Отже, стабільність суспільства залежить від конфігурації соціальної стратифікації, від її профілю. Витягнутість профілю по вертикалі свідчить про наявність соціального напруження в суспільстві, що може завершитися соціальною катастрофою. Навпаки, розширення профілю по горизонталі свідчить про стабілізацію суспільних відносин. Важливо, щоб ця стабілізація досягалася не стихійно, а внаслідок дії соціальних інститутів.
Проте, на думку П. Сорокіна, розширення профілю стратифікації теж не повинно бути надмірним. Нерівність — це не тільки характеристика суспільства, а й важливе джерело його розвитку. Зрівнялівка в доходах, відношенні до влади, власності позбавляє індивіда внутрішнього стимулу до дій, самовдосконалення, а отже, забирає в суспільства важливу рушійну силу.
Більш важливим чинником функціонування і підтримки стабільності суспільства є досягнення класової гармонії, консенсусу, що означає злагоду, підґрунтям якої є схожість поглядів і орієнтацій стосовно значущих цінностей, цілей, норм, правил поведінки, ролей, владних відносин тощо між індивідами, соціальними групами і спільнотами.
Література
1. Аитов Н. А. Понятие «социальная структура» в современной социологии // Социол. исследования. — 1996. — № 7.
2. Барбер Б. Структура социальной стратификации и тенденции социальной мобильности // Американская социология. — М., 1972.
3. Гидденс 3. Социальная стратификация // Социол. исследования. — 1992. — №7,9, 11.
4. Заболоцький В., Ляшенко В. Середній клас в соціальній структурі пострадянського суспільства // Схід. — 1996. — № 7.
5. Заславская Т. И. Социальная структура современного российского общества // Обществ. науки и современность. — 1997. — № 2.
6. Мертон Р. Социальная теория и социальная структура. — К., 1996.
7. Радугин А. А., Радугин К. А. Социология: Курс лекций. — М., 1995.
8. Смелзер Н. Социология. — М., 1994.
9. Современная западная социология: Словарь. — М., 1990.
10. Сорокин П. А. Человек, цивилизация, общество. — М., 1992.
11. Социология: наука об обществе: Учеб. пособие. — Харьков, 1996.
Черниш Н. Соціологія: Курс лекцій. — Львів, 1996.