2) стадія конфліктно-демонстративна виникає, якщо попередня лінія поведінки не приносить бажаних результатів;
3) стадія внутрішньої середовищної ізоляції, коли учень перестає вважати себе членом групи і починає орієнтуватися на думку однодумців.
Порушуючи дисципліну, демонструючи деструктивні способи поведінки, підліток часто добре усвідомлює, що поводиться неправильно, але може не усвідомлювати, що за цими порушеннями коштує однієї з чотирьох мотиваційної мети: залучення уваги, влада, помста, уникнення невдачі.
Залучення уваги. Відчуваючи недолік уваги, підлітки придумують різні витівки, суть яких - демонстративність. Існують тисячі способів залучення уваги. Розрізняють активну і пасивну форми залучення уваги. Ця потреба обумовлена недоліком одержуваної уваги. Неадекватні зухвалі витівки обумовлені тим, що інших соціально прийнятних способів залучення уваги у дітей немає, вони їм невідомі. Сильна сторона цієї мотиваційної мети - життєвість, діти щосили показують, що їм необхідна увага. Чим більше уваги діти одержувати у відповідь на свої демонстративні способи, тим більше укоріняється цей варіант поведінковогопаттерну.
Влада. Властолюбна поведінка виявляється в активній і пасивній формах. Активну форму складають крик, виск, небажання слухати, хамство. В пасивній формі усміхаються, говорять те, що потрібно, а роблять, що хочуть. Ні в гріш не ставлять дорослих, вихователів, постійно вдаються до різних виправдань, легко брешуть. При спробах припинити, зупинити подібну поведінку виникає конфронтація. Причини такої поведінки криються в суб'єктивному прочитанні демократії, рівність і свободи у відносинах - роблю, що хочу. Іншою причиною виступає мода на сильну особу, яка розуміється як прояв сили і владолюбства.
Помста як мотиваційна мета поведінки властива злобним дітям. Вона може бути слідством владолюбства, що викликала реакцію застосування сили. Образа може бути випадковою, але у відповідь слідують активні форми прояву мстивості: жорстокість, удари. Прояв мстивості може носити непрямий характер: такі діти псують, ламають все, що тільки можна (псують меблі, рвуть книги, можуть вкрасти гаманець, порвати чужий одяг і ін) - Такі дії скоюються не з відчаю, спонукальною силою виступає ненависть до кривдника, в межі - до іншого взагалі. Такі діти легко знаходять слабі місця супротивника. В пасивній формі мстивість виявляється у вигляді відчуженого уникнення. У всіх варіантах при застосуванні сили у відповідь на свою погану поведінку діти відповідають ескалацією мстивості - "встають на стежку війни". Природа подібної поведінки криється в культивації насильства, способом захисту свого існування і психічного виживання вибрана агресія.
Уникнення невдачі як мотиваційна мета поведінки виявляється в пасивній формі, лише зрідка можливий вибух відчаю. Конкретними чинами уникнення невдачі стає відкладання на потім, не доводить до кінця, тимчасова втрата працездатності, брехня в порятунок, пошук і перебір інших видів (цілком можливо і соціально несхвалюваних) діяльності, вивчена безпорадність, несамостійність і залежність. Природа такої поведінки криється в боязні вчинити помилку при самостійному ухваленні рішення, невиправдано високі очікування, які пред'являлися таким дітям, перфекционізм, упор на змагання (виграти, програти, не грати зовсім). Сильна сторона реалізації такого варіанту мотиваційної мети, бути неперевершеним хоч в чомусь одному, а це у свою чергу дає рясні сходи в девіаціях поведінки.
Психологічна допомога.
При наданні психологічної допомоги підліткам з девіантною поведінкою рекомендується використовувати наступні способи:
Інформування.
Розширення (зміна, коректування) інформованості дитини, підвищення його психологічної письменності в області обговорюваних питань за рахунок прикладів з буденного життя, звернення до літературних джерел, до наукових даних, до досвіду інших людей.
Метафора (метод аналогій).
Суть методу полягає у використовуванні аналогій - образів, казок, притч, випадків з життя, прислів'їв, приказок - для ілюстрації актуальної ситуації (теми, питання). Метафора робить непрямий вплив на установки, стереотипи, думки людини, дозволяє поглянути на ситуацію як би із сторони. Завдяки цьому знижується суб'єктивна значущість проблеми, зникає помилкове відчуття її унікальності. Крім того, вдається розрядити напружену атмосферу консультування.
Встановлення логічних взаємозв'язків.
Психолог разом з дитиною встановлюють послідовність подій, виявляють вплив внутрішніх (суб'єктивних) чинників на те, що відбувається і їх взаємозв'язок. Даний спосіб дозволяє розширити і уточнити розуміння проблеми.
Проведення логічного обґрунтування.
Даний спосіб дозволяє відсортувати варіанти рішення актуальної життєвої задачі за рахунок логічного аналізу, очевидного результату (ефективність) різних шляхів рішення.
Саморозкриття.
Психолог побічно спонукає консультованого "стати самим собою". Він ділиться власним особистим досвідом, виражає терпиме відношення до різних висловів, відчуттям дитини.
Конкретне побажання.
Побажання може містити рекомендацію спробувати який-небудь конкретний чин дії при рішенні актуальної задачі. Такі побажання не повинні знижувати відповідальність підлітка. Він сам ухвалює рішення, оцінює прийнятність пропонованих способів, планує кроки для їх реалізації.
Парадоксальна інструкція.
Для того, щоб викликати відчуття протесту і активізувати дитину, можна запропонувати йому продовжувати робити те, що він робить. Хай повторить свої дії (думки, вчинки) принаймні три рази.
Переконання.
Даний спосіб доцільно використовувати на фоні урівноваженого емоційного стану. Переконання можна застосовувати за наявності у підлітка розвинутого образного і абстрактного мислення, стійкості уваги. Психолог, використовуючи зрозумілі підлітку аргументи, дозволяє йому переконатися (затвердитися) в правильності певних прийомів, думок і т.п.
Емоційне зараження.
При встановленні довірчих відносин психолог стає зразком для емоційної ідентифікації. За рахунок цього він може поміняти (відкоректувати) емоційний стан дитини, заражаючи його власним емоційним настроєм.
Допомога увідреагуванні неконструктивних емоції
Застосування даного способу актуально при гострих емоційних станах. Відреагування може виражатися у формі сміху, зліз, вимови, активної дії (бути схожим, постукати, побити подушку, потопати ногами, намалювати, покреслити, написати).
Відреагування дозволяє зняти (розрядити) напругу, викликану негативною емоцією. Психолог уважно спостерігає, співчуває, розуміє, але не приєднується до відчуттів консультованого.
Релаксації.
Потрібно навчити дитину різним способам розслаблення, досягнення внутрішнього спокою і комфорту. Релаксація може здійснюватися у формі медитації, аутотренінгових і вправ релаксацій.
Підвищення енергії і сили.
Цей спосіб потрібно застосовувати, коли дитина відчуває себе знесиленим, "вичавленим", демонструє відсутність сил (енергії). Конкретні рухові вправи, перевтілення, уявне "підключення" до різних джерел енергії - ці прийоми дозволяють підвищити активність і працездатність консультованого.
Переоцінка.
Переоцінка негативних відчуттів і думок дозволяє виробити новий погляд на ситуацію - "змінити рамку". Переоцінка включає виявлення негативних переживань (думок, образів), їх фіксацію, пошук позитивного (трансформацію в позитивне), концентрацію на позитивному і об'єднання позитивного з негативним з метою зміни (переоцінки) негативу.
Домашнє завдання.
Як домашнє завдання даються різні дії, про які домовляються психолог і консультований. Це можуть бути спостереження, відстежування результатів, опробування нових способів.
Позитивний настрій.
Позитивний настрій дозволяє укріпити віру дитини в свої можливості по дозволу виниклого утруднення, він концентрує свідомі і підсвідомі сили для досягнення поставленої мети.
Рольове програвання.
Даний спосіб припускає моделювання різних реальних і ідеальних ситуацій для тренування (відробітки) нових способів поведінки.
Аналіз ситуацій.
В ході консультування можна проводити сумісний аналіз як реальних життєвих ситуацій дитини, так і ситуацій з життя інших людей, включаючи приклади з літературних творів. Разом з інформуванням це допомагає підвищити психологічну письменність, а також розвинути навики використовування психологічної інформації при аналізі ситуацій.
Внутрішні переговори.
Можуть використовуватися для усунення внутрішніх конфліктів дитини. Вони припускають виявлення конфліктуючих сторін (субосіб), їх найменування і здійснення діалогу між ними. Психолог може допомогти дитині усвідомити конфліктуючі сторони і організувати внутрішні переговори, що ведуть до компромісу. Після спеціальних тренувань дитина навчається підключати до переговорів свого Творця - мудру творчу силу, яка є у кожної людини. Це допомагає знаходити не тільки компроміси, але і нові оригінальні рішення.
Трансформація особистої історії.
Задача трансформації - цілеспрямоване занурення у власну історію для уявного завершення суб'єктивно незакритих подій минулого життя, для зміни нав'язаних програм і сценаріїв. Подібні уявні дії сприяють також зняттю напруги, створюваної ефектом незакінченої дії. Якщо не можна змінити реальні події життя, то можна змінити відношення до них. В тих випадках, коли підліток страждає від думок, що він не сказав або не зробив чогось, можна запропонувати йому зробити це, актуалізувавши відповідну ситуацію в ході психологічної роботи (в або реально думках в ігровій моделі).
Цілеспрямованість.
Пошуком нової життєвої мети і значень варто зайнятися, якщо дитина відчуває спустошеність, у нього мала цінність власного існування, він хоче змінити своє життя, але не знає, в якому напрямі рухатися. Для цілеспрямованості можна використовувати як раціональні техніки, так і творчу уяву.