Смекни!
smekni.com

Типи та рівні розвитку здібностей (стр. 2 из 3)

Експериментами, проведеними під керівництвом А.Н. Леонтьева, показана можливість формування музичного слуху у дітей, що не мають завдатків до музичних здібностей, в процесі спеціально організованої музичної діяльності (система індивідуальних занять включала слухання, порівняння і спів звуків).

Отже, здібності людини формуються і розвиваються. Вирішальними чинниками розвитку здібностей є соціальні: засвоєння системи знань, умінь і навичок в процесі цілеспрямованого навчання і виховання, активної взаємодії з навколишнім світом. Здібності проявляються і формуються в діяльності. Для формування здібностей потрібна певна організація відповідної діяльності: музичної - для розвитку музичних здібностей, педагогічної - для розвитку педагогічних здібностей і тому подібне. При цьому діяльність повинна задовольняти основним умовам розвитку здібностей:

-визивати позитивні емоції, інтерес людини;

-бути творчою;

-поставлені в ній завдання повинні трохи перевершувати наявні можливості, вже досягнутий рівень виконання діяльності.

Розвиток здібностей. Розвиток здібностей здійснюється в процесі життєдіяльності, а також учбової, трудової, ігрової діяльності. Джерелом розвитку здатності служить протиріччя між готівковим рівнем розвитку здібностей і вимогами діяльності.

Найважливішим моментом розвитку здібностей - пристосування операційних механізмів до умов діяльності. У цьому процесі проявляється конкретність психічної функції. В результаті пристосування до умов діяльності операційні механізми придбавають риси оперативності. У плані психічного віддзеркалення цю проблему з найбільшою повнотою розробив Д.А. Ошанин. Формування оперативності операційних механізмів здібностей є найбільш тонким процесом їх розвитку. Посилаючись на дослідження А.Н. Леонтьева в області звуковисотного слуху, можна стверджувати, що процес формування оперативності функціональних механізмів полягає в тонкому пристосуванні органів чуття до особливостей сприйманих об'єктів. При формуванні звуковисотного слуху таким виступає компарирующий аналіз, що полягає в підстроюванні руху голосового апарату до впливаючого звукового подразника. Виділення операційних механізмів в здібностях дозволяє відповісти на питання: як людина може опанувати свої здібності? Через оволодіння операційними механізмами сприйняття, запам'ятовування, уяви і так далі. Таким чином, розвиток здібностей є процесом:

- Розвитку функціональної системи, що реалізовує конкретну психологічну функцію, в сукупності її компонентів і зв'язків;

- Розвитку операційних механізмів;

- Розвитку оперативності в системі функціональних і операційних механізмів;

- Оволодіння суб'єктом своїми пізнавальними здібностями через рефлексію і оволодіння операційними механізмами відносно конкретних функцій.

Розглядаючи розвиток здібностей, можна виділити три чинники культурної детерміації.

По-перше, необхідно підкреслити той факт, що дитина, на відміну від тварини, народжується з незавершеним формуванням функціональних систем психічного діяльності. Функціональні системи, що реалізовують психічні функції, визрівають впродовж тривалого постнатального періоду. Цей процес детермінується середовищем життєдіяльності. Функціональні системи спочатку формуються як окультурені "другою природою", створеною людиною.

По-друге, розвиток здібностей детермінується соціальними формами діяльності.

По-третє, розвиток здібностей детермінується індивідуальними цінностями. Саме ці індивідуальні цінності і сенси визначатимуть якісну специфіку здібностей, від них залежатиме, що побачить і запам'ятає людина, які рішення він прийме.

1. Що сприяє розвитку здібностей

Будь-які завдатки, перш ніж перетворитися на здібності, повинні пройти великий шлях розвитку. Для багатьох людських здібностей цей розвиток починається з перших днів життя і, якщо людина продовжує займатися тими видами діяльності, в яких відповідні здібності розвиваються, не припиняється кінця. В процесі розвитку здібностей можна виділити ряд етапів. На одних з них відбувається підготовка анатомо-физической основи майбутніх здібностей, на інших йде становлення завдатків небіологічного плану, на третіх складається і досягає відповідного рівня потрібна здатність. Усі ці процеси можуть протікати паралельно, в тій або іншій мірі накладиваться один на одного. Спробуємо простежити ці етапи на прикладі розвитку таких здібностей, в основі яких лежать явно виражені анатомо-физиолгические завдатки, хоч би в елементарній формі представлені з народження.

Первинний етап в розвитку будь-якої такої здатності пов'язані з дозріванням необхідних для неї органічних структур або з формуванням на їх основі потрібних функціональних органів. Він зазвичай відноситься до дошкільного дитинства, що охоплює період життя дитини від народження до 6-7 років. Тут відбувається вдосконалення роботи усіх аналізаторів, розвиток і функціональна диференціація окремих ділянок кори головного мозку, зв'язків між ними і органів руху, передусім рук. Це створює сприятливі умови для формування і розвитку у дитини загальних здібностей, певний рівень яких виступає передумовою (завдатків) для наступного розвитку спеціальних здібностей.

Становлення спеціальних здібностей активно починається вже в дошкільному дитинстві і прискореними темпами триває в школі, особливо в молодших і середніх класах. Спочатку розвитку цих здібностей допомагають різного роду гри дітей, потім істотний вплив на них починає чинити учбова і трудова діяльність. У іграх первинний поштовх до розвитку отримують багато рухових, конструкторських, організаторських, художньо-образотворчих, інші творчі здібності. Заняття різними видами творчих ігор в дошкільному дитинстві набувають особливого значення для формування спеціальних здібностей у дітей.

Важливим моментом в розвитку здібностей у дітей виступає комплексність, тобто одночасне вдосконалення декількох взаємно доповнюючих один одного здібностей. Розвивати яку-небудь одну із здібностей, не піклуючись про підвищення рівня розвитку інших, де потрібно відповідні рухи. Уміння користуватися мовою, досконале володіння нею також може розглядатися як відносно самостійна здатність. Але те ж саме уміння як органічна частина входить в інтелектуальні, міжособові, багато творчих здібностей, збагачуючи їх.