Смекни!
smekni.com

Машини та обладнання для переробки молока (стр. 2 из 5)

Коефіцієнт регенерації

де tp — температура сирого молока після нагрівання його пастеризованим (температура регенерації), °С.

Кількість теплоти, що витрачається на пастеризацію молока, попередньо нагрітого в регенераторі, Дж,

де W1— кількість теплоти, яка потрібна для пастеризації продукту без використання регенераторів, Дж.

Кількість холоду, яка потрібна для охолодження пастеризованого молока після регенерації, Дж,

де W1`— кількість холоду, яка потрібна для охолодження пастеризованого, але не регенерованого молока, Дж; tпр — температура пастеризованого молока після регенерації, °С; t0- температура охолодження пастеризованого молока, °С.

Економію тепла і холоду в процесі регенерації оцінюють за показниками економічності витрати теплоти Ет і холоду Ех, %:

При проведенні багатьох технологічних процесів пастеризацію, регенерацію та охолодження здійснюють послідовно на різних апаратах (як мінімум на трьох), а також на комбінованих (трубчастих і пластинчастих).

Вихідне молоко надходить у секцію регенерації, звідки воно спочатку спрямовується у молокоочисник, а потім у секцію пастеризації (за наявності двох секцій пастеризації молоко проходить їх послідовно). Після цього молоко надходить у витримувач, звідки через зворотний клапан направляється в секцію регенерації. Із секції регенерації молоко потрапляє в секцію охолодження водою і секцію охолодження розсолом або крижаною водою. Оскільки молоко послідовно проходить усі секції універсального апарата, продуктивність кожної з них має бути однаковою.

Пластинчастий пастеризатор. Продуктивність кожної секції пластинчастого пастеризатора визначають за формулою

де S— площа поверхні охолодження, м2; a = 2907...3372 — коефіцієнт тепловіддачі, кВт/(м2.К); t2, t1— відповідно вища та нижча температура молока, °С.

Тепловий баланс для кожної секції пластинчастого пастеризатора


де QГ— витрата нагрівальної чи охолоджувальної рідини, м3/с; сг — питома теплоємність нагрівальної чи охолоджувальної рідини, Дж/(кг-К); рг — густина нагрівальної чи охолоджувальної рідини, кг/м3; t, t2r— вища та нижча температура нагрівальної чи охолоджувальної рідини, °С.

Для універсальних апаратів, у яких продукт нагрівається в секціїпастеризації паром, рівняння теплового балансу має вигляд

де WП— витрата пари, кг/с; іп — питома ентальпія пари, кДж/кг; ск— питома теплоємність конденсату, Дж/(кг.К); tK— температура конденсату, °С.

Площа поверхні нагрівання кожної секції, м2,

де Sp— площа поверхні одного рифля з одного боку, м2; т — кількість пластин у секції; f — площа поверхні пластини з одного боку, м2; zp— кількість рифлів на пластині, шт.; lp— довжина одного рифля по вертикалі, м; bр — ширина одного рифля по горизонталі, м.

Коефіцієнт теплопередачі в пластинчастих апаратах можна визначити за формулою

де a1 — коефіцієнт тепловіддачі від гарячої рідини до стінки, Вт/(м2.К); а2 - коефіцієнт тепловіддачі від стінки до холоднішої рідини, Вт/(м2-К);

термічний опір стінки, м2.К/Вт.

Якщо рідина рухається по обидва боки пластини, то природа а1 та а2 є цілком однаковою, критерій Нуссельта дорівнює

де А — експериментальний коефіцієнт; Re— критерій Рейнольдса; Рr — критерій Прандтля для середньої температури рідини; Рrг.ш — критерій Прандтля для температури граничного шару; п, т, р — показники степеня.

Коефіцієнт А та показники степеня п, т, р для кожного типупластин визначають експериментально. У більшості випадків длясучасних типів комбінованих пластинчастих апаратів відношенняРr/Рrгш =1. Тому в технічних розрахунках нимможна знехтувати. Критерій Нуссельта

де а — коефіцієнт тепловіддачі, Вт/(м2.К); dEKB— еквівалентний діаметр, м:

h— відстань між пластинами, м; λ— коефіцієнт теплопровідності, Вт/(м.К).

Критерій Прандтля


де с — питома теплоємність продукту, Дж/(кг.К); μ — кінематична в'язкість, м2/с; р — густина продукту, кг/м3.

Швидкість руху рідини в зазорі між пластинами, м/с,

де z — кількість зазорів між пластинами, в яких рухається рідина;

; т — кількість пластин; zn— кількість пакетів у секції.

Важливим показником роботи пластинчастого пастеризатора є тривалість перебування молока в кожній секції, с,

де L— довжина шляху руху молока в секції, м.

При послідовному переході молока з одного пакета пластин в інший Lє добутком довжини шляху руху по одній пластині на кількість пакетів:

Тривалість перебування продукту в секції витримування, с,

де LB— довжина витримувача, м; dB— діаметр витримувача (якщо витримувач круглотрубчастий), м; vв— швидкість руху продукту у витримувачі, м/с.

Ефект пастеризації можна гарантувати за умови

Потрібно також, щоб критерій Ра становив не менше ніж одиниця.

Щоб установити бактерицидну ефективність пластинчастого пастеризатора, треба визначити загальний критерій Пастера Разаг, тобто для секцій регенерації, пастеризації і витримування,

де Рар1, Рар2 — відповідно критерії Пастера в секції пастеризації на лінії холодного молока і на лінії пастеризованого молока; Рап, Рав — критерій Пастера відповідно в секції пастеризації й у витримувачі.

У загальному вигляді для секцій регенерації та пастеризації:

Для секцій регенерації і пастеризації критерій Ра визначити дуже важко, тому на практиці обмежуються розрахунком Рав.

Сумарні, або загальні, гідравлічні опори руху продукту в універсальному апараті, м,

де Нр, Нр1 — гідравлічний опір на лінії холодного і гарячого продукту в секції регенерації, м; Нп - гідравлічні опори в секції пастеризації, м; Нов, Нор - гідравлічні опори в секціях охолодження відповідно водою і розсолом, м;Нв - гідравлічні опори у витримувачі, м; Нт - гідравлічні опори в трубопроводах установки, м.

Гідравлічні опори в кожній секції Нс можна визначити за формулою

У суму коефіцієнтів місцевих опорів входять усі коефіцієнти, зумовлені поворотами рідини в зазорі між двома пластинами і між пакетами однієї секції. Коефіцієнт опору ξоп у рифлених пластинах, незважаючи на невелике значення критерію Re, визначають, як для турбулентного режиму. Це пояснюється тим, що за рахунок рифлів, які є штучними турбулізаторами, критичне число ReKpу зазорах між пластинами становить не більше ніж 150...300.

Пастеризатор молока миттєвої дії. Площа нагрівання пастеризатора, м3,

де Q— продуктивність пастеризатора, кг/год; с = 3,86...3,96 — теплоємність молока, кДж/(кг.К); a = 2,90...3,37 — коефіцієнт тепловіддачі, кВт/(м2.К); tк= 85 — кінцева температура молока, °С;

tп— початкова температура молока, °С (з ємкості — tп = 5, після доїння — tп= 37); Δеср — середня логарифмічна різниця температур, °С:

Визначення діаметра і висоти пастеризатора. Діаметр пастеризатора визначають із залежності D/hn= 0,9...1,2, звідки