Розвиток технологій використовування кіберпростору в наукових цілях і залучення ком’юнитис, що швидко формуються, до досліджень, можливо, в якійсь мірі запобіжать негативним соціально-психологічним наслідкам бурхливого розвитку інформатизації суспільства. Аналізуючи темпи зростання інформаційних ресурсів російського сектора Інтернет, можна цілком оптимістично дивитися в його майбутнє. Але рішення багатьох питань залишається за російським соціологічним співтовариством.
3. Інтернет-опити - нова техніка роботи
До кінця XX сторіччя Інтернет і електронна пошта все більшою мірою стали використовуватися соціологами для проведення масових опитів. Інтернет дає соціологам можливість проведення глобальних досліджень по актуальних проблемах.
Збирається інформація з різних країн, різних континентів, по всьому світу. Світова практика проведення таких опитів існує близько десяти років. Інтернет-технології допомагають прискорити збір первинної соціологічної інформації для дослідження стрімких соціальних процесів. Стають можливими персональні інтерв'ю, експертні опити, проведення віртуальних фокус-груп, через Інтернет.
Та все ж соціологічні дослідження, організовані через Інтернет, достатньо рідкісні. Навіть за рубежем такі дослідження проводяться нечасто, хоча число користувачів Інтернету значно більше, ніж в Росії.
В той же час мережні соціологічні дослідження викликають науковий і практичний інтерес у соціологів. Він обумовлений рядом переваг але порівнянню з традиційними формами.
Перш за все, дослідження через Інтернет дозволяють заощадити час, гроші, людські ресурси, а також підвищити якість збираних даних. В умовах інформаційного суспільства чинник економії ресурсів в соціологічному дослідженні стає вирішальним. І вже зараз в ухваленні рішення по проведенню дослідження в мережі Інтернет він достатньо значимо.
Кажучи про збір якісної соціологічної інформації від респондентів, необхідно відзначити, що при проведенні традиційних соціологічних опитів дослідник досить часто зазнає труднощі в цій справі. Сучасна людина не знаходить нічого привабливого в тому, щоб відволікатися від поточної роботи (традиційно опити проводяться в робочий час), читати і відповідати на питання соціологічної анкети із стандартним текстом на декількох сторінках, витрачати на цей особистий час і інтелект і при цьому не мати нагоди взнати хоча б проміжні результати опиту (немає можливості одержати зворотний зв'язок).
Завдяки Інтернет технологіям, існує можливість надання індивідуального зворотного зв'язку безпосередньо після заповнення анкети, що може стимулювати респондента до постійної участі в Інтернет-опитах і формувати у нього позитивний імідж такої форми соціологічних досліджень, а також служити чинником залучення інших респондентів. Традиційні методи проведення масових опитів не дозволяють респондентам одержувати зворотний зв'язок від дослідника зразу ж після відповіді на питання. Людина проробляє серйозну роботу, відповідаючи на питання, витрачає на цей час і сили, а замість нічого не одержує. Це усугубляє ту обставину, що респондент часто виступає в опитах як об'єкт маніпуляції з боку дослідника. Проблематика зворотного зв'язку звичайно виходить на перший план в кризові моменти суспільного життя. недостатня увага до проблеми зворотного зв'язку дослідження чревата спотворенням його результатів, а деколи навіть його "провалом" (через низький відсоток повернення анкет).
Інтернет-технології дозволяють легше і швидше проводити пілотаж, і, отже, змінювати анкету (питання). Інтернет-опити дозволяють забезпечити високий ступінь так званої екологічної валідності. Умови заповнення анкети (інтерв'ювання) ближче до природних, звичних для респондента умов життя. Особливо треба підкреслити, що людина, відповідаючи на питання в такому режимі, знаходиться в комфортній для нього ситуації. Це максимально наближає умови проведення дослідження до польових. Людина дає свої відповіді на питання електронної анкети, вибираючи час, коли йому ніхто не заважає і немає прагнення пошвидше звільнитися від "приставучого інтерв'юєра". В методиці Інтернет-опиту відсутній прямий візуальний контакт соціолога з респондентом, і це сприяє створенню абсолютно іншої комунікативної ситуації, яка часто дозволяє понизити психологічний дискомфорт і підвищити рівень щирості відповідей.
В Інтернет-опитах у меншій мірі позначається вплив інтерв'юєра. У респондента не виникає відчуттів примушення, незручності, утруднення, нервозності, часто що спостерігаються за ситуації, коли інтерв'юєр, мотивуючи до участі в дослідженні, мимовільно просить зробити позику, а людині важко відмовити і неможливо як слід відповісти.
Інтернет розташовує респондента до більш відвертих відповідей, що має велику цінність в реалізації досліджень по гострих і делікатних проблемах. Останніми роками актуалізувалися "сенситивні" проблеми, такі як вживання і розповсюдження наркотиків, СНІД, аборти і використовування засобів контролю над народжуваністю, вживання алкоголю і здоров'я, самогубства і т.п. Досліджувати їх стає все важчим, оскільки сучасна людина не вітає "вторгнення" соціологів в свою індивідуальну практику і приватне життя.
