з Інформатизації в державній службі зайнятості.
на тему:
“Опис своєї роботи в ЄІАС ”
Київ – 2009
План
Вступ
2. Організація та проведення оплачуваних громадських робіт в ЄІАС
Висновки
Додатки
Список використаної літератури
Вступ
Соціальний захист населення від безробіття здійснюється державою службою зайнятості в умовах поліпшення ситуації на ринку праці України, що характеризується підвищенням рівня зайнятості населення і зниження рівня безробіття.
Відповідно до Закону України “ Про зайнятість населення “ (ст.1) – зайнятість населення , що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва.
Одним з пріоритетних напрямків діяльності служби зайнятості є підвищення зацікавленості роботодавців у співробітництві з службою , стимулювання підприємств, які створюють нові робочі місця, особливо для соціально - незахищених верств населення. Тому для вирішення назрілих проблем зайнятості необхідно шукати нові шляхи удосконалення взаємодії соціальних партнерів з службою зайнятості, що приведе в кінцевому результаті до підвищення рівня зайнятості населення та зниження рівня безробіття.
Тому метою моєї роботи є розкриття особливостей формування та розвитку ринку праці на прикладі Ленінського районного центру зайнятості міста Вінниці, а завданням – проаналізувати цілісні орієнтації взаємовідносин між службою зайнятості та роботодавцями на сучасному етапі в Ленінському районному центрі зайнятості, розкрити традиційні та нові форми співпраці служби зайнятості з роботодавцями.
На мій погляд, досить актуальним і ефективним шляхом вирішення даних питань є поєднання зусиль працівників служби зайнятості і роботодавців щодо регулювання зайнятості населення, пошук нових форм і методів роботи.
1. Громадські роботи – одна з форм закріплення кадрів
Залучення коштів Фонду до фінансування оплачуваних громадських робіт на місці є близькою перспективою, покликаною сприяти всебічній адаптації безробітного до нового трудового життя, до постійної зайнятості.
Адже громадські роботи це не одноразова акція, а продуманий перехідний етап, покликаний полегшити і прискорити згадану вище адаптацію, а також допомоги учням, студентам та іншим подібним категоріям працездатного населення не лише підзаробити на життя, але й набути необхідних трудових навичок для успішного конкурування на ринку праці.
Разом з тим, існують проблеми недостатності фінансування з місцевого бюджету підприємств, організацій, установ.
Саме у такому аспекті активну роль відіграють засоби Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Існує необхідність поширення практики стимулювання підприємств, які залучають безробітних та інші соціально вразливі категорії населення до громадських робіт – через надання податкових пільг.
Перевага громадських робіт – у тому, що це загальнодоступний вид трудової діяльності, який не потребує спеціальної кваліфікації і виконуються на договірній основі, відповідно до прийнятого рішення центр зайнятості укладає договір з підприємствами, організаціями, установами всіх форм власності.
На осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, поширюються соціальні гарантії, включаючи право на пенсійне забезпечення, виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. Період участі у оплачуваних громадських роботах зараховується до загального трудового та страхового стажу.
Відповідно із заходами регіональної програми зайнятості населення району на 2005р. передбачалось залучити до оплачуваних громадських робіт 2225 чол. Станом на 01.01.2006 року вони всі працевлаштовані. До участі в оплачуваних громадських роботах, переважно залучаються жінки, які склали 85 відсотків від загальної кількості залучених безробітних. Майже кожен восьмий - молодь до 28 років.
Організація оплачуваних громадських робіт як засобу тимчасової зайнятості громадян є важливою формою роботи центру зайнятості. Ці роботи не потребують спеціальної кваліфікації працюючих і виконуються на договірній основі, що дає змогу зменшити соціальну напруженість в місті і є альтернативою масовому тривалому безробіттю. Спеціалісти служби шляхом проведення з клієнтами індивідуальних співбесід під час їх відвідування центру зайнятості з’ясовують питання участі безробітних в цих видах робіт. Проте бувають випадки, коли громадяни відмовляються від тимчасової зайнятості через низьку оплату праці, небажання працювати на низько кваліфікованих, важких фізичних роботах. І тут спеціаліст з громадських робіт повинен центру переконати, що тимчасова зайнятість – можливий перехідний етап до постійної роботи.
