+Обслуговування осіб—ведення персональних карток—фільтр персональних карток—дані по громадським/сезонним роботам—згодні взяти участь у громадських роботах—додати—реєстраційні дані—ПК відкрита на дату—додати—інтервал значень—Ок.
2. Пропозиція підібраним особам тимчасової роботи згідно з замовленням роботодавця
Надання особам, які погодились працювати на громадських/сезонних роботах конкретної та детальної інформації про існуючі вакансії.
+ Обслуговування осіб—працевлаштування—працевлаштування на громадські/сезонні роботи—підбір вакансій на громадські/сезонні роботи – метод—перегляд вакансій (Ctrl+O).
3. Повідомлення роботодавців про претендентів на тимчасові роботи, організація зустрічі з ними та видача направлення на роботу
У разі згоди особи взяти участь у конкретній вакансії на тимчасових роботах, спеціаліст з активної підтримки узгоджує з роботодавцем час зустрічі ( на протязі 3-х днів) і видає направлення на громадські/сезонні роботи.
+ обслуговування осіб—працевлаштування—працевлаштування на громадські/сезонні роботи—підбір вакансій на громадські/сезонні роботи—вибір вакансії—метод “направити”—ОК.
4. Перевірка внесення ПОУ відомостей в трудові книжки щодо термінів участі безробітних в оплачуваних громадських та сезонних роботах з метою зарахування його до загального трудового стажу
Перегляд трудової книжки безробітних, які закінчили громадські роботи, та звірення з датою закриття в ЄІАС. (зразок запису у трудовій книжці додаток №3)
+ обслуговування осіб—працевлаштування—працевлаштування на громадські/сезонні роботи—реєстр направлень на громадські/сезонні роботи—метод “завершення громадських робіт”-- ОК
4. Реєстрація результату направлення на громадські та сезонні роботи
Занесення інформації про працевлаштування на громадські/сезонні роботи на підставі отримання корінця направлення.
+ обслуговування осіб—працевлаштування—працевлаштування на громадські/сезонні роботи—реєстр направлень на громадські/сезонні роботи—метод “Результат співбесіди з роботодавцем”—Працевлаштовано —ОК--№ наказу, дата прийняття на роботу, дата підписання наказу—Ок.
5. Перегляд даних про витрати Фонду на виплату заробітної плати незастрахованим особам про їх участь у громадських та сезонних роботах
+ Робота з роботодавцями—Розрахунки за громадські роботи—Витрати з ФЗДССУВБ на виплату з/п за громадські роботи незастрахованим особам
6. Направлення запитів на підприємства, в організації, установи про можливість організації на їх базі оплачуваних громадських і сезонних робіт згідно форми, наведеної у додатку №1 до Положення про можливість організації на їх базі оплачуваних громадських робіт.
7. Узагальнення пропозицій ПОУ щодо організації на їх виробничій базі спеціальних додаткових робочих місць для проведення оплачуваних громадських та сезонних робіт.
8. Перевірка ПОУ щодо наявності наказів про прийняття громадян на оплачувані громадські та сезонні роботи, а також строкових трудових договорів з учасниками оплачуваних громадських робіт й сезонних робіт.
Зразки наказів та строкових трудових договорів (додаток 1 та додаток 2).
9. Укладання двосторонніх договорів з ПОУ свого регіону про спільну діяльність з організації на їх базі оплачуваних громадських та сезонних робіт (зразок на додатку№4).
10. Здійснення контролю за використанням коштів фонду на проведення громадських та сезонних робіт
Здійснення контролю відбувається за допомогою відвідування організації та надання організацією актів про проведення громадських робіт, довідки про фактично відпрацьований час і кошти на організацію та проведення громадських/сезонних робіт (зразок додаток №5,6, 7).
11. Реєстрація інформації про виконання громадських та сезонних робіт та витрат центру зайнятості
Здійснюється за допомогою наказу по основній діяльності в центрі зайнятості (зразок додаток №8).
Висновки
Зміцнення співпраці служби зайнятості з роботодавцями є одним із важливих факторів удосконалення механізму регулювання зайнятості населення в Ленінському районному центрі зайнятості міста Вінниці. Вважаю, приведений досвід співпраці служби зайнятості з роботодавцями є підтвердженням цього. На сьогодні шляхів для співпраці є досить багато, а значить є великий резерв для регулювання зайнятості.
