2. Забезпечити порушення справ проти корумпованих держслужбовців і звільнення їх у зв'язку з цим із посад, які вони обіймають; встановити контроль за витратами держслужбовців, а також публічний контроль за використанням бюджетних коштів.
3. Скоротити зайві управлінські структури, насамперед ті, що дублюються; затвердити Кодекс честі держслужбовця, забезпечити його неухильне дотримання.
4. Ввести механізм аналізу судових рішень, аби встановити, чи вони відповідають Конституції та законам; посилити роль відповідних держорганів та органів судового самоврядування у запобіганні корупції в судах; забезпечити суддям гідну зарплату.
5. Зміцнити правову базу діяльності державної виконавчої служби, зокрема з метою усунення законодавчих дір, які дають можливість боржникам уникнути відповідальності за несвоєчасне виконання своїх обов'язків.
6. Удосконалити діяльність держустанов судової експертизи з метою усунення будь-якої можливості зовнішнього втручання в їхню діяльність.
7. Створити єдину систему реєстрації прав власності на всі види нерухомого майна.
29 січня 2008 року в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці відбувся круглий стіл на тему: «Про проект програми діяльності Кабінету Міністрів України «Український прорив: для людей, а не політиків».
Участь у заході взяли народні депутати України – члени Комітету з питань соціальної політики та праці, члени Національної тристоронньої соціально-економічної Ради при Президенті України – представники всеукраїнських об’єднань профспілок і роботодавців, керівники виконавчих дирекцій фондів соціального страхування, позаштатні консультанти Комітету, представники ЗМІ.
З доповідями щодо соціальних ініціатив, передбачених проектом програми Уряду, виступили Міністр праці та соціальної політики України Людмила Денісова та заступник Міністра економіки України Ірина Крючкова.
Після конструктивного обговорення учасники круглого столу висловили ряд пропозицій та зауважень, які вирішено направити до Кабміну для врахування.
Як зазначив член Комітету, народний депутат України Андрій Павловський, зазначений проект програми Уряду по своєму соціальному наповненню суттєво відрізняється від аналогічних програм попередніх Урядів.
Зокрема, депутат наголосив на тому, що вперше в програмі дій Уряду передбачено і вже зараз знаходиться на стадії виконання повернення громадянам заощаджень колишнього Ощадбанку СРСР.
На думку Андрія Павловського важливим є те, що Програмою передбачено суттєве підвищення розміру допомоги при народженні дитини; підвищення протягом 2008 року мінімальної заробітної плати до 600 грн., середньої – до 2100 грн. та установлення з 2009 року мінімальної заробітної платні на рівні не нижче прожиткового мінімуму.
«Соціальна політика Уряду знаходить розуміння у депутатів Верховної Ради. Адже втілення в життя програми Уряду Юлії Тимошенко підвищить рівень соціальних стандартів в Україні» - прокоментував результати круглого столу народний депутат України Андрій Павловський.
Виконання програми "Назустріч людям" може призвести до бюджетного дефіциту в 27 млрд. грн.
У п'ятницю, 4 лютого, парламент ухвалив програму дій уряду Юлії Тимошенко "Назустріч людям". Ця програма є результатом розвитку тез передвиборної програми Віктора Ющенка. Проте розкладені по полицям наміри не дають повної відповіді на питання, що конкретно робитиме новий уряд.
Верховна Рада надала уряду Юлії Тимошенко "карт-бланш" і прийняла програму його дій, затверджену цього ж дня трохи раніше. Зауваження і пропозиції, висловлені депутатами у ході обговорення плану дій уряду, Верховна Рада доручила Кабміну враховувати при доопрацюванні щорічних заходів з реалізації програми з урахуванням передбачених держбюджетом поточних витрат. А також зобов'язала уряд упродовж місяця подати на розгляд парламенту програму соціально-економічного розвитку. Нагадаємо, що відповідно до Конституції після схвалення програми Верховна Рада протягом року не може ставити питання про вотум недовіри Кабміну.
За прийняття програми проголосували не всі присутні в залі депутати - 357 з 407. Тому цілком закономірно, що її противники висловили критичні зауваження на її адресу. Наприклад, депутат Раїса Богатирьова (фракція "Регіони України") назвала програму "твором на вільну тему", який втілює бажання "поліпшити все і відразу". Нардеп недалека від істини: наздогнати усіх зайців відразу ще нікому не вдавалося. Для порівняння: свого часу в Угорщині головною метою економічних реформ були поставлені приватизація і виплата зовнішніх боргів. Причому вузьке фокусування дозволило досягти цієї мети у встановлені терміни і з економічних показників вийти на одне з перших місць у Східній Європі.
