У торгівлі виділяють товари простого і складного асортименту. Товари простого асортименту розрізняються по невеликій кількості ознак, наприклад шкільні зошити, олівці, чорнило. Товари складного асортименту класифікують по призначенню, матеріалах, способу виробництва, конструкції, розміру, декору й іншим ознакам. До них відносяться одяг, взуття, тканини, скляні і керамічні вироби й ін. очевидно, що асортимент товарної групи подібних товарів більш різноманітний.
Асортимент торгового підприємства (бази, складу, магазина) визначається типом підприємства. Вузькоспеціалізовані підприємства реалізують товари однієї товарної групи (наприклад, одяг), підгрупи (костюми) чи навіть окремих видів (краватки). Але відповідні товари представлені в них у повній номенклатурі. В асортимент універсальних товарів магазинів входять товари різних груп – одяг, взуття, тканини, галантерея, парфумерія косметика й ін.
В останні роки торгівля переходить на формування асортименту і реалізацію товарів по комплексах, наприклад «товари для житла», «товари для домашнього господарства».
Асортимент характеризується поруч ознак: структурою, широтою, глибиною, повнотою, взаємозамінністю виробів одного призначення, економічністю.
Під структурою асортименту розуміють кількісне співвідношення товарних груп, підгруп, видів і різновидів товарів у товарообігу. Це співвідношення повинно бути науково обґрунтовано, побудовано на даних вивчення потреб і купівельного попиту з урахуванням практичного досвіду. Так, асортимент взуття припускає визначену структуру по розмірах (ростовку), що розробляється на основі масових обмірювань населення. Коли кількісне співвідношення взуття по розмірах не відповідає попиту населення даного району, тоді взуття одного розміру недостатньо, а взуття іншого розміру буде в надлишку.
Широта асортименту визначається кількістю підгруп і видів виробів того чи іншого призначення, а глибина – кількістю різновидів усередині виду. Розширення асортименту доцільно лише до оптимального рівня.
Під повнотою асортименту розуміють відношення фактичної кількості різновидів товару до кількості різновидів цього товару, передбачених прейскурантом (специфікацією до договору).
Відновлення асортименту характеризується питомою вагою (у відсотках) нових виробів у загальному випуску і повинне забезпечувати найбільш повне задоволення існуючих і нових потреб населення.
Взаємозамінність виробів, їхня економічність у виробництві й експлуатації також мають значення при оцінці асортименту [1].
Потреби населення зростають, диференціюються, поглиблюються разом з розвитком суспільства, підвищенням матеріального і культурного рівня народу.
Продукція, вироблена промисловістю і реалізована торгівлею, по асортименті і структурі повинна відповідати структурі суспільних потреб, що виявляються в купівельному попиті, у противному випадку товари перетворюються в марний продукт. Тому найважливіша задача побудови асортименту – найбільш повне задоволення постійне зростаючих потреб, попиту населення.
Доцільна структура асортименту сприяє підвищенню ефективності суспільного виробництва, ощадливій витраті трудових і матеріальних витрат. Якщо асортимент не відповідає попиту, утворити запаси «неходових» товарів, що наносять істотний матеріальний збиток.
Формування асортименту повинне сприяти подоланню розходжень між містом і селом, вирівнюванню рівнів розвитку окремих республік і районів країни й окремих соціальних груп, вихованню в населення художнього смаку. Необхідно «активно впливати на формування розумних потреб і естетических смаків населення».
Асортимент хутряного напівфабрикату включає наступні основні групи: хутровий напівфабрикат, хутряний, каракулесмушковий, овчинно-хутряний і шкіри морського звіра.
Хутровий напівфабрикат, як і хутряна сировина, підрозділяють за часом видобутку (забою) тварин на зимові і весняні види. Основне місце в асортименті займають зимові види хутра. Шкурки класифікують (сортують) на групи по кряжах, сортах, розмірах, дефектності, обробці.
По кряжах поділяють лише ті види напівфабрикату, що живуть у різних географічних районах і помітно відрізняються розмірами і масою шкурки, товщиною шкіряної тканини, а також товарними властивостями волосяного покриву (пишністю, висотою, і густотою фарбуванням і шовковистістю). По кряжах поділяють шкурки соболя (баргузинский, камчатський, амурський, якутський, минусинский, алтайський, тобольский), білки, норки, червоної лисиці, білого песця, бабака, тарбагана, куниці й ін.
Розподіл шкурок по розмірах поширюється лише на ті види, у яких різко виражена залежність даної ознаки від підлоги (горностай, колонок) і віку тварини. По розмірах шкурки поділяють на великі, середні, дрібні; для деяких введена додаткова категорія – особливо великі.
Сорт хутрового напівфабрикату залежить від ступеня розвитку волосяного покриву, що обумовлено часом видобутку звіра. При визначенні сорту напівфабрикату враховують наступні товарні властивості: пишність, густоту, висоту, м'якість волосяного покриву. Кількість сортів для різних видів хутра по-різному (від двох до чотирьох)
Розподіл деяких видів хутра по квітам обумовлено значною індивідуальною мінливістю природного фарбування їхнього волосяного покриву. По квітам поділяють шкурки норки, соболя, куниці, сріблисто-чорної лисиці, білки, видри й ін.
Група дефектності напівфабрикату визначається наявністю і розмірами пороків волосяного покриву і шкіряної тканини. У межах кожного сорту шкурки поділяють чотири групи дефектності: нормальну, малу, середню і велику (I, II, III, IV) (додаток 1).
