– господарсько-економічні конфлікти (різні погляди на ведення домашнього господарства, тяжке матеріальне становище сім’ї).
Відношення „батьки – діти” завжди викликали велике зацікавлення. У Старому Завіті описуються відносини Ноя зі своїми синами Симом, Хамом, Іафетом, від яких після всесвітнього потопу народилося все людське покоління. По біблейській міфології Хам був досить невихований і грубий. Випивши вина, Ной оп’янів і лежав оголеним, Хам посміявся над батьківською наготою і хотів, щоб так зробили його брати, але ті відвернулися і прикрили батька. Тобто ми бачимо хамське поводження і відношення до власного батька. Таким чином існує два типи відносин дорослих дітей до своїх батьків похилого віку: геронтофілія (відношення Сима і Іафета, тобто відношення з повагою і синівською любов’ю), і геронтофобія (лінія Хама, тобто неповага і презирство). При розгляді відносин „батько – син” і „мати – донька” існують такі поняття як комплекс Едипа і Електри. Це підсвідоме суперництво сина з батьком і доньки з матір’ю, яке зберігається на все життя. В чоловікові до пізніх років бунтує той самий хлопчик, який подавляє в собі все жіноче начало і прагне довести, що він і його мати не єдине ціле.
Сама система відносин діти – старі батьки є досить цікавою. У їхніх відносинах пройшов поворот до минулого, але сторони при цьому міняються місцями – молодші починають турбуватися і опікувати старших. В більшості випадків похилі люди змиряються із своїм становищем а інколи втрачають самостійність, і у них з’являється комплекс нерішучості, страх щось переплутати.
Досить специфічними є відносини батьків з дітьми, які не досягнули повноліття. Такі конфлікти є самими поширеними в сімейному житті. Розглянемо фактори, які є причинами конфліктної взаємодії батьків і дітей. До них належать такі: тип внутрішньо сімейних відносин, неефективність батьківського відношення до дитини, вікові кризи у дитини, особистісні відмінності батьків і дітей, несприятливий вплив інших вагомих людей.
Тип внутрішньо сімейних відносин. Виділяють гармонійний і дисгармонійний тип сімейних відносин. Для гармонійних відносин характерне співробітництво, взаємодопомога, рівноправність всіх учасників сім’ї. В такій сім’ї дорослі спілкуються з дітьми товариським тоном, коректно спрямовують його поведінку, хвалять, висловлюючи свої поради, батьки допускають дискусії з приводу тих чи інших подій, які стосуються вчинків і поведінки дитини, батьки, як правило, не підкреслюють своє керівне становище. Для такої сім’ї характерний демократичний стиль виховання дитини такі батьківські дії дають ефект розуміння, прийняття і розуміння особистості дитини. В дисгармонійній сім’ї спостерігається конфліктна взаємодія подружжя, напруженість, неможливість віднайти достойного способу спілкування між батьками і дітьми, почуття і емоції сторін до уваги не беруться, у взаємовідносинах зберігається дистанція. Така поведінка приводить до невротичних реакцій членів сім’ї, виникненню почуття постійної турботи в дітей.
Неефективність батьківського відношення до дитини. Конфліктологи виділяють 4 причини неефективності батьківського відношення до дитини:
– педагогічна і психологічна несумісність батьків (незнання батьками психологічних особливостей дітей певного віку);
– некритично засвоєні стереотипи виховання дітей (авторитарний базується на заборонах; ліберальний – роби, що хочеш);
– особисті проблеми і особливості батьків;
– особливості спілкування з іншими членами сім’ї.
Вікові кризи у дитини це перехідний період від одного етапу розвитку дитини до другого. В ці кризові періоди діти стають неслухняними, капризними, дратівливими і агресивними. Виділяють такі вікові кризи у дітей (за Д. Ельконіним):
- криза першого року життя;
- криза трьох років(перехід від раннього дитинства до дошкільного віку);
- криза 6-7 років (період переходу від дошкільного до молодшого шкільного віку);
- криза статевого дозрівання (період переходу від молодшого шкільного віку до підліткового 12-14 років);
- підліткова криза (15-17 років).
Особистісні відмінності батьків і дітей. До таких несприятливих рис батьків належать: холодність, вимогливість, консерватизм, надмірний раціоналізм, недостатність ніжності, підвищена тривожність, зловживання шкідливими звичками. Серед особистісних особливостей дітей називають: низька успішність, порушення правил поведінки, ігнорування рекомендацій батьків, непослух, впертість, егоцентризм, самовпевненість, лінь.
Несприятливий вплив інших вагомих людей (крім батьків). Мається на увазі негативне втручання в процес виховання дитини дідусів і бабусь.
Основні поняття дослідження:
Сім’я – інституціолізована спільнота, яка складається на основі шлюбу та породженій ним спільній правовій і моральній відповідальності батьків за здоров’я дітей, їхню соціалізацію та виховання.
Шлюб – це історично-обумовлена санкціонована суспільством форма сімейних відносин між чоловіком та жінкою.
Конфлікт – це зіткнення протилежних цілей, позицій, думок та поглядів опонентів чи суб’єктів взаємодії.
