Смекни!
smekni.com

Ремонт и регулировка мониторов для компьютеров (стр. 9 из 10)

Наступним кроком є перевірка коректного переключення режимів ВМ, для чого з комп'ютера вибирають послідовно режими й у кожнім контролюють розміри растра, його положення на екрані, геометрію і синхронізацію частоти рядків. Детектирование режимів виробляється у вузлі керування ВМ, де виробляються сигнали, що керують вузлами кадрового і рядкового розгорнення.

9. Як остаточну перевірку ВМ після ремонту рекомендується провести так називаний "тепловий прогін", для чого цілком підготовлений до роботи з закріпленою задньою кришкою і встановлений на підставку ВМ включається разом з комп'ютером на досить тривалий час (не менш 2-х годин). Протягом цього часу температура всіх компонентів досягає сталого значення, тобто моделюються реальні умови роботи ВМ.

5.2. Рекомендації з роботи

5.2.1. Порядок зняття, що рекомендується, задньої кришки

Перед розкриттям ВМ варто провести зовнішній огляд корпуса, чи маються на ньому тріщини, є сліди ударів і т.д. Далі варто оглянути місця кріплення задньої кришки і визначити спосіб її кріплення. Звичайно задня кришка монітора має кріплення для підставки, що знімається разом із кришкою, але зустрічається і кріплення підставки на основну конструкцію, що несе плату електроніки і ЭЛТ. Другий варіант менш зручний для подальшого ремонту, тому що підставка закриває доступ до елементів плати. Кріплення задньої кришки, як правило, виробляється за допомогою 4-х винтов-саморезов, але зустрічаються випадки з застосуванням додаткових гвинтів і засувок, сформованих при литті кришки. Для зняття кришки монітор повертається з всіма обережностями екраном вниз і ставиться в такім положенні з використанням підставки для виключення торкання екрана об стіл. Далі відкручуються основні гвинти і кришка знімається. При цьому через отвори витягаються з обережністю, щоб кришка не зірвалася з рук і не зашкодила горловину ЭЛТ. Якщо кришка все-таки не звільняється, необхідно, погойдуючи її, визначити місця, де маються перешкоди (додаткові чи гвинти засувки) і послідовно звільнити всі кріплення.

5.2.2. Чищення ВМ

Повне чищення ВМ можна провести тільки при знятті основної плати, блоку харчування і т.д., тому вона виробляється тільки у випадку дуже сильного забруднення ВМ. Часткове чищення містить у собі видалення пилу з електронних плат, очищення радіаторів, високовольтних проводів і відмивання пластикових поверхонь. Видалення пилу виробляється за допомогою м'якої кисті придатного розміру з довгим ворсом. Вітделившийся від деталей і плати пил збирається пилососом, наконечник шланга якого підводиться близько до кисті. Очищення радіаторів після видалення пилу проводиться за допомогою шматка сухої м'якої тканини, пінцета і тонкої викрутки. Високовольтні проводи і захисний гумовий ковпак контакту підключення до ЭЛТ протираються вологою тканиною. Пластикові деталі в процесі тривалої експлуатації ВМ звичайно сильно накопичують бруд не тільки з зовнішньої сторони корпуса, але і внутрішньої. Цей бруд представляє суміш дуже дрібних часточок пилу й інших компонентів, що є присутнім у навколишньому ВМ просторі. Під дією електростатичних полів, що є присутнім навколо ЭЛТ, ці частки "в'їдаються" у поверхню пластику і створюють трудноудалимую плівку. Звичайно для виготовлення корпуса ВМ використовується світлий пластик, тому бруд сильно псує зовнішній вигляд ВМ. При очищенні пластикових поверхонь не можна застосовувати органічні розчинники, наприклад, ацетон, етиловий спирт і ін., тому що вони можуть розчиняти поверхневий шар пластику і порушувати його полірування, що надалі приведе до втрати зовнішнього вигляду ВМ. Для очищення пластикових деталей найкраще застосовувати чи мило пральний порошок. Деталі, що легко відокремлюються від конструкції ВМ, просто миються чи губкою ганчіркою мильним розчином, промиваються чистою водою і витираються сухою ганчіркою. Для відмивання деталей навколо екрана ЭЛТ варто застосовувати намилену і добре віджату ганчірку, щоб уникнути протікання залишків води усередину корпуса. Після цього вологою ганчіркою видаляють залишки мила і поверхню протирають насухо.

5.2.3. Прийоми пайки

Пайка це важливий процес у ході ремонтних робіт, її якість багато в чому визначає і результат ремонту, тому варто приділити особливу увагу застосовуваному інструменту і матеріалам. Якість пайки забезпечується досить високою температурою, створюваної жалом паяльника в крапці пайки, типом застосовуваного припоя і флюсу. Для пайки в електронних пристроях застосовується, як правило, свинцево-олов'яні припои з температурою плавлення 230 — 280°С, тому температура жала паяльника повинна бути більш 300°С. Однак, температура нагрівання контактної площадки в місці пайки не повинна бути надмірної, щоб виключити перегрів електронних деталей і не допустити відшаровування фольги від матеріалу плати. По досвіду роботи рекомендується застосовувати паяльники з постійної (термостатированной) температурою жала 360 — 380°С. Потужність паяльника не грає істотної ролі крім випадків пайки масивних елементів, коли починає позначатися теплоємність жала, звичайно вона

