Технологія пайки відгалужених гільз відрізняється від пайки сполучних гільз розташуванням жив кабелю у вертикальній площині.
Окінцювання мідних жил кабелю пайкою здійснюється за допомогою мідних наконечників. Струмопровідні жили, що мають секторну форму, закругляють. Після знежирення кінця жили, звільненої від ізоляції, і її зачищення наносять шар флюсу. При нагріванні в полум'ї газового пальника обслуговують кінець жили, на який потім надягають наконечник. Подальші операції аналогічні операціям при окінцюванні алюмінієвих жил.
З'єднання алюмінієвих жил з мідними виконують у мідних гільзах. Кінці алюмінієвих жил попередньо обслуговують припоєм А, а потім олов'яно-свинцевим припоєм, а мідних жил - олов'яно-свинцевим припоєм. Після облужіванні мідних гільз пайку жил виконують олов'яно-свинцевим припоєм за технологією, розглянутої раніше.
Розділ ІІІ. Техніка безпеки при виконанні електромонтажних робіт
Досвід експлуатації електроустановок показує, що для безпечної роботи поряд із засобами захисту необхідно так організувати експлуатацію, щоб була усунена можливість помилок з боку обслуго вуючого персоналу.
При підготовці робочого місця з частковим або повним зняттям напруги технічні заходи проводять у такому порядку:
1. Вимикають необхідні струмопровідні частини та проводять заходи, які виключають помилкову подачу напруги до місця проведення робіт.
2. На вимкнутих комутаційних апаратах вивішують заборонні пла кати: «Не вмикати — працюють люди!», «Не вмикати — робота на лінії!» та ін. В разі необхідності встановлюють огорожі навколо струмопровідних частин.
3. До заземлюючого пристрою приєднують затискач переносного заземлення.
4. Перевіряють, чи немає напруги на вимкнутій частині установки. Якщо її немає, то заземлюють цю частину до контура заземлення.
5. Робоче місце огороджують переносними огорожами і вивішують попереджувальні і нагадувальні плакати: «Стій — висока напруга!», «Працювати тут!».
При підготовці робочого місця і в період роботи необхідно проводи ти такі організаційні заходи: 1) оформлення роботи нарядом або розпо рядженням; 2) допуск до роботи; 3) нагляд під час роботи; 4) отримання певного порядку записів у журналі перерв у роботі, переходів на інше місце роботи, закінчення роботи. Проводячи електромонтажні роботи, електрик повинен дотримуватися вимог техніки безпеки.
Опір ізоляції вимірюють мегомметром, дотримуючись таких основ них правил техніки безпеки:
1)Вимірювання можна проводити тільки тоді, коли вимкнені всі лінії, по яких подається напруга.
2)Необхідно переконатися у відсутності людей, що працюють на тій частині електроустановки, до якої має бути під'єднаний манометр.
3)Перед випробуванням кабелів напругою понад 1000 В їх слід роз рядити.
4)Проводи, які приєднуються до мегомметра, повинні мати хорошу ізоляцію на відповідну напругу. Вимірювання переносними приладами і струмовимірювальними кліщами, згідно з вимогами ПТБ, повинні виконуватися двома особами. В період експлуатації ці вимірювання проводяться оперативним персоналом і роблять записи в журналі.
Вимірювання переносними приладами необхідно проводити в діелектричних рукавицях і калошах, або зі стояків на діелектричному килимку. На кабелях напругою понад 1000 В жили повинні бути рознесені одна від одної на відстань, не меншу ніж 250 мм. При вимірюванні кліщі тримають так, щоб прилад не торкався проводів вимірювальних транс форматорів. Приєднання і від'єднання приладів необхідно виконувати при знятій напрузі.
Заміну плавких вставок запобіжників слід проводити при знятій напрузі. На групових щитах, де не можна зняти напругу, допускається заміна запобіжника під напругою, але при обов'язковому вимиканні навантаження. У цьому випадку треба обов'язково користуватися окулярами і діелектричними рукавицями або ізолюючими кліщами. Заміну плавких вставок з підлоги здійснює один електрик третього кваліфікаційного розряду, а якщо на висоті, — то два електрики, один з яких має кваліфікацію не нижче третього розряду. Електроінструмент і переносні електричні прилади повинні строго відповідати вимогам ПТБ. Робоча напруга електроінструменту має бути не вище 220 В при роботі у приміщеннях без підвищеної безпеки і 36 В — в приміщеннях з підвищеною небезпекою і поза приміщеннями. В особливо небезпечних приміщеннях при використанні електроінструменту на 36 В потрібно використовувати захисні засоби або електроінструмент на напругу 12 В. Оболонки кабелів і проводів необхідно вводити в електроінструмент і міцно їх закріплювати для запобігання зламів і стирань. Корпус електроінструменту на напругу понад 36 В необхідно заземлювати під'єднуючи його до спеціального затискача на контурі заземлення, позначеному «З» або «Земля».
Струмопровідні частини і заземлюючий контакт штепсельних з'єднань мають бути недоступні для доторкувань. Причому розетки і вилки, що використовуються на напругу 12 В і 36 В, повинні мати колір, який різко відрізняється від кольору штепсельних з'єднань напругою 127 і 220 В. Конструктивне виконання розеток має бути таким, щоб запобігти можливості помилкового вмикання на іншу напругу.
Електроінструмент і переносні електричні світильники приєднують багатожильним гнучким проводом з ізоляцією за напругою не менше ніж 500 В. Стан ізоляції значною мірою визначає ступінь безпеки експлуатації електроустановок. Під впливом тепла, динамічних зусиль, комутаційних і атмосферних перенапруг ізоляція старіє, стає непридатною. Періодичний контроль ізоляції (вимірювання її опору) проводять у встановлені правилами строки і у випадку виявлення дефектів. Опір ізоляції частин електрообладнання, що не перебуває під напругою, вимірюють мегомметром. Опір ізоляції має бути не нижче 0,6 МОм, в установках до 1000 В; 1 МОм, — для електроінструменту з ізольованими ручками.
Основними способами захисту від статичної електрики є заземлення металевих частин обладнання, які можуть електризуватися, застосовування струмопровідних покриттів, підлог, взуття. Це забезпечує витікання генерованого заряду на заземлені частини. Використовують також зволоження навколишньої атмосфери, нейтралізатори, браслети.
Під час монтування освітлювальних електроустановок слід дотримуватися наступних правил.
1. Ремонтні роботи в діючих електромережах виконують, як правило, дві особи.
2. При виконанні ремонтних робіт під напругою, роботу слід виконувати в діелектричних рукавицях, стоячи на гумовому килимку.
3. На ручках комутаційних апаратів слід вивішувати попереджувальні плакати «Не вмикати, працюють люди!».
4. Всі фази на вимкнутій частині ремонтної ділянки потрібно заземлювати і закорочувати.
5. Отвори, гнізда, борозни можна пробивати тільки в захисних окулярах і рукавицях.
6. Пробивати отвори і гнізда вручну дозволяється зубилами довжиною не менше 150 мм.
7. Пробивати проходи і натягувати проводи поліспастом можна тільки з нерухомих риштувань та пересувних вишок. З підставних драбин ці роботи виконувати заборонено.
8. Працювати на риштуваннях з додаткових підставок (ящиків, бочок і т. д.) не дозволяється. Залазити на риштування можна тільки по спеціально призначених для цього драбинах.
9. Не можна працювати під закріпленим поліспастом, яким натягнуто проводи.
10. Не можна працювати поблизу рухомих механізмів, останні необхідно надійно відгородити.
11. Заборонено торкатися тимчасових проводок, необхідно стежити за тим, щоб вони не мали оголених проводів.
12. Під час виконання електромонтажних робіт слід використовувати ручні переносні лампи на напругу до 36 В, а в особливо вологих місцях — на напругу 12 В.
13. Торкатися до елементів електромережі, що перевіряються, не безпечно!
Список використаної літератури
1. Анастасиев П.И., Бранзбург Е.З., Коляда А.В. Проектирование кабельных сетей и проводок. М., 1980.
2. Атабеков В.Б. Ремонт электрооборудования промышленных предприятий: Учеб. для сред. ПТУ — 5-е изд., испр. М.: Высш. шк., 1985.
3. Белоцерковец В.В., Чусов Н.П., Боязный Я.М. Механизация электромонтажных работ. М., 1977.
4. Бирюков Ю.С. и др. Монтаж контактных соединений. — М.: Энергия, 1980.
5. Бондаренко В.П., Плетник М.И.Справочник электромонтажника. Издание второе, переработанное. Киев, «Будівельник», № 71.
6. Вернер В.В., Вартанов Г.Л. Электромонтер-ремонтник. — М.: Высшая школа, 1982.
7. Воронина А.А., Шибенко Н.Ф.Безопасность труда в электроустановках: Учеб. пособ. для сред. ПТУ.—4-е изд., перераб. и доп.— М.: Высш. шк., 1984.
8. Евсеев Р.Е., Евсеев В.Р. Сварка при производстве электромонтажных работ. Л., 1978.
9. Живов М.С. Подготовка трасс электропроводок и кабельных линий. М., 1977.
10. Живов М.С. Прокладка проводов и кабелей. М., 1978.
11. Зевин М.Б., Соколов В.Г.Справочное пособие молодого рабочего по на дежности электроустановок: Для сред. ПТУ. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Высш. шк., 1987.
12. Инструкция по устройству сетей заземления и зануления в электроустанов ках, СН 102—76. — М.: Стройиздат, 1977.
13. Клюев А.А., Этус Н.Г. Справочник по монтажу вторичных устройств, кабелей и электроосвещения на электростанциях и подстанциях. М., 1978.
14. Коптев А.А. Монтаж кабельных сетей: Учебник для сред, проф.-техн. училищ. — М..: Высш. шк., 1983.
15. Ктиторов А.Ф. Производственное обучение электромонтажников по освещению, осветительным и силовым сетям и электрооборудованию.— М.: Высшая школа, 1984.
16. Лигерман И.И. Кабельные сети промышленных предприятий. М., 1975.
17. Никельберг В.Д., Кожухаров В.Н. Монтаж освещения промышленных и жилых зда ний.— М.: Энергоатомиздат, 1988.
18. Никулин Н.В. Справочник молодого электрика по электротехническим материалам и изделиям. — М.: Высшая школа, 1982.
19. Пантелеев Е.Г. Монтаж кабельных линий. М., 1979.
20. Принц М.В., Цимбалістий В.М. Освітлювальне і силове електро устаткування. Монтаж і обслуговування. — Львів: Оріяна-Нова, 2005.
21. Смирнов Л.П. Электромонтер-кабельщик. М., 1978.
22. Строительные нормы и правила СНиП III-33-76. Электротехнические уст ройства. Правила производства и приемки работ. М., 1977.
23. Техническая документация на муфты для силовых кабелей с бумажной и пластмассовой изоляцией до 35 кВ. М., 1982.
24. Тирановский Г.Г. Механизация кабельных работ на энергетических объектах. М., 1976.
25. Троицкий И.Д. Производство кабельных изделий. М., 1979.
26. Чусов Н.П., Любашевская Р.И. Механизация кабельных работ па промышленных объектах. М., 1976.