Разом з тим ревнощі являють собою й своєрідний прояв потреби в негативних переживаннях, без яких емоційний світ людини значно збіднів би. Одночасно це й потреба в самозбереженні, тому що втратити улюбленого - значить втратити себе, свою половину. Як легко догадатися, тут поряд з любов'ю в основі ревнощів лежить прагнення зберегти кохану людину. Ревнощі охороняють шлюб від випадкових зв'язків, легковажного відношення з іншими чоловіками й жінками. Однак міри любові й ревнощів не завжди пропорційні.
Іноді хтось із чоловіка й жінки сам не любить, а до інших ревнує. У таких випадках сцени ревнощів не досягають мети, а частіше приводять до протилежних результатів: ревнощі провокують підвищену психологічну збудливість, стає основним джерелом негативних переживань й, зрештою, губить любов, неминуче приводить до розлучення. Люблячого чоловіка постійно турбує болісне почуття, що улюблена (ий) йому невірна, він глибоко страждає. Безумовно, його можна зрозуміти. Але сценами ревнощів не можна повернути любов, вони служать джерелом внутрісімейних протиріч. Отут потрібний такт, добре бажання обох сторін. Підозрілість і спрага помсти їх не замінять.
Ревнощі припустимі й можуть:
Служити на користь почуттю любові тільки в одному випадку: якщо вона підкреслює вибірковість почуттів, виступає як запобіжний захід у збереженні сімейного вогнища, загострює любовні відносини чоловіка й жінки. Невмотивовані спалахи ревнощів здатні лише ображати й ранити почуття іншої людини й виставляти напоказ свою слабість.
Ревнощі протистоять не тільки природі, але й культурі любові: адже завдання полягає не в тім, щоб «шпигувати» у любові, а в тім, щоб надихати її, з огляду на найтоншу й примхливу природу почуттів. Щира любов неможлива без глибокої поваги улюбленого, визнання його самоцінності й волі, абсолютної довіри до нього й світлої віри в нього. Ревнощі можливі й припустима лише тоді, коли використається як маленький й «пустотливий» елемент у різноманітті любовної гри, як частина творчого процесу, що збагачує почуття люблячих людей.
Особливості прояву реакцій ревнощів
Ревнощі, як ніяке інше почуття, здатна приймати як природні форми (побутові подружні ревнощі), так і може доходити до афекту й перетворюватися в щиросердечну хворобу (марення ревнощів). Шкідливо не саме почуття ревнощів, а крайні форми його прояву, що виходять за межі норми (підозрілість, необґрунтовані щиросердечні роздирання, образи, спрага мести).
Саме про такі ревнощі, що принесла чимало лих і сприяла розриву шлюбних відносин, дуже образно сказав Вольтер: «Похмурі ревнощі невірною ходою треба за керівним нею підозрою; перед нею, з кинджалом у руці, ідуть ненависть і гнів, розливаючи свою отруту... За ними треба каяття».
Фахівці виділяють дві форми ревнощів, що виходить за природні межі: патологічна й марення ревнощів. При патологічній формі досить буває незначного приводу для підозр. При маренні ревнощів скільки-небудь реальний привід взагалі відсутній. Ситуації, навколо яких будуються всі маревні висловлення, не щирі, а створені хворобливою уявою. У медицині це явище називається «синдром уявлюваного третього».
Якщо ревнощі близькі до патології, людині однаково, до чого ревнувати: до минулого, сьогоденню або майбутньому. Він не може забути, що колись його дружина глянула на іншого, була кимось захоплена. Він готовий приревнувати дружину до старого або навіть підліткові. Причому такий ревнивець може придумати безліч неіснуючих доказів зради, і сам повірить у них. У його свідомості підозри перетворюються в реальні факти, тому перед такою ревнивою людиною даремно виправдуватися.
Патологічні ревнощі властиве людям особливого складу характеру: підозрілим, недовірливим, схильним усюди бачити обман і підступ, думати, що всієї їхньої неприємності кимсь навмисне підбудовані. От чому такій людині достатній будь-який підозрілий, з його погляду, факт, щоб побудувати на ньому свої обвинувачення в невірності чоловіка або чоловік і жінка. При цьому приводом для різного роду підозр і припущень є фактично все: дружина (чоловік) була в гостях занадто весела, погодилася потанцювати із чужою людиною, затрималася на роботі, обновила гардероб і т.п.
Ревнивець завжди сумнівається, не вірить у щирість слів коханої людини. У ньому завжди збуджується уражене самолюбство, що переростає у відчуженість, злість і ненависть. «Ревнивці, - писав Сервантес, - вічно дивляться в підзорну трубу, що речі малі перетворює в більші, карликів у гігантів, здогаду - в істину».
Види ревнощів:
Звичайні побутові подружні ревнощі багатоликі. Фахівці в області психології родини й сімейних відносин виділяють такі типи:
1. Власницькі ревнощі. Ревнивець або ревнивиця вимагають: «Ти не маєш права дивитися на інших, подобатися їм і відповідати на їхні знаки уваги. Для цього поруч є я. Дивися тільки на мене, посміхайся тільки мені, захоплюйся тільки мною».
