Смекни!
smekni.com

Психологічна характеристика та психотерапевтичні методи хронічних болів (стр. 17 из 20)

Вибір і ухвалення рішення діяти - основний результат цієї стадії [23].

Таблиця 3.2 - Сценарій психотренінгу з використанням різних методик

План тренінгу Зміст Поточні цілі Час
1. Вітання Рітуал- вітання «Розігрів» групи 15.00.
2. Самопрезентацiя Знайомство «Бараняча голова» Занурення в атмосферу «тут і зараз» 15.05.
3. Пропозиція ведучим теми заняття, вправи розминок «Взаємна презентація» Рефлексія емоційного і фізичного стану 15. 15.
4. Основна (робоча) частина Арттерапія «Мій портрет очима групи» Розвиток умінь давати і приймати зворотний зв'язок 15. 30.
5. -//- Ігротерапія «Рекламний ролик» Особистiснi проекції, самопізнання, поглиблення зворотних зв'язків, перехід до вільного саморозкриття 15. 50.
6. -//- «Я знаю, що тобі приснилося» Посилення міжособистicної динаміки в групі, соціометрія. 16. 20.
7. Підведення підсумків заняття, осмислення виконаної роботи Медитація Вихід з «тут і тепер», соціальна реабілітація, завершення групи 16. 45.

Розкриємо деякі з них.

На першій стадії (вітання) надзвичайно корисні вправи, орієнтовані на саморозкриття [13].

1. Вправа «Предмет розповідає про господаря». Кожен з учасників бере в руки будь-який предмет, що належить йому, і від імені цього предмету розповідає про свого володаря ("Я - авторучка Марини, я у неї всього місяць, але за цей час я дізналася про неї..."). Інші "предмети" можуть поставити розповідачеві будь-які питання про його господаря. Така форма самопредставлення, коли людина говорить про себе собі в третій особі, ідентифікуючись з неживим предметом, дозволяє бути більш розкутим і поділитися сокровенним, полегшує завдання саморозкриття.

2.Знайомство «Бараняча голова». Інструкція ведучого (для групи раніше не знайомих один з одним людей):

- Нас чекає велика спільна робота, а тому потрібно познайомитися і запам'ятати імена один одного. У тренінгу нам надається шикарна можливість, зазвичай недоступна в реальному житті, - вибрати собі ім'я. Адже часто буває: комусь не дуже подобається ім'я, дане йому батьками; когось не влаштовує форма звернення, звична для оточуючих, - скажімо, всі навколо звуть дівчину Ленка, а їй хочеться, щоб до неї зверталися "Леночка". А хтось таємно мріє про красиве ім'я, яке носить його кумир.У вас є тридцять секунд для того, щоб подумати і вибрати для себе ігрове ім'я. Решта всіх членів групи - і ведучі теж - протягом всього тренінгу звертатимуться до вас тільки таким iменем.

Таку пропозицію викликає пожвавлення і усмішки. Деякі відразу ж ставлять питання про те, чи можна залишити своє власне ім'я, яке його носія цілком влаштовує. Безумовно, людина має право залишити за собою будь-яке ім'я. У тренінгу бували випадки, коли хто-небудь з учасників вимагав, щоб до нього зверталися на ім'я та по батькові. Ведучий і в цьому випадку не заперечує.

- А зараз представимося один одному. Зробимо це так, щоб відразу і міцно запам'ятати всі ігрові імена. Наше уявлення буде організовано так: перший учасник називає своє ім'я, другий - ім'я попереднього і своє, третiй - імена двох попередніх і своє і так далі. Останній, таким чином, повинен назвати імена всіх членів групи, що сидять перед ним. Записувати імена не можна - тільки запам'ятовувати. Ця процедура називається "Бараняча голова". Чому? Якщо ви, називаючи своїх партнерів, забули чиєсь ім'я, то вимовляєте "бараняча голова" - звичайно, маючи на увазі себе, а не того, кого забули. Додаткова умова - називаючи ім'я людини, обов'язково подивитися їй в очі.

Велике значення має те, яке ім'я пропонує перший з учасників: якщо він не побоявся ризикнути, то й інші виберуть незвичайні, яскраві імена. Звичайне уявлення відбувається по кругу за годинниковою стрілкою і починається з учасника, що сидить зліва від ведучого.

3. Однією з вправ арттерапії як проектного методу, мета яких - розвиток умінь давати і приймати зворотний зв'язок в незвичайній формі, укладення нового психологічного контракту є гра «Мій портрет очима групи».

Ведучий звертається до учасників групи з питанням:

- Чи є серед вас охочі отримати свій психологічний портрет? І не просто словесний портрет з перерахуванням достоїнств і недоліків, а абсолютно реальне зображення на папері вашої зовнішності?

Охочі зазвичай знаходяться. Визначившись з натурником, якому пропонується зайняти "гарячий стілець", ведучий продовжує:

- Решта всіх учасників групи стане художниками. У кожного з вас лист паперу і пачка фломастерів. Кожен - хоч би в дитинстві - пробував зображати людей. У когось це виходило вдало, у когось - не дуже.

