Смекни!
smekni.com

Вплив сімейного фактора на індивідуальні відмінності (стр. 2 из 3)

Багато авторів вказують на значну взаємозв'язок між подразниками, що виходять від матері, і одночасним розвитком дитини. Чотири фактори материнського догляду мають високий ступінь кореляції з результатами тестів розвитку: стимуляція розвитку, адаптація до подразників, масштаби фізичного контакту.

Здатність протистояти стресу (реакції дитини в моменти розлади та його характерні реакції на звичайні йому неприємні моменти повсякденного життя) в значній мірі залежить від того, наскільки мати може пристосувати зовнішнє середовище дитини до її індивідуальних особливостей. У ранньому дитинстві повторно виникаючі ситуації, що приводять до занепокоєння або напруги, не роблять дитину здатною протистояти стресам. Дитина, яка рідко піддається випробуванням труднощами, краще переносить стреси, ніж той, який неодноразово випробував напругу негативних емоцій. Стабілізації психічного стану, що зменшує ризик несприятливих наслідків при виникненні важких життєвих обставин у дітей, сприяють батьківські принципи догляду і незмінний «образ матері».

Психоаналітична теорія пояснює взаємини мати-дитя залежністю дитини від матері. Етологічної концепція на передній план виводить формування міцного емоційного зв'язку, що є вродженою мотиваційною системою. Відповідно до цього розумінням і мати і дитина прагнуть до тісного фізичного спілкування. Один з механізмів об'єднання дитинча і його матері - імпрітінг (вроджена здатність тварин слідувати за об'єктом).

Існує цілий ряд передумов психічного здоров'я особистості:

· Здорові відносини між матір'ю і дитиною;

· Якісні відносини між матір'ю і дитиною, що приводять до благополучного фізичного, пізнавального й емоційного розвитку;

· Позитивні відносини між матір'ю і дитиною, навчальні здатності довіряти і звертатися до інших;

· Забезпечення батьками можливостей для оптимального розвитку своїх дітей.

Ознаки стійкої прихильності матері до дитини:

· Шукає і підтримує очний контакт;

· Вимовляє слова з особливими інтонаціями;

· Доторкається до дитини, пестить його;

· Часто тримає на руках;

· Відчуває позитивні почуття.

Нажаль, існують перешкоди, які можуть перешкодити матері так виховувати дитину. Встановлення глибокого емоційного зв'язку всередині діади між матір'ю і дитиною може затруднюватись незрілістю почуттів і характеру матері, її неврівноваженістю. Перешкодою може бути юний (до 18років) вік матері. Природно, що соціальна та психологічна непідготовленість до здійснення обов'язки матері не дозволяє жінці створити позитивну емоційну середу, необхідну для формування глибокої прихильності між матір'ю і дитиною (Орел В.І.). На заваді виникненню сприятливих відносин у системі «мати-дитя» може бути нерозвинена гестаційна домінанта, тобто недостатня готовність і рішучість стати матір'ю. (Добряков І.В.) Нелюба або небажана дитина не викликає до себе позитивних емоцій, які так необхідні для формування прихильності, почуття безпеки, впевненості у своєму благополуччя і подальшого розвитку. Багато існує доказів на користь того, що недостатня емоційна та сенсорна стимуляція дитини раннього віку, особливо при відділенні від батьків, обов'язково викличе серйозні порушення в його емоційному і, в кінцевому підсумку, в загальному психічному розвитку особистості.

3. Роль батька у розвитку особистості

У попередні десятиліття переважала думка, що материнської турботи для формування адаптивної поведінки дитини достатньо. Ніжність, доброта, самовіддана турбота про дитину, що виявляються батьком, розглядалися лише як імітація жіночої поведінки і необов'язкові для виховання дитини. Насправді, в батьківстві і материнстві більше схожості, ніж відмінностей, бо вони - продукт обміну почуттями з їх власними батьками обох статей. Доведено, що активна участь батька у підготовці пологів зменшує кількість ускладнень у них, знижує сприйнятливість новонародженого до стресів (Добряков І.В.).

Дослідження, присвячені вивченню больового синдрому під час пологів, показали, що присутність батька дитини, яка забезпечує спеціальну підтримку для контролю за болями, не просто заспокоює і емоційно підтримує, але також супроводжується зниженням дози анальгетиків, які використовуються при епідуральної анестезії, і зменшенням числа жінок, які відчувають паніку, емоційне спустошення і нестерпні болі. Участь чоловіка в пологах дозволяє виявити його активне батьківство, яка починає формуватися ще під час вагітності.

З точки зору психології, переживання, що виникають під час пологів, можна назвати вершинними (Маслоу А.). Оскільки момент народження дитини сприймається як тріумфальний результат важкої спільної роботи, найчастіше домінуючими емоціями батька стають захват і захоплення, незважаючи на характерний зовнішній вигляд немовляти. Часто у партнерських пологах батькові пропонують перерізати пуповину, і це дуже символічний момент - «відокремлюючи» таким чином дитину від матері, він тим самим визначає своє місце в його житті.

Проте не можна однозначно сказати, що пологи з чоловіком - найкраща модель організації пологів для всіх пар: присутність одних чоловіків дійсно допомагає пологам, присутність інших тільки сповільнює їх хід (Оден М.) Рішення про спільні пологах має бути тільки спільним, зваженим і задовільним для обох партнерів (Дік-Рид Г.).

Дослідження дітей раннього віку у присутності матері або батька і без них виявило однаково стимулюючий вплив обох батьків. Батько також впливає на дитину не тільки прямо, а й через матір і за допомогою сімейного клімату, одним із творців якого він є. Деякі автори йдуть далі, стверджуючи, що не тільки батьки виховують дітей, а й уся родина безпосередньо впливає на розвиток і на процеси дозрівання в дитині. Вони вважають, що близькі родичі, які складають розширену родину, в цьому беруть участь, так само, як це робить і все суспільство в цілому. Соціальні стимули, одержувані дитиною від оточуючих його людей, звільняють рефлекторні інстинктивні прояви.

4. Сімейні фактори, що впливають на розвиток особистості

Батьківське виховання за певних умов може бути несприятливим коли дитина виховується одним із батьків, прийомними батьками, вітчимом або мачухою, родичами, чужими людьми, а також батьками при непостійному з ними проживанні. Виховання в неповній сім'ї, зокрема, стає несприятливим в тому випадку, коли батько відчуває себе нещасним і, замикаючись в сім'ї, не здатний створити своїй дитині необхідні умови для формування позитивних почуттів і задоволення від життя (Матейчек З.).

Благополуччя сім'ї визначається не лише особливостями батьків, але й соціальною підтримкою оточуючих, з якими склалися гармонійні, довірливі стосунки. Соціальна ізоляція сім'ї може стати фактором ризику для дитини, тому що вона протидіє його контактам з оточенням. Відокремлення сім'ї зазвичай виникає як наслідок психічних захворювань, особистісних відхилень батьків або їх ригідних переваг, що різко відрізняються від прийнятих в оточенні. Батьківська гіперопіка, яка заважає дитині підтримувати відносини з іншими людьми і навчитися самостійно приймати рішення, стає перешкодою розвитку незалежної поведінки, сприяє інфантилізації. Надто опікуючий батько приймає рішення за дитину, захищає його навіть від незначних чи уявних труднощів замість того, щоб допомогти їх подолати. Це приводить дитину до залежності і перешкоджає формуванню у нього відповідальності, придбання соціального досвіду за межами сім'ї, це ізолює від інших джерел соціальних впливів. У таких дітей виникають труднощі в спілкуванні з оточуючими, у них велика небезпека невротичних зривів і психосоматичних розладів. Неадекватна батьківська турбота або неправильне керівництво поведінкою дитини, що виражається в явній її невідповідності віковим потребам і навколишньому середовищу, не забезпечують його необхідним захистом від попадання в психологічно неблагополучні ситуації. Цей тип виховання проявляється тим, що батьки, як правило, не знають, де знаходиться і що робить їх дитина, вони не розуміють його потреб, труднощів і підстерігаючих небезпек, не здатні своєчасно та ефективно допомогти йому.

Сім'я забезпечує зростаючу індивідуальність життєвим досвідом. Батьки стимулюють його розвиток за допомогою різноманітних ігор, занять, відвідувань разом з ним парків, музеїв, театрів. Бесіди з дитиною розвивають його мова і мислення, розширюють світогляд. Недостатнє спілкування дитини з батьками, відсутність спільних ігор та занять не тільки обмежують можливості розвитку, але і ставлять його на межу психологічного ризику.

Надмірний постійний батьківське тиск, що не відповідає потребам дитини, звичайно спрямований на те, щоб він не став тим, хто він є насправді, чи ким він може бути. Вимоги батьків можуть не відповідати статті, вікові або індивідуальним особливостям дитини. Директивне виховання залежить або від життєвого стилю батьків, або від їх завищених амбіцій, не здійснених ними самими. Одні батьки, будучи незадоволені статтю народженої дитину, звертаються з хлопчиком як з дівчинкою, переодягаючи його і вимагаючи невідповідної поведінки, інші - розчаровані невдачами дитини в школі, всіма способами домагаються від нього кращої успішності. Таке насильство над дитиною, спроби переробити його натуру або примусити зробити неможливе, вкрай небезпечні для його психіки.