ЗМІСТ
ВСТУП
1. ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕРЕЖ З ІЗОЛЬОВАНОЇ НЕЙТРАЛЬЮ Й КОМПЕНСАЦІЄЮ ЄМНІСНИХ СТРУМІВ
1.1. Мережі з ізольованою нейтралью
1.2. Компенсація ємнісного струму замикання на землю
2. ДУГОГАСИЛЬНІ РЕАКТОРИ І ЇХНЄ ПРИЗНАЧЕННЯ
2.1. Типи дугогасильних реакторів
2.2. Характеристика типів дугогасильних реакторів
3. ВИБІР ПОТУЖНОСТІ Й МІСЦЯ УСТАНОВКИ ДУГОГАСИЛЬНИХ РЕАКТОРІВ
3.1. Вибір потужності дугогасильних реакторів
3.2. Місця установки дугогасильних реакторів
4. СХЕМИ ВКЛЮЧЕННЯ ДУГОГАСИЛЬНИХ РЕАКТОРІВ І СИГНАЛІЗАЦІЇ
4.1. Схеми включення дугогасильних реакторів
4.2. Підключення ланцюгів сигналізації й контролю роботи дугогасильних реакторів
5. УСТАНОВКА ДУГОГАСИЛЬНИХ РЕАКТОРІВ
6. ПІДГОТОВКА МЕРЕЖІ ДО ВКЛЮЧЕННЯ ДУГОГАСИЛЬНИХ
РЕАКТОРІВ
7. ЕКСПЛУАТАЦІЯ ДУГОГАСИЛЬНИХ РЕАКТОРІВ. ВИБІР НАСТРОЮВАННЯ ДУГОГАСИЛЬНИХ РЕАКТОРІВ
7.1. Вибір настроювання дугогасильних реакторів
7.2. Експлуатація дугогасильних реакторів
7.3. Огляди дугогасильних реакторів
8. ВИСНОВКИ
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ВСТУП
Замикання на землю струмоведучих частин електричних установок є переважним видом ушкодження в мережах всіх напруг. У розподільних мережах 6-35 кВ ці ушкодження становлять не менш 75 % загального числа ушкоджень. У мережах 110 й 220 кВ однофазні ушкодження ізоляції становлять відповідно 80 й 90 %.
Причини виникнення замикань на землю в повітряних і кабельних мережах різноманітні. Вони з'являються внаслідок електричних і механічних ушкоджень ізоляції; дефектів в ізоляторах й ізоляційних конструкціях; забруднень і зволожень ізоляції; обривів проводів і тросів; розривів струмоведучих частин і фаз кабелів у сполучних муфтах при зсувах ґрунту; часткових ушкоджень ізоляції при монтажі й будівництві; часткових розрядів, що різко змінюють напруженість електричного поля на границях між елементами ізолюючих конструкцій, а також у результаті впливів грозових і внутрішніх перенапруг.
Тому способи й засоби підвищення надійності роботи всякої високовольтної мережі повинні бути спрямовані, насамперед, на запобігання аварійних наслідків, які можуть виникнути при розвитку замикань на землю в міжфазні короткі замикання й на підтримку певних експлуатаційних рівнів ізоляції.
Ступінь небезпеки замикань на землю в основному залежить від стану нейтралі мережі, від ефективності заземлення нейтралі, що має безпосереднє відношення до проблеми боротьби з аваріями, а отже, до надійності електропостачання електроенергією споживачів.
Залежно від стану нейтралі у високовольтних мережах застосовуються два способи гасіння електричної дуги, що виникла в місці ушкодження. Один з них розрахований на відключення місця ушкодження й на відновлення діелектричних властивостей ізоляції за час безтокової паузи. Другий - на компенсацію ємнісного струму, що протікає через місце замикання на землю, індуктивними струмами дугогасильних апаратів, які забезпечують самозагасання заземлюючої дуги або її безпечне горіння.
Заземлюючі дуги можуть бути розділені на дві категорії:
1. Дуги, що вільно горять у відкритій атмосфері, - дуги, що розтягуються;
2. Дуги, що горять у якому-небудь ізолюючому або напівпровідному закритому середовищі, - дуги, що не розтягуються.
