Бідність та відсутність економічних можливостей робить жінок та дітей потенційними жертвами торговців людьми, які пов'язані із міжнародними злочинними організаціями. Жінки є особливо вразливими до брехливих обіцянок працевлаштування у інших країнах. Багато із тих, хто погодився на пропозиції працевлаштування, які були запропоновані, на перший погляд, легітимними джерелами, опиняються у ситуаціях, де їхні документи знищено, їм самим або їхнім сім'ям погрожують розправою, або вони опиняються у борговій кабалі, якої неможливо позбавитися. Хоча переважно жінки та діти стають особливо вразливими потенційними жертвами сексуальної індустрії, проте торгівля людьми не обмежується сексуальною експлуатацією. Торгівля людьми також включає у себе осіб, які постраждали від «примусових» шлюбів або яких було продано на ринку праці, наприклад, на виробництва, сільськогосподарські плантації та принизливу домашню роботу.
Сучасне становище українських жінок на ринку праці характеризується дискримінацією їх у сфері зайнятості, за якої дівчата не мають доступу до конкурентних та високооплачуваних професій. Жінки України відчувають нерівноправність як на роботі так і в сім'ї. Молодих жінок - потенційних матерів - теж розглядають як безперспективних у плані підвищення кваліфікації. Жінок перших звільняють і останніх приймають на роботу. Фемінізація бідності в Україні сприяє пошуку жінками будь-якої роботи та засобів поліпшення свого матеріального становища, навіть без огляду на можливі негативні наслідкі.
Попередження торгівлі людьми вимагає різних підходів. Вдосконалення законодавства може стати потужним засобом попередження злочину торгівлі людьми. Потрібно покращувати рівень обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми, та зміцнювати зусилля та сітку організацій по боротьбі із торгівлею людьми. Релігійні установи, неурядові організації (НУО), навчальні заклади, громадські спілки, та влада повинні об'єднати зусилля у боротьбі із торгівлею людьми.
МЕТОДИ ТА ЗАСОБИ ВЕРБУВАННЯ
Вправа: ВИЗНАЧЕННЯ МЕТОДІВ ВЕРБУВАННЯ
Мета вправи:
•обговорити методи вербування жінок;
•допомогти усвідомити, що за вербуванням стоятьті, хто на цьому наживається;
•допомогти усвідомити небезпеку вербування, а також розглянути, яким "ином жінки і дівчата можуть її уникнути.
Індивідуальна робота - робота в парах.
Завдання кожному учаснику: Давайте разомпереглянемо відеосюжет (якщо немає необхідного для перегляду технічного обладнання, використовуйте розгляд ситуацій у Додатках).Нехай кожен із вас індивідуально знайде та запише відповіді на наступні запитання:
•Яким чиномвербують жінок для виїзду за кордон?
•Змалюйте «типову» жертву трафікінгу.
•Опишіть «типового» трафікера.
•Які наслідки нелегального працевлаштування за кордоном?
•Що повинна знати жінка перед виїздом за кордон?
Після того, як ви дали відповіді на запитання, поверніться до свого сусіда та поділіться цією інформацією.
Обговорення у великій групі
•Яким чином вербують жінок для виїзду за кордон? Які ви знаєте шляхи вербування українськихжінок і дівчат за кордон?
•Хто цим займається і хто за цим стоїть? Опишіть «типового» трафікера.
•Скажіть, хто з вас чув або особисто зустрічався із фактами вербування жінок? Розкажіть про свій досвід.
•Змалюйте «типову» жертву трафікінгу.
•Які наслідкинелегального працевлаштування за кордоном?
Тренерський підсумок
Торговці людьми полюють на вразливу здобич. Особи, які стають жертвами торгівлі людьми, походять із нестабільних та економічно зубожілих регіонів. Трафікери швидко розпізнають людей із вразливих прошарків населення, характерними рисами яких є економічна криза, високий рівень неграмотності, обмежена соціальна мобільність та недостатні економічні можливості. Трафікери полюють на окремих осіб із цих прошарків населення, тому що такі особи є найлегшими жертвами для вербування та контролю, і яких, малоймовірно, будуть захищати правоохоронні органи. На ринку торгівлі людьми для примусової праці переважають жінки та діти, тому що, у порівнянні із чоловіками, вони відносно безсилі, соціально маргіналізовані та займають нижче положення у суспільстві.
