Смекни!
smekni.com

Батьківська поведінка та її вплив на особистість (стр. 8 из 11)

Сім'я має величезне значення для розвитку особистості. Діти, позбавлені можливості безпосередньо і постійно брати участь в житті малої групи, що складається з рідних і близьких їм людей, багато втрачають. Особливо це помітно у маленьких дітей, що живуть поза сім'єю - у дитбудинках та інших установах цього типу. Розвиток особистості цих дітей нерідко протікає іншим шляхом, ніж у дітей, які виховуються в сім'ї. Розумове і соціальний розвиток цих дітей часом запізнюється, а емоційне - загальмовується. Те ж саме може відбуватися з дорослою людиною, тому що недолік постійних особистих контактів є суттю самотності, стає джерелом багатьох негативних явищ і служить причиною серйозних особистісних порушень.

Відомо, що на поведінку багатьох людей впливає присутність інших осіб. Багато індивіди ведуть себе в присутності інших людей інакше, ніж тоді, коли залишаються одні. Причому якщо людина відчуває доброзичливе, добре ставлення присутніх, то у нього найчастіше з'являється певний стимул до таких дій, які викличуть схвалення оточуючих його людей і допоможуть йому стати в кращому світлі. Якщо ж людина відчуває недоброзичливе ставлення, то в нього з'являється опір, що виявляється самими різними способами. Добре вихована людина долає цей протест усвідомленим зусиллям.

У малій групі, де панують дружні взаємини, колектив робить досить сильний вплив на індивіда. Це особливо проявляється у формуванні духовних цінностей, норм і зразків поведінки, стилю взаємин між людьми. Завдяки своїм особливостям сім'я як мала група створює своїм членам такі умови для емоційних потреб, які, допомагаючи людині відчувати свою приналежність до суспільства, підсилюють відчуття його безпеки і спокою, викликають бажання надавати допомогу і підтримку іншим людям.

Сім'я має свою структуру, визначену соціальними ролями її членів: чоловіка і дружини, батька і матері, сина і дочки, сестри і брата, дідуся і бабусі. На основі цих ролей складаються міжособистісні відносини в родині. Ступінь участі людини в житті сім'ї може бути найрізноманітнішою, і залежно від цього сім'я може робити на людину більше чи менший вплив.

Сім'я відіграє колосальну роль в житті та діяльності суспільства. Функції сім'ї можна розглядати як з позиції реалізації цілей суспільства, так і з позиції виконання своїх обов'язків по відношенню до суспільства. Сім'я як мікроструктура задовольняє важливі соціальні потреби і виконує важливі соціальні функції.

Завдяки своєї репродуктивної функції сім'я є джерелом продовження людського життя. Це та соціальна група, яка спочатку формує особистість людини. Сім'я сприяє збільшенню творчих і продуктивних сил суспільства. Сім'я вводить в суспільство його нових членів, передаючи їм мову, звичаї і звичаї, основні зразки поведінки, обов'язкові в даному суспільстві, вводить людину у світ духовних цінностей суспільства, контролює поведінку своїх членів. Соціальні функції сім'ї виявляються не тільки у відношенні дітей, а й стосовно подружжя, тому що життя в шлюбі є процесом, що грає велику роль в житті суспільства. Одна з найголовніших функцій сім'ї - створення умов для розвитку особистості всіх своїх членів. Сім'я задовольняє різні потреби людини. У шлюбі чоловік і дружина знаходять щастя інтимного спілкування. Народження дітей викликає радість не тільки від свідомості продовження свого роду, але і дає можливість впевненіше дивитися в майбутнє. У сім'ї люди піклуються один про одного. Також в сім'ї задовольняються різноманітні потреби людини. У подружнього життя людини найбільш яскраво проявляється почуття любові і взаєморозуміння, визнання, повагу, відчуття безпеки. Проте задоволення своїх потреб пов'язано з виконанням певних функцій сім'ї.

На жаль, сім'ї не завжди виконують свої функції. У таких випадках виникає проблема асоціальної ролі сім'ї. Не виконують своїх функцій сім'ї, які не в змозі забезпечити своїм членам безпеку, необхідні умови побуту і взаємодопомога, якщо в сім'ї неправильно піднесені деякі цінності. Крім того, коли сім'я виховує емоційно незрілих людей з ослабленим почуттям небезпеки, з людськими якостями, далекими від суспільних норм, вона завдає шкоди своєму народу.

Розглядаючи роль сім'ї в житті кожної людини, необхідно також відзначити її психологічну функцію, тому що саме в сім'ї формуються всі ті якості особистості, які становлять цінність для суспільства.

Кожна людина протягом свого життя, як правило, є членом двох сімей: батьківської, з якої він походить, і родини, яку він створює сам. На життя в сім'ї батьків припадають періоди приблизно до юнацького віку. У період змужніння людина поступово набуває самостійності. Чим далі, тим більше життєвого, професійного і соціального досвіду накопичує людина, і все більшу роль для нього починає відігравати сім'я.

