Смекни!
smekni.com

Бідність - соціальне зло (стр. 1 из 4)

Бідність- соціальнезло


Зміст

Вступ

1. Бідність як соціальна категорія

1.1 Поняття і сутність бідності

1.2 Причини і види бідності

1.3 Вимірювання бідності

2. Бідність як феномен нової Росії

2.1 Масштаби бідності Росії

2.2 Бідність по - Красноярськ

Висновок

Список використаної літератури


Вступ

На кожному етапі розвитку суспільства перед людьми виникає безліч проблем. Вони перетинаються, взаємно проникають, викликаючи до життя інші, часом більш складні проблеми. У соціології склалося цілий напрям - соціологія соціальних проблем - у рамках якого, з різних теоретичних позицій обґрунтовується, що представляє собою соціальна проблема, що її обумовлює, як її вивчати і вирішувати. Соціальна проблема - це об'єктивна суперечність, що приводить до порушення пропорцій соціального функціонування та розвитку і внаслідок цього - до дисбалансу інтересів різних соціальних груп, до руйнування домінуючих соціальних цінностей. Останнім часом про бідність почали говорити як про новий соціальний феномен, притаманному російському суспільству на межі століть.

У суспільному житті бідність і її крайня форма - злидні - оцінюються як соціальне зло. Стан бідності не дозволяє людині і суспільству реалізувати свої потенційні можливості, а, отже, розвиватися з найбільшою ефективністю. Саме тому бідність пов'язують з регресом в суспільному розвитку, чим обумовлюється необхідність розгляду бідності як гострої соціальної проблеми.

Бідність - це стан потреби, браку життєвих засобів, що не дозволяє задовольнити нагальні потреби індивіда або сім'ї. Бідність вважається однією з найбільш гострих соціальних проблем сучасного суспільства.

Останнім часом про бідність почали говорити як про новий соціальний феномен, притаманному російському суспільству на межі століть. Актуальність теми реферату визначається необхідністю осмислення бідності як складного і різноманітного соціального феномена, що виступає неодмінним «супутником» цивілізаційного розвитку.

Метою роботи є розкриття природи, сутності бідності як соціального феномена.

Робота складається з вступу, основної частини, висновків та списку використаної літератури. Загальний обсяг 26 сторінок.

1. Бідність як соціальна категорія

1.1 Поняття і сутність бідності

Що є бідність? Словник Ожегова пояснює це слово як «убогість, недостатність засобів існування, нужда, убозтво, непривабливість».

«Російська соціальна енциклопедія» більш академічна: бідність - це категорія, яка виражає абсолютну або відносне відставання від досягнутого в суспільстві стандарту споживання.

Цікаво, що аж до середини ХVIII століття самого поняття «бідність» не існувало. Товариство складалося або з дуже багатих, або з безпросвітних жебраків - врівноважуючої середини практично не було. В епоху Просвітництва, коли європейське суспільство почало створювати якісь соціальні стандарти життя, з'ясувалося, що є люди, нездатні цим стандартам відповідати.

Як стан бідність існувала споконвіку, але вважалася цілком звичайним явищем, притаманним переважній більшості населення. В азійських, античних і феодальних суспільствах ділення на багатих і бідних мало залежало від особистих здібностей людини: рівень потреб і можливості їх задовольняти залежали від станово-юридичного статусу індивідуума. У різних соціальних груп був різний спосіб життя, тому неможливість для низьких станів слідувати престижному способу життя вищих шарів сприймалася як звичну норму життя. У капіталістичному ж суспільстві вперше виник контраст між юридичною рівністю всіх громадян і фактичним сильним економічним нерівністю. Тому неможливість для одних жити так, як живуть інші, сприймається як соціальна несправедливість.

Першим на проблему бідності звернув увагу «винахідник ринку» Адам Сміт. Він, правда, вважав бідність «соціальною іржею» і вважав, що бідняком є не той, хто мало має, а той, хто мало має і при цьому багато хоче. До того ж протестантська етика, яка визначає моральний клімат суспільства, вважала їх «неправильними» громадянами. Тому вивчати бідність як явище не тільки економічне, але й соціальне стали порівняно недавно.

У 1917 році, російський соціолог Стопані вперше досліджував сімейні бюджети російських робітників і ввів в обіг поняття «межа бідності». Сьогодні визнано, що бідність є одним з найважливіших індикаторів життя суспільства. Якщо в суспільстві багато бідних, значить, воно економічно неблагополучним. Правда, до цих пір соціологи всього світу по-різному тлумачать саме поняття, кого слід вважати бідним.

Аналізуючи праці філософів і вчених різних історичних епох і напрямків, а також представників економічної, політичної, естетичної та релігійної думки дамо різні тлумачення бідності як соціального явища. Так, Платон, розмірковуючи над розшаруванням людей на бідних і багатих, бачив, що держава складається з двох частин: одну складають бідні, іншу - багаті, і всі вони живуть разом, будуючи один одному підступи. У роботі «Держава» показується, що бідні і багаті - це шари, групи всередині стану землеробів і ремісників, серед правоохоронців і правителів таких немає.

Аристотель також розглядав питання про соціальну нерівність і стверджував, що у всіх державах є три елементи: один клас дуже багатий, інший - дуже бідний, а третій є середнім. Згідно з його позиції, державі необхідно думати про бідних, тому що при виключенні безлічі бідняків з управління вони неминуче будуть ставати його ворогами. Бідність породжує бунт і злочини, і держава, що має багато бідних, приречена на загибель.

У роздумах Гоббса зустрічається точка зору про те, що в суспільстві неприпустиме існування привілейованих класів, так як вони зумовлюють хаос. Ж.-Ж. Руссо бачив у бідності, так само як і в невігластві, умови морального нездоров'я. І. Кант вважав, що в суспільстві завжди будуть бідні і в їх числі інваліди та хворі, на утримання яких необхідні державні кошти (в богодільнях і лікарнях). Філософ допускав і інші форми державної підтримки бідних. Наприклад, видачу їм допомог. Ці ідеї І. Канта, як відомо, широко практикуються соціально-орієнтованими державами. У свою чергу, Г. В. Ф. Гегель давав різні характеристики бідності і багатства. Він висуває поняття «збідніла маса», «потребують», «бідний клас», «випадковість потреби», «бідність» як протилежність «багатства», «злидні». Він розглядає бідність як соціальне явище, тобто таке, яке виступає певним специфічним станом індивіда, соціальної групи і суспільства. Їм виділяють дві сторони бідності: об'єктивна, пов'язана з обставинами, і суб'єктивна як область моральності суб'єкта. Філософа хвилювало питання: «як усунути бідність?». Гегель не вважав благодійність тим засобом, за допомогою якого може бути вирішена проблема бідності. Він писав про «середній клас» як панує в громадянському суспільстві.

Значний вплив на формування різних концепцій бідності справила філософія позитивізму. Так, у концепції Г. Спенсера затверджувалася позитивно-санітарна роль бідності, що виконує функцію природного відбору. Г. Спенсер зв'язав виникнення бідності із зростанням суспільного виробництва, і, так як зупинити виробництво неможливо, неможливо ліквідувати бідність. За Спенсеру бідність - це не стільки соціальне явище, скільки особиста проблема, якийсь «індивідуальний вибір» і «індивідуальна доля». У концепціях егалітарістов (Е. Реклю, Е. Белламі, Ч. Хол, П. Колкахан, В. Голдвін та ін) бідність розглядалася як соціальне зло, що заважає гармонійному розвитку суспільства. Як шляхів вирішення проблеми вони пропонували революційні перевороти і інші кардинальні заходи щодо існуючого порядку (наприклад, в системі розподілу ресурсів). Ліберально-реформістські концепції, близькі за своєю суттю до егалітаризму, вбачали в бідності коріння соціальної хвороби, яку можна і потрібно викорінити шляхом реформ. Звідси пропонувалися щодо лояльні до існуючої соціально-політичній і економічній системі способи вирішення проблеми.

Представники соціал-дарвінізму бачать у бідності неминучий наслідок індустріального розвитку і зростання чисельності населення. Бідність розглядається ними як закономірне явище ієрархічно організованого суспільства. Так, Т. Мальтус спробував пояснити явище бідності природними законами природи. Він стверджував, що держава, допомагаючи бідним, заохочує їх розмноження. Дж.Бентам займав більш радикальну позицію щодо бідних. На його думку, бідні винні у власній бідності, і суспільство не повинно нести ніякої відповідальності за них. Звідси робився висновок про необхідність скасувати різного роду допомоги бідним. Більш того, всіх бідних він пропонував помістити в місця з тюремним режимом. П. Прудон бачив основну причину бідності в протиріччі безмежності споживання та обмеженості виробництва. Він вважав, що людина в стані цивілізації отримує за допомогою праці те, що потрібно для підтримки його тіла і розвитку душі - ні більше, ні менше. Це «суворе взаємно виробництва і споживання і є бідність», а «злидні швидко карає непомірність і лінощі». Звідси рішення проблеми бідності Прудон бачив уві загальної економії та праці.

Проведений короткий аналіз феномену бідності, здійснений у філософській та наукової думки, дозволяє дати наступні визначення бідності:

Бідність - це такий стан соціальності, в якій відсутні одна або кілька складових: економічних, соціальних, моральних, правових, духовних, естетичних, виражають потреби і цінності особистості, групи, суспільства, цивілізації, що робить цей стан деструктивним.

Злидні - переважне відсутність у соціального суб'єкта всієї системи цінностей, крайня ступінь бідності.

Знедоленість - стан соціального суб'єкта, що характеризується відсутністю можливості самореалізації, набуття самодостатності в соціальному часі та просторі.

1.2 Причини і види бідності