Смекни!
smekni.com

Клінична психологія (стр. 10 из 13)

Конфабуляторная форма хворобиз'являється в результаті приєднання атеросклерозу до атрофическому процесу, описаному вище. Відрізняється ейфорією, метушливістю, достатком конфабуляций.

Делириозная формахарактеризується потьмаренням свідомості. Виникає в результаті приєднання іншого захворювання, що підсилює атрофический процес.

Хвороба Альцгеймера

Це атипичная форма старечого слабоумства, тому що захворювання починається в більш ранньому віці (40-45 років). Протікає більш важко. При цьому атрофический процес уражає в більшому ступені окремі області головного мозку (тім'яно-потиличні, скроневі, лобові відділи лівої півкулі). На першій стадії хвороби Альцгеймера відзначаються розлади уваги, интеллектуально-мнестическое зниження, а також порушення письмової мови і читання, гнозиса, праксиса. В другій стадії прогресує слабоумство з афатическими, агностичними й апрактическими розладами. У третій стадії настає глибокий психічний розпад. Послідовність розвитку хвороби така ж, як при старечому слабоумстві, але розпад психічної діяльності більш глибокий. Хворі унаслідок виражених амнестических розладів безпомічні, не здатні обслуговувати себе, можуть робити антисоціальні дії, тому мають потребу в постійному відході.

Хвороба Піка

В основі захворювання лежить атрофія окремих ділянок головного мозку (лобові, скроневі чи тім'яні). У цих хворих виражені наступні зміни особистості: зниження ініціативи, пасивність, млявість, аспонтанность, афективне огрубіння, часто підвищений тло настрою, полова розбещеність. Відзначається порушення довільної репродукції, інертність проактивного гальмування (так називаний интерферирующий ефект), конфликтность у результаті різкого зниження интеллектуально-мнестической діяльності. Також спостерігаються амнестические розладу, афазії, аграфії, персеверации (слів, фраз, рухів). Зниження пам'яті звичайно вдруге стосовно перерахованим вище розладів. У хворих довгостроково зберігається можливість написання автоматизованих энграмм і читання (без розуміння).

На початковій стадії захворювання зберігається здатність до фіксації, запечатлению. Хворі відтворюють 7-8 слів з 10-ти в порівнянні з хворими старечим слабоумством і хворобою Альц-геймера (2-3 слова). Рідко відзначається Корсаковский синдром. Спостерігається швидка прогредиентность слабоумства в порівнянні з хворобою Альцгеймера. Наприкінці захворювання відзначається байдужність до всіх явищ життя і розпад мови.

IV. Психопатії й акцентуації характеру

Акцентуація характеру

По А. Е. Личко, "акцентуації характеру – це крайні варіанти норми, при яких окремі риси характеру надмірно посилені, унаслідок чого виявляється виборча уразливість у відношенні визначеного роду психогенних впливів при гарної, навіть підвищеної стійкості до іншим"[9] .

Визначення риси характеру по Б. Г. Ананьеву:

"Рисою характеру чи є стає лишь істотне відношення до обставин життя і до власних дій. Принциповість, життєрадісність, чесність, вимогливість, строгість, чуйність, товариськість і інші риси характеру являють собою визначені, укорінені в особистості відносини до навколишнього дійсності, суспільству, праці, іншим людям, самому собі"[10] .

По ступені виразності Личко виділяє явні і сховані акцентуації. Явна акцентуація – крайній варіант норми. Риси характеру при цій акцентуації досить виражені протягом усього , життя не настає декомпенсації при відсутності психотравм. Схована акцентуація – звичайний варіант норми. Риси характеру цього типу виявляються в основному при психотравмах, але не відзначається хронічної дезадаптации.

Психопатія

Якщо акцентуація характеру є крайнім варіантом норми, то психопатія – це патологія характеру. По П. Б. Ганнушкину, "психопатії – це аномалії характеру, що визначають весь психічний вигляд індивідуума, накладаючи на весь його щиросердечний склад свій владний відбиток, протягом життя не піддаються скільки-небудь різким змінам і заважають пристосуватися до навколишнього середовища"[11] .

Щоб більш усебічно визначити психопатії, можна розглянути кілька визначень цього поняття.

По вираженню Балля,

"Психопатичні особистості – постійні мешканці області, прикордонної між щиросердечним здоров'ям і щиросердечними хворобами, як невдалі біологічні варіації, як надмірно що далеко зайшли убік від визначеного середнього чи рівня нормального типу"[12] .

