Смекни!
smekni.com

Конструкція свердловини та бурильної колони (стр. 4 из 5)

Труби ТБПВ виготовляють по нормалі Н504—60, згідно якої номінальна довжина труб Ь=12,4 і 13,5 м; діаметр труб В - 73; 89; 114; 127 і 146 мм. Виробництво бурильних труб діаметром 114 і 127 мм з привареними кінцями освоєно Азербайджанським трубопрокатним і Нікопольським південнотрубним заводами. Легкосплавні бурильні труби мають висаджені всередину кінці і полегшені сталеві замки. Відомі беззамкові легкосплавні бурильні труби, на потовщених кінцях яких нарізається замкове різьблення.

У зарубіжній практиці для підвищення корозійної міцності і зменшення гідравлічних опорів на внутрішню поверхню бурильних труб наносять пластмасове покриття товщиною 0,125 мм.

БУРИЛЬНІ ТРУБИ ОБВАЖЕННІ

Бурильні труби (УБТ), обважують, є гарячекатані товстостінні труби кільцевого перетину (мал. 7). Відомі конструкції бурильних труб квадратного перетину обваженні, а також з подовжніми або спіральними канавками на зовнішній поверхні.

Бурильні труби, обваженні, по ТУ 14-3-164—73 виготовляють двох типів: гладкі по всій довжині і з конусною проточкою, що полегшує захоплення і утримання труби. Достатня товщина стінок дозволяє нарізувати на кінцях труби крупне конічне різьблення по подібності сполучного різьблення бурильних замків. Наддолотні УБТ на відміну від інших мають на обох кінцях внутрішнє різьблення (мал. 5, б, г).

Мал. 5 - Бурильні труби обважнені: а — проміжна; б — наддолотна; зоміжна з проточкою; г — наддолотна з проточкою.

В процесі буріння УБТ піддаються обертанню із знакозмінним вигином. Найбільша напруга виникає в різьбовому з'єднанні, що володіє меншою жорсткістю, чим тіло труби. Концентрація напруги в западинах різьблення знижує втомну міцність УБТ. Розвантажуючі зарізбленні канавки і обкатка роликом западин різьблення і поверхні канавок сприяють підвищенню втомної міцності УБТ.

У бурінні широко застосовуються збалансовані бурильні труби УБТС, обваженні, отвір і зовнішню поверхню яких механічно обробляють, що забезпечує прямолінійність отвору і збіг його осі з віссю бурильної труби. Завдяки цьому знижується биття при обертанні, а отже, зменшується рівень динамічних навантажень і підвищується запас міцності труб. Бурильні труби УБТС, обваженні, виготовляють по ТУ 39-076—74.

ЕКСПЛУАТАЦІЯ БУРИЛЬНИХ ТРУБ

Бурильна колона працює в складних, важких умовах і її станом багато в чому визначається ефективність використання робочого часу впродовж кожного рейса. Стан бурильної колони і надійність її роботи залежать від дотримання правші її експлуатації. Вони регламентовані інструкціями і "Правилами безпеки в нафтовій і газовій промисловості". Основні вимоги по раціональному використанню бурильних труб і УБТ зводяться до наступного: дотримання рекомендованих співвідношень між номінальним діаметром бурильних труб, УБТ і діаметром стовбура свердловини; використання комплекту УБТ завдовжки, достатньою для створення навантаження на долото тільки за рахунок ваги УБТ і розвантаження бурильних труб від подовжніх стискаючих зусиль; використання спіральних і квадратних УБТ у разі підвищених вимог до стабілізації низу бурильної колони; дотримання умов, що дозволяють уникнути частот обертання, які можуть приводити до резонансного посилення коливальних процесів в бурильній колоні; систематичний контроль зносу бурильних труб і замків до них, УБТ і перевідників і їх різьбових кінців; облік роботи бурильних труб і своєчасне заповнення паспортів на комплекти труб; своєчасне вибраковування бурильних труб, що мають надмірний знос або неприпустиму стрілу прогинання.

Під час контролю бурильні труби необхідно опресовувати і перевіряти методами дефектоскопії і товщинометрії згідно інструкції, що діє, і в терміни, встановлені для даного району.

Правилами експлуатації передбачається раціональне використан-ня бурильної колони, зокрема бурильних труб, при її безвідмовній роботі.

Велике значення для надійної роботи бурильної колони має дотримання правил докріплення замкових різьбових з'єднань при спуску колони в свердловину. Початкове зусилля затягування різьбового з'єднання дозволяє уникнути появи зазорів між сполученими елементами замку під дією навантажень і змінної напруги в підставі конуса ніпеля замку. Різьбове з'єднання затягують, докріпляючи різьблення машинними ключами при регламентованому моменті, що крутить.

При виконанні спуско - піднімальних операцій необхідно контролювати стан різьблення і періодично її змащувати.

