Смекни!
smekni.com

Рахунки бухгалтерського обліку 2 (стр. 2 из 3)

Свідченням наявності суттєвого впливу є: представництво в раді директорів або аналогічного керівного органу, участь у прийнятті рішень, взаємообмін персоналом та забезпечення підприємства необхідною технічною інформацією.

Такі фінансові інвестиції обліковуються за методом участі в капіталі, сутність якого полягає в тому, що балансова вартість інвестицій збільшується (зменшується) на суму відповідного збільшення (зменшення) частки інвестора у власному капіталі об’єкта інвестування. Цей метод припиняють застосовувати з останнього дня місяця, в якому об’єкт інвестування перестає відповідати критеріям асоційованого, дочірнього або спільного підприємства.

Первинна вартість придбаної фінансової інвестиції оцінюється за собівартістю і відображається на рахунку 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі». Проте в подальшому, балансова вартість інвестицій повинна бути:

— зменшена на суму одержаних дивідендів пропорційно своєї частки;

— збільшена або зменшена на суму прибутку (або зменшена на суму збитку) одержаного об’єктом інвестування пропорційно своєї частки;

— збільшена або зменшена на суму будь-яких інших змін у власному капіталі об’єкта інвестування пропорційно своєї частки.

Отримані від асоційованого, дочірнього або спільного підприємства дивіденди обліковуються за дебетом рахунка 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» і кредитом 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі».

Якщо за результатами діяльності асоційованого, дочірнього або спільного підприємства отримано прибутки, то частка інвестора у прибутках такого підприємства відображається за кредитом рахунка 72 «Дохід від участі в капіталі», а якщо збитки — то за дебетом рахунка 96 «Втрати від участі в капіталі».

Будь-яке збільшення власного капіталу асоційованого, дочірнього або спільного підприємства відповідно до частки інвестора відображається також за кредитом рахунка 72 «Дохід від участі в капіталі», а зменшення — за дебетом рахунка 96 «Втрати від участі в капіталі».

Застосування цього методу обумовлене тим, що об’єкт інвестування перебуває у відносинах, які зумовлюють його безпосередню залежність від інвестора у розмірі, пропорційному частці в статутному капіталі.

У бухгалтерському обліку операції з врегулювання суми інвестиції, яка обліковується за методом участі в капіталі, будуть відображені:

Контроль інвестора над об’єктом інвестування може здійснюватись трьома шляхами:

1. інвестор купує всі активи підприємства, тобто стає його власником;

2. інвестор об’єднує активи та зобов’язання свого підприємства і об’єкта інвестування шляхом створення нової юридичної особи;

3. інвестор купує частку активів об’єкта інвестування, яка дозволяє йому здійснювати вирішальний вплив на його фінансову, господарську та комерційну політику.

Таке інвестування відображається шляхом консолідації показників звітності — впорядкованого додавання показників відповідних статей звітності інвестора та об’єкта інвестування.

У фінансовій звітності підприємства-інвестора:

1. включаються в баланс всі активи і зобов’язання та позитивний (негативний) гудвіл, який виникає при інвестуванні;

2. включаються до звіту про фінансові результати доходи та витрати придбаного підприємства.


Задача 8

Торговельним підприємством реалізовано вітрину на умовах подальшої оплати за грошові кошти 1200 грн., у тому числі ПДВ (20 %) — 200 грн. За даними бухгалтерського обліку первісна вартість вітрини становить 1000 грн., сума нарахованого зносу (на момент продажу) — 90 грн.

Відобразити господарські операції в бухгалтерському обліку.

Рішення

№ п/п Первинний документ Зміст господарської операції Дебет рахунку Кредит рахунку Сума, грн.
1. Видаткова накладна Відвантажена вітрина покупцеві 377 742 1200,00
2. Податкова накладна Відображено податкове зобов’язання по ПДВ у складі відвантаженої вітрини 742 641 200,00
3. Бухгалтерська довідка Відображено списання нарахованого зносу вітрини 131 104 90,00
Відображено списання залишкової вартості вітрини 972 104 910,00
Відображено списання доходів та видатків від реалізації вітрини на фінансовий результат діяльності 742 793 1000
793 972 910
4. Виписка банку Отримана оплата від покупця за відвантажену вітрину 31 377 1200,00

Задача 37

Підприємство закупило комп'ютер за 5,0 тис. грн. з ПДВ та безкоштовно передало міській школі. Прибуток до оподаткування по підприємству за минулий рік склав 7 тис. грн.

Зробити бухгалтерські проводки та податкові розрахунки.

Рішення

Нехай підприємство закупило комп’ютер на умовах подальшої оплати.

Згідно нормам п. 4.2 Закону про ПДВ безкоштовна передача товарів здійснюється з обов’язковим нарахуванням податкових зобов’язань по ПДВ (база оподатковування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижче звичайних цін).

№ п/п Первинний документ Зміст господарської операції Де-бет Кре-дит Податковий облік Сума, грн.
ВД ВР ПЗ ПК
1. Прибуткова накладна Отримано об’єкт основних засобів 152 631 4166,67
2. Податкова накладна Відображено податковий кредит по ПДВ 641 631 + 833,33
3. Акт уведення в експлуатацію Відображено уведення в експлуатацію комп’ютера 109 152 4166,67
4. Виписка банку Оплата від постачальнику за комп’ютер 631 31 5000,00
5. Бухгалтерська довідка Відображено собівартість безкоштовно переданого об’єкту основних засобів 977 109 + 4166,67
6. Податкова накладна Сума податкового зобов’язання по ПДВ 977 641 + 833,33
7. Бухгалтерська довідка Списання видатків по безкоштовній передачі комп’ютера на фінансовий результат діяльності 793 977 5000,00

Згідно ст. 3 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств ” №334/94-ВР від 28.12.94 об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:

- суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;

- суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Згідно ст. 5 п. 2 підпункт 2 цього Закону до складу валових витрат включаються суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у пункті 7.11 статті 7 цього Закону у розмірі, що перевищує 2%, але не більше 5% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

А згідно ст. 7 п. 11 підпункт 1 цього Закону до неприбуткових установ і організацій відносяться органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Отже, міська школа, якій підприємство безкоштовно передало комп’ютер, відноситься до неприбуткових організацій (як така, що створена і утримується за рахунок міського бюджету), і таким чином підприємство отримало змогу включити до валових витрат (тобто зменшити суму податку на прибуток) таку суму:

Тобто підприємство у звітному періоді може збільшити свої валові витрати (коригуючи суму валових доходів і відповідно зменшуючи суму податку на прибуток) щонайменше на 140,00 грн., але не більше як на 350,00 грн.


Тести

№8

Проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг називається:

а) операційним циклом;

б) циклом формування капіталу;

в) середнім терміном зберігання запасів;

г) терміном комерційного кредиту.

Відповідь:

а) операційний цикл — проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.

№53

Зміна облікової політики може відбутися за умови:

1. зміни матеріально-відповідальних осіб;

2. зміни керівника підприємства і головного бухгалтера;

3. зміни тривалості операційного циклу;

4. зміни вимог Міністерства фінансів;

5. зміни цін на енергоносії;

6. зміни статутних вимог підприємства:

а) 3, 4, 6;

б) 1,2,3;

в) 3, 4, 5;

г) 4, 5, 6.

Відповідь: а)

Облікова політика — сукупність принципів, методів і процедур, які використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.

Облікова політика може змінюватися, тільки якщо змінюються статутні вимоги (підприємство приватизувалося, змінило організаційно-правову форму тощо), вимоги органу, який затверджує положення (стандарти) бухгалтерського обліку, або якщо зміни забезпечать достовірне відображення подій або операцій у фінансовій звітності підприємства.