Звичайно такі ревнощі пов'язана із сильним переживанням зради партнера й погрозою розриву відносин. Вона може бути спровокована зрадою або підозрілим поводженням партнера, можлива від охолодження почуттів улюбленого, тривалої розлуки з ним, відсутності інформації або, навпаки, що компрометує інформацією про нього.
Варто мати на увазі, що не кожна ситуація навіть реальної зради викликає сильні ревнощі. Разом з тим ревнощі можуть існувати й без любові. Розвитку власницьких ревнощів у сильному ступені сприяють певні риси характеру, такі як властолюбство, емоційна холодність, нездатність прощати, педантична впертість, любов до «порядку у всім» і просто невміння поважати особистість іншої людини.
2. Ревнощі від ущемлення (невір'я у свої можливості). Звичайно такі ревнощі властиві людям із тривожно-недовірливим характером, невпевненим у собі, з комплексом неповноцінності, зі схильністю до перебільшення небезпеки. Ревнощів цього типу сприяє низька самооцінка, що, можливо, сформувалася ще до шлюбу або може бути викликана неправильними діями іншої людини.
Для людей, що ревнують від сумніву у своїх можливостях, характерне небажання допустити порівняння з можливим суперником з побоювання програти в очах коханої людини. При власницьких ревнощах більше страждає той, кого ревнують, а при ревнощах від ущемлення сумніву більше мучать самого ревнивця.
3. Звернені (відбиті) ревнощі. Психологічний механізм її утворення полягає в наступному: один із чоловіка й жінки проектує власну невірність, ненадійність на свого шлюбного партнера. Логіка таких ревнощів проста: якщо я можу стати об'єктом любові іншого, те, напевно, і мій шлюбний партнер на це здатний. Так, невірні чоловіки й дружини часто виявляються надмірно ревнивими. Подібні ревнощі найбільш далеке від любові, тому що для ревнующуго свідомо можлива зрада.
Прояву ревнощів розрізняються залежно від темпераменту. Наприклад, холерики як люди запальні й більше агресивні й реагують відповідно при передбачуваній зраді партнера: ображають, загрожують, вистежують, шантажують і т.д. Люди флегматичні, пасивні випробовують мучення при думці про можливу зраду, переживають свою безпорадність, при цьому вони можуть не випробовувати агресивних почуттів до партнера або суперника, висуваючи виправдувальні пояснення. Звичайно такі люди страждають мовчачи, не афішуючи своїх почуттів, сподіваючись на подальше відновлення нормальних відносин. Мабуть, найбільше болісно переживають ревнощі меланхоліки, які схильні до ревнощів від ущемлення. Вони можуть настільки глибоко поринати у свої страждання, що подальше життя для них стає нестерпною. Будучи недовірливими за своїм характером, такі люди не тільки підозрюють свого партнера в зраді, але й «бачать» насправді те, що підтверджує їхні домисли. В остаточному підсумку своїми ревнощами вони переводять як свого партнера, так і самого себе, можуть зважитися на розпачливий крок - суїцид через «зганьблену любов».
Існують й особливості ревнощів, специфічні для чоловіків і жінок. Так, чоловічі ревнощі часто проявляються як результат традиційно переважного права чоловіків перед жінкою, чоловіка частіше подають на розлучення через зраду дружини, хоча в цілому чоловіка частіше змінюють.
Жіночі ревнощі мають свою соціально-біологічну основу. Виношування й вигодовування дитини має обов'язковою умовою захист і допомогу батька. Самою природою жінці визначено сподіватися на чоловіка й розраховувати на чоловічу відданість, тому заклопотаність відповідними почуттями чоловіка в жінки соціально й біологічно обумовлені в період залицяння й першого років шлюбу. Уважається, що в ці періоди жінка більше ревнива: вона невільна від цих почуттів у тій мері, як невільна від природного бажання мати дітей. Це не провина, а, скоріше, її слабість.
Однак жіночі ревнощі теж можуть мати власницький характер - для твердження в ролі сімейного «диктатора». Першою ознакою надмірних ревнощів дружини є ревнощі до батьків чоловіка; інший прояв ревнощів - дитини до батька. Це може свідчити про те, що чоловіку не вдалося забезпечити щиросердечний спокій жінці й вона не почуває себе в безпеці.
Відомі випадки ревнощів матері-свекрухи до невістки: мати намагаються «повернути свого сина», щиро вважаючи, що жодна жінка, крім її, не здатна подбати про її «дитину». Така претензія на винятковість може привести до двоякого результату: або до розладу між чоловіками й «хронічному» холостятству чоловіка, або до втрати любові до матері, який би сильної вона не була.
У кожному разі ревнощі не проходять безвісти ні для одного з люблячих, будь те батьки, закохані або які прожили багато років разом чоловік і жінка. Рано або пізно у відносинах намітиться розлад, що може привести до повного розриву відносин, якщо ревнивець або ревнивиця вчасно не зупиниться й не задумається над своїм поводженням.
Часом люди грають ревнощі з якою-небудь метою: коли людині доводиться виправдуватися, він мимоволі стає уступчивим. Немає нічого принизливіше, чим виправдуватися в неіснуючій невірності, каятися в гріхах, яких не робив. Ревнощі як суперництво, як острах втратити один одного ще зрозуміла, хоча й небажана. Ревнощі як хвороба, як егоїзм, як приниження улюбленого недовірою - ганебна й неприпустима. Від такого почуття можна й потрібно позбуватися.