- слідкує за наявністю та станом стандартів, ТУ У та іншої нової, необхідної для випробувань, НД та вносить зміни у діючу;
- здійснює зберігання НД та архівних примірників протоколів випробувань та, при необхідності, за розпорядженням керівника ВЛ, розмножує їх та передає споживачем та використувачем послуг з автомобільних перевезень.
1.2 Відповідальність за забезпечення якості випробувань мостових споруд
Керівник ВЛ несе гражданську, уголовну та адміністративну відповідальність за політику в галузі якості, розвиток системи забезпечення якості та збезпечення суворої відповідальності випробувань мостів вимогам НД [3].
При визначенні матеріальних збитків враховуються [2]:
- претензії замовника (ви користувача, споживача) до якості та своєчасності випробувань, що привело до матеріальних збитків за рахунок зіпсування перевезеної продукції;
- кошти на повторні випробування;
- несвоєчасне виконання договору, що привело до матеріальних збитків;
- дії, які підривають авторитет лабораторії та довіру до неї.
Розрахунки матеріальних збитків за неякісне випробування виконує керівник ВЛ, затверджує директор атестуїмої ВЛ.
ВЛ в сфері атестації мостових споруд виконує наступні функції:
- здійснює організаційно-методичне керівництво роботами з атестації ВЛ;
- розробляє документи щодо робіт з атестації ВЛ;
- здійснює атестацію заявників ВЛ у ДП Харківстандартметрологія на право вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду;
- здійснює контроль за дотриманням атестованими лабораторіями умов вимірювань як орган з атестації [2].
1.3 Документація, яка визначає відповідальність співробітників випробувальної лабораторії та передавання повноважень
Кожен співробітник ВЛ забезпечується посадовою інструкцією, в якій установлюються його функції, обов’язки, права, відповідальність і вимоги до якості виконаних робіт, а також копіями наказів і службових розпоряджень у межах його компетентності.
В разі відсутності керівника ВЛ його повноваження передаються відпоідальному за зв’язок з іншими органами. При їх відсутності відповідальність за вирішення питань управління й систему якості доручається керівнику системи забезпечення якості ВЛ [2].
При відсутності керівників ВЛ їх обов’язки виконують співробітники, уповноважені на вирішення поставлених завдань [2]. Передача повноважень оформлюється відповідним наказом.
1.4 Попередження негативних впливів від неякісних мостових споруд
Політика управління, яка передбачає забезпечення якості випробувань, попередження негативних впливів на результати випробувань мостових споруд включає комплекс організаційних та технічних заходів (обмеження швидкості тощо). Ідеологія вказаної політики заключна у тім, що попередження негативних впливів (підсилення несущої здатності, прогонів, балок тощо) на випробування повинно починатись з кваліфікації, сумлінності, мотивації та чесності персоналу ВЛ.
Попередження негативних впливів забезпечується [5]:
- правильним підбором та розстановкою співробітників ВЛ згідно з кваліфікацією, досвідом роботи, технічними знаннями атестатами або сертифікатами з ультразвукового контролю, зварювання тощо;
- створення у колективі ВЛ з контролю мостових споруд дружніх та ділових відносин поміж співробітників, виключаючих виникнення стресових ситуацій;
- підбором психологічно сумісних виконавців у роботі з організації та проведення випробувань;
- створенням нормальних умов праці на робочих місцях, забезпечення безпеки робіт (включаючи виїзд на місце знаходження мостових споруд);
- забезпечення співробітників ВЛ актуалізованою нормативною, технічною, експлуатаційною документацією, посадовими інструкціями тощо;
- забезпечення випробувань атестованим ВО та повіреними ЗВТ;
- виключення втручання замовника у дії співробітників ВЛ, які проводять випробування;
- обмеження доступу сторонніх осіб до місця випробувань.
Кваліфікація та освітній рівень співробітників ВЛ повинні відповідати потрібному рівню виконання робіт. Співробітник, який безпосередньо приймає участь у випробуваннях, повинен бути атестований на право їх проведення атестаційною комісією [2].
Кожен співробітник ВЛ повинен підвищувати рівень професійної майстерності. Основною формою підвищення кваліфікації є технічне навчання співробітників.
Найважлевішим фактором попередження негативних впливів є інструктаж для виконавців перед початком випробувань нового зразка мостової споруди.
Керівники ВЛ з контролю мостових споруд і групи випробувань постійно повинні здійснювати нагляд за перебігом випробувань, вносити керуючи впливи, аналізувати із співробітниками результати випробувань. При внесені керуючих впливів указівки повинні бути чіткими, рекомендації з процедурних питань складатись із знанням справи та врахувати кваліфікацію виконавця [5].