Гіпотези:
o Основними причинами конфліктів є: наявність важко вирішуваних матеріальних проблем, алкоголізм, сексуальна дисгармонія партнерів у шлюбі, житлова проблема, втручання родичів, хвороби, авторитаризм з сторони одного із членів сім’ї, завищені вимоги одного члена сім’ї по відношенню до іншого, перекладення відповідальності одного члена сім’ї на іншого.
o Індивідам складно йти на поступки в конфліктних ситуаціях, що ще більше розпалює конфлікт.
o Більшість конфліктів характеризуються відсутністю терпіння однієї сторони конфлікту по відношенню до іншої.
o Я вважаю, що конфлікти виникали, або виникають в будь-якій сім’ї, і кожен з цим знайомий.
Розділ 2. Методичний розділ
В процесі своєї роботи на початковому етапі, я ознайомилася з усією необхідною для дослідження літературою та статтями на обрану тематику. Отримана інформація дала мені змогу скласти певне уявлення про проблему яку я досліджую, а саме про конфліктність у сім’ях.
Своє дослідження я проводила за допомогою соціологічного опитування, а саме, за допомогою анкетування
Генеральною сукупністю мого соціологічного опитування являється здебільшого молодь у віці від 16 до 21 років. Вибіркова сукупність дорівнює 31 особа: 6 чоловічої статі та 25 жіночої. Я провела вибіркове дослідження за допомогою анкетування і не претендую на високу репрезентативність отриманих даних. Даним соціологічним дослідженням я хочу звернути увагу суспільства на дану проблему і виявити основні шляхи її подолання або мінімізації.
Своє дослідження я провела за допомогою анкетування.
Анкета - тиражований документ, який містить певну сукупність запитань, сформульованих і пов'язаних між собою за встановленими правилами.
Анкета заповнювалася об’єктами мого дослідження самостійно та анонімно, що дало мені змогу з мінімальною технічною допомогою за короткий час зібрати інформацію від необхідної кількості осіб. Цей метод дав мені змогу ефективніше досліджувати тему.
Запитання анкет - висловлювання, розраховане на одержання Інформації, що дає змогу операціоналізувати ознаки певного соціального явища.
Запитання моєї анкети мають закритий характер, тобто учасник анкетування вибирає відповіді із запропонованих мною, а також допускається вибір кількох відповідей.
Моє анкетування є роздатковим, це означає , що той хто проходить опитування отримував анкету безпосередньо від мене. Цей вид анкетування є найнадійнішим, оскільки забезпечує добросовісне заповнення анкет і майже стопроцентне їх повернення.
Розділ 3. Збирання і обробка первинних даних
Анкета
Дайте, будь-ласка відповіді на наступні запитання. До кожного питання наводяться відповідні варіанти відповідей. Оберіть той, який на найбільше відповідає Вашій думці, позначивши його кружечком чи галочкою, або напишіть свій варіант відповіді там де це передбачено.
1.Ви вважаєте, що головними причинами сімейних конфліктів у більшості сімей є:
- 1. Обмеження свободи;
- 2. Алкоголізм;
- 3.Наркоманія;
- 4.Різні інтереси, погляди, задуми;
- 5. Жорсткий тип стосунків;
- 6. Наявність важко вирішуваних матеріальних проблем;
- 7. Втручання родичів у подружні відносини;
- 8.Сексуальна дисгармонія партнерів у шлюбі;
- 9. Подружня зрада;
- 10. Житлова проблема;
- 11. Неможливість мати дітей;
- 12. Хвороби.
- 13.______________________________ .
2. На Вашу думку, алкоголь є причиною конфліктів в сім’ї:
- 1) так
- 2) без сумніву
- 3) ні
3. Як Ви ставитесь до шкідливих звичок своїх членів сім’ї :
- 1)такі відсутні
- 2) терплю
- 3) намагаюся не звертати уваги
- 4) мені байдуже
- 5) просто терпіти цього не можу
4. Як впливають фінансові негаразди на стосунки у Вашій сім’ї:
- 1) анітрохи не впливають
- 2) у нас починаються сварки та роздратування
- 3) ми разом долаємо труднощі
5. Чи розумієте Ви в сім’ї один одного:
- 1) так
- 2) намагаємось
- 3) ні
- 4) не розумію цього запитання
6.Ви прислухаєтеся до думки один одного:
- 1)завжди зважаю
- 2) інколи
- 3) я сам(а) можу вирішити всі питання
7.Чи Ви можете довірити таємницю своєму члену сім’ї:
- 1)звичайно, ми завжди ділимось своїми думками
- 2) не думаю
- 3) є такі питання про які йому(їй) краще не знати
8.Чи підтримуєте Ви один одного морально в складних життєвих ситуаціях:
- 1)намагаємося все долати разом
- 2) інколи буває
- 3) він(вона) не цікавиться моїми проблемами
- 4) йому(їй) до мене байдуже
9.Як допомагає відвертість у сімейних стосунках:
- 1) інколи вона просто шкодить нам
- 2) це дуже важлива риса без якої такі стосунки просто неможливі
- 3) вона потрібна не завжди