3. Виробіть укладання карт килимової мозаїки. Укладання мозаїчних карт ведуть подовжніми рядами від протилежної від входу стіни, у напрямку до вхідних дверей. Першим укладають килимок в далекому лівому вугіллі і рухаються зліва направо. Другий ряд викладають у зворотному напрямі: справа наліво і так далі По ходу роботи між тимчасовими маяковими плитками, укладеними уздовж бічних стенів, натягують причальний шнур. У міру приклеювання карт килимової мозаїки маякові плитки уздовж стенів прибирають і замість них укладають заздалегідь підігнані мозаїчні килимки.
4. Цементно-піщаний розчин наносять тонким шаром на невелику ділянку зволоженої підстави. Перед укладанням килимових карт розчин рекомендується припорошити через сито сухим цементом, що забезпечить міцніше зчеплення; мозаїчних плиток з підставою.
Рис. 8. Укладання мозаїчних карт: 1 – штирі; 2 – укладені карти; 3 – причальний шнур; 4 – маякові ряди
5. Край мозаїчного килимка, що скачав в невеликий рулон, поєднують з лінією відмітки і, поступово розмотуючи рулон, приклеюють до підстави. При цьому плитки злегка придавлюють до поверхні підстави. Для міцнішого і рівномірного зчеплення плиток з підставою використовують валик з гумовим валом. При поєднанні двох килимових карт особливу увагу приділяють швам: вони мають бути такої самої ширини, що і шви між мозаїчними плитками в межах однієї карти, і повинні збігатися із стиками між останніми килимками. Інакше окремі килимові карти виділятимуться на загальному мозаїчному фоні, що навряд чи прикрасить облицювання. Якщо крайні плитки килимка потребують підгонки, в цьому випадку відрізуються не окремі плитки, форму яких необхідно підкоригувати, а весь крайній ряд мозаїчних плиток. Всі плитки ряду підганяються під потрібні розміри і форму, після чого їх приклеюють до підстави.
6. Дати час цементно-піщаному розчину схопитися (бажано 2-3 діб, мінімум 24 години).
5. Видаляється паперове покриття з лицьового боку мозаїчних плиток (якщо воно є).
Папір видаляють вологою ганчіркою або щіткою з жорсткою щетиною. Аби папір легко сходив, облицювання змочують водою і залишають у такому вигляді на деякий час, поки вода не вбереться в папір.
6. Виробляється декоративне розшивання швів між мозаїчними плитками.
7. Протирається готове облицювальне покриття вологою ганчіркою і витріть чистим дрантям.
3. Розрахунок витрат матеріалів
Таблиця11. Розрахунок витрат матеріалів для підлоги
Найменування | Одиниця виміру | Кількість |
Гіпс будівельний | кг | 1100 |
Розчин вапняний | м3 | 15 |
Розчин вапняно-цементний | м3 | 1,5 |
Цемент марки 300 | кг | 50 |
Вихідні дані для облицювання підлоги:
площа підлоги 124 м2
товщина ґрунтовки 2 мм
вирівнюючий шар 2 мм
робочий прошарок 5 мм
Витрата матеріалів
Ґрунтовка
об'єм 0,248 м3 (124 м2 х 0,002 м)
в т.ч. цемент 99 кг (0,248 м3 х 400 кг)
- пісок 0,19 м3 (0,248 х 1,6)
- ем. ПВА 20 кг (0,2 х 99 кг)
Прошарок
- суха суміш №203 0,62 м3 (124 м2 х 0,005)
- Вага 0,8 т (0,62 х 1,26)
Додатковий прошарок
для вирівнювання підлоги 30% - 0,24 т (0,8 х 0,3)
Всього сухій суміші №203 1,04 т
Плитка мозаїчна – 124 м2
Сода кальцинована 3 кг
Витрата будівельних матеріалів на 100 м2
1. Цемент 80 кг
2. Пісок сіяний 0,19 м3
3. Емульсія ПВА 16 кг
4. Суха суміш №203 0,8 т
5. Сода кальцинована 2,4 кг
6. Плитка 100 м2
4. Техніка безпеки при виконанні робіт
Для створення безпечних умов праці будівельні майданчики захищають і вивішують на території будівництва покажчики проходів і проїздів, місць куріння, розміщення матеріалів, установки різних машин і механізмів і так далі Проїзди і проходи систематично очищають від сміття, розчину, снігу, полу. Небезпечні зони захищають, а в нічний час освітлюють.
Віконні і дверні отвори в будівлі захищають. Перед роботою штукатури повинні оглянути свої робочі місця, перевірити підмости і ліси, прибрати всі зайві предмети, особливо дошки з цвяхами, що стирчать. Всі інструменти мають бути оглянуті і виправлені.
При роботі на висоті обов'язковий застосовують запобіжні пояси, закріплюючи вірьовки від них за міцні конструкції будівлі. При ремонті будинків з цегельними трубами на даху при в'язати до труб вірьовки, люльки і так далі категорично забороняється.
При обробці поверхонь різними машинами ті, що працюють мають бути в рукавицях, захисних окулярах або респіраторах.
При виконанні декоративних штукатурок для їх фарбування категорично забороняється застосовувати шкідливі для здоров'я пігменти, що мають в своєму складі добавки свинцю. При роботі матеріалами з токсичними компонентами треба застосовувати заходи індивідуального захисту.
Обслуговувати машини або механізми дозволяється лише штукатурам, що мають посвідчення, відповідні курси підвищення кваліфікації. Забороняється без машиніста пускати в хід машину або механізми, включати електрику, знімати і надівати на ходу приводні ремені.
Спецодяг для штукатура не повинен перешкоджати рухам рук і ніг. При роботі з лугами і кислотами слід працювати в рукавицях, а руки додатково змащувати захисними мазями і пастами. На ручках інструментів не повинно бути задирок, заколовши і інших дефектів. Самі інструменти мають бути міцно насаджені на держаки, аби вони не зіскочили під час роботи.
Всі інструменти і пристосування треба класти в таких місцях, аби вони не могли впасти. Після роботи їх очищають від розчину, якщо потрібний, промивають і прибирають.
Слід особливо звертати увагу на ручки терок. На них не повинно бути гострих кромок, об які мокрі руки часто травмуються. Ручки мають бути виготовлені по руці того, що працює.
Електропроводка повинна виконуватися з добре ізольованих дротів, а самі дроти повинні підвішуватися на висоті не менше 2,5 м над робочим містом, 3,5 м - над проходом, 6 м над проїздом. При прокладці дротів на висоті менше 2,5 м від підлоги або землі їх укладають в короби або труби. Під'єднування до існуючої мережі додаткових відгалужень виконують лише електромонтери.
Переносні лампи або світильники повинні застосовуватися лише заводського виготовлення. Напруга в мережі для переносних світильників в умовах будівництва має бути не вище 42 В, а в особливо небезпечних місцях — не вище 12 В.
Всі ручні машини при їх перенесенні в інше місце мають бути відключені. Залишати машини тимчасово включеними забороняється. При будь-якій перерві машини треба відключати. Рубильники повинні мати дверці, що закриваються на замок. Залишати їх відкритими категорично забороняється.
Після закінчення роботи прилади мають бути вимкнені. Біля кожної тимчасово поставленої печі або калорифера повинен знаходитися ящик з піском, бак з водою або вогнегасник.
Вся електропроводка має бути виконана відповідно до правил техніки безпеки і протипожежної безпеки. Категорично забороняється користуватися електропроводкою з несправною ізоляцією. Після закінчення робіт прилади освітлення мають бути відключені.
Палити слід в спеціально відведених місцях. Забороняється палити або користуватися відкритим вогнем на відстані менше 10 м від балонів з ацетиленом і іншими горючими газами, а також від газопроводів, пересувних ацетиленових апаратів.
Між спорудами і місцями зберігання матеріалів, що згорають, мають бути збережені встановлені розриви, до будь-якого об'єкту будівництва мають бути зручні під'їзди.
Первинні засоби пожежогасінні (вогнегасники, азбестові і грубошерсті полотна, ящики з піском, бочки з водою) повинні знаходитися на видному і доступному місці. Крім того, має бути мінімально допустимий запас спеціальних засобів пожежогасінні (порошкових, газових, пінних, комбінованих).
Після закінчення роботи робітники повинні протирати руки дрантям і потім промивати теплою содою з милом.
По роботі із скляною плиткою.
Перед початком робіт перевіряється:
- стан підіймальних механізмів, кабелів, шлангів:
- роботу устаткування і ручного електричного і пневматичного інструменту на неодруженому ходу;
- наявність і стан засобів індивідуального захисту тих, що працюють.
Все використовуване устаткування і інструменти мають бути в справному стані. Робота на несправному устаткуванні або з використанням несправних інструментів забороняється. Рухомі частини устаткування, що представляють небезпеку, мають бути забезпечені засобами захисту, за винятком частин, обгороджування яких не допускається їх конструкцією. Корпуси всіх механізмів, ручних електричних машин мають бути заземлені. Місця з'єднань кабелів мають бути заізольовані. Всі пускові пристрої розміщуються так, щоб унеможливлювалося пуску машин і ручного електроінструменту сторонніми особами.
При хімічному очищенні поверхонь розбавленими кислотами необхідно:
- працювати лише в окулярах, гумових рукавичках, гумових чоботях і в спецодягу з кислотостійкої тканини:
- при розбавленні кислоти водою вливати воду в кислоту тонким струменем при безперервному перемішуванні:
- забороняється наливати воду в кислоту.
- пролиту кислоту або кислоту, що випадково попала, на шкіру робітника нейтралізувати розчином соди, для цієї мети на робочому місці повинен знаходитися невеликий запас соди:
- при роботі з кислотою в закритій ємкості має бути припливно-витяжна вентиляція з 10-ти кратним обміном повітря;
При знежиренні поверхонь розчинниками слідує:
- до робочого місця розчинники підносити в оцинкованій або алюмінієвій тарі в кількості, що не перевищує змінної потреби.