Смекни!
smekni.com

Кошторисна документація вартості будівництва (стр. 1 из 3)

ПЛАН

Кошторисна документація

Спрощені способи визначення кошторисної вартості будівництва

Склад і види кошторисної документації.

Кошторисна документація

Правила складання кошторисної документації та визначення базисної і розрахункової кошторисної вартості будівництва наведені в державних будівельних нормах України (ДБН ІV-16-98, ч.І; Київ, 1998 р.).

Розрахункова кошторисна вартість будівництва (КВБ) складається з:

- базисної кошторисної вартості будівництва;

- коштів на компенсацію витрат, пов’язаних з ринковими умовами здійснення будівництва.

Розрахункова КВБ визначається Зведеним кошторисним розрахунком, що розробляється у складі Проекту або Робочого проекту.

Базисна кошторисна вартість будівництва – це сума грошових коштів, яка визначається розділом А зведеного кошторисного розрахунку і обчислюється на основі чинної в Україні кошторисно-нормативної бази та складається з базисної кошторисної вартості будівельних і монтажних робіт, устаткування, меблів, інвентарю та базисних інших витрат.

Порядок визначення вартості будівництва наведений в державних будівельних нормах ДБН ІV-16-98, ч.ІІ.

Кошторисна документація розробляється в базисних цінах 1997 року.

Базисна кошторисна вартість будівництва визначається з використанням наступних нормативних документів:

1) кошторисних норм України (КНУ – 93)

2) одиничних розцінок України (ОРУ – 97)

3) вказівок щодо застосування кошторисних норм і одиничних розцінок (ДБН ІV-5-97)

4) розцінок на монтаж устаткування (РМУ – 97) і вказівок ДБН ІV-6-97.

5) збірника норм і розцінок щодо експлуатації машин і механізмів (ЗНіРЕМ – 93/97) – ДБН ІV-3-97

6) збірника єдиних середніх кошторисних цін на матеріали, вироби, конструкції (ЗЕКЦ – 97) – ДБН ІV-4-97

7) збірника кошторисних цін на перевезення вантажів – ДБН ІV-4-97

8) норм накладних витрат, затверджених Кабміном України 3.10.1991р. №235

9) норм планових нагромаджень у розмірі 30 відсотків від загальної суми прямих і накладних витрат, затверджених постановою Кабміну України 8.02.1994 р. №65.

Одиничні розцінки України (ОРУ) на будівельні роботи призначено для визначення базисної кошторисної вартості будівництва підприємств, будівель та споруд, розроблення укрупнених нормативів кошторисної вартості та прейскурантів на будівництво будівель та споруд.

Одиничною розцінкою називається кошторисний норматив, який установлює розмір прямих витрат в грошовому виразі на одиницю конструктивного елементу або виду робіт.

ОРУ складається на підставі нормативних документів:

- кошторисних норм України (КНУ – 93);

- збірника єдиних середніх кошторисних цін на матеріали, вироби та конструкції (ЗЕКЦ – 97, або ДБН ІV-4-97);

- збірника норм і розцінок для визначення кошторисної вартості експлуатації будівельних машин і механізмів (ЗНіРЕМ – 93/97).

ОРУ розроблено в складі 47 збірників, наприклад:

Збірник 1. Земляні роботи.

Збірник 6. Бетонні та залізобетонні конструкції монолітні.

Збірник 36. Земляні конструкції гідротехнічних споруд.

Збірник 37. Бетонні та залізобетонні конструкції гідротехнічних споруд.

Збірник 38. Кам’яні конструкції ГТС.

Збірник 39. Металеві конструкції ГТС.

Збірник 40. Дерев’яні конструкції ГТС.

В одиничних розцінках враховано витрати на виконання комплексу робіт, передбаченого кошторисними нормами КНУ – 93, включаючи вивантаження матеріалів, виробів та конструкцій на приоб'єктному складі, горизонтальний та вертикальний транспорт їх від приоб’єктного складу до місця встановлення, монтажу чи використання в діло (внутрішньо-будівельний транспорт).

Єдині середні кошторисні ціни призначені для визначення базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт. Вони застосовуються при розробленні:

а) одиничних розцінок і монтаж устаткування;

б) прейскурантів на будівництво будівель і споруд;

в) укрупнених кошторисних норм (УКН) на конструкції та види робіт;

г) кошторисної документації на будівництво підприємств, будівель та

споруд.

Збірник єдиних середніх кошторисних цін (ЗЕКЦ – 97, ДБН ІV-4-97) складається з таких частин:

ч.І. Будівельні матеріали.

ч.ІІ. Будівельні конструкції та вироби.

ч.ІІІ. Матеріали та вироби для санітарно-технічних робіт.

ч.ІV. Місцеві будівельні матеріали.

ч.V. Матеріали, вироби і конструкції для монтажних та спеціальних

будівельних робіт.

Єдині кошторисні ціни за всіма позиціями враховують всі витрати, пов’язані з доставкою матеріалів, виробів і конструкцій до проектного складу будівництва (оптові ціни, складські націнки, витрати на тару, упаковку і реквізит, транспортні, вантажно-розвантажувальні і заготівельно-складські витрати).

Спрощені способи визначення кошторисної вартості будівництва.

Визначення кошторисної вартості будівництва на основі одиничних розцінок потребує значного об’єму вихідних даних про місцеві умови будівництва, методи робіт, механізми та інших даних, які можуть бути отримані при розробці основного варіанту проекту. Визначення кошторисної вартості по одиничних розцінках потребує значних витрат інженерної праці. Так, на будівництві Братської ГЕС було застосовано біля 10 тис. розцінок, з яких 2 тис. індивідуальних.

На попередніх стадіях проектування, а також при розробленні різних варіантів споруд або об’єктів значна кількість необхідних і детальних відомостей відсутня. В гідротехнічному будівництві широке застосування отримав спрощений спосіб визначення вартості за допомогою укрупнених показників вартості будівництва (УПВБ).

Укрупненим показником кошторисної вартості будівництва називають середню вартість укрупнених одиниць об’єму будівельних і монтажних робіт або окремих частин будівель і споруд. УПВБ дозволяє швидко отримати кошторисну вартість всіх робіт перемноженням її величини на об’єми робіт або об’єми споруд. При цьому не потрібно складати детальних проектів виробництва робіт і калькуляції всіх будівельних процесів.

Для гідротехнічного будівництва розроблений збірник укрупнених показників вартості для техніко-економічного обґрунтування ГЕС і ГАЕС (УПВ ГЕС-84).

Для визначення кошторисної вартості будівництва на першій стадії проектування можуть використовуватись "Укрупнені показники вартості будівництва" (УПВБ) і "Укрупнені кошторисні норми" (УКН).

В УКН витрати ресурсів наведені в двох розділах:

А - постійні витрати на об’єкт у вартісному виразі,

Б - норма витрат місцевих матеріалів, виробів і конструкцій в натуральних показниках.

Для визначення кошторисної вартості матеріалів розділу Б необхідно користуватись затвердженими кошторисними цінами.

Загальна сума прямих витрат визначається додаванням до постійних витрат (А) вартості місцевих матеріалів, виробів і конструкцій (Б).

Накладні витрати і планові нагромадження, які входять до кошторисної вартості БМР, розраховуються окремо.

В гідротехнічному будівництві іншим спрощеним способом порівняння варіантів є метод "приведеного бетону". Метод заснований на врахуванні лише основних видів будівельних робіт і умовному включенні в кошторисну вартість будівництва різних допоміжних робіт та інших витрат. Всі будівельні роботи по основних спорудах за допомогою перехідних коефіцієнтів приводяться до одного виду, за який приймаються бетонні роботи (бетонні роботи – коефіцієнт К = 1,0; земляна гребля К = 0,05; кам’яна гребля К = 0,12). Сумарний об’єм будівельних робіт по всіх спорудах об’єкту визначається одним показником - сумарним об’ємом "приведеного бетону". Цей метод дозволяє швидко вибрати кращий з варіантів без визначення їх кошторисної вартості.

Крім укрупнених кошторисних норм (УКН) і укрупнених показників вартості будівництва (УПВБ) існують ще й прейскуранти на будівництво об’єктів, які враховують повний комплекс будівельних і монтажних робіт, що передбачений типовими проектами і умовами масового зведеня об’єктів з урахуванням місцевих умов. Як правило, їх застосовують для проектування житлового і промислового будівництва.

Склад і види кошторисної документації.

Кошторисна вартість - одна з найважливіших економічних категорій в будівництві, яка є основним показником для визначення ліміту коштів на будівництво. На її основі формується договірна ціна, фінансується будівництво, заключаються договори підряду між замовником і генеральною будівельною організацією.

При складанні кошторисної документації об’єктом будівництва є окремі будівлі (корпус, цех, склад, кінотеатр, дім....) або споруди (греблі, мости, насосні станції, ГЕС) з усіма їх забудовами (галереями, естакадами, трубопроводами, каналами), інженерними мережами і територіями з благоустроєм. Об’єктом будівництва може бути і сукупність будівель і споруд, які мають загальне технологічне або інше призначення (будівлі заводу, очисні споруди, гідровузол, водогосподарські системи).

Основою для визначення кошторисної вартості будівництва є:

1) робочий проект і робоча документація (креслення, відомості об’ємів будівельно-монтажних робіт і устаткування, пояснювальна записка);

2) діючі кошторисні нормативи і оптові ціни на устаткування, меблі та інвентар.

Для визначення розрахункової та базисної кошторисної вартості будівництва підприємств, будівель і споруд складається кошторисна документація:

1. Локальні кошториси і локальні ресурсні кошториси.

2. Локальні кошторисні розрахунки.

3. Об’єктні кошториси і об’єктні ресурсні кошториси.

4. Об’єктні кошторисні розрахунки.

5. Зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва і зведені ресурсні кошториси.

6. Зведення витрат.

7. Відомість розрахункової кошторисної вартості будівництва об’єктів, що входять у пусковий комплекс.

8. Відомість базисної кошторисної вартості будівництва.

Зміст і порядок складання кошторисної документації такий.