Потенційних жертв торгівлі людьми заманюють у тенета трафікінгу різними засобами. Трафікери вербують людей, використовуючи різні форми примусу, у тому числі обман, шахрайство, приниження гідності, ізоляцію, погрози та використання фізичної сили, а також/чи боргову залежність для контролю жертв. Дуже часто їхні шахрайські хитрощі включають у себе шлюбні обіцянки, обіцянки працевлаштування, навчальних можливостей та кращого життя. Як правило, жінки погоджуються на пропозиції високооплачуваної роботи у інших країнах чи регіонах, і через те, що вони не мають кращого вибору на батьківщині, жінки погоджуються на міграцію. Агенти та брокери, які оформляють усі документи, необхідні для виїзду, та обіцяють працевлаштувати, супроводжують жінок та доставляють їх до роботодавців. По прибуттю у кінцеві пункти їхнього призначення деякі жінки дізнаються, що їх обдурили щодо того, яку роботу вони будуть виконувати, щодо фінансових домовленостей та умоп працевлаштування, таким чином вони опиняються у ситуаціях, де над ними чиниться примус та насильство, та з яких утекти дуже важко та небезпечно.
Вправа: НАСЛІДКИ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
Мета вправи: показати небезпечні наслідки торгівлі жінками для нашої країни та всіх її громадян і громадянок.
Тренерський вступ
Торгівля людьми - це кримінальна індустрія, яка стрімко розвивається в усьому світі, з таких двох основних причин:
1.Можна швидко заробити високі прибутки, із мінімумом чи відсутністю будь-якого стартового капіталу, і також довгий час прибутки можна отримувати від експлуатації одних і тих же жертв (на відміну від наркотиків, які швидко закінчуються), і
2.Не дивлячись на те, що торгівля людьми є правопорушенням, ризик переслідування законом за цей злочин є дуже незначним.
Трафікери використовують різноманітні засоби для того, щоб залякувати та контролювати свої жертви. Головною ознакою цієї кримінальної індустрії є витончене використання механізмів психологічного та фінансового контролю, що зменшує чи ліквідує потребу у застосування фізичного насильства та ув'язнення жертв. Методи контролю, якими користуються трафікери, включають у себе:
•боргову кабалу - фінансові зобов'язання, де праця жертви використовується для того, щоб виплатити борг, який було видано на невизначений термін.
•Ізоляція - жертв часто ізолюють для того, щоб вони не могли попросити чи отримати допомогу. їхня діяльність суворо обмежується та, як правило, перебуває під наглядом, супроводом та захистом трафікерів.
•Конфіскація паспортів, візових документів та/чи документів, які встановлюють особистість жертви.
•Використання погроз насильства по відношенню до жертв та/чи членів родин жертв.
•Жертв торгівлі людьми можуть шантажувати трафікери, які користуються тим, що жертви не мають імміграційних документів або використовують те, що вони займаються «незаконною» діяльністю. Під загрозою переслідування правоохоронними органами чи імміграційними службами, жертви погоджуються на будь-які умови трафікерів.
•Контроль фінансів жертви, наприклад, коли трафікери забирають заробіток у жертв для «зберігання грошей у сейфі».
Особи, які потерпіли від торгівлі людьми, платять жахливу ціну. Фізичні та психологічні травми, у тому числі хвороби та зупинка росту у неповнолітніх, часто мають перманентний ефект та створюють тим, хто
постраждав від торгівлі людьми, небезпеку бути відкинутими своїми родинами та оточенням. Жертви торгівлі людьми часто не мають можливостей для соціального, морального та духовного розвитку.
Жертв торгівлі людьми, яких примусили працювати у сексуальному рабстві, часто змушують вживати наркотики, а також вони страждають від неймовірного насильства. Жертви сексуальної експлуатації страждають від фізичних та емоційних травм, які спричинені ранньою статевою активністю, та зараженнямхворобами, які передаються статевим шляхом, у тому числі ВІЛ-інфекціями та СНІД.
Завданнякожному учаснику:
Нехай кожен із вас індивідуально знайде та запише відповіді на наступні запитання:
-Які реалії та умови життя та роботи жінок, які потрапили у тенети трафікінгу?
-Які фізичні та психологічні травми мають жінки-потерпілі після повернення додому?
-Які виникають проблеми у жінки-потерпілої при поверненні додому?
Робота в малих групах
Для виконання вправи потрібно об'єднати присутніх у чотири малі групи, видати кожній групі аркуші паперу і маркер.
1.Визначте наслідки торгівлі жінками:
•для жінки (перша група);
•для її сім'ї (друга група);
•для оточення/суспільства (третя група);
•для держави (четверта група).
2.Через 10 хвилин повернімося до кола, де представник/представниця від кожної групи зачитає результати виконаної роботи.
Обговорення великою групою
Що на сьогодні важливіше - спрямувати наші зусилля на ліквідацію причин торгівлі жінками, чи важливіше усувати наслідки?