Смекни!
smekni.com

Шляхи розвитку творчих здібностей дитини в процесі навчання в загальноосвітній школі (стр. 6 из 6)

- Досліджувати ведучі тенденції в класі.

- Учити дітей висловлювати, представляти і доводити свою точку зору.

- Направити роботу на створення єдиної спільності класу.

Завдання:Кожному необхідно написати досить докладні характеристики трьох чоловік – хлопчика, дівчинки і себе. Характеристика може містити опис рис характеру, проявів поведінкових реакцій без розповіді про зовнішні ознаки людини – росту, кольору очей, волосся і т.п. Кожна характеристика пишеться на окремому листі папера, указується, чия це характеристика і хто її писав.

Далі зачитуються характеристики у випадковому порядку, а діти відгадують, хто б це міг бути, і записують їхні прізвища.

Після цього списки звіряються. Тому, хто правильно відгадав більше 80% характеристик (показник можна змінювати на розсуд психолога), привласнюється звання “Юний психолог”.

Обговорення. Усі разом обговорюють труднощі складання характеристик і відгадування їх. Можна провести бесіду про риси характеру і їхніх проявів. Довідалися щось нове про себе й інших? Обговорення можна завершити грою “Довідайся по голосу, по дотику”.

Вправа 5. Мій характер.

Задачі:

- Розвивати здатності самоаналізу, самосвідомості в дітей.

- Визначати особистісні проблеми дитини і знаходити можливі шляхи їхнього подолання.

- Досліджувати рівень розвитку рефлексії.

- Учити дітей висловлювати і доводити свою точку зору.

Використовуваний матеріал: Картка для заповнення, або малюнок на дошці <Малюнок 15>.

Мал. 15

Обговорення. Усі люди різні, і відрізняються вони, насамперед, своїми характерами. Які риси характеру ви знаєте? Які риси характеру можна назвати позитивними, а які негативними? Чи може та сама якість характеру бути як позитивною, так і негативною? Приведіть приклади. Які якості характеру допомагають нам у житті, а які заважають? У яких ситуаціях одна і та ж якість може допомогти нам, а в інших ситуаціях перешкодити? Чи можемо ми назвати якості характеру, що заважають нам у житті, негативними чи ні, і чому?


Висновки

За визначенням Е. Фрома, творчі здібності – це здатність дивуватися, відшукувати рішення в нестандартній ситуації, спрямованість на нове і вміння глибоко усвідомлювати власний досвід. “Всередині” феномену креативності виділяють його потенційні і актуальні “іпостасі”, а також принципово їх розділяють. Це пов’язано з процесами освоєння носієм потенційної креативності того чи іншого(нового для нього) соціальнозначимого виду діяльності.

Мотивація творчо здібної поведінки складається в ранньому дитинстві; вона пов’язана з переживанням почуття деміурга (“Я можу”, “ У мене не виходить”), з прийманням (не відторгненням) власних недоцільних бажань. Мотивація доцільної поведінки, яка також формується в дитинстві, передбачає бажаними лише реально здійсненні обставини, події. Таким чином, мікросередовище може перешкоджати або сприяти розвитку мотиваційного блоку креативності.

На наш погляд, творчі здібності слід розглядати як основу («креативне ядро», що зумовлює творчу активність людини) для самоактуалізації та творчої самореалізації особистості у різних видах життєдіяльності. Отже, творчі здібності та творча обдарованість є характерною ознакою творчої особистості, спроможної реалізовувати свій творчий потенціал за власною ініціативою і вибором відповідних засобів. Її можна розглядати і як передумову для будь-якої творчої діяльності, змотивованої прагненням індивідуума до самовираження та самоствердження.

У нинішній, постсоціалістичний період розвитку українській державі в особі кожного її громадянина «потрібен творець, духовно багатий, вільний, володіючий методологіями діяльності» (В.Ільченко). Іншими словами, потреба сучасного суспільства полягає в людях, які мають якості, що притаманні цілісній, творчій особистості (ентузіазм, ініціативність, самостійність мислення та дій, сприйнятливість до нового, розвинену волю, цілеспрямованість, наполегливість, допитливість, енергійність, впевненість у своїх силах, емоційну активність, чесність, моральність, принциповість, прагнення до творчої самореалізації, фантазію, уяву, образне і асоціативне мислення, його гнучкість та дивергентність, відповідні творчі нахили і здібності).

Вже аксіоматичним є твердження про те, що творчі можливості, закладені у кожній людині природою, на певному етапі мають бути педагогічно скоригованими, оскільки саме учитель, вихователь, наставник може значною мірою професійно закласти підгрунття естетичного розвитку особистості та визначити сталий напрямок цього процесу.

З огляду на це, особливо актуальним стає теоретичне опанування та практичне впровадження освітніх технологій для розвитку творчих здібностей, до яких, насамперед, слід віднести: особистісно зорієнтовані; вальфдорську педагогіку; технологію саморозвитку (за М.Монтессорі); технологію розвивального навчання; технологію формування творчої особистості; проектно-моделюючі та нові інформаційні технології; технологію колективної творчої діяльності (за І.Івановим); технологію «створення ситуації успіху» (за А.Бєлкіним); інтеграцію різних видів мистецтва (за Б.Юсовим і Г.Шевченко) та інші.

Адже в сучасній освіті саме освітні технології для розвитку творчих здібностей виступають важливим фактором у процесі постійного духовно-творчого удосконалення особистості, формування інтелектуального і культурного потенціалу кожної людини.


Список використаної літератури:

1. Барко В.І., Тютюнников А.М. Як визначити творчі здібності дитини? - К., 1991;

2. Богоявленская Д.Б. Психология творческих способностей. М.: Академия, 2002. 320 с.;

3. Выготский Л.С. Воображение и творчество в детском возрасте // Выготский Л. С.Психология развития ребенка. М.: Смысл, Эксмо, 2003. С. 235-326;

4. Гільбух Ю.З. Розумово обдарована дитина. - К., 1993;

5. Гнатко Н.М. Проблема креативности и явление подражания. М.: ИП РАН, 1994;

6. Гнатко М.М. Психологічна діагностика обдарованості: Метод. реком. – Луцьк: ВВ МАНУ, 1996;

7. Гнатко М.М. Психологічні передумови організації роботи з обдарованими індивідумами: Метод. реком. – Луцьк: ВВ МАНУ, 1996;

8. Давыдов В.В. Психологические проблемы процесса обучения младших школьников. Хрестоматия по возрастной и педагогической психологии. М.: Просвещение, 1991;

9. Дорфман Л.Я., Ковалева Г.В. Исследование креативности в науке и искусстве. // Вопросы психологии. 1999. № 2;

10. Дружинин В. Н. Психология общих способностей. СПб.: Питер, 1999;

11. Колесов Д.В. О психологии творчества. // Психологический журнал. 1992. № 6.;

12. Кульчицька О.І. Складові біографії творця.// Обдарована дитина , 1998, 3. С.27-32;

13. Матюшкин А. М., Снек Д. А. Одаренные и талантливые дети // Вопросы психоло­гии. 1982. №4. С. 88-97;

14. Моляко В.О. Актуальні соціально-психологічні аспекти проблеми обдарованості. -Обдарована дитина, 1998, 1, с.3 - 5; 2, с.2 - 6; 3, с.2 – 5;

15. Московская С. Педагогика будущего. Синтез искусств. Звук и цвет. – СПб.: 1995. – 96с;

16. Музика О.Л. Цінності обдарованої особистості. - Обдарована дитина, 1998, 4, с.6 - 10.;

17. Пономарева Р.А. Креативный потенциал технически одаренной личности: природа,структура, критерии, развитие. Українська психологія: сучасний потенціал. К., 1996. Т.ІІ., с.352 – 361;

18. Роменець В.А. Психологія творчості. К: Либідь, 2001. 288с.;

19. Туник Е.Е. Диагностика креативности. Тест Е. Торренса. СПб.: Иматон, 1998;

20. Роменець В.А. Психологія творчості. - К., 1971;

21. Шадриков В.Д. Способности, одаренность, талант // Развитие и диагностика способностей / Отв. ред.: В.Н.Дружинин, В.Д.Шадриков. – М.: Наука, 1991. – с. 5–13.;

22. Холодная М.А. Существует ли интеллект как психическая реальность // Вопр. психол. – 1990.– № 5. – С. 123–127.


Додатки

1.Бланк експертної оцінки учнів _________ класу

Експерт______________________________________________________________________

(п.і.п. учителя, профіль)

Шановний Експерт, ми просимо Вас оцінити Ваших учнів за рівнем прояву в них такої якості особистості як творчі здібності.

Творчі здібності визначаються як загальна «нестандартність», «оригінальність» людини - її уміння народжувати нові, оригінальні ідеї; бачити безліч рішень там, де інші побачать одне чи дві; здатності швидко знаходити вихід з нестандартних ситуацій; розвиненість уяви і фантазії; «відхід» від банального, типового, від загальноприйнятих правил. Врахуйте, що іноді такі творчі здібності можуть не збігатися з рівнем інтелекту, дисциплінованістю чи успішністю дитини. У деяких випадках творчо здібні діти важко адаптуються до соціальних норм і можуть виявляти себе неадекватно.

Нижче Ви бачите список Ваших учнів. Напроти кожного прізвища знаходиться десятибальна шкала для оцінювання творчих здібностей (оцінка в 1 бал відповідає відсутності цих якостей в дитини, 2 – дуже рідкому прояву, … 5 – середньому рівню творчих здібностей … і.т.д. Оцінка 10 означає максимальний прояв якостей творчих здібностей в учня). Ви повинні поставити значок (галочку, хрестик, кружок і т.п.) в тому місці оцінної шкали, яка, на Вашу думку, відповідає рівню виразності творчих здібностей в даного учня. У тому випадку, якщо Ви затрудняєтесь відповісти чи недостатньо добре знаєте учня, поставте значок у графі «Важко відповісти» (R,Q і т.п.).

П.І.П. оцінюваного учня Шкала для оцінки Прояву творчих здібностей «Важко відповісти» (поставте оцінку в цій графі, якщо Ви не можете оцінити даного учня)
1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
4
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
5
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
7
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
8
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
9
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2.Зведена таблиця оцінки творчих здібностей учнів _______ класу

Експерт 1 ________________________________________________________________

Експерт 2 ________________________________________________________________

Експерт 3 ________________________________________________________________

Експерт 4 ________________________________________________________________

Експерт 5 _______________________________________________________________

Експерт 6 ________________________________________________________________

Експерт 7 ________________________________________________________________

Експерт 8 ________________________________________________________________

Експерт 9 ________________________________________________________________

Експерт10_______________________________________________________________

Оцінки, виставлені учню експертами Середня оцінка
Експерт 1 Експерт 2 Експерт 3 Експерт 4 Експерт 5 Експерт 6 Експерт 7 Експерт 8 Експерт 9 Експерт 10
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.