Смекни!
smekni.com

Правовий і моральний конфлікти (стр. 2 из 2)

Найважливіший та болісний вибір стоїть перед людиною, коли вона повинна обирати між добром і добром. Різні "види добра" можуть знаходитись на різних щаблях нашої ціннісної ієрархії, в такому разі вибір зробити легше: "нижчими" цінностями спокійно поступаються заради "вищих".

Але вибір між цінностями "вищими" та рівними за значенням - це завжди важкий внутрішній конфлікт. У такому випадку людина переживає внутрішню боротьбу, в ній відбувається важка аналітична робота, яка націлена на те, щоб передбачити наслідки свого вибору.

Яку б цінність людина не поставила на перше місце у своєму виборі, вона завжди буде шкодувати про ту цінність, якою знехтувала. У філософсько-етичній літературі неодноразово робилися спроби виробити рекомендації, які б сприяли подоланню та розв'язанню моральних конфліктів.

Загальним принципом у вирішенні моральних конфліктів висувається положення про ієрархію моральних цінностей, систему переваг. Аксіомою у розв'язанні моральних конфліктів нерідко є положення про пріоритет суспільного інтересу перед приватним. На жаль, у реальній дійсності це сприймається та реалізується дуже спрощено: інтересами особи нехтують заради загальних інтересів.

Підпорядкування особистого суспільному - є крайній, хоча такий, який часто зустрічається, варіант вирішення проблемної ситуації. Оптимальний вихід з конфліктної ситуації передбачає не тільки готовність особи пожертвувати власними інтересами, а й зусилля суспільства, спрямоване на задоволення інтересів особи.

Правильний моральний вибір є можливим тільки за наявності такого зустрічного руху від людини до суспільства та від суспільства до людини [4, с.54].

Проблема конфліктної динаміки є однією з найважливіших у конфліктології. Соціологію права тут цікавить не тільки послідовність стадій та фаз конфліктної взаємодії, а й насиченість їх соціально-обумовленими подіями, форми та характер рішень і дій, які здійснюють конфліктуючі суб'єкти.

Конфлікту безпосередньо передує латентна (прихована) стадія, якій властива більшість елементів конфлікту, за винятком зовнішніх дій.

Низка подій у латентній стадії має декілька послідовних етапів: виникнення об'єктивної конфліктної ситуації - це перша ланка подій, що акцентує гостре протиріччя та свідомо провокується одним чи всіма учасниками; усвідомлення одним чи всіма суб'єктами конфлікту своїх інтересів, що надає сенсу подальшій боротьбі; усвідомлення тих прийомів, що заважають реалізувати дані інтереси (у когнітивному правовому конфлікті - це виявлення інших поглядів чи позицій); одна зі сторін, захищаючи свої інтереси, вдається до перших конкретних дій, чим виявляє свою позицію; отже, латентну стадію завершено і конфлікт набуває відкритого характеру.

Відкрита стадія конфлікту теж має соціально визначені етапи розвитку: наявність конфлікту стає очевидною для кожного учасника і сторони намагаються переграти одна одну (у тому числі шляхом рефлексивних ігор); дії сторін стають реалістичними, набувають зовнішньої форми (наприклад, погрози, насильство, захоплення спірного об'єкта); конфлікт стає відомим іншим особам, може сформуватися так звана "третя сторона", яка буде певним чином впливати на протиборство (вгамовуючи або підштовхуючи його) [3, с.91].

Динаміка конфліктного протиборства може мати тривалий характер (якщо ресурси сторін приблизно рівнозначні), а може й розвиватися дуже стрімко (в разі значної переваги сил в однієї зі сторін).

У затягнутому конфлікті спостерігаються періоди гострих та відносно спокійних фаз, що змінюють одна одну (тимчасове затухання боротьби є своєрідною "ремісією"); у змішаному правовому конфлікті на міжетнічному, політичному, сімейно-побутовому ґрунті через збереження глибинних протиріч, які спричинили сутичку, виникає феномен циклічності подій (тобто повторювання типових епізодів).

Завдяки успішним діям "третьої сторони" із пошуків можливостей "нового діалогу" між супротивниками, конфліктні стосунки можливо повернути назад у менш гострі стадії (демонстративного протистояння чи латентну), де легше знайти засади до компромісу.

Цей поворот подій визначають як "реверсія" конфлікту. В той же час, якщо конфліктна боротьба посилюється, то мова вже йде про ескалацію та "генералізацію" конфлікту.

Ескалація конфлікту - це небезпечна і небажана версія його розвитку, але, на жаль, вона досить часто має місце саме у змішаних правових конфліктах. Її головними й наочними ознаками є: інтенсифікація боротьби, що розкручується спіралеподібно за принципом "дія - протидія"; поширення масштабів конфлікту (за рахунок територіальної і громадської задіяності); моделі поведінки конфліктуючих сторін зорієнтовані на безкомпромісну лінію та еволюціонують у напрямі більшої деструктивності, руйнівності, застосування сили; відбувається зміна предмета конфлікту і відповідно форм взаємодії у напрямі загострення [4, с.55].

Результатом і наслідком ескалації може стати "генералізація" конфлікту, коли його об'єкт диверсифікується на множину нових об'єктів; конфлікт, поширюючись територіально, змінює свій епіцентр; кількісні та структурні зміни протидіючих груп, як правило, змінюють сам характер конфлікту, поширюючи комплекс уживаних засобів за рахунок більш ефективних силових методів.

У динаміці правового конфлікту закономірно відбиваються всі ті стадії та етапи, що характеризують інші соціальні конфлікти.

Висновки

Отже, не тільки соціальні спільноти беруть участь у юридичних конфліктах, до них приєднуються політичні партії, громадські рухи, релігійні організації, їх керівні органи та установи.

Однак, навіть якщо конфліктуючою стороною виступає політичний чи соціальний інститут, його дії все одно опосередковуються через "людський фактор" - конфліктних осіб, управлінські, професійні групи тощо.

Соціологічний, психологічний, політологічний і геополітичний підходи оперують саме цими поняттями, вказуючи на соціальний статус і характер учасників (суб'єктів) конфлікту. Крім того, конфліктологія задіяла до свого операційного апарату категорію "конфліктна сторона" чи "сторона, що протидіє".

Сутнісно це поняття співпадає з безпосереднім суб'єктом конфлікту і містить всю його складну соціально-рольову й функціональну структуру.

Сторона, що протидіє, - це остов конфлікту, якщо одна з них з якихось причин руйнується, конфлікт губить сенс і припиняється.

Але слід пам'ятати, що до складу конфліктуючої сторони входять не всі взагалі, а лише ті учасники конфлікту, що безпосередньо здійснюють активні (наступальні чи оборонні дії) проти супротивника.

Деякі пасивні учасники конфліктної ситуації - посібники, пасивні свідки, посередники, очевидці тощо, як правило, не входять до складу конфліктуючих сторін.

Список використаних джерел

1. Безпальча Р.Ф. Технологія попередження конфліктів. - К.: Главник, 2007. - 128 с.

2. Берлач А.І., Кондрюкова В.В. Конфліктологія. - К.: Університет "Україна", 2007. - 204 с.

3. Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління. - К.: Центр навчальної літератури, 2005. - 456 с.

4. Кибанов А.Я., Ворожейкин И.Е., Захаров Д.К., Коновалова В.Г. Конфликтология. - М.: ИНФРА-М, 2006. - 301с.

5. Кіржнер Л.О., Мартиненко М.В., Мангольд О.В. Конфліктологія. - Х.: ХНЕУ, 2007. - 144 с.