Смекни!
smekni.com

Огляд традиційних теорій особистості (стр. 1 из 3)

І звичайні люди, і вчені-психологи дотримуються теорій особистості, які містять два основних припущення про людське поводження, що випливають, очевидно, з повсякденного соціального досвіду.

Перше й найбільш основне припущення полягає в тому, що безліч ситуацій, що мають місце в соціальному житті, а можливо, навіть більшість, викликає в різних людей явно несхожі реакції. Справді, саме картина подібної розмаїтості реакцій спонукує як звичайних людей, так і професійних психологів ставити розходження в диспозиціях на перше місце.

Друге припущення, у не меншому ступені узгоджено з повсякденним соціальним досвідом, полягає в тому, що у своїх реакціях на різні ситуації люди проявляють досить високу погодженість, а отже, і досить високу передбачуваність поводження. Відомість воєдино цих двох припущень дає нам основну посилку повсякденного диспозиціонізму, що складається в тім, що мінливість, що з'являється нашому погляду, реакцій різних людей на ту або іншу ситуацію відображає не випадковий характер або недетермінованість цих реакцій, а чітко помітні й стійкі особистісні властивості, з якими приходять у дану ситуацію різні її учасники.

Відповідно до цього робота дослідника особистості починається із двох взаємозалежних завдань: з виявлення найважливіших особистісних властивостей, що визначають поводження людей взагалі, і з пошуку способів виміру цих властивостей в окремих індивідів. Наступна, більше теоретична по характері завдання психолога особистості укладається у виявленні закономірності в тих способах, якими окремі властивості співвідносяться один з одним, створюючи структуру особистості. Останніми (один по одному, але, звичайно, не по суті) випливають питання особистісного розвитку й особистісної зміни. Яким образом індивідуальні властивості спочатку розвиваються, а потім зберігаються або трансформуються внаслідок досвіду й суб'єктивних інтерпретацій даного досвіду індивідом?

Дослідники звичайно приймалися за рішення цих завдань, будучи переконаними в тім, що, незважаючи на наявність величезних методологічних проблем, що лежать у фундаменті подібних досліджень теоретичні посилки є в основі своєї зовсім правильними. Будь-якому спостерігачеві, будь те теоретик або звичайна людина, здається очевидним, що люди відрізняються друг від друга по своїх реакціях і по вартим за цими реакціями особистісним якостям. Майже настільки ж очевидним представляється й те, що поводження людей у різних ситуаціях несе на собі відбиток того, ким вони є й що собою представляють. Здається, що люди разюче відрізняються друг від друга по ступені дружелюбності, чесності, залежності, імпульсивності й іншим якостям, що проявляється ними в різних ситуаціях протягом життя.

Наш життєвий досвід підказує, що існує впорядкованість в організації особистості. Нам здається, що особистісні якості утворять чітко помітні й організовані кластери ("пучки"), що дозволяє говорити про існування екстравертів, соціопатів, авторитарних особистостей, маміїв, бонвіванів і незліченної безлічі інших "типів" особистості. Справді, якби подібних погоджених і властивостей, що піддаються діагностиці, особистості не існувало, було б важко пояснити, чому люди, що говорять на одному з нами мові, знаходять зручним винаходити й постійно застосовувати сотні й навіть тисячі термінів, які всі ми розуміємо й застосовуємо. У звіті про одному зі своїх ранніх досліджень Оллпорт і Одберт (Allport & Odbert, 1936) повідомляють, що виявили в сучасному їм виданні Повного міжнародного словника Вебстера (Webster's Unabridged New Inter-national Dictionary) більше 4500 таких термінів. Протягом минулих з тих пор 50 років, що збагатили наш кругозір у чинність спільно придбаного соціального досвіду й спостережень за всілякими (новими, на перший погляд) соціальними типами, цей перелік ще більше розширився, включаючи тепер ще й бітників, хіпі, япі, "суперненьок", емансипованих жінок, "старих кошиків" і десятки інших типів, що представляють рід людський. Важко уявити, щоб цей найбагатший словник описових термінів придбав ходіння поза всякою залежністю від реальної погодженості спостережуваного нами поводження.

І, нарешті, підстави для існування індивідуальних розходжень дають нам наш досвід і інтуїція. Ми часто знаходимо риси подібності між дітьми й родителями, що (залежно від нашого погляду на дихотомію " спадковість-виховання") припускає вплив спадковості або цінностей, що виражаються родителями у своїх словах і діях. Деякі дорослі люди стануть заперечувати, що їхні власні погляди й способи взаємодії з миром мають свої коріння в ранньому соціальному досвіді й соціальних моделях, що були в них на очах у дитинстві. Таким чином, ми не просто виділяємо відмінні друг від друга особистісні риси й типи, але найчастіше можемо також пояснити, чому вони існують і чому певна людина не може мати інші особистісні риси або належати до іншого типу.

