- будівельні і дорожні машини;
- техніку для підземних робіт;
- машини для металургійних підприємств;
- інше спеціальне важке транспортне обладнання.
Основний обсяг виробництва головного підприємства об'єднання - РУПП "Білоруський автомобільний завод" складають кар'єрні самоскиди вантажопідйомністю 30-220 т і БелАЗ 320 т:
Самоскиди кар'єрні з гідромеханічною трансмісією вантажопідйомністю 30 т (БелАЗ-7540) і 45 т (БелАЗ-7547), 55-60 т (БелАЗ-7555) та 90 т (БелАЗ-7557) і самоскиди кар'єрні з електричною трансмісією 110-120 т ( БелАЗ-7514), 130-136 т (БелАЗ-7513), 220 т (БелАЗ-7530), 320 т (БелАЗ-7560) призначені для транспортування гірничої маси в розпушеному стані з технологічних дорогах на відкритих розробках корисних копалин з різними кліматичними умовами . Можуть використовуватися на будівництві великих промислових і гідротехнічних споруд, при спорудженні дорожньо-магістральних комплексів, а також у технологічних підрозділах підприємств переробної промисловості.
Основним споживачем кар'єрних самоскидів у всьому світі залишається гірничодобувна промисловість, добробут якої в значно мірою визначається рівнем світових цін на готову продукцію, тобто промислові метали, дорогоцінні метали, енергетична сировина. Зниження світових цін на це товари знижує обсяги продажів кар'єрної техніки.
Зменшення ринків збуту загострило конкуренцію на ринку виробників кар'єрних самоскидів. Основні інструменти, які використовують зарубіжні виробники кар'єрної техніки для зміцнення своїх позицій це: злиття або партнерство компаній-виробників різного гірничодобувного обладнання для виробництва повних "пакетів" гірничорудної техніки, розвиток сервісно-збутової мережі, підвищення якісного рівня після продажного обслуговування, вдосконалення технічного оснащення обладнання та агресивна рекламно-маркетингова політика.
Майже всі зарубіжні виробники випускають повний ряд кар'єрних самоскидів вантажопідйомністю від 30 до 320 т, фронтальні навантажувачі, бульдозери, екскаватори та іншу дорожньо-будівельну техніку.
Сировинний ринок СНД і насамперед Росією є досить привабливим для американських (Caterpillar, Euclid) і японських (Komatzu) виробників гірничодобувної та кар'єрної техніки, що є головними конкурентами ПО "БелАЗ". Конкуренти, пропонуючи пільгові умови постачання техніки: лізинг, довгострокові кредити до 3-5 років, активізували послуги підприємствам по збуту їх сировини, металопрокату і т.д.
Імпортні самоскиди не мають істотної переваги в технічному рівні над продукцією "БелАЗ", а за вартістю вони в 1,5-3 рази дорожче. Тому при зниженні залежності від іноземних інвесторів споживачі знову звертаються до продукції ПО "БелАЗ".
І все ж конкуренція на цьому ринку кар'єрної техніки буде посилюватися. Здобути перемогу в цій боротьбі можна, тільки пропонуючи нову якісну техніку і найбільш прийнятні споживачеві ціни.
Поряд з випуском основної продукції завод випускає наступні товари:
1. Електропобутові прилади (електроконвектор "БІЛОРУСЬ", електрошашличніца).
2. Автомобільні приналежності (багажник автомобільний, багажник для легкових автомобілів з кузовом "універсал", захисні кожухи для автомобілів, глушник випуску газів основний з трубкою, воронка заправна, причіп).
3. Велоприлади (велобагажнік).
4. Меблева фурнітура (каток, опора, опора колісна, опора меблева, гачки, полицетримач, фіксатор, дзеркалоутримувач, куточок, шайби, ролик).
5. Господарські товари (лист кондитерський, деко, підставка, полиця для книг, вішалка-поличка, стілець складаний, табурет складаний, візок ручна вантажна, візок, сокира, ручка господарська, набір шампурів, мангал, стелаж, візок господарська, візок вантажна).
6. Інструменти, садово-городній інвентар (візок садова, візок садові одноколісний, лопати копальні гострокінцеві, лопати копальні малі, лопата совкова пісочна, лопати снігоприбиральні і т.д.).
7. Іграшки (іграшки автосамоскид БелАЗ).
Основними споживачами продукції ПО "БелАЗ" є підприємства СНД і перш за все Росії, з якими налагоджені і підтримуються прямі господарські зв'язки з питань придбання автотехніки. Здійснюється поставка автосамоскидів і на ринок країн далекого зарубіжжя. У Республіці Білорусь ринок кар'єрних самоскидів вантажопідйомністю 30-55 т обмежений використанням їх тільки декількома видобувними підприємствами, в кар'єрах яких виробниче об'єднання "БелАЗ" проводить і випробування цієї техніки.
