1.1. Територія, чисельність населення, столиця. Державний устрій, грошова одиниця.
Офіційна назва країни - Французька Республіка.
Національний прапор - триколірний, з вертикальним розташуванням трьох смуг - синьої , білої і червоної .
Національний гімн - "Марсельєза".
Девіз - "Воля, Рівність, Братерство".
Національне свято - День взяття Бастилії - 14 липня.
Столиця - місто Париж.
Територія - 550 000 кв. кілометрів. Населення 58,300000 чоловік, у тому числі близько 3,500000 - іноземці (в основному робітники і члени їхніх родин).
Континентальна Франція нараховує 96 департаментів, включаючи Париж як окремий департамент. У її склад також входять 4 заморських департаменти (Гваделупа, Гвіана, Мартиника і Реюньон), 5 заморських територій (Нова Каледония, Французька Полінезія, Французькі австралійські й антарктичні землі, острови Майотта, Уоллис і Футуна) і спеціальна територіальна одиниця - острова Сен-Пьер і Микелон.
У країні з 1958 р. існує режим П'ятої Республіки, відмітною рисою якої є широкі повноваження президента і сильна виконавча влада.
Президент, що обирається на 7 років шляхом загального і прямого голосування на основі мажоритарної системи в 2 тури, є главою держави. Він стежить за дотриманням конституції і забезпечує нормальне функціонування державних органів. Він призначає прем'єр-міністра і членів уряду, головує в Раді міністрів, керує збройними силами, призначає на вищі державні цивільні і військові посади. Він наділений також правом розпуску Національних зборів.
Уряд, відповідно до конституції, "визначає і здійснює політику країни". Він відповідальний перед парламентом, йому може бути винесений квотум недовіри з боку Національних зборів.
Парламент складається з двох палат - Національних зборів і Сенату. Законодавча діяльність парламенту зводиться до таких питань, як бюджет і податки, основи цивільного і карного судочинства, трудове і виборче право, загальні принципи оборони, утворення, місцеве самоврядування, дозвіл ратифікації міжнародних договорів і угод.
Національні збори(Assamblee Natіonale) - нижня палата парламенту (577 депутатів, з них 555 від метрополії, 22 - від заморських департаментів і територій) - обирається на 5 років шляхом прямого загального і таємного голосування по мажоритарній системі в два тури. У голосуванні беруть участь громадяни, що досягли 18 років. Останні вибори в Національні збори проходили 25 травня і 1 червня 1997 року. Голова Національних зборів - Раймон ФОРНИ (ФСП) (Raymond Fornі). Обраний 29 березня 2000 року.
Сенат (Senat) обирається на основі непрямого голосування (колегія виборців складається з депутатів Національних зборів, генеральних і муніципальних радників). Відповідно до Конституції голова Сенату, у випадку вакансії посади президента, виконує його обов'язку до нових виборів. Сенат обговорює законопроекти, спрямовані йому Національними зборами або безпосередньо внесені урядом. Склад Сенату (321 чіл.) обновляється на третину кожні три роки. Склад Сенату обновлений на одну третину 23 вересня 2001 р. Термін повноважень кожного сенатора складає 9 років.
Кристиан ПОНСЛЕ (ОПР)(Chrіstіane Poncelet)- голова Сенату. Обраний 1 жовтня 2001 року. Конституційна рада стежить за дотриманням положень Конституції у всіх сферах державної діяльності. Він контролює дотримання законності при проведенні референдумів, повідомляє їхні результати, визначає відповідність прийнятих законів положенням конституції. Складається з 9 членів, термін повноважень яких - 9 років.
Місцеві органи влади. Франція (без обліку заморських володінь) поділяється на комуни (понад 36 тис.), департаменти (96) і регіони (22), де прямим загальним голосуванням обираються відповідно муніципальні, генеральні і регіональні ради, що мають у своєму розпорядженні бюджет і виконавча влада на місцях. Функцію представника держави в департаментах і регіонах виконують префекти, призначені президентом країни.
Найбільш впливовими партіями є Об'єднання в підтримку республіки, Союз за французьку демократію (блок партій), Соціалістична, Комуністична і Республіканська партії, Центр соціальних демократів, Рух лівих радикалів, Республіканська партія радикалів і радикал соціалістів, Національний фронт. Самою масовою профспілковою організацією є Загальна конфедерація праці.
Франція має у своєму розпорядженні найбільші в Західній Європі збройні сили.
Франція є постійним членів Ради Безпеки ООН, політичної організації НАТО, ЗЕС, входить до складу "клуба" ядерних держав.
В основі зовнішньополітичної концепції - проведення активної самостійної зовнішньої політики. Пріоритетний напрямок міжнародної діяльності Парижа – європейський.
1.2. Загальна характеристика економіки.
Особливістю економіки Франції є висока частка держсектора, сформованого в результаті трьох хвиль націоналізації (1936, 1945, 1982 р.). Навіть після реалізації двох масштабних програм приватизації 1986-1988 і 1993-1997 р., що проводилися правими урядами, його частка у ВВП залишається однієї з найбільш високих у країнах ЕЄС і ЄС. Відповідно однією з найважливіших складових частин системи державного регулювання економіки є інститути керування держсектором.
Разом з тим, очевидні слабкості французької економіки, що виявилися наприкінці 70-х - початку 80-х років і загострені нафтовою кризою, призвели до перегляду представниками ведучих політичних сил своїх позицій щодо ефективності дирижистских методів керування, результатом чого став поворот до обмеження господарської діяльності держави і політики дерегулвання. Її найбільш важливими проявами стали зміни в системі планування - його децентралізація, відмовлення від бюджетного програмування, значне звуження галузевого втручання.
Був здійснений перехід до активізації так званої "горизонтальної" політики, що допускає створення загальних сприятливих умов для діяльності підприємств. Така політика включає як макроекономічні і регламентацйні компоненти (чіткість і стабільність правил гри, конкурентне законодавство), так і пріоритетна увага до інфраструктурних і адміністративних параметрів (щільність і якість суспільних служб, підготовка кадрів, наукові дослідження, зв'язок).
Після перемоги на президентських виборах 1995 р. Жака Ширака у Франції різко активізувалася політика дерегламентації господарської діяльності. Реалізація програми реформ державного управління дозволила досягти досить помітної децентралізації механізмів прийняття адміністративних рішень, зм'якшення режимів, що регламентують підприємницьку активність.
Франція входить в п’ятірку високорозвинутих країн світу. За розмірами території і населення вона входить до найбільш великих країн Європи. Франція знаходится на четвертом місці післе США, Японії, Германії по об’ємах ВВП, промислового виробництва і частки в світовій торгілв і на третьому – за розміром банківськоі діяльності. На долю Франції припадає 17% промислового і 20% сільськогосподарського виробництва Западноі Європи.
Економіка Франції відрізняється могутньою індустріальною базою і диверсифіцированим виробництвом з добре розвиненими стратегічно важливими галузями (авіаракетобудування, енергетика, транспорт і зв'язок, агропромисловий сектор). З родовищ корисних копалин найбільш значні запаси кам'яного вугілля, залізної руди, бокситів, газу, уранових руд, калійних солей.
Важливе місце в економіці країни займають наукові дослідження й інформаційне обслуговування. Франція веде наукові дослідження з широкого колу проблем: атомна енергетика, авіаційна техніка, устаткування засобів зв'язку, деякі види електроніки промислового призначення.
1.3. Доля державної власності. Державне регулювання економіки.
Визначальними рисами політики державного регулювання економіки Франції є традиції економічного дирижизма, характерні для післявоєнного періоду, що призвело до створення розгалуженої системи державного планування, проведенню активної експортної, науково-технічної і галузевої політики.
Одним з ведучих зовнішніх факторів, що впливають на структуру і напрямок політики державного регулювання економіки стала участь Франції в Європейському співтоваристві, що допускає необхідність інтеграції деректив співтовариства в національне законодавство. Крім того, необхідність підтримки процесів інтеграції в рамках ЄС створила додатковий стимул до активізації участі держави у фінансуванні інфраструктурнихпроектів.
Процеси націоналізації - приватизації і політичні цикли основи існуючої у Франції системи втручання держави в економіку були закладені ще в 1936 р., у процесі першої хвилі націоналізації, спровокованої світовою економічною кризою, коли в державну власність перейшов ряд підприємств залізничного транспорту, енергетики, оборонної промисловості й інших галузей.
У процесі другої хвилі націоналізації 1945-1946 років, проведеної урядом генерала Де Голля й економіки, що зв'язується з післявоєнним відновленням , перелік націоналізованих підприємств був розширений, у тому числі за рахунок ряду найбільших страхових компаній і банків. В наступні роки процес "селективної " націоналізації продовжився, активізувавши в період нафтової кризи 1970-х років.
Найбільше послідовно ідеї державного дирижизма втілила націоналізація 1982 р., проведена урядом соціалістів після перемоги лівих сил на президентських і парламентських виборах у травні-червні 1981 р. Вона носила стратегічний характер, оскільки одночасна націоналізація ключових галузей промисловості і фінансової системи забезпечила можливість державі прямо втручатися у функціонування економіки.
Текст першого законопроекту про націоналізацію був прийнятий у вересні 1981 р. як головну причину націоналізації з'являлася необхідність проведення "нової промислової політики", спрямованої на державну перебудову і модернізацію економіки. Державний сектор повинний був взяти на себе відновлення всього виробничого апарата. У лютому 1982 р. Конституційна рада оголосила націоналізацію відповідної Конституції. Політика націоналізації в той час мала політичну підтримку більшості виборців.