До прийнятної (визнаної) нормі належать такі сексуальні дії і форми поведінки, що, хоча і не є оптимальними, але не обмежують індивідуального розвитку людини і не заважають їй налагоджувати тісні міжособистісні контакти.
До терпимої норми варто віднести такі сексуальні дії і таку поведінку, оцінка яких може бути різною з погляду норми чи патології і залежить від особистісного, ситуаційного і партнерського контексту. Сюди належать такі форми поведінки, що обмежують можливості гармонічного підбору сексуального партнера і встановлення з ним тісних зв'язків. Однак ці обмеження не мають абсолютно патологічного характеру, оскільки відповідний сексуальний вибір може забезпечити гармонійне статеве життя партнерської пари.
Ми вважаємо, що всі наведені вище критерії сексуальної норми взаємно доповнюють одна одну, однак не виділяють границі повної сексуальної норми, що, крім основної потреби в розрядці сексуальної напруги, містить у собі задоволення потреби в позасексуальних контактах з коханою людиною.
Таким чином, сексуальні відносини тим більш наближаються до норми, чим сильніше вони зміцнюють зв'язок партнерів. Усе це свідчить про відносність поняття сексуальної норми і про необхідність розглядати її з урахуванням функціонування партнерської пари, причому не тільки в сексуальній сфері.
2.3. Сексуальна патологія
Порушення психосексуальних орієнтацій являють собою перекручування спрямованості статевого потягу і форм його реалізації, що відомі за назвою статеві перекручення (сексуальні перверсії, парафілії). Їх можна вважати істинними тільки тоді, коли перекручений статевий потяг витісняє і заміщує нормальне статеве життя.
Сексуальні девіації торкаються вибірково спрямованості лібідо. Для них характерна незвичність вибору. Але незвичність – поняття досить умовне. Соціологічний термін “девіація” має більш вузький зміст, визначає поведінку, яка порушує будь-які соціальні або культурні норми, викликаючи насторожене або вороже ставлення до оточуючих. Ще сильніший цей негативний оціночний зміст в понятті “статеве перекручення”, яке припускає, що така поведінка не тільки незвична, але й хвороблива, що порушує не тільки соціальні норми, але й закони природи. Нарешті, психологічно ненормально не тільки те, що дивно (погляд з боку), але й те, що спричиняє самій людині незручності та робить її неповноцінною.
Існує ряд теорій виникнення перверсій: генетична, ендокринна, нейроендокринна, конвенціональна (умовно рефлекторна), психоаналітична й ін. Кожна з них пояснює перекручування спрямованості статевого потягу порушеннями визначеного етапу психосексуального розвитку. Розподіл парафілій на уроджені і набуті чисто умовне, оскільки психосексуальні орієнтації формуються в процесі постнатального онтогенезу і визначаються тісними взаємовідносинами соціально-психологічних факторів і патологічно зміненого ґрунту, що нерідко деформується в пренатальному періоді.
Для розуміння даних девіацій ми пропонуємо хоча б дуже стисло ознайомитися з видами порушень психосексуального розвитку.
2.3.1. Види порушень психосексуального розвитку
Транссексуалізм – порушення статевої самосвідомості (аутоідентифікация,) виявляються різними варіантами транссексуалізму – стійке усвідомлення своєї відносності до протилежної статі, незважаючи на правильне (відповідно генетичній статі) формування гонад, урогенитального тракту і вторинних статевих ознак [10].
Транссексуальні особистості одягаються відповідно до психічного відчуття своєї статевої приналежності, що не відповідає соматичній статі, і виявляють прагнення до зміни структури свого тіла.
Трансвестизм – порушення стереотипу статеворольової поведінки – (відлат. “транс” – через та “вести-ре” одягатись) отримання сексуальної насолоди та задоволення від перевдягання в одяг протилежної статі. Зустрічається майже завжди тільки у чоловіків. На відміну від транссексуалів, які відхиляють свою громадянську стать, трансвестити звичайно не мають щодо цього вагань та не хочуть змінювати свою статеву ідентичність. Саме одяг протилежної статі дає максимум сексуального задоволення, в останній момент вони вдягаються та поводять себе відповідно до своєї статі.
Гомосексуалізм – порушення психосексуальної орієнтації за статтю об’єкта (від греч. Homós – такий самий),гомоеротизм, сексуальна інверсія, гомофілія, еквісексуалізм – сексуальний потяг до осіб власної статі; жіночий гомосексуалізм має назву “лесбіянство” (від назви острова Лесбос). Однозначного пояснення гомосексуалізму, як і інших сексуальних орієнтацій, немає. В даний час більшість вчених схильні до думки, що гомосексуалізм – це специфічний стиль життя. Він виключений з списку психічних захворювань, оскільки ні по жодному психологічному тесту гомосексуальні індивіди не відрізняються від гетеросексуальних [2].
