В лабораторіях робочий персонал може піддатися дії небезпечних чинників, обумовлених як особливостями роботи (використовування ЕОМ, наявність небезпечної напруги електроживлення, вживання свердлувального верстата з підвищеним рівнем шуму), що проводиться, так і станом робочого приміщення і навколишніх його об'єктів (розміщення в приміщенні або поблизу нього вибухово- і пожежнобезпечних речовин і ін.)
Фізичні чинники дії: підвищений рівень електромагнітногополя; підвищений рівень статичної електрики; недостатня освітленість; підвищена або знижену вогкість повітря; підвищена або зниженутемпературу повітря; пожежа; поразка електричним струмом.
Психофізичні чинники: перенапруження зорових або слухових аналізаторів; монотонність праці; емоційні перевантаження; утомленість груп м'язів через малу рухливість.
Велике значення при проведенні експериментальних робіт має виключенняабо зменшення дії шкідливих, негативних, небезпечних і вражаючихчинників.
Вимоги до мікроклімату приміщення лабораторії.
З погляду комфортних виробничих умов, атмосфера виробничого середовища повинна мати:
а) певне співвідношення газів, що входять в повітряне середовище;
б) певну температуру;
в) певну вогкість;
г) певний тиск;
д) певну швидкість переміщення.
Рівень тиску і газовий склад повітря в даному виробничомусередовищі, тобто в приміщеннях лабораторій, залежать в більшій мірі від станунавколишньої його атмосфери. Але існують і норми запорошеної повітря в приміщеннілабораторій, які необхідно дотримувати для забезпечення збереженняздоров'я людини і безперебійної роботи техніки.
Метеорологічні умови в даному виробничому приміщенні визначаються температурою, вогкістю і швидкістю руху повітря. Норми метеорологічних умов на виробництві регламентуються ГОСТ 12.1.005–76 «Повітря робочої зони», де вказано, що при легкій (1а) категорії виконуваних робіт, в робочій зоні лабораторій повинні забезпечуватися допустимі норми температури 18 – 25 °З, відносної вогкості повітря 40 – 60% і швидкості руху повітря в межах 0.2 – 1 м/с.
Для забезпечення необхідної температури і вогкості необхідно обладнати приміщення випробувальної лабораторії приладами центрального або індивідуального опалювання. Для забезпечення заданих метеорологічних умов і чистоти повітря необхідно організувати систему вентиляції приміщення.
Система освітлення.
Освітлення можна розділити на 3 вигляди: штучне; природне; суміщене.
Природне освітлення – створюване світлом неба і сонця (пряме і відображене).
Суміщене освітлення – при якому в світлий час доби недостатнє по нормах природне освітлення доповнюється штучним.
Штучне освітлення може бути класифіковано залежно від розміщення: місцеве (настільна лампа); загальне; комбіноване (місцеве + загальне).
Також застосовується спеціальне штучне освітлення: аварійне; чергове; охоронне і т.д.
Зі всіх видів розглянемо загальне освітлення, яке складається з ламп, укріплених на стелі. Найширше поширення набули лампи двох видів:
А) Лампи розжарювання – мають наступні достоїнства: простота в експлуатації; не вимагають пускових пристроїв; простота виготовлення; і недоліки: низька величина світлової віддачі, порівняльно низький період працездатності, спотворення перенесення кольорів.
Б) Газорозрядні лампи – електричний розряд в середовищі інертного газу. Їх гідність – можливість регулювання спектру. Недоліки: наявність пульсацій, складний механізм, мають потребу в наявності пускових пристроїв.
Вимоги до електробезпеки.
Одним з найвірогідніших і небезпечних чинників, які можуть виникнути в приміщенні випробувальної лабораторії, є поразка електричним струмом. До складу комплексу входить ряд пристроїв, напруга живлення яких небезпечна для життя оператора. Такими пристроями є:
1) ЕОМ – живиться від однофазної мережі змінного струму 220 В;
2) свердлувальний верстат (220 В);
3) паяльники, а також різні вимірювальні прилади (220 В).
Також в приміщенні МУЛ знаходяться обслуговуючі і допоміжні пристрої, які теж можуть стати причиною поразки оператора електричнимструмом. До таких пристроїв відносяться: кондиціонери, вентилятори, прилади індивідуальногоосвітлення робочого місця, індивідуального обігріву (в холоднупору року) і ін.
Одним з основних методів запобігання поразки електричним струмом є дотримання правил техніки безпеки.
Шумова безпека.
Шум відноситься до шкідливих чинників виробництва і виникає при механічнихколиваннях в твердих, рідких і газоподібних середовищах. Шумом є різні звуки, що заважають нормальній діяльності людини і що викликають неприємні відчуття. Звук є коливальним рухом пружногосередовища, сприйманим людським органом слуху. Підвищення звукового тискунегативно впливає на орган слуху; для вимірюваннягучності (в децибелах Дб) використовується двушкальний шумомір.