По характеру обробки розрізняють шкурки стрижені, фарбовані, а також щипані, епіліровані й ін.
Хутряний напівфабрикат, як і хутряна сировина, підрозділяють на зимові і весняні види. Важливими ознаками його сортування також є розмір, колір, сорт, група дефектності.
Каракулесмушковий напівфабрикат – це вироблені шкурки ягняти різних порід овець (каракульских українських смушкових, курдючних і інших порід грубошерстих) з характерним завитком. До нього відносяться каракулевий напівфабрикат, смушок і ін.
Каракулевий напівфабрикат: шкурки ягняти утробного розвитку (викидні) – шарпак, каракульча, каракуль-каракульча (виразність завитка поступово збільшується від першого виду до останнього); шкурки ягнят у віці 1-3 днів – карлючок; у віці до одного місяця – яхобаб.
Смушок – шкурка ягняти у віці 1-4 дні від овець смушкових порід. Завиток більш пухкий, чим у каракулю, різнотипний.
Смушок – шкурки ягняти грубошерстих північних і степових (курдючних) порід овець, у віці до 30 днів. Завиток пружний і безформний.
Каракулесмушковий напівфабрикат підрозділяють по сортах, кольору, групам дефектності.
Сорт напівфабрикату визначається станом волосяного покриву шкурки (типом, розмірами, і розташуванням завитків на шкурці, густотою, блиском волосяного покриву). Ці показники каракулесмушкового напівфабрикату на відміну від хутрового різко змінюються з віком тварини, особливо в перші дні його життя. Кількість сортів і їхнє позначення для різних видів каракулесмушкового напівфабрикату по-різному.
По кольору карлючок чистопорідний поділяють на чорний, сірий (ясно-сірий, сірий, темно-сірий, чорно-сірий) і кольоровий. Останній підрозділяють на світло- і темно-коричневий, коричневий, сур (сріблистий і золотавий кольори з нерівномірним зонарним розподілом пігменту у волосі), гулигаз (сполученням білого волосся з коричневими), білий і ін. Смушок буває сірим, темно-сірим, коричневим; смушок – чорним, коричневим, білим.
Овчинно-хутряний напівфабрикат являє собою вироблені шкіри тонкорунних, напівтонкорунних і напівгрубошерстих порід овець. Виробляється в стриженому вигляді нефарбованим чи, що буває частіше, фарбованим (окуночним, аерографним, трафаретним чи резервним способом). Фарбовані шкіри можуть бути звичайної особливої чи обробки. У деяких випадках обпрасовують шляхом нанесення завитків (тиснення рельєфною плиткою) під каракуль чи каракульчу. По якості хутряну овчину поділяють на 1-й і 2-й сорт; у межах кожного сорту – на п'ять груп дефекту - I, II, III, IV, V.
Хутряні шкіри морських тварин – це шкіри морського котика і деяких видів тюленів.
Шкіри морського котика, зняті з тварин 2-4 років, дають найбільш коштовний напівфабрикат з рослим, шовковистим, густим і рівним пухом природного коричневого кольору і грубим остьовим волосом темно-сірого кольору, що іноді видаляють (общипані шкурки). Пуховий покрив може бути зверху пофарбований у чорний чи темно-коричневий колір. Часто вони бувають нещипаними натурального кольору. Шкурки котика поділяють по якості на 1,2 і 3-й сорти і чотири види дефектності.
У шкір тюленя волосяний покрив різко змінюється в залежності від віку тварини. У народженого тюленя (белька) він щільний, м'який і блискучий, від білого до кремоватого відтінку. Тюлень у віці більше 15 днів змінює волосяний покрив на більш рідкий, грубий і короткий. Шкіри дорослого тюленя покриті ще більш рідким грубим волосяним покривом без пуху, переважно темно-сірого фарбування. Використовують їх для пошиття піджаків, головних уборів.
Асортимент містить у собі хутрових звірів: ондатри, нутрії, американська норка, єнот-полоскун, камчатська червона лисиця, дика французька норка, енотовидна собака, хорей, білок, каракуль соболь, куниця, песець.
Таблиця 1
Хутровий напівфабрикат підрозділяється на 16 товарних груп:
Зимові | |
1. Видрові | Видра, калан, норка. |
2. Боброві | Бобр річковий, нутрія. |
3. Куньї | Соболь, куниця м'яка, куниця горянська, харза. |
4. Тхорячі | Тхір темний, тхір світлий, перев'язка, колонок, солонгой, горностай, ласка. |
5. Лисі | Лисиця, корсак, песці, шакал, вовк, єнот-полоскун. |
6. Єнотові | Усурійські єноти. |
7. Котячі | Дикі кішки, рись, леопард, тигр. |
8. Росомахові | Росомаха. |
9. Борсукові | Барсук. |
10. Ведмежі | Ведмідь білий, ведмідь лісовий. |
11. Заячі | Заєць-біляк, заєць-русак. |
12. Білячі | Білка, білка-летяга. |
13. Ондатрові | Ондатра, хохуля. |
Весняні | |
14. Бабакові | Бабак, тарбаган, ховрашки. |
15.Дрібні гризуни | Бурундук, водяний пацюк, комірний пацюк, хом'як, цокорь, тушканчик. |
16. Кротячі | Кріт. |
2.2.Споживчі властивості хутряних та овчинно-шубних товарів.