Шнейдер:"Психопатичні особистості – це такі ненормальні особистості, від ненормальності яких чи страждають вони самі, чи суспільство"[13] .

Крепелин про психопатичні особистості говорить як про інфантильні (парціальний, нерівномірний інфантилізм; частіше виявляється в області волі і почуттів): "Враження чогось недорозвиненого, дитячого, наприклад, підвищена сугестивність, схильність до перебільшення, надмірна фантазія в істериків, слабка воля в хитливих…"...[14]

Критерії психопатії Ганнушкина-Кербикова

Патологія характеру (психопатія) завжди характеризується трьома ознаками (критерії Ганнушкина – Кебрикова):

1) тотальностью;

2) стабільністю;

3) дезадаптацией.

Відсутність хоча б одного критерію виключає психопатію.

Класифікації психопатій

Існує кілька класифікацій психопатій по різних ознаках. Психопатії можна класифікувати по ступені ваги:

¨ важка,

¨ виражена,

¨ помірна.

Можна розділяти психопатії через виникнення:

1. Конституціональні (чи щирі, генуинные, "ядерні"). У виникненні конституціональної психопатії вирішальний фактор належить спадковості. До них частіше относятсятакие типи психопатій: циклоїдна, шизоидная, психастенічна, эпилептоидная.

2. Придбані (психопатичне, чи патохарактеро-логическое розвиток). При психопатичному розвитку головне – неправильне виховання, негативний вплив середовища. У даному випадку виявляються збудливе, истероидное, хитлива психопатія.

3. Органічні. Останні розвиваються внаслідок дії на мозок пренатальных, натальных і ранніх постнатальных (перші 2-3 року) патологічних факторів (інтоксикації, інфекції, черепно-мозкові травми і т.д.). Після органічної поразки головного мозку частіше відзначаються збудлива і хитлива психопатія.

Різні автори пропонують різну типологію психопатій і акцентуацій характеру. Наприклад, так виглядає класифікація, запропонована А. Е. Личко:

¨ гипертимный,

¨ циклоїдний,

¨ лабільний,

¨ астено-невротический,

¨ сензитивный,

¨ психастенічний,

¨ шизоидный,

¨ эпилептоидный,

¨ истероидный,

¨ хитливий,

¨ конформний

Крім окремих типів психопатій Личко виділяє також змішані, наприклад: гипертимно-неустойчивый, сензитивно-психастенический і ін.

Э. Г. Эйдемиллер пропонує свою класифікацію, близьку до типології Личко, у розробленому їм методі аутоидентификации й ідентифікації по словесним характерологическим портретах.

Трохи відмінна класифікація акцентуацій чорт характеру (демонстративний, педантичний, що застряє) і акцентуацій рис темпераменту (гипертимная особистість, дистимическая, афективно-лабільна, аффективно-экзаль-тированная, тривожна), а також сполучення акцентуированных чорт характеру і темпераменту (экстравертированная і интровертированная особистості) запропонована К. Леонгардом.

Цікавий опис різних типів характеру пропонує Д. Дриль. Він досліджує антисоціальне поводження "нервових істериків, алкоголіків, епілептиків", а також аналізує деякі хвороби, кримінальні справи, причини здійснення злочинів і зв'язок з особливостями характеру. Крім того, Дриль характеризує деякі персонажи з художньої літератури (наприклад, тип Рудина, Обломова). Дає загальну характеристику "збіднілих натур".

Ф. Шольц описує патологію дитячих характерів, формування акцентуацій характеру і психопатій відповідно до різних типів виховання, спадковості. Він використовує прості назви для різних типів характеру, якось: примхлива дитина, боязкий, пихатий (ненормальності в області почуттів і відчуттів), вітряна дитина, зацікавлений і потайливий (ненормальності в області почуттів і вражень), неспокійний, жадібний, схильний до руйнування (ненормальності в області волі і дій). Пропонує методи корекції, виховання для дітей з різними типами характеру.

В. В. Пушків і Г. А. Харитонов розглядають залежність психопатичних розладів підлітків від їхнього віку, підлоги, умов виховання, наявності органічних порушень.

Для діагностики акцентуацій характеру і психопатій використовуються наступні методики: ПДО (патохарактерологический діагностичний опросник), метод ідентифікації Эйдемиллера, методика Леонгарда-Шмишека, MMPI.