Широке тематичне охоплення видає "передвиборне" походження програми. Багато депутатів побачили в ній деталізацію передвиборних обіцянок Президента Віктора Ющенка, а також електоральну занепокоєність самої Юлії Тимошенко, але вже парламентського характеру. Мабуть автори й не намагалися написати настанову до дії, максимум - довідник проблематики. Програма не містить жодного цільового показника в чисельному вираженні (якщо не вважати таким десятикратне збільшення разової допомоги до народження дитини). Те ж саме стосується і термінів: загального плану немає, терміни визначено лише для виконання окремих цілей (наприклад, вступ України до ВТО до кінця цього року і перехід Збройних сил на контрактну основу з 2010 р.).
Втім, все це лежить на поверхні. А ось спроба глибокого аналізу документу з метою вичленити його стержньову ідею, на думку ряду депутатів, неодмінно дає збій. Вони пояснюють це тим, що програма не містить ключової ідеї. Написана явно не однією людиною, вона є компіляцією далеко не завжди сумісних ідеологій, ідей і підходів. Зокрема, ліберальні наміри дивовижним чином сусідствують з відверто лівими. Класичний приклад: намір знизити податки і збори та при цьому підвищити соціальні виплати. Нардепи вважають, що на практиці спроба реалізувати цю фантастичну суміш змусить уряд або звузити свої пріоритети, або, в гіршому разі, приймати напівзаходи.
"ЕН" поцікавилися у експертів, чи вистачить у нового уряду грошей на фінансування задуманого. За словами директора Центру антикризових досліджень Ярослава Жаліло, говорити про реалістичність планів уряду буде можна, лише побачивши конкретні розрахунки, а не тези. Водночас він підкреслив, що "новій владі" доведеться визначати пріоритетність виконання пунктів програми, оскільки реалізувати всі обіцянки "з наскоку" складно. "Звісно, не можна огульно стверджувати, що це неможливо виконати. Проте бюджетні кошти обмежені: для того щоб комусь дати, потрібно буде у когось відібрати",- резонно зауважив пан Жаліло. І застеріг новий уряд від надмірних витрат бюджетних коштів "на проїдання" на шкоду розвитку. (А саме це й задекларовано: передбачається збільшити частку соціальних витрат у бюджеті. - Авт.)
Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Наталя Мартиненко вважає, що виконати всі "соціальні" положення програми новому уряду навряд чи вдасться, враховуючи й без того "напружений" бюджет-2005. "Проведені нами розрахунки показали, що коли уряд виконає свої соціальні обіцянки (а особливо підвищення мінімальної зарплатні до рівня прожиткового мінімуму), то бюджетний дефіцит у нинішньому році сягне 27 млрд. грн., чи 6,5% ВВП",- сказала "ЕН" пані Мартиненко. Необхідність фінансування такого бюджетного дефіциту неминуче призведе до сплеску інфляції. Вона підкреслила, що з такими економічними "досягненнями" у команди Ющенка буде мало шансів виграти парламентські вибори 2006 року.
Відбулося засідання за "круглим столом" "Соціальні аспекти Програми дій Уряду "Назустріч людям"
Воно тривало в Національній парламентській бібліотеці за сприяння Верховної Ради та Кабінету Міністрів України .
Його учасники розглянули соціально-економічні орієнтири Уряду, які передбачають щорічне зростання заробітної плати, пенсій та інших соціальних виплат, забезпечення громадян якісними медичними, освітніми та культурними послугами, підтримку молодих соціально незахищених та багатодітних сімей, поступове забезпечення соціальним житлом тих, хто цього потребує. У виступах пропонувалися основні шляхи подальшого суспільного зростання. Заслухано також доповіді про розвиток соціальної інфраструктури, тенденції рівня життя та подолання бідності серед населення. Особлива увага приділялася актуальним питанням охорони здоров'я. У роботі засідання взяли участь керівники найбільших бібліотечних установ Києва, які обмінялися досвідом щодо поглиблення інформаційної та просвітницької роботи в питаннях висвітлення серед користувачів основних Положень Програми діяльності Уряду "Назустріч людям". Найбільш конструктивні думки та пропозиції учасників будуть узагальнені та передані в Департамент координації здійснення соціальної, гуманітарної та регіональної політики Кабінету Міністрів України і відповідним комітетам Верховної Ради.
2. Що робить уряд для покращення роботу соціальних служб
З метою покращення роботи соціальних служб з надання соціальних послуг 27 серпня 2004 року Кабінет Міністрів України прийняв дві Постанови N 1125 "Про утворення Державної соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді" та N 1126 "Про заходи щодо вдосконалення соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю".
Суть документу:
Постановою № 1125 КМУ утворює у складі Міністерства у справах сім'ї, дітей та молоді на базі Державного центру соціальних служб для молоді, що ліквідується, новий урядовий орган державного управління – Державну соціальну службу для сім'ї, дітей та молоді.Відповідно до Постанови Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді стає правонаступником Державного центру соціальних служб для молоді.