Кримінальна відповідальність:
1. При значних розмірах порушень, які в 100 і більше разів перевищують неоподаткований мінімум громадянам можуть застосувати:
- виправні роботи строком до 2 років
- або позбавлення права займати певні посади, або займання діяльністю на строк до 3 років, або штраф до 300 неоподат мін доходів громадян
2.Крупні розміри, що в 250 і більше разів перевищують неоподат мінім доходів громадян, застосовуються:
- позбавлення волі до 5 років з конфіскацією майна
- позбавлення права займатися відповідною діяльністю строком на 3 роки
- або випнравні роботи до 3 років, або штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінім доходів громадян
3.Особливи крупні розміри порушень тобто в 1000 і білльш раз перевищення неоподаткованих мін:
- позбавлення волі від 5 до 10 років
- позбавлення прав займптися відповідною діяльностю до 5 років.
Тема 4
Перевірки правільності обчислення податку та податкових платежів ( загальна характеристика).
1.Загальні підходи та вимоги до камеральної перевірки.
Перевірці підлягають такі питання:
1. повнота і своєчасність подання всіх необхідних док-ів
2. дотримання вимог щодо порядку заповнення документів.
На кожному документі мають бути заповнені всі реквізити вказені одиниці виміру. У незаповнених рядках м.б. проставлени прочерки. Необхідно звернути увагу на охайність заповнення документів і впевнитись , що подано орігінал а не копію.
3. узгодженість звітних даних
Перевіряється шляхом порівнення одноімених даних в різних формах звітності
4. Послідовність даних у формах звітності
Перевіряється шляхом зіставлення показників на кінець попереднього періоду і початок звітного
5. правильність арифметичних підрахунків визначених сум і строків їх сплати
Акти за результатами камеральних перевірок не складаються
2. Документальна перевірка, як складова податкового менеджменту.
Документальна перевірка – це другий етап контролю. Вона здійснюється за річними планами контрольно – економічної роботи податкових органів і квартальними графіками перевірок по кожній ділянці роботи.
Насамперед, у плани попадають ті ПП, які отримують найбільші сіми прибутків, або мають найбільші обороти, або допускають грубі порушення.
Перевірки можуть проводиться не ріже 1 разу на 2 роки, і не частіше 1 разу на рік.
Для проведення перевірки податковий інспектор повинен мати посвідчення. Документальна перевірка проводиться згідно програм.
В програму входять як правило такі питання:
1. правильність відображення результатів попередньої перевірки
2. правильність проведення інвентаризації і відображення обліку її результатів
3. правильність нарахування непрямих податків
4. правильність відображення в обліку валових витрат
5. правильність обчислення валових доходів
6. правильність нарахування платежів за ресурси майнові та місцевих податків
7. обгрунтованість кредит та дебіт заборгованості.
Тема 6
Контроль за правильностю нарахування та своєчасністю сплати в бюджет податку на прибуток.
1. Камеральна перевірка декларацій по податку на прибуток.
При камеральній перевірці декларацій на прибуток встановлюється своєчасність її подання. Вона має подаватися до 25 числа місяця наступного за звітним кварталом.
Декларація складається із заголовної та 7 основних частин і 17 додатків.
2. Документальна перевірка достовірності відображення в обліку валових доходів та валових затрат
2.1.Правильність відображення в бухобліку результатів попередньої перевірки.
При перевірці правильності відображення в обліку результатів попередньої перервірки неохідно упевнитись у тому, що:
А) зміни по фактах порушень, що мали місце в минулому році у звітність за минулий рік не внесені, а відображенні у звіьності поточного року, як прибуток або збиток минулих років виявлений у поточному звітньому періоді
Б) помилки звітності поточного року до надання і затвердження річного звіту за поточний рік виправили шляхом скасування неправильних засобів і заміни правильними у тому місяці, в якому вони виявлені.
В) донароховані за результатами перевірки суми податків, штрафів, пені, відображені за Дт рахунку 81
Дуже часто ці суми незаконно відображають за Дт рах-ку 80, що приводить заниження оподаткування прибутку.
2.2.Дотримання положень по інвентаризаціїта прав-ті відображення у звітності її результатів
При перевірці цього питання спочатку встановлюється чи проводилася інвентаризації в тих випадках коли її проведення згідно чинного законодавства є обов’язковим, а саме:
1. при передачі майна державне ПП в оренду, приватизації майна , перетворення державного ПП в Акціонерне товариство
2. перед складанням річної бухгалтерської звітності
3. при зміні матеріальної відповідальності осіб
4. при встановленні фактів крадіжки, зловживань, ціностей, а також по розпо-ю судово-слідчих органів
5. у випадку пожежі або стихійного лиха
Далі перевіряється наявність наказу про створення інвентаризаційної поліції і правильність оформлення всіх небхідних документів ( розписки матеріальних відповідних осіб, акти інвентаризації)
На закінчення встановлюється чи правильно відображені результати інвентаризації в бухобліку.Так загальна сума виявлених витрат і нестач м.б. відображена за Дт рахунку 84, та Кт рах-ків 05, 06, 08, 12. На суму нестач в межах норм природного убитку дебітується рах-ки 25,26, і кред-ся рахунк 84. Нестача матеріалів понад норми природного убутку списується з винних осіб.