В процесі роботи в свердловині бурильні труби зношуються, внаслідок чого товщина їх стінок зменшується. Знос може бути рівномірним по всьому периметру труби або одностороннім. Бурильні труби залежно від зносу переводяться в IIі НІ класи. Труби IIIкласу рекомендується використовувати в свердловинах завглибшки до 2500 м. Товщину стінки труби контролюють за допомогою спеціальних приладів - товщиномірів.

При огляді різьбових з'єднань потрібно звертати увагу на появу задирів різьблення (особливо після перших двох рейсів з новими замками), на знос різьблення і появу слідів проживу.

Об'єктом постійної перевірки повинна бути прямолінійність труб. Як показує практика, викривлені бурильні труби зазвичай піддаються інтенсивнішому зносу і є одній з причин викривлення свердловин. Кривизну бурильних труб оцінюють по величині стріли прогинання. Стріла прогинання в середній третині труби не повинна перевищувати 1:2000 довжин труби, на кінцевих ділянках труби прогинання не повинне бути більше 1,3 мм на 1 м довжини, а для УБТ -1 мм на 1 м довжини.

Після завершення бурових робіт на свердловині всі бурильні труби проходять усесторонній контроль. Непридатні до подальшого використання труби вибраковуються.

Ретельний систематичний контроль стану бурильних труб і своєчасне вибраковування непридатних необхідна умова правильної експлуатації бурильної колони, що дозволяє значно скоротити випадки поломки бурильної колони в свердловині.


Розділ 3. ОХОРОНА ПРАЦІ

3.1 Охорона праці та техніка безпеки при роботі з трубами

При підйомі інструменту слід спостерігати за свідченнями індикатора ваги. У разі появи затягувань не допускається ходіння інструменту при навантаженнях, що перевищують максимально допустиме навантаження на вежу і талеву систему.

При спуску бурильної колони допоміжне гальмо лебідки (гідродинамічний або іншого типу) повинне включатися в роботу після досягнення ваги колони, вказаної в характеристиці бурової установки. Робота без допоміжного гальма при цьому забороняється. Включення і виключення кулачкової муфти допоміжного гальма бурової лебідки на ходу забороняються.

Під час підйому бурильного інструменту зовнішню поверхню труб необхідно очищати від промивального розчину і оглядати. Бурова установка повинна бути оснащена пристосуванням для очищення труб.

Поверхня ротора і підлогу бурової вежі при спуско-підйомних операціях необхідно систематично очищати.

Запобіжні гумові кільця повинні надягати на бурильні труби за допомогою спеціального пристосування.

Для розкріплювання різьбових з'єднань труб на буровій установці повинен встановлюватися пневмораскрепитель.

Робота пневморозкліплювачем без поворотного направляючого ролика її допускається.

Тяговий канат повинен кріпитися до штока пневмо-раскрепителя канатною втулкою, заплеткою або трьома затисками. Кріплення вузлом забороняється.

Замкові з'єднання бурильних свічок повинні розкріплюватися механізованими буровими ключами або машинними ключами із застосуванням пневморозкріплювача. Розкріплювання бурового інструменту шляхом відбиття ротором забороняється.

Для того, що нагвинчує і відгвинчування доліт повинні застосовуватися спеціальні пристосування, виготовлені у вигляді вкладиша в ротор. Долото, що нагвинчує, повинне кріпитися машинним ключем при застопореному роторі.

Кріпити і розкріплювати долота за допомогою ротора забороняється. При підтяганні доліт слід застосовувати ковпачки.

Забороняється працювати несправними машинними ключами, а також ключами, розмір яких не відповідає діаметру бурильних або обсадних труб.

Підвісний буровий ключ повинен мати страховий канат. Страхові канати повинні бути надійно прикріплені, відповідно до вимог п. 1.12.2 сьогоденню Правив так, щоб виключалася залишкова деформація місць кріплення.

Страховий канат повинен бути довше натяжного (робочого) на 15—20 см і кріпитися окремо від нього.

При переміщенні підвісного бурового ключа до центру свердловини його слід притримувати руками.

Забороняється згвинчувати і розгвинчувати бурильні і обсадні труби прядивним або сталевим канатом, за допомогою котушки бурової лебідки без застосування кругового ключа або канатотримача.

Забороняється застосовувати ланцюгові ключі для розгвинчування і згвинчення труб за допомогою котушки бурової лебідки.

Забороняється знаходитися в радіусі дії підвісного бурового ключа і поблизу його натяжного каната при згвинчені і розгвинчуванні бурильних або обсадних труб.

При посадці бурового інструменту, а також колони обсадних труб на ротор, підводі і відведенні механізованих бурових ключів люди не повинні знаходитися на роторі і в зоні дії ключів.

Забороняється провертати стіл ротора, а також проводити підйом бурового інструменту до введення обидва штропів в проушини елеватора і їх страховки шпильками або іншими пристосуваннями.

Завантажувально - розвантажувальні роботи а також переміщення труб і інструменту на приймальному мосту бурової установки повинні проводитися вантажопідйомними пристроями або іншими механізмами, що забезпечують безпечне виробництво цих робіт.