Що ж! Ми не почнемо навіть намагатися створити портрет нашого натурника у дусі реалістичної традиції. Не варто прагнути до зовнішньої схожості. Зовсім навпаки: відмовимося від спроб правильно намалювати очі, ніс, рот, вірно передати колір одягу і нюанси зачіски. Навіщо? Адже для виконання цього завдання набагато простіше використовувати фотоапарат. Ми ж поставимо перед собою складніше і цікавіше завдання: кожен з нас повинен створити саме психологічний портрет людини, що сидить перед нами. Для цього можна застосовувати образотворчі засоби, надані в наше розпорядження художниками-модерністами, і виходити з єдиного принципу: "Я бачу так!".

Хай ваші малюнки матимуть метафоричний сенс і тонкий підтекст. Можливо, внутрішній світ людини, чий портрет ви зображаєте, породить у вашій душі ланцюжок асоціацій або створить конкретний образ, що відображає щось важливе в неї. Можливо, ви сприймаєте її психологічну зовнішність у вигляді якогось реального предмету, а може, це якийсь узор, абстрактний орнамент або набір колірних плям. Обмежень для вас немає ніяких, будьте вільні у виборі способів зображення його внутрішньої зовнішності. Пам'ятаєте лише, що до кінця вправи розмовляти забороняється.

Зробивши невелику паузу, ведучий продовжує свій монолог спокійним, трохи сповільненим голосом, створюючи необхідний настрій, медитативний творчий стан учасників.

- А зараз подивитеся уважно на людину, що сидить перед вами, проникніть крізь зовнішню оболонку, за якою ховається чуйна і ніжна субстанція - людська душа. Яка вона у цієї людини? У чому її відмінність від інших душ? Які її особливості, що роблять цю людину унікальним створенням у Всесвіту? Розгледьте внутрішнім поглядом образ цієї душі. Почуйте звучання музики цієї душі. Відчуйте форму і поверхню, відчуйте матеріал цієї душі. Зрозумійте суть цієї душі... І перенесіть своє розуміння на папір. Творить!

Малювання продовжується протягом 10-15 хвилин. Ведучий попереджає про необхідність завершувати роботу за хвилину до кінця відведеного часу.

Після цього малюнки розташовуються на стільцях учасників, а всі "художники" розглядають "портрети", переходячи від одного до іншого. Натурник, зрозуміло, теж дістає можливість побачити зображення своєї внутрішньої зовнішності.

Організувати обговорення можна різними способами, наприклад, так: натурник бере в руки кожен з малюнків і говорить про відчуття, які той у нього викликає, інтерпретує зображення і виражає свою згоду або незгоду з "портретом".

"Художник" - автор пояснює, чи вірно зрозуміло зображення і що саме він хотів передати в малюнку. Можна поступити і інакше: "художники", тримаючи "портрети" в руках, по кругу дають коментарі до малюнків з приводу своєї творчості, але тільки за бажанням. Натурник лише слухає і зрідка ставить питання. Після рефлексії кожен "художник" підносить "портрет" в дар особі, на ньому зображеному.

4. «Рекламний ролик».

- Всім нам добре відомо, що таке реклама. Щодня ми безліч разів бачимо рекламні ролики на екранах телевізорів і маємо уявлення, якими рiзнимі можуть бути способи презентації того чи іншого товару. Оскільки ми всі - споживачі рекламованих товарів, то не буде перебільшенням вважати нас фахівцями з реклами. Ось і уявимо собі, що ми тут зібралися для того, щоб створити свій власний рекламний ролик для якогось товару. Наше завдання - представити цей товар публіці так, щоб підкреслити його кращі сторони, зацікавити їм. Все - як в звичайній діяльності рекламної служби.

Але один маленький нюанс - об'єктом нашої реклами будуть... конкретні люди, що сидять тут, в цьому колі. Кожен з вас витягне картку, на якій написано ігрове ім'я одного з учасників групи. Може опинитися, що вам дістанеться картка з вашим власним ім'ям. Нічого страшного! Значить, вам доведеться рекламувати самого себе. У наший рекламі діятиме ще одна умова: ви не повинні називати ім'я людини, яку рекламуєте. Більш того, вам пропонується представити людину як якийсь товар або послугу. Подумайте, чим міг би виявитися ваш протеже, якби йому не випало в нагодi народитися в людській зовнішності. Можливо, холодильником? Або заміським будинком? Тоді що це за холодильник? І який цей заміський будинок?

Назвіть категорію населення, на яку буде розрахована ваша реклама. Зрозуміло, в рекламному ролику повинні бути відбиті найважливіші і - дійсні достоїнства рекламованого об'єкту. Тривалість кожного рекламного ролика - не більш за одну хвилину. Після цього група повинна буде вгадати, хто з її членів був представлений в цій рекламі. При необхідності можете використовувати як антураж будь-які предмети, що знаходяться в кімнаті, і просити інших гравців допомогти вам.

Час на підготовку - 10 хвилин.

Вправа, як завжди, завершується обговоренням і рефлексією власних переживань кожного з гравців з приводу представлення його в рекламному ролику.