Для розвитку сім'ї дуже важливим етапом є вступ чоловіки і жінки в подружній союз. Народження первістка відкриває батьківський етап, а після здобуття дітьми самостійності можна говорити про фазу вторинної подружнього життя. Окремим періодам у житті родини відповідають різні відрізки часу і різні потреби. Визначення тривалості окремих періодів життя сім'ї не може через різних термінів вступу партнерів у шлюб. У зв'язку з цим буває досить складно пов'язати розвиток сім'ї з періодами розвитку особистості, проте узгодження насіннєвого і життєвого циклів необхідно.

З точки зору соціальної психології подружжя - особлива група, що складається з двох осіб протилежної статі. Це дві особистості, дві індивідуальності, які вирішили разом провести своє подальше життя. Подружжя взаємно задовольняють емоційні, соціальні, інтимні потреби, допомагають один одному в реалізації особистих цілей, разом прагнуть поліпшити матеріальні умови свого життя, спільно створюють економічну базу сім'ї. Основи сім'ї формуються соціальними позиціями подружжя по відношенню один до одного. Провідна роль в сім'ї зазвичай належить тому чоловікові, який має більший вплив, вміє приймати рішення при виникненні проблем у процесі спільного життя. Зазвичай це чоловік, але в наші дні спостерігається як зсув верховенства в сім'ї у бік жінки, так і рівноправність подружжя. Само собою, що при визначенні сімейних позицій велику роль грають культурні традиції, а також особистісні риси кожного з подружжя. На формування структури, а отже, і на розподіл ролей у сім'ї серйозний вплив роблять зміни, які відбуваються в соціальній мікроструктурі. Розподіл обов'язків у родині пов'язане з тими ролями, які взяли на себе чоловік і дружина.

Після створення сім'ї починається процес взаємного пристосування один до одного. І тут велике значення вміє вміння людей йти на компроміси, проявляти терпимість і стримувати себе в конфліктних ситуаціях. Труднощі, які виникають в сімейному житті, дуже часто стають причиною кризи шлюбу, і в деяких випадках бажана допомога психолога, але в більшості випадків молоді люди справляються самі.

Народження дитини - значна подія в житті подружжя, яке свідчить про вступ сім'ї в новий період розвитку. Це чергове випробування для подружжя. Вони приступають виконання нових соціальних ролей - матері і батька, входження в нову соціальну роль завжди буває важким і вимагає підготовки. У даному випадку такою підготовкою є вагітність. Майбутні батьки поступово у думках і уяві готуються до зміни, яка повинна відбутися у їхньому житті; одночасно вони готують і своє оточення. Їм доводиться серйозно міняти налагоджене життя. У період вагітності у подружжя починають формуватися установки на майбутню дитину. Тут мають значення такі фактори, як бажання або небажання дитини, а також бажання одного з батьків мати дитину певної статі. Все це в подальшому може відбитися на вихованні.

Ролі батьків всеохоплюючі і багатогранні. Батьки несуть відповідальність за вибір дитиною життєвої позиції. Народження дитини та необхідність забезпечення йому умов для розвитку тягнуть за собою певну реорганізацію домашнього життя. Але крім турботи про дітей, ролі батьків поширюються і на формування особистості дитини, світу його думок, почуттів, прагнень, на виховання його власного "Я". Гармонійний розвиток особистості дитини пов'язане не тільки з присутністю і активною діяльністю в родині кожного з батьків, але й узгодженістю їх виховних дій. Розбіжності у виховних методах і міжособистісних відносинах батьків не дають дитині зрозуміти і осмислити, що добре, а що - погано. Крім того, коли згода між батьками порушується, коли найближчі дитині люди особи, які є його опорою, знаходяться у сварці, та до того ж він чує, що це відбувається з причин, що стосуються його, то він не може відчувати себе впевнено і в безпеці. А звідси і дитяча тривога, страхи і навіть невротичні симптоми. Для дитини дуже важливі взаємини між членами сім'ї. І особливо важливо для нього розуміти, як дорослі ставляться до нього.

Характер емоційного ставлення батьків до дитини можна назвати батьківського позицією. Це один з найважливіших факторів, що формують особистість дитини. Існує декілька варіацій цього чинника, від домінування до повної байдужості. І постійне нав'язування контактів, і повна їх відсутність шкідливо дитині. Дуже важливо налагодити контакт з дитиною, щоб згодом можна було говорити про віддачу з боку дитини. До дитини перш за все потрібно підходити без перебільшеною зосередженості уваги, але і без надмірної емоційної дистанції, тобто необхідний контакт вільний, а не напружений або занадто слабкий і випадковий. Мова йде про такий підхід, який можна охарактеризувати як урівноважений, вільний, спрямований до розуму і серця дитини, орієнтований на його дійсні потреби. Це повинен бути підхід, заснований на певній незалежності, в міру категоричний і наполегливий, що є для дитини опорою та авторитетом, а не владним, командним наказом або поступливою, пасивної проханням. Порушення контакту з дитиною проявляються в декількох характерних формах, наприклад, зайвої агресивності або прагненні коригувати поведінку дитини.