Смекни!
smekni.com

Дослідження технічного рівня та тенденцій розвитку розточувального інструменту з розробкою матеріалів заявки, комерціалізація прав на винахід (стр. 3 из 14)

Кінцева продукція на кожній стадії життєвого циклу ОГД повинна відповідати умовам певного ринку, а саме: мати основну ринкову характеристику - конкурентноздатність, тобто здатність певного товару бути проданим на конкретному ринку в певний період часу при наявності товарів-конкурентів. Щоб забезпечити це, необхідно передбачити ряд заходів, одним із яких саме і є своєчасне і якісне проведення патентних досліджень.

Патентні дослідження включають наступні стадії:

· визначення патентоспроможності ОГД;

· уточнення ситуації щодо використання прав на об'єкти промислової власності;

· виявлення порушення прав власників діючих охоронних документів і заявників на об'єкти промислової власності.

На стадії «дослідження й обґрунтування розробки» здійснюють прогнозування, перспективне й поточне планування, під час яких суб'єкт господарської діяльності виконує маркетингові дослідження, складовою частиною яких є патентні дослідження, за результатами їх судять про патентоспроможність ОГД, рівні техніки, тенденціях розвитку прогнозованої проблеми, динаміці патентування, взаємного патентування, ліцензійної діяльності провідних фірм.

Патентні дослідження, а точніше дані звіту про патентні дослідження, на цій стадії завершуються складанням прогнозу, програми, тематичного плану суб'єкта господарської діяльності, плану створення ОГД, бізнес-плану.

Стадія «процес розробки ОГД» укладається в зміні стану ОГД - від формулювання вимог технічного завдання на виконання науково-дослідної роботи (НДР), дослідно-конструкторської роботи (ДКР), дослідно-технологічної роботи (ДТР) на створення (модернізацію) ОГД до втілення їх у нові (модернізованих) досвідчених зразках, матеріалах, послугах, тобто до їхньої матеріалізації. Саме на цій стадії життєвого циклу й виконується НДР - сукупність робіт, які проводять із метою пошуку перспективних принципів і шляхів створення нового або модернізації існуючого ОГД.

Виконання НДР починається з розробки технічного завдання (ТЗ) - вихідного документа, що встановлює вимоги до змісту, обсягу й строкам виконання НДР. Любою документ (договір, контракт, угода та ін.), що містить необхідні й достатні вимоги для виконання роботи, погоджений сторонами, може виступати в якості ТЗ. У процесі його розробки формулюють вимоги до ОГД із урахуванням запитів споживачів і стани відповідного ринку, обґрунтовуючи техніко-економічні показники ОГД, які забезпечують його технічний рівень.

Саме в процесі виконання НДР створюються об'єкти, у відношенні яких необхідно вирішувати питання про доцільність їхньої правової охорони або ж про збереження їх у режимі ноу-хау за допомогою ретельно виконуваних патентних досліджень.

Як відомо, НДР ділять на дослідження фундаментальні й прикладний характер. Іноді науковці помилково думають, що патентні дослідження не дають вагомого результату при виконанні фундаментальних досліджень. Насправді ж обсяг патентних документів набагато більше, аналіз даних і самі результати аналізу значно складніше, тому що необхідно охопити й ураховувати інформацію суміжних галузей. При переході фундаментальних досліджень у прикладні НДР обсяг документів, які аналізуються, зменшується й конкретизується.

Критеріями оцінки виконуваних НДР є новизна й корисність. Аналогічні вимоги й у процесі створення винаходів. Тому винаходу, по суті, нормативна вимога до виконуваним патентоспроможних НДР.

На цій стадії завданням патентних досліджень є визначення патентоспроможності ОГД і ситуації щодо використання прав на об'єкти промислової власності, виявлення порушення прав власників діючих охоронних документів і заявників на об'єкти промислової власності.

Варто звернути особливу увагу на те, що ОГД, які вважаються результатами НДР, ДКР (ДТР) не повинні порушувати прав власників діючих охоронних документів і заявників на об'єкти промислової власності. Це вимога, насамперед, стосується ОГД, які являють собою нові методи лікування, медичну техніку, лікарські препарати й особливо способи їхнього одержання.

Відповідно до вимог чинного законодавства по інтелектуальній власності на території України встановлений порядок, відповідно до якого виключне право об'єкта промислової власності ніхто не може використати без дозволу власника охоронного документа. Тобто при випуску якої-небудь продукції або застосування відповідної технології необхідно переконатися в тім, що розроблювальний ОГД (у тому числі і його складові частини) не порушують прав власників діючих охоронних документів і заявників на об'єкти промислової власності. А для цього й необхідно виконати третій із зазначених видів робіт з патентних досліджень.

Дані звіту про патентні дослідження, які проводять на цій стадії, використають для розробки тематичних карт, заявок на розробку ОГД, вихідних вимог замовника, звітів про НДР, ДКР (ДТР), технічних умов, стандартів, заявок на одержання охоронних документів на об'єкти промислової власності, патентних формулярів по стандарті 3574-97. Виконання патентних досліджень на цій стадії дозволяє завершити її такими результатами, як науково-технічні звіти про НДР, ДКР (ДТР), технологічні процеси, технічна документація, нові речовини, матеріали, устрої та ін.

Стадія життєвого циклу «виробництво ОГД» - організація й виготовлення ОГД.

Патентні дослідження на цій стадії виконує тримач оригіналів технічної документації. За допомогою патентних досліджень вирішуються питання матеріального й технологічного забезпечення виробництва, придбання ліцензій і встаткування, обсягу використання застосованих в ОГД об'єктів промислової власності, доцільності підтримки раніше отриманих охоронних документів, а також охорони створених у процесі виробництва нових об'єктів промислової власності. Результатом цієї стадії є безпосередньо ОГД, що призначений для реалізації.

Остання стадія життєвого циклу - «експлуатація (споживання) або застосування ОГД», на якій суб'єкт господарської діяльності реалізує, підтримує й відновлює якість ОГД. На цій стадії можуть виникати нові задуми, які приводять до появи нових ОГД, початківців свій життєвий цикл. Тому й обсяг патентних досліджень включає тільки перші два види робіт.

Патентні дослідження на всіх стадіях життєвого циклу повинні проводитися в складі маркетингових досліджень, які вирішують трохи інші завдання, що виходить за рамки методології проведення патентних досліджень. Необхідно відзначити, що виконавець патентних досліджень відповідає за обсяг і якість досліджень, тому що при неякісному їхньому проведенні виникає небезпека: необґрунтованого планування й виконання НДР, ДКР (ДТР); виготовлення продукції, що буде нікому не потрібна; патентування, кошти на яке ніколи не окупляться; залучення до судової відповідальності й т.д. Крім того, це приведе до даремних витрат часу, коштів, до втрати пріоритету


1.2. Дослідження патентної ситуації в області обробки отворів

розточуванням. Визначення патентоспроможності винаходу

(корисної моделі)

З метою визначення патентоспроможності розробленої борштанги необхідно провести патентні дослідження і встановити патентну ситуацію в області обробки отворів розточуванням. Для визначення патентоспроможності винаходу треба провести роботу що складається з трьох етапів: розглянути основні положення та порядок проведення патентних досліджень, згідно до ДСТУ 3575-97; провести дослідження патентної ситуації в області обробки отворів розточуванням, з оформленням звіту про патентні дослідження згідно до ДСТУ 3575-97; зробити висновки про можливість патентування.

Згідно до ДСТУ 3575-97 патентоспроможність — це властивість, якої набуває об'єкт господарської діяльності, його складові частини в разі відповідності умовам надання правової охорони винаходу, корисній моделі, промисловому зразку та іншим об'єктам промислової власності згідно з чинним законодавством держави.

Патентні дослідження проводять на основі патентної та іншої науково-технічної інформації, яка стала загальнодоступною у світі. Патентні дослідження виконують на всіх етапах життєвого циклу ОГД. Патентні дослідження на кожному етапі проводять з урахуванням результатів патентних досліджень попереднього етапу, а також з урахуванням нових джерел інформації, що стали відомі на момент початку цього етапу.

1.2.1 Розробка завдання на проведення патентних досліджень.

Регламент пошуку

У результаті виконання НДР було створено інструмент призначений для обробки отворів розточуванням – борштанга. Необхідно з’ясувати доцільність патентування даного винаходу та його патентоспроможність. З метою визначення патентоспроможності розробленої корисної моделі – борштанга необхідно провести патентні дослідження в галузі обробки отворів розточуванням.

Обґрунтування регламенту пошуку: Згідно з даними “Науково-дослідного інституту інформації по машинобудуванню” (НДІмаш) обсяг випуску серійного виробництва (по трудовитратам) в загальному обсязі продукції машинобудування складає 70-80%. Аналіз трудовитрат обробки корпусних деталей в різних типах машинобудівного виробництва показав, що на долю серійного виробництва припадає близько 50%.

Найбільш ефективним металорізальним устаткуванням для обробки складних корпусних деталей в умовах багато номенклатурного, серійного виробництва є свердлильно-фрезерно-розточувальні багатоцільові верстати. Виконувані на них технологічні операції відрізняються великим числом переходів та різноманітністю ріжучого інструменту. Висока вартість багатоцільових верстатів, та висока вартість хвилини роботи таких верстатів вимагає якнайбільшого використання можливостей ріжучого інструменту. Час обробки на станках корпусних деталей розмірами 250*250*250 мм складає, за даними “ЭНИМСА”, в середньому 0,5 ч, с розмірами 630*630*630 мм – 1,1 ч, с розмірами 850*850*850 мм - 2,3 ч. Затрати часу на обробку отворів діаметром від 50 мм і більше складають близько 60 % від загального обсягу затрат часу. Таким чином актуальною є проблема підвищення продуктивності розточування отворів. Обробку таких отворів виконують розточуванням з використанням борштанг, розточувальних оправок, розточувальних головок і розточувальних різців, тому патентний пошук слід проводити також і в цих напрямках. Патентний пошук необхідно провести у країнах в яких планується патентування борштанги, це Україна та Росія, а також у країнах що мають лідируюче положення в галузі машинобудування, це США, Японія, Німеччина. Патентний пошук необхідно проводити на глибину 20 років (1985-2005). Проведення патентного пошуку слід вести у наступних рубриках МПК: МПК6В23 В 29/02, МПК7 В23 В 5/14, МПК7 В23 В 27/16, МПК7 В23 В 29/03, МПК7 В23 В 29/034, МПК7 В23 В 35/00, МПК7 В23 В 41/00, МПК7 В23 В 41/02. Використовувати наступні джерела інформації: Патентна інформація: Официальный бюллетень Государственный комитет СССР по делам изобретений и открытий 1980-1990. Оф бюл України “Промислова власність” 1995-2005. Оф бюл Російської федерації “Изобретения” 1995-2005. Реф сб “Изобретения стран мира”; Інша науково-технічна інформація: Журнали: “Известия вузов. Машиностроение” 1972-2005. “Станки и инструмент” 1978-1992. “CuttingToolApplications” 2000-2005 www.toolingandproduction.com.