2.5.3 Деаератор живильної води
Коротка характеристика й опис роботи деаератора
Термічний деаератор атмосферного типу працює під тиском 0,2
0,4 кгс/см2 (0,02 0,04 МПа), з температурою води 104°С. Ємність бака - 72 м3.Згідно ПТЕ - 14 вміст кисню в живильній воді після деаератора не повинне перевищувати 20 мкг/кг, вільна вуглекислота повинна бути повністю відсутньою, показник рН води повинний підтримуватися в межах 9,1
10,1.Основним призначенням деаератора є повне видалення з води корозійно -активних газів, головним чином кисню й активної вуглекислоти (вільної), шляхом підігріву живильної води до температури насичення. Нагрівання води до температури насичення відбувається за рахунок подачі в деаератор пари через барботажний пристрій з тиском 0,02
0,04 МПа (0,2 0,4 кгс/см2) і конденсати після пікових бойлерів і ПСВ. Агресивні гази, що виділилися з води, через охолоджувальний випар віддаляються в атмосферу.Деаератор постачений водовказівними скельцями, манометром надлишкового тиску, гідрозатвором.
Критерії і межі безпечного стану і режимів роботи установки.
Забороняється експлуатація деаератора трубопроводів при виявленні дефектів, що загрожують безпечній роботі устаткування.
Забороняється під час роботи деаератора проведення його ремонту і робіт, зв'язаних із ліквідацією нещільності елементів, що знаходяться під тиском.
Порядок підготовки та пуск деаератора
Підготовка деаератора до пуску та пуск його відбувається за розпорядженням старшого машиніста. На час підготовки деаератора та встановлення номінального режиму, живлення працюючого котла робити з трубопроводу прямої мережної води. Зробити візуальний огляд деаератора (наявність тріщин), а так само огляд дефектів обмуровування, закриття люків, цілісність водомірних стекол, їхнє підключення. Зробити візуальний огляд гідро затвора. Заповнити його водою. Підготувати до роботи фільтри ХВО. Заповнити деаератор хімічно очищеною водою. Стежити за підвищенням рівня води в деаераторі, рівень встановити 1,8
2,0 м.Подати пар на деаератор (із ТЩУ відкрити регулювальний клапан). При досягненні нормативної якості живильної води перейти на живлення котла з деаератора.
Обслуговування деаератора
Під час чергування персонал повинен стежити за:
- справністю деаератора і всього устаткування, строго дотримуючи встановленого режиму роботи деаератора. Підтримувати рівень води в деаераторі необхідно порядку 1,5
2,2 м. Підтримувати температуру живильної води порядку 104 °С;- показами приладів установлених на ЩУ і безпосередньо на місці деаераторної установки;
- підтримкою тиску в деаераторі, який повинен бути в межах 0,02
0,04 МПа;- справністю гідрозатвору;
- за виходом газів з випару деаератора, що при нормальній роботі деаератора повинний виходити з невеликою домішкою пари.
При несправному стані регулятора рівня води, перейти на ручне керування (регулювання). Найменше відхилення параметрів режиму від нормальних спричиняє різке погіршення якості деаерованої води.
2.5.4 Бойлерна установка типу БП-43
Технічна характеристика.
Бойлер використовується в тепловій схемі котельні як пароводяний підігрівник. У бойлер надходить мережна вода в трубну частину, у міжтрубний простір надходить пара від головного паропроводу, що нагріває мережеву воду.
• Пропускна здатність по воді - 100 м3/год
• Кількість ходів – 4
• Діаметр трубок 19x1
• Тиск пари, що гріє - 7 кгс/см
• Нагрів води - 40 °С
• Робочий тиск води -12 кгс/см2
• Поверхня нагрівання - 43 м2
• Кількість трубок - 232 шт.
• Матеріал - Л-68 ДСТ 494-52
Пуск бойлерної установки.
Перед включенням у роботу установки необхідно зробити ретельний огляд устаткування, звернувши увагу на:
-справність паропроводів і водоводів, на надійне кріплення усіх вузлівфланцевих з'єднань і арматури;
- справність опор і ізоляції трубопроводів;
- наявність усіх КВП, їхня справність і готовність до роботи;
- наявність змащення всіх механізмів.
Після прогріву бойлера, що підключається, зробити ретельний огляд усіх трубопроводів пари і води, арматури фланцевих з'єднань і опор. У випадку виникнення гідравлічних ударів підключення бойлера припинити, усунути причини виникнення гідравлічних ударів і зробити пуск установки з повільним прогрівом трубопроводів.
