Використана література
1. Бех В. П. Сутність та зміст соціальної роботи // Нова парадигма. - Запоріжжя, 2002. - Вип. 24.
2. Волков И. П. Социометрические методы в социально-психологических исследованиях. - СПБ: СПбУ, 2004.
3. Городяненко В. Т., Гілюн О. В., Демічева А. В., Легеза С. В. та ін. / за ред. Городяненко В. Т. Соціологія: підручник для ВНЗ (затв. МОН України). - 2-е вид. - К. : Академія, 2005.
4. Завацька Л. М., Платонова О. Г., Михайленко О. В., Янченко Т. В. Технології соціально-педагогічної роботи. - Чернігів: ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченка, 2005.
5. Кабаченко Н. Радикальні підходи у соціальній роботі // Соц. політика і соц. робота. - 2004.
6. Коломинский Я. Л. Психология взаимоотношений: Учебн. пособ. - Минск: ТетраСистем, 2000.
7. Колотаевская Е. Становление и актуальные вопросы развития социальной педагогики в Украине // Соц. робота в Україні: теорія і практика. - 2003.
8. Крушельницька О.В. Методологія та організація наукових досліджень: Навч. посібник. - К.: Кондор, 2003.
9. Кэмпбелл Д. Модели экспериментов в социальной психологии и прикладных исследованиях. - М.: Калла, 2002.
10.Лукашевич М. П. Теорія і методи соціальної роботи: Навчальний посібник. -К. : МАУП, 2003.
11.Морено Дж. Социометрия. - М.: Финифть, 2007.
12.Ніколаєнко Л. Г. Методи соціологічного пояснення. - К. : ДАКККіМ, 2005.
13.Обучение практике социальной работы: Междунар. опыт и перспективы / Под ред. М. Доэла, С. Шардлоу; Пер. с англ. под ред. Б. Ю. Шапиро. - М. : Аспект Пресс, 1997.
14.Особливості соціальної роботи в різних сферах життєдіяльності // Проблеми педагогічних технологій. - Луцьк, 2004.
15.Павленок П. Д. Основы социальной работы - М. : ИНФРА, 1997.
16.Паніна Н.В. Технологія соціологічного дослідження. - К.: Лібра, 1996.
Додаток №1
Пам'ятка по соціальній адаптації для осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі (куди можна звернутися, соціальне обслуговування, медичне забезпечення, оформлення інвалідності, реєстрація за місцем проживання, працевлаштування, соціальна підтримка молодих громадян). – 2005.
Куди можна звернутися. аби
- отримати паспорт, обміняти паспорт старого зразка, відновити загублений паспорт – в паспортно-візову службу у відділі внутрішніх справ за місцем проживання;
- отримати роз'яснення і необхідну соціальну допомогу - в органи соціального забезпечення при адміністраціях районних муніципальних утворень або до фахівців з соціальної роботи в сільрадах;
- отримати поліс обов'язкового медичного страхування - у відділі кадрів або у працівника, що відповідає за кадрову роботу для працюючих громадян або в уповноваженій страховій компанії для непрацюючих громадян:
- отримати роз'яснення і необхідну допомогу по питаннях працевлаштування і перенавчання - в органи трудової зайнятості населення;
- отримати роз'яснення по житлових питаннях - до фахівців з житлових питань адміністрацій районних муніципальних утворень.
Громадянам, що проживають на території даної області, можуть надаватися наступні види соціального обслуговування відповідно до положень федерального законодавства: соціальне обслуговування вдома, соціальне обслуговування в стаціонарних установах, надання тимчасового притулку, організація денного перебування в установах соціального обслуговування, матеріальна допомога, консультативна допомога, реабілітаційні послуги.
Порядок і умови надання соціального обслуговування в державній системі соціальних служб області встановлюються Урядом області.
Одержувачі державної соціальної допомоги
1. Державна соціальна допомога у вигляді щоквартального соціального посібника надається окремим категоріям малоімущих сімей і малоімущих самотньо проживаючих громадян, середньостатистичний дохід яких по незалежних від них причинах нижче за величину встановленого в області прожиткового мінімуму. Перелік категорій щорік встановлюється Урядом області.
2. Державна соціальна допомога у вигляді одноразової матеріальної допомоги (грошові виплати, натуральна допомога) надається громадянам, що знаходяться у важкій життєвій ситуації:
1) малоімущим сім'ям і малоімущим самотньо проживаючим громадянам, середньостатистичнй дохід яких по незалежних від них причинах нижче за величину встановленого в області прожиткового мінімуму;
2) обличчям, яким потрібна допомога на задоволення мінімальних потреб, у тому числі: що виявився без коштів для існування, постраждалим від стихійних лих, що звільнилися з місць позбавлення волі, не мають житла і що не має можливості працевлаштуватися протягом напівроку, виявився в інших обставинах, що об'єктивно порушують життєдіяльність громадянина (його сім'ї), які він (його сім'я) не може здолати самостійно.
Порядок встановлення розміру державної соціальної допомоги
1. Розмір щоквартального соціального посібника щорік встановлюється Урядом області.
2. Розмір і вигляд (грошові виплати і (або) натуральна допомога) одноразової матеріальної допомоги визначаються органом соціального захисту населення за місцем проживання заявника залежно від важкої життєвої ситуації, середньостатистичного доходу сім'ї або самотньо проживаючого громадянина якому необхідна допомога, реалізації можливостей самозабезпечення і інших чинників.
Звернення про призначення державної соціальної допомоги
1. Державна соціальна допомога може бути призначена громадянам за умови наявності у них реєстрації на території Вологодської області. виробленою в установленому порядку.
2. Державна соціальна допомога призначається на підставі заяви громадянина (далі - заявника) у письмовій формі від себе особисто (для самотньо проживаючих громадян) або від імені своєї сім'ї або заяви у письмовій формі опікуна, опікуна, іншого законного представника громадянина.
3. Заява про призначення державної соціальної допомоги подається в орган соціального захисту населення за місцем проживання (місцю перебування) громадянина. У заяві вказуються зведення про склад сім'ї, доходах і майні, що належить йому (сім'ї), на праві власності.
До заяви додаються довідка про склад сім'ї, довідки про доходи всіх членів сім'ї, включаючи заробітну плату, пенсії, посібники, аліменти, компенсації, інші виплати, зведення про здобуття державної соціальної допомоги у вигляді надання соціальних послуг, а також акт обстеження матеріально-побутового положення сім'ї або самотньо проживаючого громадянина, складений спеціалістами соціальних служб за місцем проживання (місцю перебування) заявника.
Для призначення державної соціальної допомоги у вигляді одноразової матеріальної допомоги до заяви додатково представляються документи, підтверджуючі наявність у заявника важкої життєвої ситуації.
Для призначення щоквартального соціального посібника до заяви додатково представляються документи, підтверджуючі право на його призначення.
Органи соціального захисту населення мають право проводити перевірки достовірності і повноти всіх представлених заявником відомостей для призначення державної соціальної допомоги.
Призначення і виплата державній соціальній допомозі
1. Заява про призначення державної соціальної допомоги розглядається протягом 10 днів з дня звернення за її призначенням.
2. Рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні виноситься органом соціального захисту населення за місцем проживання (місцю перебування) заявника.
3. Щоквартальний соціальний посібник призначається з початку кварталу, в якому поступило звернення за його призначенням, але не раніше місяця настання обставин, що дають право на вказаний посібник, і виплачується протягом року, але не пізніше за місяць припинення цих обставин.
4. Повідомлення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні повинно бути у письмовій формі направлено заявникові органом соціального захисту населення не пізніше чим через 10 днів з дня звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
При необхідності додаткової перевірки представлених заявником відомостей орган соціального захисту населення, що призначає державну соціальну допомогу, в зазначений термін письмово повідомляє заявника про проведення перевірки. В такому разі повідомлення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні повинно бути направлено заявникові не пізніше чим через 30 днів з дня звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
5. Виплата щоквартального соціального посібника і надання одноразовій матеріальній допомозі здійснюються органом соціального захисту населення за місцем проживання (місцю перебування) заявника, що призначив державну соціальну допомогу.
6. Орган виконавчої державної влади області, що здійснює державну політику в сфері купа і соціального захисту населення, у виняткових випадках має право приймати рішення про призначення і виплату державній соціальній допомозі у вигляді одноразової матеріальної допомоги відповідно до встановлюваного їм порядку.
Відмова в призначенні державної соціальної допомоги
Орган соціального захисту населення має право відмовити в призначенні державної соціальної допомоги у випадках виявлення невірогідності і (або) неповноти відомостей, представлених заявником для призначення державної соціальної допомоги.
Відмова в призначенні державної соціальної допомоги може бути оскаржена в судовому порядку.