Найбільш широку галузь застосування мають бульдозери з неповоротним відвалом напівсферичного типу, які забезпечують високі питомі показники по тязі й заглублению при роботах на високозвя’зних ґрунтах. Внаслідок більших навантажень на передні ковзанки ходової частини трактора й зниження річної експлуатаційної продуктивності обмежене застосування бульдозерів зі сферичним відвалом.
2. КОНСТРУКЦІЯ БУЛЬДОЗЕРІВ
Бульдозери випускають на базі гусеничних тракторів класів 3, 4, 10, 15 і 25. Найбільш широко використовуються бульдозери з неповоротним відвалом на базі тракторів класів 3 і 10. Бульдозери на базі тракторів класу 10 і вище пристосовані для роботи в помірному кліматі й при низьких негативних температурах. Їхні металоконструкції виготовляють із нехладоломких низьколегованих сталей. Бульдозери з поворотним відвалом бувають тільки на базі тракторів класу 4 і 10. Всі бульдозери мають гідравлічне керування. Особливості бульдозерів у великому ступені обумовлені розходженням у конструкції базових тракторів. Їхні параметри нормовані.
Рис. 2.1. Бульдозер ДЗ-29
Бульдозер ДЗ-29 (Рис. 2.1.) є основою уніфікації бульдозерів тракторів класу 3.
Параметри профілю відвальної поверхні підібрані для найбільше що часто зустрічаються суглинних ґрунтів. Установлений зверху козирок перешкоджає пересипанию ґрунту через відвал на підйомах і при поштовхах.
Відвал жорстко з'єднаний із штовхаючими брусами, його кут рішення не регулюють. Три ножі однакової довжини з одним або двома рядами отворів можна перевертати або зрушувати при зношуванні.
Відвал обладнаний легкознімними (на болтах) поширювачами (для роботи в легких умовах), установленими під кутом 30° до відвальної поверхні й з'єднаними з відвалом без уступів щоб уникнути залипання, або відкрилками, закріпленими перпендикулярно до боковин лобового листа й використовуваними для роботи на сипучих і кускових матеріалах з метою збільшення призми волочіння, а тарілчастими лижами, що переставляються також по висоті, на тильній стороні, які обмежують можливість заглубления з метою полегшення виконання планувальних робіт, робіт на брукових бруківках і в інших подібних випадках.
Відвалом управляють за допомогою одного або двох гідроциліндрів, установлених на жорстко закріпленому на лонжеронах трактора кронштейні й з'єднаних з його гідросистемою трубопроводами й металлорукавами.
Гідроциліндри розвантажені від поперечних навантажень і можуть гойдатися в поздовжньому й поперечному напрямках завдяки універсальному шарнірному з'єднанню із кронштейном і кульовим сферичним підшипником у штоках.
Штовхаючі бруси з'єднані із цапфами поперечної балки, установленої за допомогою драбин і упорів на лонжеронах трактора. Бруси мають ловители з термообробні легко замінними при зношуванні вкладишами. Гідроциліндри можуть розвантажуватися (при переїздах) за допомогою транспортної підвіски, виконаної у вигляді шарнірно закріпленої на кронштейні гідроцитандрів скоби й виступу на тильній стороні відвала.
Показники бульдозера наведені в табл. 1.
Рис. 2.2. Бульдозер ДЗ-42Г
Бульдозер ДЗ-42Г (Рис. 2.2.) і раніше, що випускалися моделі, з індексами А, Б и В відрізняються від розглянутого в основному кріпленням поперечної балки на тракторі, лонжерони якого оснащені для цієї мети приклепаними кронштейнами з пазами, розташуванням штовхаючих брусів, щодо відвала й наявністю посилених окремих елементів конструкції.
Бульдозер ДЗ-128 (Рис. 2.3.) уніфікований з усіма попередніми моделями по окремих елементах і деталям відвала, що штовхають брусів і гідроциліндрів. Його штовхаючі бруси, мають износние накладки із зовнішньої сторони й відбійні пластини - із внутрішньої. Опори брусів оснащені ловителями із двома взаємно пер пендикулярними пальцями, з'єднаними із цапфами поперечної балки. Бруси з'єднані з відвалом пальцевими шарнірами зі сферичними втулками. Такий же устрій мають шарніри гідроциліндра перекосу відвала й кріплення гвинтового розкосу до відвала. Із брусом розкіс з'єднаний пальцем. На тильній стороні відвала з боку гвинтового розкосу є твердий кронштейн із втулкою, у якій поміщений горизонтальний палець із вушком. Гвинтова стяжка за допомогою вертикальних пальців зв'язує цей палець із кронштейном на внутрішній стороні лівого бруса, що штовхає. Осі шарніра й пальця розташовані в одній лінії.
Рис. 2.3. Бульдозер ДЗ-128 Рис. 2.4. Бульдозер ДЗ-101
Кронштейн розкосу на лівому брусі має два отвори, що збільшує діапазон регулювання кута різання відвала. Для керування використані два гідроциліндри підйому-опускання, з'єднані металлорукавами з гідросистемою трактора. Гідроциліндр перекосу, керований за допомогою окремої секції гідророзподільника, не має «плаваючого» положення.
Бульдозер ДЗ-101 (Рис. 2.4.) уніфікований з бульдозером ДЗ-54. Він має гідрофіковіаний механізм перекосу, керований з кабіни. Для виключення внутрішніх напружень відвала при його перекосі внаслідок можливих деформацій конструкція шарнірних з'єднань цього бульдозера відрізняється від конструкції з'єднань бульдозера ДЗ-54 . Так, що штовхаючі бруси позаду оснащені кульовими опорами (зі сферичними втулками), за допомогою яких вони з'єднані із трактором, а попереду - пальцевими шарнірами, розташованими співвісно з пальцями гвинтових з'єднань. Відвал зверху з однієї сторони підтримується гвинтовим розкосом, а з іншого боку - гідроциліндром перекосу, що також має пальцеві шарніри зі сферичними втулками. За допомогою шайб і гайки на кінці гвинта зазор у пальцевому з'єднанні можна регулювати. Керування гідроциліндром перекосу здійснюється за допомогою окремої секції розподільника гідросистеми трактора. Гвинтовий розкіс використовується для зміни кута різання відвала.
Бульдозер ДЗ-101А додатковооснащенийгідроциліндром зміни кута різання, що встановлений у верхній частині відвала й через двуплечі важелі й тяги може нахиляти відвал вперед та назад незалежно від механізму перекосу. Верхні кінці гвинтового розкосу й гідроциліндр перекосу цього бульдозера ширнирно з'єднані із двуплечими важелями, які при перекосі відвала діють як тверді елементи.
Бульдозер ДЗ-54 (Рис. 2.3.), знятий з виробництва, але ще широко експлуатований, є базою уніфікації бульдозерів такого типу на гусеничних тракторах класу 10.
Відвал цього бульдозера має криволінійний лобовий лист із козирком і прямими частинами вгорі й унизу, нижню й верхню коробки твердості з тильної сторони, боковини з накладками й вушка для з'єднання із штовхаючими брусами, розкосами й гідроциліндрами. Бічні ножі - литі, середні - із прокату. Штовхаючі бруси, попереду мають вушка для з'єднання з відвалом.
3. ВИРОБНИЦТВО ЗЕМЛЯНИХ РОБІТ БУЛЬДОЗЕРАМИ
Види робіт
Бульдозери, бульдозери-розпушувачи і бульдозери-навантажувачі широко застосовують практично у всіх галузях народного господарства: цивільному, промисловому, сільськогосподарському, дорожньому, гідротехнічному будівництві, лісовій промисловості, при видобутку корисних копалин, у промисловості будівельних матеріалів, у меліорації й іригації, водному господарстві, сільськогосподарському виробництві, міському господарстві, металургійної і вугільної промисловості, на будівництві нафто- і газопроводів і т.п.
Бульдозери виконують основні види робіт, схеми яких показані на Рис. 3.1. Ці машини відриваютьс котловани під фундаменти будівель, споруджують насипу залізничних і автомобільних доріг, зрізують косогори і засипають виїмки, роблять планування при передньому і задньому ході, розрівнюють матеріали, штохають скрепери у важких ґрунтових умовах, занурюють ґрунт або матеріал в автотранспортні засоби і на конвеєри за допомогою естакади або лотка, розрівнюють майданчик і засипають траншеї при будівництві нафтагазопроводів, зводять греблі, дамби і риють канали в меліоративному і гідротехнічному будівництві. Бульдозери можуть здійснювати валку дерев, корчування пнів, зрізання дрібнолісся і чагарників у дорожньому будівництві і лісовому господарстві. Широко застосовують бульдозери при видобутку корисних копалин відкритим способом у гірській справі як для збирання рослинного шару землі і порожньої породи, так і для розробки і транспортування вугілля, золотоносних пісків, залізних руд. Узимку бульдозери використовують для снігоочищення доріг і площ і снігозатримання в сільському господарстві.
Бульдозери-розпушувачи дозволяють значно розширювати галузь застосування машин. Вони працюють у більш важких кліматичних умовах ?завдяки можливості рихлити і розробляти міцні і скельні породи, вечномерзлие ґрунти і смерзшиеся матеріали.
Рис. 3.1 Основні види робіт, виконуваних бульдозерами:
а - розробка траншеї, котловану, каналів з відсипанням ґрунту в кавальєри, насипи;
б - зрізання косогорів і засипання виїмок, у - зняття родючого шару або порожньої породи,
м - планування переднім ходом, д - розрівнювання при передньому ході машини, е - планування при задньому ході машини, ж - засипання траншеї, з - штовхання скрепера при наповненні ковша ґрунтом, і - навантаження ґрунту в автотранспорт з естакади, к - навантаження матеріалів в автотранспорт із лотка, л - валка дерев, м - корчування пнів, к - зрізання чагарників і дрібнолісся,