Разом з тим, на сьогодні ще чітко не окреслено механізму, методів (засобів) регулювання зайнятості населення ні на державному ні на регіональному рівнях. Тому є необхідність в розробці певної системи засобів регулювання ринку праці. І перш ніж визначити складові компоненти системи регулювання зайнятості на ринку праці, необхідно з’ясувати мету, кінцевий результат, якого нам потрібно досягти завдяки функціонуванню деякої системи. За відсутності відпрацьованої системи регулювання зайнятості в умовах ринкових відносин, можна твердити, що соціальне використовується в нас ще не в повній мірі.
Щоб співпраця служби зайнятості і роботодавців на місцевому рівні була більш результативна, треба залучати до співпраці всі зацікавлені сторони, всіх зацікавлених партнерів, включаючи місцеву владу, об’єднання роботодавців і профспілки. Лише шляхом удосконалення системи партнерських стосунків можна ефективно впливати на вирішення назрілих проблем зайнятості населення.
Додаток № 1
Примірні тексти наказів по підприємству про зарахування на оплачувані громадські роботи та звільнення з роботи.
_____________________________________________________________
(назва підприємства, установи, організації )
Наказ № 45
"09" січня 2001 року м. Вінниця
По особовому складу.
Згідно договору, укладеного з Ленінським районним центром зайнятості від 05.01.2001 року № 9 на виконання оплачуваних громадських робіт,-
Н А К А З У Ю :
Іваненка Василя Івановича з 09.01.2001 року прийняти на роботу робітником по прибиранню території строком до двох місяців на період виконання оплачуваних громадських робіт з окладом 165 грн. на місяць.
Підстава: заява Іваненка В.І.
Директор П.І. Сидоренко
З наказом ознайомлений
" 10 " січня 2001 року ____________ Іваненко В.І._______
(підпис) (прізвище та ініціали)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(назва підприємства, установи, організації)
Наказ № 83
" 07 " березня 2001 року м. Вінниця
По особовому складу.
Н А К А З У Ю :
Іваненка Василя Івановича звільнити 07.03.2001 року з роботи у зв’язку з закінченням строку трудового договору та закінченням періоду виконання оплачуваних громадських робіт, п.2 ст.36 КЗпП України.
Директор П.І. Сидоренко
З наказом ознайомлений
" 07 " березня 2001 року _____________ ____Іваненко_В.І.___
(підпис) (прізвище та ініціали)
на участь в оплачуваних громадських роботах
м._______________________ “_____” ____________ 200__р.
_________________________________________________________________
(найменування підприємства, установи, організації )
в особі
_________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я, по батькові)
з однієї сторони, і
_________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові, дані паспорта)
__________________________________________________________________
з другої сторони уклали цей строковий договір про таке:
_____________________________________________________________________
(найменування підприємства, установи, організації)
приймає
__________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові громадянина )
на оплачувані громадські роботи
__________________________________________________________________
(найменування професії, спеціальності)
в цех, відділ
__________________________________________________________________
1. ___________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові )
одержує заробітну плату за фактично виконану роботу __________________________________________________________________
(підстава оплати )
часова тарифна ставка у розмірі ____________ за годину, або оклад у розмірі ___________________________________гривень на місяць.
На працівника, прийнятого на оплачувані громадські роботи, повністю поширюється право на соціальні гарантії згідно з трудовим законодавством.
_________________________________________________________________
(підприємство, установа, організація )
2. зобов’язується:
- забезпечити працівника необхідними засобами і безпечними умовами праці;
- проводити інструктаж з додержання правил техніки безпеки; не залучати громадян до робіт з підвищеною небезпекою без спеціальної підготовки та допуску, що видається в установленому порядку;
- здійснювати виплату заробітної плати 2 рази на місяць;
- за наявності фондів соціального розвитку та матеріального заохочення надавати працівнику за згодою профкому підприємства матеріальну та соціальну допомогу;
надавати _________________________ оплачувані 2 години на
(прізвище, ініціали)
- тиждень, для пошуку постійної
- роботи та відвідування центру зайнятості.
4.Норма робочого часу _____________________ годин на тиждень.
За бажанням працівника можуть проводитися: підсумковий облік робочого часу; використовуватися гнучкі форми організації робочого дня і тижня, а також вводитися скорочений робочий день з оплатою пропорційно відпрацьованого часу.
5.___________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові )
зобов’язується: