Смекни!
smekni.com

Дослідження організації роботи митних органів України в сфері попередження скоєння митних злочинів (стр. 5 из 6)

Подальший розвиток митної служби України в умовах перетворень, що проходять у світовому суспільстві, буде здійснюватись на основі значного збільшення об'ємів переміщуваних через кордон товарів внаслідок глобалізації торгівлі, масового впровадження комп'ютерних інформаційних технологій, поряд із зростанням ролі митниці як інструменту, регулюючого торгово-економічні відносини, і вимагає нових підходів до ведення митної справи.

У відповідності до стандартів Всесвітньої митної організації основними критеріями якості митного адміністрування є:

- спрощення митних процедур;

- прискорення митного оформлення;

- прозорість та передбачуваність дій митних органів для учасників ЗЕД;

- партнерський підхід у відносинах митних органів з учасниками ЗЕД, в тому числі створення ефективних процедур вирішення спірних питань.

В основу роботи митних органів ставиться завдання сприяння розвитку міжнародної торгівлі, створення сприятливих умов для зовнішньоекономічної діяльності. Концепція визначає принципи функціонування та напрями розвитку митної служби до 2011 р., направлені на реалізацію експортного потенціалу України, розширення доступу українських товарів на зовнішні ринки, підвищення можливостей захисту вітчизняного товаровиробника на основі поступових кроків до європейської інтеграції.

Завдання, що ставляться перед митною службою:

- усестороннє сприяння розвитку торгівлі через вибірковість застосування форм митного контролю (спрощення і гармонізація митних процедур, що передбачає впровадження вибірковості фізичного контролю вантажів з використанням методу аналізу ризиків, подання митних декларацій в режимі он-лайн з відповідною їх подальшою обробкою Бюро аналізу ризиків для прийняття рішення щодо доцільності фізичного митного огляду товарів);

- збільшення об'єму поступлень митних платежів до Державного бюджету України;

- забезпечення надійного контролю за товарами, що переміщуються через митний кордон України (посилення боротьби з контрабандою шляхом розширення правоохоронних повноважень митної служби, включаючи можливості для проведення розслідувань порушень митного законодавства, здійснення розвідувальних заходів та нагляду, запровадження пост-аудит-контролю) [12, с. 59].

3.2 Заходи із скорочення витрат управлінської діяльності

Основними стратегічними напрямами модернізації та розвитку митної служби України є:

1. Удосконалення нормативно-правової бази;

2. Спрощення процедур митного контролю і митного оформлення;

3. Розвиток інформаційних технологій підтримки, супроводу та забезпечення процесів митного контролю і оформлення, автоматизованих систем управління, систем обробки даних (ОД) і інформаційної техніки (ІТ);

4. Протидія митним правопорушенням;

5. Удосконалення структури та системи управління митної служби на основі її реформування;

6. Розвиток митної інфраструктури;

7. Удосконалення кадрової роботи та забезпечення соціального захисту працівників митної служби;

8. Впровадження публічного характеру реалізації митної політики та підвищення іміджу митної служби;

9. Міжнародне співробітництво з митними органами інших країн.

Реалізація митної політики України буде здійснюватись на основі більш ефективної і якісної розробки й застосування правових норм, що діють у сфері митної справи, вдосконалення митного адміністрування, підвищення ефективності функціонування митної системи, реорганізація структури та інфраструктури, підвищення рівня матеріально-технічного і наукового забезпечення митних органів.

Головними напрямами митного адміністрування будуть:

Законотворча діяльність.

- Розробка (участь в розробці, підготовка висновків і погоджень) проектів законів України, указів Президента, постанов Кабінету Міністрів - регулюючих відносини у сфері митної справи.

- Супровід (в тому числі проведення роз'яснювальної роботи) в органах виконавчої і законодавчої влади законопроектів з митної діяльності.

- Розробка і видання (в межах компетенції) нормативних актів.

Правовий захист державних інтересів.

1. Формування нового митного законодавства України, врегулювання інституту митного права, виключення суперечностей та прогалин і невідповідностей між окремими галузями права, що регулюють митне законодавство.

2. Впровадження механізмів аналізу та узагальнення розгляду справ судами, що виносяться не на користь митних органів, та застосування заходів адміністративного впливу до співробітників митних органів, які допустили грубі порушення вимог законодавства, що призвели до незадовільного розгляду цих справ.

3. Забезпечення постійного касаційного і наглядового оскарження актів суду, прийнятих з порушенням норм матеріального і процесуального права.

4. Здійснення постійного правового супроводу наглядового оскарження (апеляції) в Генеральну прокуратуру, Вищий арбітражний суд та Верховний Суд України.

5. Проведення засідань суду стосовно справ, заведених митницею за участю співробітників юридичної служби та представників підрозділів, що заводили таку справу.

6. Видання піврічних (річних) періодичних оглядів практики судів стосовно розгляду і застосування норм законодавства, діючого в сфері митної справи, на основі касаційних та наглядових актів.

7. Адміністративно-юрисдикційна діяльність (притягнення до адміністративної відповідальності за митні правопорушення, розгляд скарг на дії (бездіяльність) митних органів і їх посадових осіб, дисциплінарні стягнення).

8. Ведення дізнання і слідства стосовно митних правопорушень безпосередньо митними органами.

9. Представництво в судах по справах, пов'язаних з діяльністю митних органів, та уніфікація судової практики по категоріях справ.

10. Здійснення представницьких функцій (ведення роз'яснювальної роботи стосовно митного законодавства), в тому числі і у взаємодії з органами законодавчої та виконавчої влади, громадськими та іншими організаціями, діловими колами [17, с. 37].

11. Правове забезпечення внутрішньогосподарської діяльності.

Інформаційно-правове забезпечення діяльності митних органів.

- Створення нормативно-правової бази, діючої в митній справі, та її систематизований облік.

- Створення систематизованої навчально-методичної бази даних по митному законодавству (підручники, навчальні посібники, наукові і публіцистичні статті, інформаційні збірники, коментарі, митні бібліотеки).

- Надання юридично-інформаційних та консультаційних послуг з питань митного законодавства.

- Узагальнення практики застосування митного законодавства та порівняльний аналіз зарубіжного і українського законодавства. Розвиток комп'ютерних технологій здійснювати в напрямку використання комп'ютерів в якості сучасного інструменту обробки і забезпечення технологічних процесів проведення митного контролю і оформлення та засобу попередження, виявлення і боротьби з порушеннями митного законодавства, шахрайства і т. п. на всій митній території і у всіх структурах управління митною справою.

Основні напрями розвитку:

- Створення сучасної електронної мережі митної служби України на основі використання європейських систем та стандартів передачі даних.

- Розробка спеціалізованих митних електронних систем для підтримки всіх процесів митного обслуговування при ввозі і вивозі.

- Інтеграція всіх систем ОД та ІТ в стандартну базову систему.

- Вивчення нових форм інформаційних технологій митного контролю і оформлення з використанням баз даних учасників ЗЕД (в тому числі технологій електронної торгівлі).

Для виконання даної програми розробити та впровадити наступні автоматизовані системи:

- "Ввіз" - облік товарів, розміщення їх у вільне використання чи інший режим, розрахунок оплат і дозвіл на переміщення у відповідному режимі;

- "Вивіз" - розміщення товарів в режим експорту, контроль і дозвіл на спрощені режими;

- електронний митний тариф;

- МЕД (митна електронна декларація) з підсистемою зв'язку із суміжною стороною для передачі (отримання) інформації, обов'язкової до надання;

- встановлення інформаційно-технологічних систем, здатних забезпечувати узгоджену роботу з європейськими системами, такими як TARIS, NCTS, CIS/SCENT та ЄС імпортна квота;

- контролю імпортованих (експортованих) вантажів СЕЗ, ТПР та технопарків;

- автоматизована система сигналізації при імпорті товарів, що підлягають спеціальним митним режимам (вимогам) чи відносяться до групи ризику;

- перевірки експортерів (імпортерів) контролюючими підрозділами митних органів;

- контроль експорту, імпорту і транзиту та отримання інформації (в тому числі із суміжних держав) для проведення розслідувань правопорушень уповноваженими підрозділами митної служби;

- процес пошуку і накладення стягнення невчасно завершеного (незавершеного) митного режиму транзиту;

- облік даних про кількість персоналу митних органів, їхню роботу та підведення підсумків;

- забезпечення митниць безперешкодним доступом до глобальної комп'ютерної мережі Internet.

З метою вдосконалення структури й системи управління Державної митної служби України необхідно ввести більш просту і малоступеневу структуру Державної митної служби України з максимальним розширенням повноважень митних органів на середньому рівні управління.

Вищий рівень управління. Вищим органом управління є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи, який спрямовує, координує та контролює діяльність митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій щодо виконання законодавства України з питань митної справи, в межах своїх повноважень видає накази, організує та контролює їх виконання. Спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади в галузі митної справи підпорядковані митні органи середнього і місцевого рівня управління, спеціалізовані митні установи та організації [24, с. 51].