Коротше кажучи, принаймні в рамках нашої західної культури повсякденний досвід, так само як і істини, що вирікаються нашими мудрецями, заохочує існування в нашій свідомості набору загальноприйнятих поглядів, напрямних, у свою чергу, психологів особистості при розробці ними дослідницьких програм. За багато років ці дослідники запропонували ряд детально пророблених класифікацій чорт і типів особистості. Причому, створюючи деякі з них, одні теоретики особистості черпали натхнення з певних теорій структури й розвитку особистості, інші - з аналізу розуміння й використання термінології особистісних рис звичайними людьми, а деякі - навіть зі статистичного аналізу даних про реальні поведінкові реакції. Вони розробили також буквально тисячі інструментів оцінки особистісних якостей: від простих самозвітів і самоописів у запитальниках, орієнтованих на окремі риси особистості й особливості поводження, до витончених проективних тестів (подібних до тесту Роршаха), призначених для аналізу й кількісного визначення особистісних властивостей і їхнього наступного угруповання.

Якими б не були джерела натхнення представників традиційної психології особистості, погляд на індивідуальні розходження, що повністю погодиться, а по суті справи, що є прямим розвитком розхожого повсякденного погляду на властивості особистості й соціальне поводження, являє собою "сухий залишок" їх емпіричних і інтелектуальних праць. На найбільш високому рівні узагальнення нам пропонують три інтегральних характеристики або три фактори: екстраверсія інтроверсія, доброзичливість-антагонізм і емоційна стабільність-нестабільність (см., наприклад, Eysenck, 1967; Norman, 1963). Коло інших узагальнюючих факторів, виявлених у ході деяких досліджень, включає: домінування-підпорядкованість, свідомість не цілеспрямованість і культурність-невихованість (наприклад, Digman & Inouye, 1986; Norman, 1963). На більше низькому, чим рівень інтегральних факторів, рівні узагальненості перебувають традиційні риси особистості. Так, наприклад, під поняттям "екстраверсія" (на відміну від інтроверсії) об'єднані такі риси, як говіркість (протилежність мовчазності), товариськість (протилежність мізантропії), сміливість (протилежність обережності) і щирість (протилежність скритності). А під поняттям "доброзичливість" об'єднані такі якості, як урівноваженість характеру (протилежність дратівливості), схильність до співробітництва (протилежність відмові від співробітництва) і т.д.

Безліч досліджень бути проведено з метою демонстрації того, що люди цілком солідарні один з одним у виборі тих інтегральних особистісних характеристик і конкретних рис особистості, які найбільш корисні для виявлення розходжень між ними самими й між навколишніми. Наділяючи конкретних індивідів певними рисами, вони до того ж проявляють високий рівень згоди. При цьому оцінки, що даються людьми як своїм власним рисам особистості, так і рисам особистості інших людей, характеризуються істотною стабільністю в часі.

Мова йде про широко використовуваного тестя MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) і подібних йому комплексних тестах особистісних якостей, що складаються з величезного числа питань і іменованих у професійному побуті "омнібусами" за їхню спробу охопити широке коло часто різних особистісних рис.

Нарешті, у ході подібних досліджень було показано, що оцінки власних рис особистості й оцінки рис особистості навколишніх можуть пророкувати поводження як у житті, так і в лабораторії. При перерахуванні тим справжньої глави ми говорили про те, що дані цих досліджень все-таки вже довгий час таять у собі проблему й виклик переконанням як звичайних людей, так і професіоналів.

Наукові відкриття й дискусії

З огляду на "очевидність" особистісних розходжень між людьми, професіоналізм дослідників і величезна кількість томів, що містять описи виконаних експериментів, звичайна людина може резонно очікувати або навіть побоюватися того, що технологія оцінки особистісних якостей і пророкування поводження доведена до високого ступеня досконалості. Це означає, що існують інструменти й формули, що дозволяють із високою точністю пророкувати поводження конкретних людей у конкретних ситуаціях.

Однак безліч наявних фактів демонструє хибність кожного з подібних очікувань. Говорячи конкретніше, дослідникам удалося показати існування статистично значимих кореляцій між поводженням, обмірюваним в одній ситуації, і поводженням, обмірюваним в іншій ситуації. Їм удалося також показати, що будь-якого роду шкали оцінки особистісних якостей дають статистично значимі кореляції як з іншими оцінними інструментами, так і з об'єктивно фіксуємими показниками поводження.

Проблемою, а згодом і викликом для психологів особистості стало лише питання про масштабність ефекту, або - більш конкретно - питання про розбіжність між спостережуваними рівнями погодженості поводження й тим її рівнем, якого можна було б очікувати, виходячи із широко розповсюджених теорій. Справді, хоча відповідні рівні кореляцій і були значно вище нуля, підтверджуючи тим самим, що особистісні змінні дійсно відповідають за деяку частку мінливості спостережуваного поводження, вони виявлялися все-таки досить низькими, щоб погодженість і передбачуваність поводження виглядали менш вражаюча й інформативними, чим непогодженість і непередбачуваність.