Обслуговування бойлерної установки.
Під час обслуговування бойлерів необхідно:
- підтримувати задані параметри, температури води, тиску води і пари згідно графіка;
- стежити за роботою насосів (перевіряти наявність мастила в підшипниках);
- стежити за надходженням води на охолодження підшипників;
- прослухувати роботу електродвигуна і насоса;
- стежити за температурою підшипників і електродвигуна (температура підшипників не повинна перевищувати 65 °С);
- стежити за станом теплоізоляції бойлерної установки і температурою на ній, що не повинна бути вище 45 °С при температурі навколишнього повітря 25°С;
- стежити за справністю КВП і арматури.
У випадку аварійних ситуацій чи інших позаштатних ситуаціях необхідно спочатку включити резервний бойлер, після чого відключити основний.
2.5.5 Підігрівник мережної води ПСЕ - 200 - 7 -15
Розшифровка марки:
• 200 - площа теплообміну в м;
• 7 - тиск пари, що гріє, в атм;
• 15 - тиск мережної води в атм.
Технічні характеристики:
• Корпус (трубна частина);
• Тиск (надлишковий), кгс/см
-7 (15);• Температура,
С-400 (на вході 70; на виході 150);• Робоче середовище – пар (вода);
•Ємність, л - 4300 (1960);
Опис
Труби для ПСВ виконані з латуні. Виконання U- подібне. Розвальцьовуються в трубній дошці. Водяна камера розділена перегородкою на дві частини, на вхідну і вихідну. У процесі експлуатації варто стежити за рівнем дренажу. При підвищенні рівня дренажу знижується зона власне теплообміну ПСВ, тим самим відбудеться недогрів мережної води.
2.5.6 Живильні насоси типу 4 МСГ-10
Розшифровка марки
• 1-а цифра - діаметр всмоктувального патрубка, у мм, зменшена в 25 разів і округлена;
• МС - багатоступінчастий;
• Г - для гарячої води;
•10 - коефіцієнт питомої швидкоходності, зменшений у 10 разів і округлений.
Технічна характеристика та опис
Живильні насоси 4 МСГ-10 призначені для перекачування гарячої води з температурою 80 ч- 105 °С с напором не менше 10 м вод. ст. Підпір на усмоктування не більш 3 кгс/см2.
• Подача, м3/год - 60;
• Напір на одну ступінь, м вод. ст. - 33;
• Швидкість обертання, об/хв - 2950;
• к.к.д. - 65%;
• Підпір на всосі, м вод. ст. - 10;
• Робоча область насоса при подачі, м3/год - 40 -ь 85;
• по напорі на ступінь, м вод. ст. - 37 ч- 27;
• Матеріал основних деталей - чавун.
Принцип дії та робота насоса
Обертаючись, робоче колесо повідомляє круговий рух рідини, що знаходиться між лопатками. Унаслідок виникаючої при цьому відцентрової сили, рідина від центра колеса переміщається до зовнішнього виходу, а вивільнюваний простір знову заповнюється рідиною, що надходить з усмоктувальної труби під дією підпору.
Вийшовши з робочого колеса, рідина надходить у канали направляючого апарата і потім у друге робоче колесо з тиском створеним у першій ступені, відтіля рідина надходить у третє колесо зі збільшеним тиском створеним другою ступінню. Вийшовши з останнього робочого колеса рідина переводиться через направляючий апарат при видачі в кришку нагнітача, відкіля надходить у нагнітальний трубопровід. Завдяки тому, що корпус насоса складається з окремих секцій є можливість не змінюючи подачі, змінювати напір шляхом установки потрібного числа робочих коліс і направляючих апаратів. Насос приводиться в обертання від електродвигуна через пружну втулочно-пальцеву муфту. Для зрівноважування осьового зусилля, що виникає в результаті тиску води на нерівні по площі бічні поверхні робочих коліс використовується автоматичний розвантажувальний пристрій. Вода, що вийшла з розвантажувальної камери, по обвідній системі надходить у порожнину утворену валом і розточенням у кришці всмоктування і приділяється чи назовні повертається в всмоктувальний трубопровід. Водяне кільце, що утворилося, попереджає засмоктування повітря в насос. Крім того, вода, проходячи по валу через сальникове набивання, прохолоджує сальник. Тому не рекомендується занадто затягувати сальник. Охолоджувальна вода повинна подаватися від стороннього джерела з тиском не вище 3 атм.