Поінформованість молоді щодо діяльності молодіжних громадських організацій виявилася незначною - лише третина опитаних знає про їхнє існування. Найвідомішими виявилися "Пора" (39%), "Пласт" (10%), "Спілка молоді" (7%), "Нова генерація" (6%) та "Київська Русь" (4%). Головна проблема молодіжних громадських організацій - це відсутність фінансування їхньої діяльності, несерйозне ставлення до них інших громадських і державних структур, байдужість молоді до громадського життя. Серед опитаної молоді лише 27% є членами молодіжних організацій. Виявилося, що найчастіше включається в громадське життя та молодь, яка прагне самореалізуватися саме в цій сфері, або та, яка не задоволена діяльністю урядових органів і організацій. [6, 21]
Однією зі складових соціальної культури є правова культура. Хоч як дивно, але за результатами дослідження лише 6% респондентів вважають, що вся сучасна молодь обізнана зі своїми правами. Кожен десятий під час опитування відстоював думку, що сучасна молодь узагалі не має уявлення стосовно прав і свобод. За результатами опитування виявилося, що найчастіше порушують права молоді бізнес-структури, урядові організації, адміністрація навчальних закладів. У разі порушення своїх прав молодь намагається відстоювати їх за допомогою масових страйків та акцій протесту (45%), утворення організацій, комітетів, об'єднань (40%), за допомогою листів та звернень до правозахисних організацій (35%). Тобто зазвичай молодь бореться за свої права за допомогою легітимних і колективних дій. Але водночас чверть опитаних зазначили, що у разі порушення їхніх прав та свобод ніяким чином не відстоюватимуть їх. А чи порушує сама молодь існуючі закони? Інформація невтішна - 64% респондентів упевнені, що молодь часто порушує чинні закони, а 12% молоді постійно порушують законодавство. [6, 27]
Чи може молодь успішно адаптуватися на сучасному ринку праці? Трофименко О, експерт-соціолог Центру соціальних експертиз Інституту соціології НАН України зазначає, що молоді люди вважають найважливішими чинниками, що сприяють успішному працевлаштуванню за своїми вподобаннями, відповідну освіту та наявність досвіду роботи. До другорядних чинників у цьому питанні належать вміння використовувати ПК, наявність диплома престижного університету та знання іноземних мов, а також індивідуальні характеристики особистості. Головні проблеми, з якими стикається молодь під час пошуку роботи, на думку респондентів, є вимагання стажу роботи та потреба мати необхідні "зв'язки". Менш значущими є такі труднощі, як те, що роботодавці не бажають брати на роботу молодь або вимагають від неї дуже багато знань і умінь. Цікаво, що серед опитуваної молоді свій власний бізнес має 6% молодих людей. Головна перешкода для започаткування і ведення власної справи - це брак стартового капіталу (58%) та хабарництво чиновників (38%), а також висока ставка податку, гніт податкової інспекції (37%). [6, 29-31]
Локшина О, експерт з моніторингу та аналітичних досліджень ПРООН, кандидат педагогічних наук зазначає: "Переважна більшість проблем молоді - це складові загальних потреб українського суспільства. І це має бути враховано при розбудові безпечного середовища для молоді в Україні. Вплив світових культурно-інтеграційних процесів спричинив певні зміни світогляду, ціннісних орієнтацій, соціального самопочуття, загалом способу життя молоді. Ці зміни проявляються майже в усіх сферах життя. Вони справляють як позитивний, так і негативний вплив, викликають суперечливі наслідки. Оскільки інтеграція України у світове співтовариство триватиме й на тлі поки що недостатнього економічного розвитку країни, залишається актуальною розробка механізмів захисту від негативних впливів. Ми повинні зберігати й розвивати свої усталені традиції, духовні здобутки наших доцільних соціальних програм і звичаїв, які відповідають перспективам демократичного розвитку українського суспільства". [6, 34]
У наш час об'єктом пильної уваги різних суспільних інститутів і організацій стала проблема соціальної адаптації молоді в умовах суспільної й духовної кризи. Це закономірно, оскільки саме стан молоді виявляє майбутнє суспільства, перспективу його розвитку. Виховання підростаючого покоління повинно, з одного боку, відповідати потребам суспільства, з іншого боку - враховувати інтереси особистості.
Вибірку у соціологічному дослідженні склали 100 осіб: 50 молодих людей віком 15-17 років і 50 - 18-22 років.
З метою визначення соціальних проблем українського суспільства, що найбільше непокоять українську молодь, респондентам було запропоновано визначити своє ставлення до деяких з них, а також назвати проблеми, які молоді люди найчастіше обговорюють зі своїми друзями.
До першочергових проблем сучасної молоді обидві вікові групи віднесли: отримання освіти (27%), отримання або купівлю житла, проживання окремо від батьків (характерно до другої вікової групи молодих людей 18-22 років) - житлова проблема (27%), проблема працевлаштування (25%), проблема алкоголізму і наркоманії (19%), інші проблеми (2%). (Діаграма 1)
Діаграма 1.
До загальних проблем, які турбують молодь, респонденти віднесли: безробіття (55%), загальне зниження рівня життя (37%), зростання злочинності (36%), зростання цін (45%), зубожіння населення (31%), наркоманію (25%), низький рівень заробітної плати (42%), СНІД (23%).
Проблеми, що стосуються забезпечення здорового способу життя, турбують загалом кожного десятого респондента віком 15-22 роки: зловживання палінням (10%), недостатні можливості для занять фізичною культурою та спортом (9%), низький рівень поінформованості про здоровий спосіб життя (3%), алкоголізм (8%), стан довкілля, екологія (18%), низький рівень медичного обслуговування (18%) (див. діагр.2).
Діаграма 2
Розподіл відповідей на запитання: "Які з перелічених нижче проблем непокоять сьогодні Вас та Ваших друзів понад усе?"*,%
* У діаграмі наведений розподіл відповідей стосовно найбільш часто згадуваних респондентами проблем.
** Респонденти могли назвати кілька проблем, тому сума відповідей не дорівнює 100%.
Найточнішим індикатором актуальності тієї чи іншої проблеми для респондента є частота її обговорення, адже здебільшого люди обговорюють саме ті проблеми, котрі їх турбують понад усе. Частіше за інші у молодіжному середовищі обговорюються такі проблеми: заробіток грошей; організація відпочинку; одяг, зовнішність, мода; музика, спорт, відпочинок; побутові, сімейні та сексуальні проблеми. Тобто, в умовному рейтингу проблем перелічені питання посідають перші позиції. Цікаво відмітити, що для молоді неабияке значення мають музика та спорт. За результатами роботи фокус-груп, в яких брали участь експерти з молодіжних проблем, неодноразово наголошувалось на тому, що на молодь величезний вплив справляє музика, яку вони слухають або яку виконують самі. Можна передбачити, що пісенні тексти та загалом музикальні твори істотно впливають на формування способу життя молоді.
Залежно від віку опитаних респондентів чітко простежується відображена у діаграмі 4 закономірність: старших (віком 18-22 роки) респондентів частіше непокоять проблеми, пов’язані з економічними негараздами: зубожіння населення, безробіття, низький рівень заробітної плати. Більш молодих (15-17 років) респондентів частіше непокоїть зростання злочинності, наркоманія, СНІД.
Діаграма 4
Розподіл відповідей на запитання: "Які з перелічених нижче проблем непокоять сьогодні Вас та Ваших друзів понад усе?" за віком*,%,
* У діаграмі наведений розподіл відповідей стосовно найбільш часто згадуваних респондентами проблем.
Ще одним етапом нашого соціологічного дослідження було нкетування учнів 11 класів для того, щоб точно з'ясувати інтереси й проблеми молоді. Одинадцятикласникам були запропоновані наступні запитання:
Запитання | Варіант відповіді | %опитаних |
Чи вважаєте ви, що одержання вищої освіти є неодмінною умовою для досягнення успіху в житті? | Позитивно відповіли | 49% |
Які життєві цілі, на вашу думку, найчастіше ставить перед собою сучасна молодь? | Престижна робота | 42% |
Що, на вашу думку, заважає сучасній молоді досягти поставлених цілей? | Недолік фінансів | 38% |
Які переваги, на вашу думку, дає молоді одержання вищої освіти? | Одержання роботи | 42% |
Вибірку даного опитування становили два 11-ті класи Рівненської ЗОШ №2, тобто 61 особа. Аналізуючи результати анкетування можна сказати, що основною метою сучасної молоді є одержання престижної роботи, вважаючи одержання освіти однією із складових у досягненні життєвого успіху.
Наступний етап соціологічного дослідження відобразив відношення випускників школи, тобто учнів 11-их класів до загальнолюдських цінностей і проблем.
Дане дослідження будувалося на основі методики "проблемних запитань", відбитих у проблемних темах, таких, як: чоловіки й жінки; свобода і прихильність; сім'я й зрада; любов; святе, центральні цінності; прийняття себе, інших, світу; відкритість у взаєминах; самотність; діти; гра й "ролі-по-життю"; самореалізація; повнота й свідомість життя; справа й розваги; переживання власної унікальності.
Варіанти відповідей:
не замислювався над цим питанням;
актуальна для мене тема;
хотів би обговорити це питання з іншими учасниками групи;
нейтральне відношення до проблеми.
Результати цього опитування можна подати у виді діаграми 5.