Останнім часом почалися зміни в цілому ряді галузей мінерально-сировинного комплексу, пов'язані з почався пожвавленням економіки. У результаті намітилося зростання попиту на гірничорудну продукцію. Очевидно, ця тенденція буде зберігатися в подальшому і передбачає збільшення попиту на кар'єрну техніку. Основними споживачами продукції заводу в Росії є підприємства Кузбасівського вугільного басейну, металургійні та видобувні підприємства Уральського регіону, Курської магнітної аномалії, гірничодобувні підприємства Далекого Сходу і Кольського півострова, що експлуатують основний парк кар'єрних самоскидів марки "БелАЗ" вантажопідйомністю 30-220 т. Свого часу системна криза, більше ніж у Росії, відбився на інших республіках колишнього СРСР, пов'язаних безпосередньо з економікою Російської Федерації і не мають ринків збуту за кордоном. Більшість цих держав засновує своє економічне зростання на розвитку гірничодобувної промисловості. Тепер же зі стабілізацією і підйомом економіки Росії слід очікувати більш значного підйому економіки інших держав СНД. Обсяги поставок кар'єрної техніки БелАЗ до країн СНД без Росії, і в першу чергу в Казахстан і на Україні, будуть постійно збільшуватися. Зберігаючи пріоритетність у поставках своєї продукції на ринок СНД, передбачається нарощування зусиль щодо створення умов для просування своєї конкурентоспроможної продукції на ринки всіх регіонів світу і в першу чергу країни Південно-Східної Азії, Близького Сходу, Африки і Латинської Америки.
Зараз на заводі 7.3 тис. працівників, які випускають близько 1 тис. кар'єрних самоскидів на рік. Керує підприємством гендиректор ВО «БелАЗ», Герой Білорусі, доктор технічних наук Павло Лук'янович Марієвих.
БелАЗ входить до сімки найбільших в світі концернів з виробництва кар'єрних самоскидів, причому йому належить 30% ринку.
В даний час завод випускає кар'єрні самоскиди вантажопідйомністю від 30 до 220 тонн, а також техніку для обслуговування кар'єрів: фронтальні навантажувачі, колісні бульдозери і маніпулятори, полеоросітельних машини, тягачі-евакуатори.
У 2005 році було розпочато і в 2007 році завершено модернізацію основних ділянок сталеливарного цеху ВАТ «Білоруський автомобільний завод», розташованого в місті Могильові. При цьому в ливарному виробництві було використано сучасне формувальне і стрижневе обладнання, прогресивні методи плавки і заливки сплавів у форму.
ВАТ «БелАЗ» володіє потужною виробничою базою, здатної стати основою для організації виробництва високоякісних сталевих виливків як для традиційної белазовської продукції, так і для залізничного рухомого складу.
Металурги підприємства досягли хороших результатів. По-перше, ливарне виробництво сертифіковане в системі ІСО 9001. По-друге, отримано сертифікати відповідності на право виробництва виливків «рама бокова» і «балка надресорна» для залізничного рухомого складу.
Це гідна перемога всього колективу колишніх ливарників.
Основним недоліком БЕЛАЗ на сьогоднішній день є його відносна ізоляція. Пройшло всього лише 15 років з тих пір, як компанія діяла в рамках планової економіки і була значно віддалена від клієнта. Тепер все змінилося - з'явилися тісні зв'язки із споживачами, міжнародні продажу. З огляду на підвищення кількості розвіданих у Росії родовищ компаніями «Ріо Тінто», BHP Billiton і т. і., по всій ймовірно, буде відкрито кілька великих гірничодобувних підприємств, які, ймовірно, будуть розглядати БЕЛАЗ, як можливого постачальника для поглиблення відносин з великими компаніями на міжнародному ринку.
Що стосується нових проектів, як першочергове завдання розглядається вдосконалення моделі 75600 вантажопідйомністю 320 т. і завершення її випробувань, а потім завершення модифікації 220-тонного самоскиди з приводом змінного струму, а надалі виробництво 130 - тонної моделі самоскиди з приводом змінного струму. Крім цього, в планах завершення 90-тонники з механічною передачею та створення 160 - тонного самоскиди з електричним приводом - на даному етапі ще не вирішено, яким типом приводу буде оснащуватися 160-тонна модель - змінного або постійного струму. А є ще й проекти, не пов'язані з кар'єрними самоскидами - 40 - і 50-тонн підземні самоскиди і шарнірно-зчленовані самоскиди. На МоАЗ триває робота над новою вантажно-доставочної машиною.
Продукция
БелАЗ-7540 (30 т.) БелАЗ-7548 (42 т.) БелАЗ-7547 (45 т.) |
БелАЗ-7555 (55 тонн) навантажувач фронтальний Машина полівоорошальна |
Тягач-буксурователь БелАЗ-7423 |
Шлаковоз БелАЗ-7920 |
Висновок