2.3.1.1. Порушення психосексуальних орієнтацій за об’єктом (що заміщує нормальний об’єкт)
Фетишизм (ідолізм, сексуальний символізм) – стан, коли статеве збудження викликає будь-який визначений предмет (предмети туалету чи визначені частини тіла), “зведення в культ фетиша, що символізує сексуального партнера і статевий потяг до нього, що супроводжується сексуальним збудженням [5, с.424] “.
Фетишизм зустрічається майже винятково в чоловіків.
Парафілією це стає тільки в тому випадку, якщо символ перетворюється у фетиш, тобто наділяється самостійним існування та захоплює владу над суб’єктом.
Фетишизація частин тіла, якщо вона не заміщає нормального статевого життя, являє собою парафілічні елементи.
Набагато рідше спостерігається ретифизм (фетишизм взуття), пігмаліонізм (монументофілія) – потяг до статуй.
Нарциссизм (аутоеротизм, аутомоносексуалізм, аутофілія, аутоєрастія) – спрямованість статевого потягу на самого себе, потяг до милування власним тілом (культ свого тіла), що супроводжується статевим збудженням.
“Стан, при якому людина відноситься до власного тіла, як до сексуального об’єкта, тобто милується ним, пестить його до тих пір поки не отримує від цього повної насолоди [9, с. 99]”.
Ексгібіціонізм – потреба чоловіка (частіше за все) демонструвати свої геніталії людям, які цього не очікують, як правило, жінкам. Це типовий невротичний симптом, за яким стоїть невпевненість у собі, страх перед жінкою; своєрідна форма компенсаторної поведінки та символічної агресії. Дуже важливий момент для ексгібіціоніста – переляк жінки [2].
Вуайеризм (від франц. “вуар”– смотреть), міксоскопія, візіонізм, скопофілія (від греч. “скопейн” – дивитись) – потяг до підглядання за статевим актом чи оголеними представниками обраної статі. До скопофілії варто віднести захоплення порнографічними зображеннями, фільмами і т.д.
Підглядання звичайно супроводжується страхом бути “застуканим на гарячому”, це ще більше підсилює статеве збудження і сприяє одержанню яскравого оргазму [2].
У сексологічних довідниках описується ще декілька десятків різних парафілій, але вони зустрічаються більш рідко, тому ми обмежимося лише визначеннями деяких з них: акротомофілія – потяг до партнера з ампутованою кінцівкою, аутонекрофілія – уявлення себе трупом; аутопедофілія – уявлення себе дитиною та потреба, щоб з ним поводились, як з немовлям; копрофілія – збудження запахом та смаком кала; копрофагія – поїдання калу; еротична піроманія – потреба щось підпалювати; еротолалія – потреба промовляти непристойності; фроттаж – потреба тертися о сторонню людину у суспільних місцях; клізмофілія – сексуальне задоволення пов’язане з клізмою; некрофілія – потяг до трупів; піктофілія – нестримна потреба дивитись еротичні картинки, фільми та відеокасети; скатофілія – потреба говорити про сексуальні або непристойні речі з сторонніми людьми; сомнофілія – потреба ласкати сплячу незнайому людину; телефонна скатофілія – потреба казати непристойності незнайомій людині по телефону; урофілія – насолода від смаку та запаху сечі, задоволення від самого процесу сечовипускання; зоосадизм – спричинення болю тваринам; зоофілія (зооєрастія, зооеротія, скотоложництво, содомія, бестіализм, бестіофілія) – статевий потяг до тварин і одержання сексуального задоволення в контактах з ними; і т. д. [4, 5].
2.3.1.2. Порушення психосексуальних орієнтацій за віком обєкта
Педофілія (від грецького "педес" – дитина, "філія" – потяг) – статевий потяг до дітей – зустрічається як серед гетеросексуальних, так і серед гомосексуальних чоловіків. Педофелією називається потяг тільки до допубертатних дітей, молодше 10-11 років. Але інколи педофілами називають також індивідів, яких приваблюють підлітки, що знаходять у процесі дозрівання (11-14 р.)
Потяг до 14-16-річних підліткам називається ефебофілієй (від грецького “ефеб” – підліток) та психіатричним діагнозом не являється, хоча в більшості країн (і в Україні теж), сексуальні відносини дорослих з особами цього віку законодавчо заборонені.
Педофілія може бути як постійною, коли людину сексуально збуджують тільки нестатевозрілі або у стадії дозрівання діти, так и тимчасовою, замісною, коли преважним партнером є дорослий, але при неможливості або утрудненні сексуального контакту суб’єкт переходить на дітей та підлітків.
Геронтофілія – статевий потяг до особистостей літнього і старечого віку.
Геронтофіли вибирають партнерів якщо не з числа літніх особистостей, то з числа людей, значно старших за себе. Вони або не отримують сексуального задоволення в контактах з однолітками, або воно буває менш яскравим. Якщо геронтофілія виникає на основі садистських тенденцій, то сексуальна активність пов'язується із згвалтуваннями і катуваннями людей похилого віку, що вимагає судово-психіатричної експертизи. Звичайно геронтофілія виявляється при обстеженні з приводу потягу і незадоволеності в шлюбі як жінок, так і чоловіків [2].