Смекни!
smekni.com

Методи збирання соціологічної інформації (стр. 7 из 9)

Проте в практиці соціологічної роботи виникають ситуації, коли треба оцінити такі аспекти об'єкта, самооцінка яких може виявитися неможливою або спотвореною. Тоді джерелом інфор­мації є компетентні особи — експерти, які мають досконалі знання щодо об'єкта дослідження.

Вивчення суджень, думок експертів щодо досліджуваної проб­леми називають експерт-опитуваниям, експертизою, а самі су­дження -— експертними оцінками. Експертиза — спеціальне компетентне дослідження будь-якого питання, що потребує спе­ціальних знань і подання мотивованих висновків. Практика остан­ніх років свідчить, що використання експертних оцінок у соціологіч­ному дослідженні дає змогу підвищити рівень соціального управ­ління. Вони мають важливе значення в розв'язанні завдань соці­ального прогнозування і проектування.

У найзагальнішому вигляді виокремлюють такі напрями ви­користання експертизи в соціологічному дослідженні:

· оцінки соціальних властивостей суспільних систем та їхніх еле­ментів, процесів, явищ і прогнозування тенденцій їхнього розвитку;

· визначення ступеня вірогідності соціологічної інформації, здобутої іншими методами;

· атестація колективів чи членів колективів за рівнем соціаль­ної активності, професійної придатності тощо.

Провідні українські соціологи (Ю. Саєнко та ін.) трактують поняття соціальної експертизи значно ширше, а саме — як оці­нювання позитивних і негативних соціальних наслідків розробки та здійснення програм і проектів (національного або регіонально­го масштабу), а також опрацювання механізмів мінімізації, пом'як­шення й запобігання можливим негативним наслідкам цих про­грам і проектів. У такому тлумаченні соціальна експертиза роз­глядається не як один з методів соціологічного опитування, а як міждисциплінарний (інтегруючий) науковий підхід.

Метою такої соціальної експертизи є оцінка, аналіз і прогно­зування соціальних процесів у суспільстві, у тім числі соціальних наслідків діяльності уряду, а також реалізації науково-технічних програм і проектів.

Об'єктом соціальної експертизи є будь-які програми, проек­ти, управлінські рішення та їх соціальні наслідки.

Суб'єктами соціальної експертизи (експертами) є представ­ники соціальних груп та інституцій, інтересів і умов життя кот­рих якось стосується ситуація (у тім числі управлінське рішення або проект), що потребує оцінки.

Таке широке тлумачення значно підвищує вимоги до оцінок фахових експертів (соціологів, політологів, фінансистів).

Розрізняють такі види соціальної експертизи:

· громадської думки;

· соціальних інституцій;

· фахових експертів;

· комплексної оцінки ситуації.

Головними завданнями соціальної експертизи в громадянсь­кому суспільстві є:

· прогноз і оцінка соціальної ситуації;

· прогноз і оцінка соціальних наслідків науково-технічних програм і проектів;

· аналіз і оцінка соціальних наслідків реалізованих урядових рішень;

· перманентний підбір фахівців (обраний експерт рекомендує іншого на таку саму роль).

Експертна оцінка може здійснюватися на підставі різних при­йомів і процедур, зокрема опитування — очного (обмін думками через особисті контакти) і заочного (за умов взаємної анонімності).

До основних видів експертного опитування слід віднести анкету­вання, інтерв'ю, «мозкову атаку», дискусії, поради, ділові ігри. Бажаного ефекту досягають, використовуючи різні види опитування.

Експертну оцінку здійснюють у кілька етапів. На першому етапі готують і видають документ, в якому формулюють такі пи­тання: завдання та цілі експертизи, її необхідність; строки вико­нання робіт; завдання, склад, обов'язки та права групи управлін­ня, фінансове і матеріальне забезпечення робіт. Підготовка цього документа, формування групи управління та відповідальність за організацію її роботи покладається на керівника групи.

Після створення групи управління формують групу експертів: уточнюють проблему, необхідну кількість експертів, їхній склад. Паралельно розробляють методику опитування: місце і час проведення опитування, кількість, форма і завдання окремих опиту­вань, порядок реєстрації результатів опитування.

Після цього з'ясовують питання організації та методику опра­цювання даних опитування: визначають строки, процедури та ал­горитми обробки.

Останнім етапом експертизи є оформлення її результатів.

Експертне опитування використовують на всіх етапах органі­зації соціологічного дослідження — від розробки теоретичного розділу програми дослідження (визначення проблеми, цілей, об'єктів, завдань, гіпотез) до її реалізації, перевірки одержаних результатів, розробки рекомендацій.

