Смекни!
smekni.com

Структура и функции семьи (стр. 12 из 13)

У Росії малодетность сім’ї є рівною мірою підсумок загальносвітового процесу, наслідок затяжної кризи економіки і політики, причому під малодетностью варто розуміти не проста наявність одного-двох дітей у сім’ї, але і перевага малодітної ментальности, такої системи ціннісних орієнтації, що відрізняється сильним відчуженням особистості в сфері соціальних і сімейних відносин. У суспільстві, що імітує активність, відсторонення від псевдоценностей і норм — захисна реакція особистості на недійсність існування. Але люди мимоволі втягуються й у процес відчуженого сприйняття справжніх цінностей як «казенних». Саме це відбулося з цінністю існування людського роду, відтворення населення, народжуваності, сім’ї, дітей. Відчужена людина стала відноситися до цих цінностей не як до своїм власної, а як до нав'язува ззовні. І результат цієї трансформації ціннісних орієнтації не сповільнив позначитися. Масова малодетность сімей — от її підсумок, що чи рано пізно починає турбувати і сама держава: недостача трудових ресурсів і поповнення армії.

Але держава — бюрократичний орган, і усе, що зв'язано з сімейою в суспільному житті, його мало цікавить споконвічно. Дається взнаки історична протилежність сім’ї і держави, про яку чимало говорилося за всіх часів. Орієнтація держави на соціальний захист населення, обмежений чисто матеріальною допомогою, звичайно, робить враження турботи про населення. Ця сиюминутная політика знаходить відгук у масах, але для рішення нашої проблеми сім’ї такої турботи, м'яко говорячи, недостатньо. Мова повинна йти про відродження визначених цінностей сімейного життя.

Ще на початку 70-х років соціолого-демографічні дослідження й опитування населення виявили зсув цінностей особистості убік «матеріального фетишизму». У той час уже питання про сім’ю і дітей викликали нескінченні скарги на житлових і матеріальних труднощів. Але діти не народжуються винятково по економічних розуміннях. Інтенсивне використання посилань на матеріальні перешкоди до народження дітей, назване в соціологічній демографії і соціології сім’ї «концепцією перешкод», свідчить про загальність відчуження в цій сфері...

Знеособлені, обюрокрачені відносини людей, далеких від справжньої ініціативи й активності, відбилися й у сімейних відносинах. Займаючись здебільшого імітацією службової діяльності, люди, повертаючи з роботи додому, у сім’ю, не можуть не привнести сюди укорінені шаблони поводження, хоча саме в лоні сім’ї потрібно принципово інша стратегія життя, де усіх варто робити всерйоз, справді, без «халтури» і «показухи». І насамперед «інфікуванню» піддалися ті відносини, що складають серцевину і-суть власне сімейного життя — відносини «батьки — діти», родительства; відносини між старшими і молодшими поколіннями.

Витиснення сімейного виробництва і залучення в орбіту найманої праці всіх працездатних членів сім’ї, висновок неповнолітніх у дошкільних організаціях, а старих — у притулках позбавили людей загальсімейної діяльності і межпоколенного спілкування, привели не тільки до фізичного, але і психічному роз'єднанню їхній, отстраненности друг від друга.

Не маючи можливості передавати в спадщину нерухоме майно (у містах — квартири, у селах — будинку з землею), батьки утратили свій вплив на дорослих дітей і саме бажання мати саме декількох нащадків. Нинішня потреба в дітях — це фактично потреба в дитині, та й то в маляті, тому що, починаючи з дитячого саду, батьки поступово утрачають своє батьківське «володіння» їм у соціально-психологічному змісті. Зменшення батьківського впливу на формування особистості дитини було пряме пропорційно посиленню впливу шкіл, інтернатів, пионерлагерей і громадські організації (згадаємо разючий феномен Павлика Морозова). Неминуча при цьому взаємна сторонність батьків і дітей супроводжується насильством над останніми, утечами їх з сім’ї, частішанням правопорушень дітей і підлітків у повних сім’ях. Пряме відмовлення матерів від немовлят виглядає сьогодні звичайним, утім як і відмовлення від старих батьків, що поміщаються в спецдома.

