
Товариство створює Резервний капітал в обсязі 25% від Статутного капіталу, який формується шляхом щорічних відрахувань від суми чистого прибутку. В Статуті товариства передбачено такі права засновників:
- брати участь в управлінні справами товариства;
- брати участь в розподілі прибутку та одержувати його частину відповідно до внеску;
- одержувати інформацію про діяльність товариства;
- інші права передбачені законодавством України.
- Засновники зобов’язані:
- додержуватися установчих документів товариства і виконувати рішення його зборів;
- виконувати свої зобов’язання щодо майнової участі;
- оплачувати свою частку;
- не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;
- сприяти товариству у здійсненні його діяльності;
- не приймати участі в різного роду діяльності, яка може перешкоджати вирішенню господарських питань товариства;
- нести інші обов’язки передбачені чинним Законодавством України.
Вищим органом управління товариства є збори засновників. До них входять засновники або їх представники. Учасник товариства має право передати свої повноваження у зборах іншому учаснику або представнику іншого засновника. Кожний учасник має голоси пропорційно до внеску в Статутний капітал. У випадку, коли ухвалою зборів засновників можуть бути порушені інтереси ще одного або декількох засновників, зокрема під час розгляду питання про виключення засновника з товариства, ці засновники або їх представники у голосуванні участі не беруть.
Збори обирають свого голову на три роки із числа засновників або їх представників.
До виняткової компетенції зборів засновників належить: