Пасивні рахунки призначені для обліку наявності та зміни джерел утворення і відкриваються для статей балансу, що містяться в пасиві балансу ("Статутний капітал", "Резервний капітал", "Нерозподілені прибутки", "Довгострокові позики", "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", "Розрахунки з оплати праці" тощо).
При відкритті рахунків у них записують початкові сальдо на підставі даних статей балансу. Оскільки господарські засоби розміщені в лівій стороні балансу — активі, то і сальдо в активних рахунках записують зліва в дебеті рахунка. Так як джерела господарських засобів відображають у балансі з правої сторони, то і сальдо в пасивних рахунках записують справа у кредиті рахунка. Отже, активні рахунки завжди мають дебетове сальдо, а пасивні рахунки — кредитове, що засвідчує тісний взаємозв'язок між балансом і рахунками.
Можна сказати, що баланс складають за даними рахунків. При чому сума всіх дебетових залишків (сальдо) активних рахунків відображає загальну вартість господарських засобів і дорівнює підсумку активу балансу. Відповідно, сума всіх кредитових залишків (сальдо) пасивних рахунків відображає загальний обсяг джерел засобів і дорівнює підсумку пасиву балансу. На тій стороні рахунка, де показується залишок, відображається його збільшення, а на протилежній — зменшення.
В активних рахунках, де залишок завжди дебетовий, збільшення коштів відображається за дебетом, а зменшення — за кредитом. У пасивних рахунках, де залишок завжди кредитовий, збільшення джерел відображають за кредитом, а зменшення — за дебетом.
Побудову активних і пасивних рахунків зображено на рис. 5.2.
Для визначення залишку (сальдо) на кінець місяця на активному рахунку необхідно: до початкового дебетового залишку (сальдо) додати дебетовий оборот і відняти кредитовий оборот.
Активний рахунок
Д-т | К-т |
Початковий залишок (сальдо) + Збільшення | - Зменшення |
Оборот + | Оборот - |
Кінцевий залишок (сальдо) |
Пасивний рахунок
Д-т | К-т |
- Зменшення | Початковий залишок (сальдо) + Збільшення |
Оборот - | Оборот + |
Кінцевий залишок (сальдо) |
Ознайомлення з будовою рахунків показало, що дебет і кредит активних і пасивних рахунків мають різне значення. Це випливає із суті господарських засобів і джерел їх утворення. Активні рахунки мають залишок (сальдо) завжди дебетовий (оскільки не можна витратити більше ніж є в наявності й надійшло); пасивні рахунки — тільки кредитовий (оскільки джерела засобів обмежуються наявними господарськими засобами).
3. Економічні елементи витрат.
Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.
Витратами не визнаються:
— платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь клієнта, принципала, тощо;
— попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг;
— погашення одержаних позик;
— зменшення власного капіталу підприємства в результаті його вилучення або розподілу власниками.
Бухгалтерський облік витрат підприємства здійснюється у двох напрямках: за видами діяльності та за елементами.
Облік витрат за видами діяльності відображає, на що, на які цілі витрачені активи підприємства. Облік витрат за елементами показує, що конкретно, які ресурси витрачені.
Класифікація видів діяльності, яка використовується для обліку витрат, наведена на мал. 3.
Мал. 3. Класифікація видів діяльності
Звичайна діяльність — будь-яка діяльність підприємства, а також операції, які забезпечують її або виникають внаслідок здійснення такої діяльності.
Операційна діяльність — основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною або фінансовою діяльністю.
Основна діяльність — операції, пов’язані з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, послуг), що є визначальною метою створення підприємства та забезпечують основну частину його доходу.
Інвестиційна діяльність — придбання та реалізація тих необоротних активів, а також фінансових інвестицій, які є складовою еквівалентів грошових коштів.
Фінансова діяльність — діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства.
Надзвичайна діяльність — операції або події, які відрізняються від звичайних і не відбуваються часто або регулярно.
Витрати, пов’язані зі здійсненням операційної діяльності (операційні витрати), включають: собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати.
Елемент витрат представляє собою сукупність економічно однорідних витрат.
За елементами операційні витрати поділяються на матеріальні, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація, інші операційні витрати.
На мал. 4 представлений взаємозв’язок розглянутих класифікацій витрат операційної діяльності.
Мал. 4. Структура операційних витрат і їх склад за елементами
Облік витрат за елементами
Облік витрат за елементами передбачає групування витрат за ознакою їх однорідності, незалежно від того, на які конкретно цілі витрати здійснені.
Так, елемент «Матеріальні витрати» включає:
— сировину й основні матеріали;
— купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби;
— паливо і енергію;
— будівельні матеріали;
— запасні частини;
— тару і тарні матеріали;
— допоміжні та інші матеріали.
До елементу «Витрати на оплату праці» відносяться:
¾ заробітна плата за окладами й тарифами;
¾ премії та заохочення;
¾ компенсаційні виплати;
¾ оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу, інші витрати на оплату праці.
Елемент «Відрахування на соціальні заходи» охоплює такі витрати:
¾ відрахування на пенсійне забезпечення;
—відрахування на соціальне страхування;
¾ страхові внески на випадок безробіття;
—відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства;
¾ відрахування на інші соціальні заходи.
Елемент «Амортизація» включає:
¾ амортизацію основних засобів;
¾ амортизацію нематеріальних активів;
¾ амортизацію інших необоротних активів.
Елемент «Інші операційні витрати» включає:
¾ витрати на відрядження;
¾ послуги зв’язку;
¾ матеріальну допомогу;
¾ плату за розрахунково-касове обслуговування тощо.
Для обліку витрат за елементами у плані рахунків бухгалтерського обліку передбачені рахунки класу 8 «Витрати за елементами». За дебетом цих рахунків протягом звітного періоду здійснюється відображення витрат по мірі їх виникнення, а за кредитом списання у кінці звітного періоду на дебет рахунка 79 «Фінансові результати», або на дебет рахунків класу 9 «Витрати діяльності», якщо облік витрат на підприємстві ведеться за схемою розгорнутого обліку. Рахунки класу 8 залишків не мають.
На мал. 5 наведений зміст записів за дебетом і кредитом рахунків класу 8 «Витрати за елементами».
Дебет | Рахунок 80 «Матеріальні витрати» | Кредит | |
· Матеріальні витрати, здійснені протягом звітного періоду | · Списання на рахунки класу 9 · Списання на рахунок 79 «Фінансовий результат», якщо рахунки класу 9 не ведуться · Списання на рахунок 23 «Виробництво», якщо ці витрати включаються до собівартості виробництва продукції, робіт, послуг |
Зміст записів за рахунком 80 «Матеріальні витрати»
Дебет | Рахунок 81 «Витрати на оплату праці» | Кредит | |
· Витрати на оплату праці, здійснені протягом звітного періоду | · Списання на рахунки класу 9 · Списання на рахунок 79 · «Фінансовий результат», якщо рахунки класу 9 не ведуться · Списання на рахунок 23 «Виробництво», якщо ці витрати включаються до собівартості виробництва продукції, робіт, послуг |
Зміст записів за рахунком 81 «Витрати на оплату праці»
Дебет | Рахунок 82 «Відрахування на соціальні заходи» | Кредит | |
· Відрахування на соціальні заходи за їх видами, здійснені протягом звітного періоду | · Списання на рахунки класу 9· Списання на рахунок 79 «Фінансовий результат», якщо рахунки класу 9 не ведуться · Списання на рахунок 23 «Виробництво», якщо ці витрати включаються до собівартості виробництва продукції, робіт, послуг |
Зміст записів за рахунком 82 «Відрахування на соціальні заходи»