составляє 40 — 60 Ут. Як додаткові вимоги до паяльника слід зазначити гарантовану ізоляцію жала від живильної мережі і наявність контакту, для підключення корпуса паяльника до заземлення. Це забезпечує безпеку застосування паяльника при пайку елементів, чуттєвих до статичної електрики. Усім цим вимогам задовольняють паяльники виробництва фірм "ERSA" і "WELLER". У якості припоя рекомендується застосовувати дріт діаметром 1 мм із каналом, заповненим каніфольним флюсом, переважно іноземного виробництва, тому що імпортні припои мають більш складний склад, що забезпечує найкращу якість пайки. Застосування активних флюсів припустимо тільки у виняткових випадках з обов'язковим видаленням його залишків з місця пайки.

5.2.4. Пошук "мерехтливих" несправностей

ДО "мерехтливого" несправностям можна віднести такі, котрі виявляються відносно рідко, тобто ВМ працює у всіх режимах нормально, але 2 — 3 рази в день спостерігається або мимовільне його вимикання, або провалля чи растра порушення синхронізації.

Складність діагностики в цих випадках полягає в тім, що неможливо шукати несправність звичайним шляхом, тобто контрольними вимірами в схемі через те, що не фіксується цей стан. У більшості випадків причинами виникнення таких несправностей є дефекти пайки, особливо в місцях запаювання проводів, контакти в розніманнях, порушення провідників друкованої плати (мікротріщини).

Пошук таких дефектів виробляється шляхом впливу на підозрілі елементи механічним способом, наприклад, ворушінням проводів і рознімань, деформацією друкованої чи плати тепловим способом. Такі прийоми проводяться при включеному ВМ і безупинному контролі реакції на дію по картинці на екрані, тому треба бути дуже уважним і обережної.

Тепловий спосіб ефективний при виявленні і локалізації місць дефекти друкованої плати, що має, а також може визначити несправні мікросхеми і транзистори. Для цих цілей застосовуються аерозольні балончики з охолодним засобом (COMPONENT COOLER, COLD SPRAY). Наконечник балончика забезпечується тонкою трубкою, що дозволяє направити струмінь охолодного газу безпосередньо на чи деталь ділянку друкованої плати. Швидке охолодження приведе до теплових деформацій і негайного прояву дефекту. Таким чином, можна визначити ділянка друкованої плати, що містить мікротріщину, розміром 2x2 див.

6. Необхідний інструмент і устаткування

6.1. Інструмент

Процес ремонту ВМ припускає використання мінімального набору інструмента для розбирання, заміни електронних компонентів, усунення дефектів друкованої плати. У такий набір входять різні викрутки, гайкові ключі, бокорезы, плоскогубцы, приналежності для пайки.

Сучасні ВМ мають конструкцію, що містить мінімальна кількість кріпильних деталей. Як правило, для розбирання і зборки ВМ досить однієї викрутки з хрестовим наконечником, але для операцій, настроювання, заміни транзисторів і т.д. можуть знадобитися й інші інструменти.

У набір викруток, що рекомендується, повинні входити дві (хрестова і прямі) довжиною 350 — 400 мм і діаметром 5 мм, дві — довжини 150 мм і діаметром 3 мм, а також маленькі (діаметром 2 — 2.5 мм) для настроювання мініатюрних под-строечных резисторів. Для виключення випадкових замикань на платі викрутки для настроювання бажано ізолювати трубкою, залишивши незакритим тільки самий кінець. Усі викрутки, особливо силові, повинні мати гарне заточення, щоб не псувати шліци на гвинтах. Корисно мати набір торцевых ключів з подовжувачами, це може особливо допомогти при ремонті ВМ старих чи конструкцій вітчизняних. Для обрізки і формування висновків деталей необхідно використовувати бокорезы і малі плоскогубцы (длинногубцы) із прямими і вигнутими кінцями.

Приналежності для пайки в основному минулому описані вище, але випливає в комплект інструмента включити також вакуумний отсос для видалення залишків припоя при випаюванні транзисторів і мікросхем із плати. У необхідний для ремонту ВМ комплект рекомендується включити ще захисні окуляри, які необхідно використовувати при перших включеннях ВМ після ремонту, коли немає впевненості в нормальних режимах роботи окремих деталей. Наприклад, при пробої ключового транзистора блоку харчування може тріснути його пластиковий корпус і осколки потрапити в очі.

Варто передбачити також засобу для детального перегляду друкованої плати і деталей, такі як лупи різного збільшення і, можливо, невеликий мікроскоп зі збільшенням 20 — 40 разів.

6.2. Устаткування

У якості основних контрольно-вимірювальних приладів при проведенні ремонтних робіт необхідно використовувати тестер і осциллограф. Тестер (мультиметр) повинний забезпечувати виміру постійної напруги в межах до 1000 В, перемінної напруги до 750 В, постійного струму до 1 А, а також вимір опорів від 1 Ом до 1000 кому. Точність вимірів не повинна бути гірше 2 — 3%, а вхідний опір приладу — не менш 1 Мом. Таким вимогам задовольняють цифрові мультиметры як вітчизняного виробництва, наприклад "Електроніка ММЦ-01", так і багато імпортні.