У процесі експертної оцінки експерти виконують, як правило, дві основні функції:

1) формують об'єкти (набір показників, альтернативні ситуа­ції, цілі, рішення);

2) здійснюють вимірювання характеристик (оцінка якості, імо­вірності події, значущості цілей тощо).

Цю роботу виконують на підставі логічного мислення, відпо­відних знань, інтуїції, практичного досвіду, широко користую­чись методами математичної статистики, теорії групового вибо­ру, теорії вимірювання.

Оскільки експертна оцінка є думкою компетентної особи — експерта (групи експертів), то він має бути висококваліфікованим, авторитетним фахівцем, знати мету і завдання дослідження, що проводиться, і мати такі якості, як принциповість, об'єктивність, здатність нетенденційно оцінювати досліджуваний об'єкт.

Відомі такі способи добору експертів:

· за об'єктивними даними (посада, стаж наукової чи практич­ної роботи, освіта, професійна спрямованість, соціальна актив­ність);

· за допомогою тестів (перевірка ефективності діяльності в ролі експерта);

· самовизначення (звертання до аудиторії з проханням висло­витися з приводу певної проблеми);

· на підставі атестації.

Найпоширенішим різновидом соціальної експертизи є профе­сійна атестація, яка має на меті збирання інформації щодо оці­нювання професійних і моральних якостей працівників, виявлен­ня професійно безграмотних осіб. Професійна {функціональна) безграмотність — це брак необхідних знань і навичок, неспро­можність виконувати професійні обов'язки внаслідок відсутності потрібної кваліфікації.

Для проведення професійної атестації створюють спеціальну комісію. Атестований доповідає їй про свою діяльність. Обгово­ривши звіт, комісія оцінює діяльність атестованого і розробляє заходи для її вдосконалення. Ефективність атестації як способу збирання первинної соціологічної інформації залежить від раціо­нальності використання в ній елементів інтерв'ю, аналізу доку­ментації, включеного спостереження тощо.

Якість експертної оцінки при цьому забезпечується відповід­ністю соціальних показників, що за ними здійснюється атестація, поставленим завданням, а також компетентністю і колегіальніс­тю атестаційної комісії. Останнє полягає, по-перше, у тім, що члени цієї комісії мають добре знати атестованого по його робо­ті, а по-друге — репрезентувати всі структури, з якими він взає­модіє у виробничій діяльності.

Висновки атестаційної комісії мають бути інтегральними, ком­плексними, тобто охоплювати різні сторони професійної діяльнос­ті людини, містити оцінку перспектив і шляхів їх досягнення.

Отже, крім інформаційної функції, професійна атестація мо­же виконувати й соціально-регулятивну. Можливості атестації за умов переходу до ринкової економіки, різних форм власнос­ті, розвитку демократії значно збільшуються. її результати мо­жуть використовуватися для оцінювання трудового внеску тих працівників, діяльність яких безпосередньо не зв'язана з кінце­вими результатами, для конкурсного добору спеціалістів та ке­рівників, для опрацювання складних управлінських рішень. Інакше кажучи, професійна атестація є обов'язковою складо­вою менеджменту.

Оскільки об'єктом соціологічного дослідження є певна соці­альна спільнота (група, колектив), то важливо знати, а отже, вивчати її соціально-психологічні якості. Для цього використо­вують методики, розроблені в психології, зокрема тестування — експериментальний метод психодіагностики

Тест — завдання стандартної форми (вербального характеру чи у вигляді символів, спеціаль­ного малюнка тощо), результат виконання якого дозволяє вимі­ряти деякі психофізичні й особистісні характеристики, а також знання, уміння, навички випробовуваного.

У тесті мають бути такі компоненти:

· саме завдання (опитувальник), що розповсюджується як до­кумент дослідження;

· стандартна інструкція щодо мети і правил виконання зав­дання;

· ключ шкалування, що вказує, яку характеристику, вимірю­вану якісну особливість тестованого розкриває кожний з пунктів завдання;

· ключ кодування, що визначає кількість балів за кожний ва­ріант відповіді;

· ключ інтерпретації одержаного індексу, що визначає норми, з якими порівнюється результат, показаний тестованим.

Якщо всі інші методи мають на меті отримання якихось нових даних, що збагачують соціологічну науку, то тестування викори­стовують для того, щоб визначити наявність чи брак уже відомих соціально-психологічних властивостей у випробовуваного. Тест має забезпечити об'єктивне порівняння випробовуваних між со­бою, тобто визначити, якою мірою кожен з них відповідає вста­новленим стандартам.

Перша вимога до тесту — його стандартизація, наявність взі­рця, норми.

Друга вимога полягає в тім, що кожний тест має забезпечува­ти всім особам, що випробовуються, однакові можливості для виявлення власних соціально-психологічних якостей.