Вивчення відзначених проблем вимагає більшого забезпечення анонімності респондентів. Цього не завжди вдається досягти при проведенні опитів традиційними методами.
"Відвертість" респондентів дозволяє одержувати не спотворені дані. Людина не прагне давати соціально бажані відповіді, що часто спостерігається при безпосередньому контакті з інтерв'юєром. У відповідях на відкриті питання по електронній пошті респонденти дають більш докладні і розгорнені відповіді, ніж в традиційному опиті "ручкою на папері". Про це свідчать результати зарубіжних досліджень Інтернет-опитів і Інтернет-тестінгу.
Використовування Інтернету як інструменту дослідження відкриває нові можливості для емпіричної соціології.
Разом з тим, є багато технічних і методологічних проблем у вживанні інтернет-технологій для соціологічних досліджень. Ці проблеми, перш за все, зв'язані з тим, що доступ в Інтернет має обмежене число людей (особливо це важливо для Росії), недостатнє для проведення глобальних опитів. З другого боку, деякі особливості Інтернету можуть приводити до специфічних проблем, справитися з якими програмними засобами поки неможливо. Наприклад, респондент може давати довільні відповіді на питання з метою подивитися, що з цього вийде; велика вірогідність навмисного спотворення інформації про себе. Відповіді, які даються по Інтернету, можуть бути цілком правдоподібними, і тому їх складно контролювати за допомогою програмного забезпечення. Це може привести до спотворення результатів дослідження, хоча слід помітити, що такі ж негативні явища відбуваються і при традиційних методах опиту, особливо опосередкованих (поштовий, телефонний опити). Проблема полягає і в тому, що деякі респонденти можуть брати участь в дослідженні неодноразово. Це особливо вірогідно, якщо за участь в дослідженні вважається матеріальна винагорода (наприклад, так звані електронні гроші).
4. Різновид Інтернет-опитів
Технології організації і проведення мережних (online) досліджень стрімко розвиваються. Спочатку online-опит практично нічим не відрізнявся від групового анкетування, за винятком використовування в його процедурі комп'ютерної техніки і електронних технологій. Сьогодні виникають нові види online-техніки. Перш за все, це викликано бурхливим розвитком електронної комерції, створенням роздрібними торговими фірмами Web-вузлів. Маркетинг придбав нові можливості завдяки дешевизні, швидкості і інтерактивності Мережі. Web-сторінки влаштовані таким чином, що їх можна відновити за лічені секунди. Зарубіжні Web-маркетологи вважають: чим швидше інформація дійде до покупця, тим швидше він ухвалить рішення про її покупку. Цей висновок зроблений на основі відповідних досліджень, що показали, що багато користувачів відвідують початкові сторінки тільки для того, щоб дізнатися про нову продукцію.
Існує сім телекомунікаційних технологій проведення online-досліджень, що використовуються:
- розсилка анкет по електронній пошті (E-mail-розсилка);
- розміщення текстових анкет в групах новин (newgroups);
- Інтернет-форуми, телеконференції (Bulletin Boards);
- Web-сторінка (анкета у форматі HTML);
- стандартний Web-опитувальник; опитувальник, що самозавантажується;
- online-фокус-групи.
Найраніше соціологічні дослідження проводилися за допомогою електронної пошти. Електронна пошта - один з найстаріших, найпоширеніших сервісів Інтернету. Вона з'явилася задовго до сервісу WWW і є практично у всіх користувачів Мережі. Цей метод залишається найпростішим і універсальним.
Техніка дослідження мало чим відрізняється від традиційної техніки опитів за допомогою олівця і паперу. Анкети у вигляді текстів розсилаються респондентам в електронних листах. Довжина запитальника повинна бути обмеженою, приблизно в 20-25 питань. Для розсилки листів з текстами анкет (опитувальників) використовуються списки е-mail-адрес, які формуються по-різному. Ранні e-mail-опити не мали програм автоматизованого накопичення даних, тому досліднику доводилося уручну обробляти листи із заповненими анкетами. Сучасні е-mail-опити більш вчинені і дозволяють за допомогою спеціальних програм проводити обробку результатів напівавтомат при отриманні заповнених анкет. Для підвищення рівня збору анкет, які починають поступати від дня розсилки протягом трьох днів, можлива повторна розсилка листів-нагадувань (приблизно через тиждень). Як і в традиційному поштовому опиті, для контролю здійснюється декілька інтерактивних перевірок. В e-mail-опиті немає можливості уникнути залучення в дослідження ненадійних (несумлінних) респондентів. Під час заповнення анкети респонденти можуть міняти свої відповіді в будь-якому пункті опитувальника або навіть змінювати формулювання питання.