До першої категорії відносяться дуги, що виникають у результаті перекриттів нормальної, а також ослабленої ізоляції або ізоляційних відстаней при грозових поразках високовольтних ліній, у результаті комутаційних або ферорезонансних перенапруг, при механічних ушкодженнях. До другої категорії відносяться головним чином дуги, що виникають при ушкодженнях у кінцевій або сполучній кабельній муфтах, безпосередньо в кабельній ізоляції, в ізоляції машин і трансформаторів, у дугогасильних камерах вимикачів, що відключають замикання на землю, а також у щілинних дефектах введень й ізоляторів.
Тривале горіння заземлюючих дуг зі струмами, що перевищують критичні значення, може привести до руйнування порцелянових ізоляторів міжфазної ізоляції кабелів або виткової ізоляції трансформаторів і сприяти виникненню коротких замикань.
1. ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕРЕЖ З ІЗОЛЬОВАНОЇ НЕЙТРАЛЬЮ Й КОМПЕНСАЦІЄЮ ЄМНІСНИХ СТРУМІВ
1.1. Мережі з ізольованою нейтралью
При роботі мережі з ізольованої нейтралью (при відключеному дугогасильному реакторі) на нейтралі є напруга несиметрії
, обумовлена деякою несиметрією ємностей фаз щодо землі.Ступінь несиметрії
(у відсотках) визначається: ,де
й ; - струм несиметрії (він протікав би в тому випадку, якби нейтраль мережі мала глухе заземлення).В відносних одиницях
,де
й - відношення ємностей відповідних фаз до найбільшої ємності .Якщо несиметрія мережі обумовлена зменшеною ємністю тільки однієї фази, наприклад, фази В, то ступінь несиметрії у відносних одиницях
,де
(прийнято ).При двофазній несиметрії, наприклад ємності
зменшені на двох фазах, ступінь несиметрії .З урахуванням навантажених трансформаторів, підключених до мережі, ступеню однофазної й двофазної несиметрій визначаються по виразах:
таПри цьому повний ємнісної струм мережі залишається незмінним, тому що ємності, що відокремилися від фази, перерозподіляються на фази з первісними ємностями через параметри обмоток навантажених трансформаторів.
Ступінь несиметрії ємностей фаз мережі залежить від розташування проводів на опорах, а також від розподілу конденсаторів високочастотного зв'язку між фазами ліній електропередачі. Несиметрія ємностей фаз мережі може бути обумовлена нерівністю ємностей конденсаторів, установлюваних для захисту обертових машин від грозових перенапруг.
Для повітряних мереж напруга несиметрії звичайно перебуває в межах 0,5-5% Uф .
Для кабельних ліній напруга несиметрії практично дорівнює нулю.
Степінь розстройки компенсації
- є відношення реактивної складової струму замикання на землю до ємнісного струму мережі %,де
- степінь настроювання компенсації.Величини
й визначаються встановленими настроюваннями компенсації.Розстройки компенсації виникають по наступних основних причинах:
1. У результаті навмисних відключень або включень ліній без замикання на землю. Ці оперативні дії виробляються за заявками. Швидкість перебудови при цьому не потрібно. Вони становлять 50% загального числа комутацій у мережі.
2. У результаті навмисних відключень або включень ліній при замиканнях на землю в мережі. Ці оперативні дії становлять близько 30%.
3. Внаслідок автоматичних відключень і включень ліній при міжфазних коротких замиканнях - близько 20%.
Аварійно виникши в мережі однофазна
або двофазна несиметрія ємностей приводить до зміни ступеня розстройки компенсації убік перекомпенсації відповідно йПри включених дугогасильних реакторах на нейтралі з'являється напруга зсуву нейтралі
, обумовлена наявністю в мережі напруги несиметрії .Степінь зсуву нейтралі
.Коефіцієнт заспокоєння в мережі
дорівнює відношенню активної складової струму замикання на землю до повного ємнісного струму мережі %.Для повітряних мереж з нормальним станом ізоляції
. При забрудненнях і зволоженнях ізоляції коефіцієнт заспокоєння може збільшиться до 10%.