Крім того, існує доведена шкідлива дія інфра- і ультразвуку на людський організм (нижче 20 Гц і вище за 20 кГц частоту відповідно). Хоча коливання не викликають больових відчуттів, вони проводять специфічну фізіологічну дію на організм людини.
Об'єктивно дії шуму виявляються у вигляді підвищення кров'яного тиску, прискореного пульсу і дихання, зниження гостроти слуху, ослаблення уваги, деякі порушення координації руху, зниження працездатності. Суб'єктивно дії шуму можуть виражатися у вигляді головного болю, запаморочення, безсоння, загальної слабкості. Комплекс змін, що виникають в організмі під впливом шуму, останнім часом розглядається медиками як «шумова хвороба».
Як захист від шуму і звуку слід застосовувати нормування рівня шуму, звукоізоляцію, звукопоглинання, спеціальні глушники аеродинамічного шуму, засобу індивідуального захисту.
Вібрація – механічне коливання пружних тіл; при цьому скоюються коливальнірухи. Вібрації з частотою більше 200 Гц небезпечні для людини. Для її зменшення використовують віброізоляції, пружинні опори і підстави, прокладки, килимки.
Пожежна безпека.
При роботі необхідно дотримувати пожежну безпеку. В приміщенні випробувальної лабораторії повинні бути встановлені засоби пожежогасінні і боротьби з вогнем. Забороняється зберігання в приміщенні порожніх пакувальних коробок від устаткування, зайвого легко вспалахующого сміття. Для їди повинна бути обладнана окрема кімната. Забороняється включати електрокип'ятильники, чайники і т.д. в приміщенні лабораторії. Необхідно, щоб кондиціонери, обігрівачі, прилади вентиляційної системи і інші електричні прилади були справні, щоб вони регулярно перевірялися на справність відповідними фахівцями. Повинні бути вільні шляхи евакуації на випадок виникнення пожежі. По можливості приміщення лабораторії повинне бути обладнано пожежною сигналізацією. Працівники лабораторії повинні бути знайомі з правилами поводження із засобами вогнегасіння, які знаходяться в приміщенні. Необхідно, щоб на стендах були доступно і зрозуміло описані правила поведінки при пожежі, правила користування приладами вогнегасіння, засобами захисту при пожежі, планом евакуації, правилами надання першої допомоги при отриманні опіків. Повинен бути так само оформлений документ працівниками підприємства про те, що вони ознайомлені з правилами пожежної безпеки.
- випромінювання.До іонізуючих випромінювань відносяться корпускулярні (альфа, – бета, – нейтральні) і електромагнітні (гамма, рентгенівські, космічні) випромінювання, здатні при взаємодії з речовиною прямо або побічно створювати в ньому заряджені атоми і молекули – іони.
Іонізуючі випромінювання надають несприятливу дію на організм людини, приводячи до важких захворювань, можливий і смертельний результат. Велика небезпека радіоактивного випромінювання полягає в тому, що воно не виявляється органами чуття людини.
Результат поразки залежить від виду випромінювання, дози випромінювання, тривалості дії і індивідуальних особливостей організму.
Забезпечення безпеки працюючих з радіоактивними речовинами здійснюється шляхом встановлення граничнодопустимих доз опромінювання різними видами радіоактивних речовин; вживанням захисту часом або відстанню, проведення загальних заходів захисту, використовування засобів індивідуального захисту. Велике значення має вживання приладів індивідуального і загального контролю для оцінки інтенсивності радіоактивних випромінювань.
Оператор ЕОМ безпосередньо знаходиться на відстані від 0.5 до 2 м від дисплея, а це джерело
-частиць.При роботі з
-джерелу потрібен захист від прямої дії -частиць і від гальмівного випромінювання.Екрани для захисту від
-випромінювань доцільно робити двошарові: з боку джерела застосовується матеріал з малим атомним номером, щоб гальмівне випромінювання було менш проникаючим, а за ним поміщається шар матеріалу з великим атомним номером для поглинання гальмівного випромінювання.Загальні вимоги до робочого місця.
Робоче місце оператора повинне відповідати характеру виконуваноїроботи і забезпечувати зручні і безпечніумови праці.
Основна задача планування робочого місця полягає в тому, щоб створити об'єктивні передумови для раціональності робочих рухів і робочої пози виконавців. Планування робочого місця повинне ґрунтуватися на обліку антропометричних даних працівників (зростання, довжина рук, довжина ніг). Розміри крупної людини визначають мінімум простори, необхідного для свободи дій, а розміри невеликої людини повинні прийматися при визначенні меж досяжності ручних і ножних органів управління. Крім того, необхідно враховувати вплив одягу, який накладає додаткові обмеження на свободу рухів людини.