Але імовірно, самий головний і разом з тим небезпечний результат відносин відчуження в цій сфері — массовидный характер однодетности. Вона ввійшла в наше життя вже як деякий стандарт сімейного благополуччя, і ніхто не віддає собі звіту в тім, що однодетность— найближчий наслідок імітації сімейного способу життя, форма існування самітності трьох, передумова не тільки для відомих конфліктів, але і катастрофи цілих доль.

Якщо звернутися до історії. Перше десятиліття радянської влади в країні переважно сільської, з перевагою сімейного дрібного виробництва, на жаль, супроводжувалося інтенсивною пропагандою феміністської користі. Обговорення проблем волі любові, зведених у масовій свідомості до проблеми полових зв'язків, внесло вагомий вклад у розвиток внесемейных орієнтації жінок. Орієнтації підсилювалися практикою соціально-економічних відносин, і все це приводило до того, що в селянській країні, який в основному була Росія того часу, усі революційні починання асоціювалися в населення з боротьбою проти сім’ї (скасування приватної власності і спадкування, відділення «кухні», домашньої праці від шлюбу і сім’ї, суспільне виховання дітей і т.п.). Спрямованість офіційної пропаганди проти «відсталості» патріархальних відносин, називаних «домостроївськими», додавала могутній імпульс «революційній» війні з «буржуазною» сімейою, а фактично з сімейою взагалі як найважливішим елементом культури.

Цікаво, що дотепер у соціології сім’ї і демографії почуваються відгомони характерної для більшовизму політики антипатріархальності, антитрадиционалиэма: найменша спроба скасувати цінність для існування сім’ї як соціального інституту взаємозв'язку гріх поколінь, автономного сімейного виробництва, чіткого розподілу внутрісімейних ролей між родителями і дітьми, чоловіками і дружинами негайно ж тлумачиться як проповідь патріархальності і домостроевщины, де чоловік батогом і пряником показує владу дружині і дітям.

У країні дотепер немає сімейної політики в строгому змісті чи слова демографічної політики в області народжуваності. Документах необхідність більшої турботи, що підкреслюється постійно в, офіційних про сім’ю, про жінку-матір упирається в обіцянки державної допомоги малозабезпеченим шарам населення, у число яких попадають тепер усі багатодітні сім’ї, безліч сімей з одним батьком, сімей з інвалідами, молодих сімей зі старими утриманцями й ін., а також у питаннях охорони материнства до і після пологів, для жінок, зайнятих у державному секторі. Самостійна сімейна політика може стати складовою частиною соціальної політики лише в тому випадку, якщо буде визнана сама проблема кризи сім’ї, причому на найвищому рівні — державному. В історії чимало прикладів того, як важко і довго зважуються навіть загальновизнані проблеми, але що можна сказати про рішення проблем, що не те щоб невідомі, невпізнані, а про які наслышаны багато хто і яким відмовлене в праві називатися проблемами?

Здійснювана сьогодні реформа прямо не зв'язана з урахуванням інтересів сім’ї з декількома дітьми, родительства і споріднення в їхньому відношенні до спільної загальсімейної діяльності. На мій погляд, потрібна особлива соціальна політика, спрямована на зміцнення сім’ї з декількома дітьми, що здатна нейтралізувати кризовий характер брачно-сімейних процесів (давно турбує наша громадськість), що виражається в нестабільності шлюбів, високої разводимости і росту добровільної безшлюбності, відчуженості членів сім’ї й асоціальних форм внутрісімейного спілкування, насильстві в сім’ї і росту числа дітей, що містяться в дитячих будинках і інтернатах, поширеності соматических і невротичних розладів у дітей у малодітних сім’ях, росту правопорушень дітей і підлітків і т.д.

Трансформація економічних і політичних основ (у її сьогоднішніх формах — без спеціальної сімейної і демографічної політики) при своєму можливому успішному розвитку створить лише базу благополуччя сім’ї, але автоматично не зміцнить, не відновить інститут сім’ї в суспільному житті. Тільки спеціальна сімейна політика, що заохочує сімейний лад життя й усуває наслідки сформованого при сталинизме придушення цінностей сімейних відносин цінностями ідеологічними і державними, здатна забезпечити безперебійне здійснення двох фундаментальних сімейних функцій — народження і виховання необхідного числа дітей. Люди повинні «хотіти» сімейному життю й ослабленню цього бажання, кризі сім’ї необхідно покласти кінець.