БелАЗ за 60 років своєї історії освоїв випуск більше 400 моделей і модифікацій важкої і надважкої автотехніки. Первісток заводу - 27-тонник- став дуже вдалою розробкою. Технологи змогли її легко запустити у виробництво. Ця конструкція втілила в собі найпрогресивніші на той момент рішення, про які тільки ще говорили за кордоном - гідромеханічна трансмісія, пневмогідравлічна підвіска, об'ємний кермо. Модель багато чому навчила колектив заводу і згодом стала однією з кращих у всьому союзному автопромі. А найбільш важко дався запуск у виробництво самоскида вантажопідйомністю 75 тонн. Не було до того досвіду освоєння машин з електромеханічної трансмісією.
На даний час йде черговий етап модернізації виробництва. Розміщені замовлення на виготовлення обладнання, встановити яке припускаємо в нинішньому році, відповідні контракти вимірюються десятками мільйонів євро. Фахівці підприємства вже ведуть приймання нових верстатів і технологічних ліній. Аналогічні цілі поставлені і на майбутнє. Отже, через декілька років БелАЗ повинен випускати майже в 1,9 рази більше машин.
Сьогодні з урахуванням існуючих цін на дизельне паливо тема дизель-троллейвозного комплексу все більше турбує замовників підприємства. Фахівці ВАТ «БелАЗ» опрацювали питання на базі самоскидів з електротрансмісією.
У цьому напрямку поставлені основні завдання:
- Створення дизель-троллейвозів вантажопідйомністю 136, 170, 220 або 320 тонн;
- Створення системи електропостачання;
- Створення дорожньої мережі високої якості.
Досвід застосування дизель-троллейвозів в Північній Америці та Африці говорить про перспективність цього напрямку роботи. Дослідження ряду кар'єрів, проведені фахівцями Білоруського автозаводу, науково-дослідними організаціями, підтверджують доцільність робіт з цієї теми. Є надія, що в найближчі роки самоскиди в троллейвозному виконанні з'являться й на конвеєрі БелАЗа.На додаток до цього БЕЛАЗ буде вдосконалювати систему обслуговування і сервісного забезпечення власної техніки в глобальному масштабі. Компанія заявила, що, хоча замовлень досить багато, є виробничий потенціал для виконання замовлень з цільових ринків у Південній Африці, Північній Африці та Австралії. БЕЛАЗ бачить свою перевагу в порівнянні з конкурентами, такими як Caterpillar, Hitachi, Komatsu і Liebherr в більш низьких витратах на перевезення тонни вантажу (на 10-20%). За даними компанії, початкові витрати на придбання техніки менше, надійність техніки в експлуатації з використанням автоматизованої системи централізованого мастила на належному рівні. Вартість запасних частин нижче. Витрати на шини внаслідок застосування нової системи підвіски знаходяться на стандартному рівні. Завдяки модифікаціям двигуна і системи управління трансмісією витрата палива, а, отже, і витрати на нього, аналогічний іншим виробникам. При створенні самоскидів використовують листову сталь дуже високої якості, наприклад, від компанії «Уральська сталь в м. Новотроїцьку Оренбурзької обл. БЕЛАЗ також використовує продукцію компанії SSAB Oxelösund AB зі Швеції, виробника сталі марки Hardox, а також сталь російського виробника - компанії «Северсталь».
Література
1. http://belaz.minsk.by/production/?lang=ru
2. http://www.gruz-inform.interdalnoboy.com/belaz/
3. http://www.belaz-export.com/
4. http://diplomforum.ru/f132/t16702.html
5. http://ru.wikipedia.org/wiki/Белорусский_автомобильный_завод
6. http://lurkmore.ru/%C1%E5%EB%E0%E7
7. http://www.avtomash.ru/pred/belaz/belaz_istori.htm