Спектр оплачуваних громадських робіт, до яких залучались безробітні досить широкий, значна частина робіт має суспільно-корисний характер для міста. Тимчасова діяльність була організована в різних галузях економіки: промисловості, торгівлі, будівництві, житлово-комунальному господарстві, невиробничій сфері побутового обслуговування населення, апараті органів державного та господарського управління тощо. Одними з найкращих партнерів - роботодавців по наданню тимчасових робочих місць є сільські та селищні ради, сільськогосподарські підприємства та підприємства лісового господарства.
Залучення коштів Фонду до фінансування оплачуваних громадських робіт на місці є близькою перспективою, покликаною сприяти всебічній адаптації безробітного до нового трудового життя, до постійної зайнятості.
2. Організація та проведення оплачуваних громадських робіт в ЄІАС
Сутність та зміст громадських робіт розглянуті у першому пункті нічого не варті без роботодавців, яким потрібні тимчасові працівники. Як вже наголошувалось необхідно зацікавити та передбачити пільги для роботодавців що беруть на роботу тимчасових працівників. Перші кроки вже зроблено, а саме для якісного та швидкого результати (підбору необхідних кандидатів) запроваджено ЄІАС, розроблено методичні рекомендації щодо надання послуг роботодавцям, методичні рекомендації щодо організації та проведення громадських робіт та ін.
Розглядаючи зміст основних соціальних послуг в службі зайнятості можна виділити:
1. Підбір працівників на замовлення роботодавців;
2. Сприяння укомплектуванню кадрами підприємств, організацій, установ шляхом надання дотації для фінансування частини витрат на оплату праці при прийомі на роботу певних категорій безробітних;
3. Задоволення кадрових потреб роботодавців та надання допомоги щодо укомплектування підприємств персоналом;
4. Інформування про стан, основні тенденції та процеси на ринку праці;
5. Задоволення потреб у робочій силі при використанні певних видів робіт, які потребують тимчасових працівників;
6. Надання комплексу спеціальних послуг у розв’язанні проблеми роботи із трудовим колективом в ситуації запланованого вивільнення працівників;
7. Інформування про витрати ЦЗ коштів страхового фонду з розкриттям досягнутого ефекту;
8. Допомога у підготовці текстів оголошень про вакансії і пошук кадрів для їх розміщення у ЄІАС, засобах масової інформації;
9. Сприяння у проведенні роботодавцями співбесід із кандидатами на робочі місця;
10. Консультування щодо додержання законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та зайнятість населення:
a. професійну підготовку або перепідготовку, підвищення кваліфікації та профорієнтацію;
b. пошук підходящої роботи та сприяння працевлаштуванню;
c. надання дотацій роботодавцям для створення нових робочих місць;
d. громадські роботи;
e. інформаційні та консультаційні послуги пов’язані з працевлаштуванням.
Детальніше розглянемо один вид послуги, який безпосередньо стосується моєї ділянки роботи в службі зайнятості, задоволення потреб у робочій силі при використанні певних видів робіт, які потребують тимчасових працівників.
Проте організацію проведення громадських робіт можна подіти на дів частини, які взаємопов’язані між собою, але виконуються спеціалістами з різних відділів центру зайнятості (табл. 1).
Пропозиція підібраним особам тимчасової роботи згідно з замовленням роботодавця |
Узагальнення пропозицій ПОУ щодо організації на їх виробничій базі спеціальних додаткових робочих місць для проведення оплачуваних громадських та сезонних робіт |
Повідомлення роботодавців про претендентів на тимчасові роботи, організація зустрічі з ними та видача направлення на роботу |