Мир Знаний

Сильніше загроза - міцніше захист (стр. 1 из 3)

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРАСНОДОНСЬКИЙ ПРОМИСЛОВО ЕКОНОМІЧНИЙ КОЛЕДЖ

Реферат

з предмету: «Інформаційна безпека»

На тему: «Сильніше загроза - міцніше захист»

Студента групи 1ОКІСМ-06

Петренко Михайла

Перевірила: Дрокіна Т. М.

Краснодон

2009


Зовнішній периметр: міжмережеві екрани

Першу лінію захисту від хакерів, інтернет-черв'яків, програм-шпигунів і інших ворогів тримає міжмережевий екран.

У багатьох компаніях, і навіть у деяких домашніх мережах доступ до інтернету здійснюється через загальне широкосмугове з'єднання. Для того щоб з'ясувати рівень захисту, який забезпечується апаратними міжмережевим екранами, ми протестували дві моделі маршрутизаторів з вбудованими точками доступу: Linksys Wireless-G Broadband Router WRT54G і Microsoft Wireless-G Base Station MN-700. До складу цих маршрутизаторів як побічного продукту для обробки інтернет-трафіку входить найпростіший міжмережевий екран.

Використовуючи трансляцію мережевих адрес (Network Address Translation, NAT) і протокол динамічної конфігурації хоста (Dynamic Host Configuration Protocol, DHCP), маршрутизатор розподіляє серед комп'ютерів мережі приватні IP-адреси, приховуючи їх таким чином від зовнішніх комп'ютерів, які "бачать" тільки IP - адресу самого маршрутизатора. Маршрутизатор відкриває інтернет-порти тільки в тому випадку, якщо його так налаштувати, або якщо комп'ютер мережі запрошує дані з інтернету (наприклад, звертається до веб-сторінці).

Маршрутизатори перешкоджають атакам, при яких хакери використовують засоби сканування портів для пошуку вразливих об'єктів. Якщо жодна із систем мережі не запрошувала пакети даних, маршрутизатор просто відкидає вхідні пакети. Обидва продукти дозволяють відкрити певні порти і призначити їм IP-адреси призначених для цього комп'ютерів. Цей процес, відомий як пересилання порту (port forwarding), дозволяє виділити окремі сервери для ігор в онлайні і відвідування веб-сайтів, не відкриваючи доступ до інших комп'ютерів мережі. У модулі від Microsoft є ще одна приємна функція: за замовчуванням у ньому включено WEP-шифрування; для захисту бездротового трафіку генерується спеціальний ключ.

Комп'ютер під захистом програмного брандмауера

Маршрутизатор захищає від атак ззовні. Проте деякі типи зловмисного програмного забезпечення, такі як інтернет-черв'яки, троянські програми і програми-шпигуни, працюють зсередини. Для того, щоб припинити їх діяльність, необхідний програмний захисний екран, встановлений безпосередньо на комп'ютері.

Брандмауер, налаштований виключно за принципом повноважень доступу, попереджає про будь-якій спробі програми передати дані по мережі і дозволяє блокувати цю операцію, таким чином звертаючи увагу адміністратора на додатки, які можуть виявитися зловмисними.

З міркувань зручності міжмережеві екрани, вбудовані в пакети Panda Platinum Internet Security і Symantec Norton Internet Security 2004 автоматично надають повноваження багатьом додаткам Windows. Проте такий крок може призвести до порушення захисту. Наприклад, спочатку продукт Panda, надаючи доступ служб Windows, залишав відкритим порт 135 - саме через цей порт у комп'ютер проникає сумно відомий черв'як Blaster. Щоправда, коли це було відмічено, помилка була виправлена.

Зустрічається і зворотний "перегин": здавалося б, пакет забезпечення безпеки не може блокувати все підряд - він повинен залишити можливість роботи хоча б для власних компонентів. Однак, виявилося, що в McAfee Internet Security Suite 6 це не так. Наприклад, при спробі відправити лист по електронній пошті програма видає повідомлення про те, що MCSHIELD.EXE і MGHTML.EXE (два компоненти пакета McAfee) намагаються отримати доступ до захищеного файлу - тобто до dat-файлу поштового клієнта.

Боротьба з черв'яками

Sygate Personal Firewall Pro 5.5 і Zone Lab ZoneAlarm Pro 4.5 ніколи не були помічені ні в атаці на "своїх, щоб чужі боялися", ні у надмірному потуранні по відношенню до інших додатків. Завдяки цьому вони надають широкі можливості контролю за системою. Однак якщо нетерплячий адміністратор буде спочатку тиснути на кнопку OK, а потім думати, про що ж це його попереджають, то він поставить систему великому ризику.

Візьмемо, наприклад, черв'як Bagle, який маскується під Windows Explorer. Коли він намагається передати дані в інтернет, міжмережеві екрани McAfee, Norton, Sygate і ZoneAlarm фіксують це і дають адміністратору відповідний запит. Якщо той проявить досить пильності, то зацікавиться, навіщо це Провіднику раптом знадобилося вийти в Мережу. Але якщо адміністратор "проспить" тривожний сигнал і просто натисне OK, то буде сам відповідати за наслідки.

Щоб уникнути подібних проблем можна скористатися міжмережевим екраном з фільтрацією портів (екран такого типу вбудований в Windows XP) або з фільтрацією портів і пакетів, як у Trend Micro PC-cillin Internet Security 2004. При фільтрації пакетів міжмережевий екран контролює передача в обох напрямках між мережею та комп'ютером, на предмет відомих уразливих місць або підозрілої поведінки. Наприклад, таким чином блокуються спроби "нелегального" доступу до портів, що відкривається поштовими вірусами-хробаками, для отримання інструкцій від віддаленого хакера.

Взагалі-то в обов'язки брандмауера не входить "вилов" хробаків і нелегальних програм - це справа антивіруса. Однак антивірусні сканери краще всього працюють тоді, коли можуть порівняти потенційний вірус з базою даних вже відомих вірусів. Якщо ж вірус "свіжий", то він часто залишається нерозпізнаним до тих пір, поки не буде внесено в базу даних і поки вона не буде поновлена на зараженому комп'ютері. На це може піти від кількох годин до декількох днів, а з урахуванням ліні адміністратора - і тижнів.

Проведені тести показали наступні можливості поширених міжмережевих екранів. При спробі програми організувати масову поштове розсилання, що містить її копії, McAfee і ZoneAlarm блокують цю операцію незалежно від того, чи розсилаються листи все відразу або по черзі, при цьому користувач отримує попередження. Panda зупиняє "хробака" інакше: блокує всі вихідні листи, що містять у вкладеннях виконувані файли.

Якщо ж черв'як, такий як Bagle, намагається нелегально відкрити порт системи та отримає інструкції від віддаленого хакера, Panda нічого не може зробити. Маршрутизатори ж блокують цю дію, а програмні міжмережеві екрани, работающіепо принципом надання повноважень, - McAfee, Norton, Sygate і ZoneAlarm - попереджають про нього користувача. Втім, при цьому вони беруть хробака за Windows Explorer, не повідомляючи, що насправді це черв'як, що маскуються під Провідник. Міжмережеві екрани з фільтрацією портів PC-cillin і екран Windows XP захищають комп'ютер тихо і надійно - вони самі блокують спроби хробака отримати доступ до порту, не змушуючи користувача гадати над значенням попереджень.

Зловмисні програми не тільки по-тихому відкривають порти - вони можуть начисто "оголити" комп'ютер, відключивши систему захисту. Panda, Sygate і ZoneAlarm чинять опір таким атакам, але міжмережевий екран Windows XP, McAfee, Norton та Trend Micro вимикаються під впливом коду вторгнення - більше того, такий код здатний видалити файли останніх трьох пакетів.

Об'єднаними силами

Маршрутизатори, такі як моделі Linksys і Microsoft, відображають зовнішні атаки, в той час як програмні міжмережеві екрани захищають комп'ютерні системи від вірусів-хробаків, що поширюються через диски загального доступу, електронну пошту і додатки для обміну файлами, такі як Kazaa і Gnutella. Програмні міжмережеві екрани - необхідний захисний компонент для ноутбуків, що підключаються не тільки до захищеної офісної або домашньої мережі, а також до мереж загального доступу, особливо бездротовим.

З розглянутих міжмережевих екранів нам найбільше сподобалися Sygate і ZoneAlarm. Sygate впачатляет швидкодією і модульної конфігурацією, завдяки якій його можна налаштовувати практично як завгодно. Щоправда, деякі його повідомлення здатні поставити в глухий кут, незважаючи на деталь. Як, наприклад, реагувати на таке попередження: "Internet Explorer (IEXPLORE.EXE) is trying to connect to (207.46.134.221) using remote port 80 (HTTP - World Wide Web)"? Навіть у перекладі на російську - "Internet Explorer (IEXPLORE.EXE) намагається з'єднатися з www.microsoft.com (207.46.134.221) через віддалений порт 80 (HTTP - World Wide Web)" не зовсім зрозуміло ... А ось повідомлення ZoneAlarm в тій же ситуації цілком ясно: "Do you want to allow Internet Explorer to access the Internet?" - "Чи дозволяєте ви доступ Internet Explorer до інтернету?".

Швидкодія ZoneAlarm не гірше, ніж у Sygate, а інтерфейс значно зрозуміліше. Тим же, кому не вистачає терпіння настроювати міжмережевий екран, що працює за принципом надання повноважень, можна порекомендувати екран з фільтрацією портів, такий як PC-cillin.


Внутрішня безпека: антивіруси

Незважаючи на те, що міжмережеві екрани успішно блокують ряд вірусів, зондувальних мережеві порти, і затримують деякі спроби їх масового саморозмноження по електронній пошті, в системі все одно необхідний антивірусний сканер, який би зупиняв більшість інфекцій, що потрапляють у комп'ютер через електронну пошту та файли, скачувати з Інтернету. Знешкоджувати цю інфекцію може тільки антивірусний сканер. Крім сканерів, що входять до складу описаних вище пакетів по забезпеченню безпеки, ми розглянули два самостійних продукту: Grisoft AVG Anti-Virus Professional і Eset NOD32 2.

Всі ці продукти відповідають мінімальним вимогам по "вилову" основних зловмисних програм, що зустрічаються в інтернеті - тих, що хоча б двічі згадуються членами WildList Organization (www.wildlist.com), всесвітнім суспільством розробників антивірусних програм. Адже далеко не кожним вірусом справді можна заразитися через Мережу: з приблизно 100000 існуючих вірусів в даний час всього близько 250 зустрічаються в "дикому" інтернеті; інші існують тільки в "лабораторних" умовах. Виявилося, що якість роботи різних сканерів відчутно залежить від типу вірусів. Наприклад, всі відібрані для огляду продукти добре справляються з вірусами і черв'яками, що діють в 32-розрядної середовищі Windows - найбільш поширеним сьогодні типом мережевий "інфекції". В цьому випадку якість розпізнавання дуже високо - від 90,4 до 100%