При перевірці слід звернути увагу на правильність визначення суми, яку необхідно утримати з винної особи за розкраденням, знищенням або пошкодженням матеріальних цінностей. Згідно чинного законодавства розмір збитків визначається формулою:
Рзб=( ( Бв-А) * Іінф + ПДВ+АЗ)*2,де
Рзб – розмір збитків
Бв- балансова вартість украдених цінностей
А – амортизація
Іінф- індекс інфляції
Розмір збитків від нестачі ЦП і док-тів суворої звітності обчислюється із застосуванням коеф 5 до номінальної вартості вказаної на бланках ЦП і док-тів суворої звітності і креф. 50 до вартості придбання або виготовлення ЦП і документів суворої звітності, якщо номін вартість не вказана або не встановлена чинним законодавством.
Якщо винні особи не встановленні то сума нестач м.б. списана на збитки ПП.
2.3.Повнота відображення у звітності валових доходів ПП.
Зігдно чинного законодавства датою зростання валових доходів є або дата зарахування коштів на р/р платника від покупців або дата відвантаження товарів фактичного надання послуг, виконання робіт ( подія, що сталася раніше).
Виходячи з цього перевірці підлягають: 1. Дебітові обороти рах-ків 50, 51, 55, 56 в кореспонденції з Кт рах. 61, 62.
Дебітові обороти за рах 62 в кореспонденції з Кт рах. 46.У перщому випадку біхгалтерські проводки відображають подію, за якою валовий доход виникає при надходженні коштів на р/р.
У другому випадку – подію за якою валовий доход виникає в момент відвантаження.
Методики перевірки полягає у відстеженні черговості операцій. Для цього використовується платежі, касові документи, товарно-транспортні накладні, книга обліку валових доходів і валових витрат, якщо така ведеться на ПП та рах-к 48 –« Валові доходи».
На рах-ку 48 в книзі обліку доходів і витрат відображаються операціїпо відвантаженню товарів і по надходженню на р/р платників як у вигляді авансів так і у вигляді оплати за відвантажену продукцію.
За допомогою касових і платіжних док-тів, а також товарно-транспортних накладних виявляються випадки відвантаження або предоплати які не знайшли відображенні на рах-ку 48, або в книзі обліку валових доходів і витрат.
Якщо на ПП рах 48 та книга обліку валових доходів і витрат не ведеться, а також на ПП з великими обсягами продаж , коли відстежити кожну операцію не можливо, можна скористатися правилом:
« Валовий доход за звітній період ( місяць) виключаючи ПДВ і АЗ складається з суми кредитового обороту рах. 46 « Реалізація» та повної суми боргу перед покупцями на кінець звітного періоду зниженої на повну суму боргу перед покупцями на початок періоду.
Щою отримати валовий доход за звітний період без ПДВ достатньо зазаначену суму помножити на 5/6, а якщо ПП є платником АЗ, то потрібно також відняти АЗю.
Якщо ПП здійснює товарно-обмінні операції або реалізує продукцію плов’язаним особам, то при перевірці слід упевнитись, що доходи від цих операцій були визначені ПП виходячи з договірної ціни, але не нижчі від звичайної ціни.
При перевірці також необхідно звернути увагу на правильність визначення валового доходу від операцій за розрахунки в іноземній валюті.
Для цього слід мати на увазі що з метою опопдатківання будь-яка іноземна валюта або заборгованість в іноземній валюті, що перебували на обліку поатника на кінець звітнього періоду перерах-ся у гривні за офіційним валютним курсом НБУ, що діяв на останній рабочий день звітного періоду.
При ціому позитивна різниця між результатом такого перерахунку та балансовій вартості іноземної валюти або зоборгованості включається до валового доходу платника у разі ж від’ємногозначення перерахунку з зниженням валових витрат.
При перевірці слід також звернути увагу на правильність включення до валових доходів доходів від позареалізаційних операцій. Це м.б. – фінансова допомога надання ПП, штрафи, пені, неустойки( отримані ПП або сплачені за порушення умлов договорів а також за невиконання забов’язань перед бюджетом; кошти використані за непризначенням які повертають із страхових резервів.
2.4.Дотримання порядку обліку основних фондів та нарахування амортизації.
Перевірка правильності відображення в обліку ОФ і нарах-ня амор-ції включає декілька питань: