Виконала студентка
психолго-педагогічного факультету
заочної форми навчання
групи ПСП 411
На сьогодні можна вважати достатньо широко визнаним твердження, що наркоманія (або немедичне вживання наркотичних препаратів) є великим руйнівним злом глобального масштабу, оскільки наркоманія проявляється у суспільстві водночас і як джерело, і як наслідок найнебезпечніших видів злочинності, а також є органічною складовою найбільш разючих соціальних вад. Корупція, наркобізнес, тероризм, убогість, хвороби, високий рівень смертності, моральна і духовна деградація суспільства — в ряду найбільш негативних явищ, які безумовно ведуть до виродження нації і одночасно багато в чому визначають внутрішні та зовнішні аспекти національної безпеки держави. Тому подолання (або ж навіть суттєве обмеження) наркоманії мало б дуже важливе значення для забезпечення умов розвитку суспільства.
- проведення теоретичного аналізу наукової літератури з поставленої проблеми;
- аналіз стану проблеми наркотичної залежності в сучасному суспільстві;
- вивчення індивідуальних особливостей наркотично залежних;
- розробка на цій підставі рекомендацій щодо усунення наркотичної залежності, як соціальної проблеми, тобто социальної технології профилактики наркотизму, що призводить до покращення наркотичної ситуації в країні чи конкретній області.
- Для досягнення мети роботи було поставлено завдання:
- розкрити поняття наркотичної залежності;
- особливості та закономірності наркоманії;
- детермінанти залежності;
- перспективи подолання;
- визначити основні напрямки подальших досліджень проблеми залежності від наркотиків.
- Чому наркоманія вважається проблемою і соціальною, і медичною? Суть наркоманії полягає в різко вираженому хворобливому потягу до одної або декількох наркотичних речовин, малі дози яких спричиняють відчуття помилкового психічного і тілесного задоволення. У великих дозах ці речовини спричиняють стан одурманення, сп'яніння, наркотичного сну або ефект обезболення. У останні роки поширення наркоманії у всьому світі приймає страхітливий розмах. На думку радянського вченого Д.Д. Федотова, в цей час в світі більше за 200 млн. людей, страждаючих наркоманією. Це ціла армія інвалідів в фізичному і моральному значенні слова, кількість яких перевищує число інвалідів другої світової війни.
- Одна з причин поширення наркоманії криється в швидкому збільшенні числа наркотичних речовин, розширення спектра яких відбувається завдяки появі нових стимулюючих, заспокійливих і інших засобів, що надають прямий вплив на психіку людини і отруйливу дію на її організм.
- Виникнення наркоманії пов'язане з помилковим, ейфоризуючим, “розслабляючим” або “стимулюючим” ефектом, яким володіють наркотики. Тому речовини, які не викликають ейфорії, не стають предметом зловживань і не викликають пристрасті до них. Встановлено, що, чим великим ейфоричним ефектом володіє речовина, тим швидше розвивається звикання і пристрасть до нього.
- Вирішальними умовами для розвитку наркоманії є відсутність спеціальних знань у людини і нерозуміння тієї величезної небезпеки, яку несе в собі вживання різних наркотиків, того, що навіть короткочасне вживання наркотика через цікавість або як снотворний засіб може привести до наркотичної залежності яка особливо швидко розвивається у молоді, у психічно незрілих і неврівноважених людей, що відкидають загальноприйняті етичні норми життя і поведінки в суспільстві. Небезпека попасти в полон наркоманії особливо велика у невротиків, психопатів, людей, що не вміють володіти собою, своїми вчинками і бажаннями
- Фізична залежність зумовлюється особливим станом організму, його різкою перебудовою, розвиненою внаслідок систематичного прийому наркотиків. При цьому відсутність наркотика в організмі веде до появи у наркомана цілого ряду неприємних відчуттів, які зникають тільки при повторному прийомі цієї речовини. У жертв цього вигляду наркоманії постійна потреба в прийомі наркотика виражається не стільки в прагненні відчути ейфорію, скільки в бажанні уникнути обтяжливого, згубного стану організму абстиненції. Наскільки більш яскраво виражена психічна і фізична залежність наркомана від наркотика, настільки важкими бувають вияви абстиненції. Явища у фізичної залежності, пристрасті до наркотика і абстиненції виражені трохи слабше при кокаїнізмі, гашишизмі, хронічному нікотинізмі та іншому.
- Повторне вживання наркотика приводить до закріплення звички до його прийому, а механізмом формування такої звички є умовний рефлекс. Відомо, що ця звичка дуже швидко опановує людиною, глибоко проникає в її суть, стає складовою частиною її характеру. Саме тому процес лікування наркоманії є дуже важким і тривалим і не вичерпується тільки медикаментозним лікуванням в умовах стаціонара. Очевидно, ключ до розв'язання проблеми успішного лікування наркоманів в обліку індивідуальних особливостей особистості.
- Прогноз розвитку наркоманії і можливості лікування від неї, звільнення наркоманів з її полону залежить від багатьох чинників, і передусім від. природи наркотика, що використовується. Лікування при цьому буває важким і тривалим, воно проводиться в спеціальних закладах, в рідких випадках амбулаторно (для курильщиків, кофеіністів і для більшості алкоголіків). При проходженні курсу лікування вживання наркотика припиняють повністю і тільки в окремих рідких випадках це роблять поступово, протягом декількох днів зменшуючи дозування, поки повністю від нього не відмовляються.
- особливості особистості, такі, як психічна нестійкість, слабовілля і наївність, які роблять людей жертвами різних наркотиків
- прагнення до самовираження і самоствердження,
- елементи наслідування, особливо характерне для дитяче-юнацького віку
- мотивація явно хворобливого характеру: прагнення до зниження напруження і почуття тривоги, до втечі від проблем, пов'язаних з дійсністю.
- поганий настрій, невпевненість в собі, особливо у психічно неврівноважених підлітків.
- При виникненні ілюзорного почуття власної значущості
Часто виникає ілюзорне почуття власної значущості під час вживання наркотиків. Повторне вживання наркотика приводить до закріплення звички до його прийому, а механізмом формування такої звички є умовний рефлекс. Відомо, що ця звичка дуже швидко опановує людиною, глибоко проникає в її суть, стає складовою частиною її характеру. Саме тому процес лікування наркоманії є дуже важким і тривалим і не вичерпується тільки медикаментозним лікуванням в умовах стаціонара. Очевидно, ключ до розв'язання проблеми успішного лікування наркоманів в обліку індивідуальних особливостей особистості.
- У сучасних кризових економічних умовах держава не в змозі протистояти наступу наркоманії без широкого залучення можливостей громадянського суспільства. Тож необхідно створювати сприятливі умови для появи відповідних громадських організацій і їхнього активного включення в антинаркотичну діяльність. Проте, жодні громадські організації не зможуть самотужки виконати комплексне завдання подолання наркоманії в суспільстві без залучення їх до загальнонаціональних програм, без повсякденної допомоги їм та координації їхньої діяльності з боку державних органів. Громадські організації можуть самостійно здійснювати окремі локальні (за ознаками часу, території, конкретних завдань та їхніх наслідків) програми або брати участь у ширших колективних програмах разом з іншими громадськими чи державними організаціями. Але завжди в їхніх діяльності обмежувальним фактором проявлятиметься дефіцит матеріальних засобів та коштів.
- За даними Міністерства охорони здоров’я України, в наркологічних закладах кількість зареєстрованих хворих із наркотичними розладами у 1998 р. становила 62 107 осіб, 1999 р. – 69 254, 2000 р. – 75 327, 2001 р. – 79 919, 2002 р. – 83 868, що порівняно з 1998 р. більше на 35,0 %1. Тенденція зростання рівня наркотизації населення зберігалася і в 2003 р., коли цей показник становив 119965 чол., тобто кількість споживачів наркотиків зросла більше, ніж на 40 тис. чол. або на 67%, а в 2004 р. кількість споживачів наркотиків зросла до 124805 чол.
- Масштаби заходів у рамках протидії наркоманії залежать насамперед від зрілості соціально-політичної системи в тій чи іншій державі та рівня її фінансово-матеріальних можливостей.
- Міжнародна спільнота вже накопичила певний досвід боротьби з наркоманією. Розроблені та затверджені в рамках ООН провідні колективні декларації, які містять найважливіші рекомендації щодо скорочення попиту на наркотики, створені авторитетні міжнародні органи, що займаються цією проблемою, здійснюється відповідна робота на національному рівні.
- Офіційні документи формулюють методику протидії наркоманії як комплекс заходів з боротьби з незаконним розповсюдженням наркотиків, профілактики, зниження шкоди від наркоманії, лікування наркозалежних та їх подальшої реабілітації.