1.5 Право власності випробувальної лабораторії та секретна інформація
Після закінчення випробувань комплект документації залишається у ВЛ та стає його власністю за згодою замовника. При цьому ВЛ приймає зобов’язання не передавати документацію третій стороні і зберігати її так, щоб було виключено доступ до неї сторонніх осіб один примірник оформленого протоколу випробувань передається у власність замовнику, який не має права на тиражування переданої йому документації. У випадку, якщо виникла потреба у тиражуванні, замовник повинен звернутися до ВЛ за дозволом [1, 2, 3].
У ВЛ з контролю мостових споруд прийняти заходи, виключаючи утрату інформації по випробуванням, яка може нанести матеріальний та моральний збиток замовнику, знизити конкурентноздатність продукції, розкрити прогресивні технічні рішення, закладені у мостові споруди.
Секретність (конфіденційність) інформації у ВЛ забезпечується [6]:
- забороненням публікації результатів випробувань у відкритій пресі, особливо про допустиме навантаження мостової споруди, склад бетону, профіль арматури;
- виключенням доступу сторонніх осіб до технічної документації та випробуваним зразкам мостової споруди;
- інструкцією про недопустимість розголошення секретної інформації, отриманої у процесі проведення випробувань.
Співробітник, який порушив правила конфіденційності, притягається до відповідальності відповідно з прийнятими внутрішніми правилами згідно з кримінальним, громадянським або адміністративним кодексами.
Для обмеження доступу до інформації про результати випробувань до неї допускаються тільки особи, які безпосередньо приймають участь у випробуваннях мостової споруди. Дозвіл на допуск до вказаних матеріалів інших співробітників ВЛ може бути видано керівником ВЛ або посадовою особою, яка його заміщує [2].
2. Вимірювальне обладнання випробувальної лабораторії з контролю мостових споруд
2.1 Технічне обслуговування та експлуатація вимірювального обладнання
Перелік основного ВО та ЗВ наведено в «Паспорті ВЛ». ВО та ЗВ розміщуються у випробувальних підрозділах ВЛ в умовах, забезпечуючих їх збереження та захист від пошкоджень [7].
Переодичність технічного обслуговування та регламентних робіт, їх порядок та обсяг здійснюється згідно з інструкції з експлуатації та затверджених графіків технічного обслуговування. Технічне обслуговування ВО та ЗВТ здійснюється співробітниками ВЛ [4].
Порядок контролю згідно ДСТУ OIMLD 3:2008 за правильністю режиму експлуатації та дії обслуговуючого персоналу викладені в інструкції з експлуатації ВО та ЗВТ. Будь-яке ВО у контролю мостових споруд, яке зазнало перевантаження, неправильне поводження, яке є зіпсованим або сумнівне з точки зору отриманих результатів, знімається з експлуатації та направляється за для отримання задовільних результатів, підтверджених його атестацією.
Ідентифікація ЗВТ, яке проходить повірку згідно ДСТУ-Н РМГ 51:2006, здійснюється шляхом його реєстрації у «Журналі обліку засобів вимірювання» із зазначенням заводського номера, дати повірки та належності до ВЛ.
Повірка ЗВ здійснюється згідно ДСТУ OIMLD 27:2008 органами державної метрологічної служби згідно з графіками, погодженими з ДП «Харківстандартметрологія». Атестація нестандартизованих ЗВ та ВО спеціального призначення здійснюється Державною метрологічною службою. Атестація здійснюється за програмами й методиками, затвердженими керівником ВЛ. Періодичність атестації встановлюється у документах на атестацію. Контроль за дотримання установленого терміну атестації здійснюється відповідальним за МЗ та технічне обслуговування ВЛ [8].
Обладнання та інші вироби, які потрібні для випробувань, придбаються з метою модернізації, оновлення та розвитку випробувальної бази ВЛ на підставі аналізу її стану, сучасних досягнень у галузі випробувань та перспективи розвитку й удосконалення. Закупівля обладнання та виробів виконується спеціальними службами Укравтодору, а також силами ВЛ. Обов’язковою умовою при закупівлі є наявність експлуатаційної документації, згідно Р 50-078-98.
2.2 Навколишнє середовище
Навколишнє середовище, в умовах якого випробують, повинно відповідати вимогам ГОСТ 24555-81 на методи випробувань мостових споруд та забезпечувати необхідну точність вимірювань під час випробувань [9].
Приміщення, в яких випробують, повинні відповідати вимогам методик випробувань, що застосовуються, щодо виробничої площі, стану та умов, які в них забезпечуються (температура, вологість, чистота повітря, освітлення, звуко- та віброізоляція, захист від випромінення електричного, магнітного та інших фізичних полів, параметри мереж живлення), а також санітарним нормам та правилам, вимогам безпеки праці та охорони довкілля.
Доступ до місця випробувань, а також умови допущення в приміщення осіб, що не віднесені до персоналу ВЛ, повинні контролюватися [9].