При роботі із застосуванням укладальних кранів слід дотримуватися таких правил техніки безпеки. Пакети ланок, що покладені на платформу, повинні бути надійно закріплені від поздовжнього і поперечного зсувів. Всі роботи з пересування крана, підйому ланок, перетягування пакетів виконують за командою начальника укладального (розбирального) поїзда з попередньою подачею звукового сигналу. Забороняється: виконувати роботи перед розбиральним поїздом і позаду укладального поїзда на відстані ближче 25 м, знаходитися на піднятій ланці, переходити і знаходитися під піднятою ланкою, а також на відстані ближче 1 м збоку від ланки. При розташуванні останньої на висоті більше 2 м від землі не можна перебувати на відстані ближче 4 м збоку від ланки під час підняття її для перевертання, а також знаходитися перед пакетами рейкових ланок при їх транспортуванні і роботі крана.
Усі робітники, що обслуговують колієукладальні поїзди, при перетяту-панні пакетів повинні відійти від натягнутих канатів не менше ніж на 10 м)1, ля запобігання сходів кранів з рейок необхідно ставити гальмові башмаки на третій шпалі від кінця ланки, що покладена у колію. При виявленні несправностей у гальмах лебідок, у екіпажній частині, кінцевих вимикачах вантажозахватних пристроїв, сигналах колієукладальні машини до роботи не допускаються. Супроводження колієукладачів у складі господарчих поїздів від бази до місця робіт дозволяється тільки машиністу крана.
При роботі із застосуванням щебенеочищувальної машини необхідно дотримуватися таких правил техніки безпеки. Перед виконанням зарядки-розрядки щебенеочищувальної машини, а також перед пуском робочих органів машиніст повинен попереджати про це керівника робіт і робітників, що знаходяться поблизу, звуковим сигналом.
При підйомі або опусканні ножа поворотним краном забороняється наближатися до нього на відстань менше 2 м.
При переведенні робочих органів машини з транспортного положення в робоче та навпаки не можна знаходитися біля стійок несучої рами і роторного пристрою.
Під час роботи машини не можна стояти або ходити по узбіччю і міжколійю поблизу щебенеочищувального пристрою, а також наближатися до нього попереду або позаду на відстань до 5 м. Під час зарядки або розрядки щебенеочищувального пристрою рейки піднятої колійної решітки необхідно підтримувати захисними захоплювачами.
Виконання колійних робіт попереду і позаду машини ВПО-3000 дозволяється на відстані не ближче 50 м. Перед початком робіт на сусідніх коліях бригада, що обслуговує машину ВПО-3000, повинна дізнатися у керівника робіт про найбільший дозволений виліт крил дозатора і планувальника.
При зарядці і розрядці останніх сусідні колії необхідно огороджувати сигналами зупинки.
Не допускається робота колійних машин у темний час доби при відсутності необхідного освітлення, під час сильного туману або при грозі. Машиністу, помічнику, операторам, дорожнім майстрам і іншим працівникам заборонено знаходитися в міжколійні поруч з машиною.
При експлуатації машин забороняється користуватися відкритим вогнем на машині і поруч з нею; сходити і сідати на ходу машини, усувати несправності пневматичних і гідравлічних пристроїв, що знаходяться під тиском; підніматися на дах машини на електрифікованій ділянці; ремонтувати й усувати несправності робочих органів, що знаходяться в піднятому і незастопореному стані.
Для перевірки пристроїв, що служать для заземлення машин, необхідно вимірювати в них опір не рідше чотирьох разів на рік. Ізоляцію електроустаткування рекомендується оглядати не рідше одного разу на тиждень і перевіряти мегомметром не рідше одного разу на місяць. Забороняється приступати до роботи при наявності несправностей у машині.
1. Правила технічної експлуатації залізниць України: ЦРБ/0004, - К.: Транспорт України, 1995. - 256 с.
2. Путевое хозяйство / Под ред. И.Б. Лехно. - М.: Транспорт, 1990. - 472 с.
3. Технология, механизация и автоматизация путевых работ / Под ред. Э.В. Воробьева. - М.: Транспорт, 1996. - 375 с.
4. Положення про проведення планово-запобіжних ремонтно-колійних робіт на залізницях України: ЦП/0059. - К.: Транспорт України, 2000. - 25 с.
5. Правила і технологія виконання робіт при поточному утриманні залізничної колії: ЦП/0084 - Транспорт України, 2002. - 156 с.
6. Інструкція з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні колійних робіт: ЦП/0067. - Д.: Арт-Прес, 2001. - 132 с.
7. Збірник типових технологічних процесів капітального та середнього ремонту залізничної колії. - Д.: Арт-Прес, 2000. - 108 с.
8. Збірник типових технологічних процесів комплексно-оздоровчого ремонтів залізничної колії. - К.: Транспорт України, 1997. - 60 с.
9. Інструкція по устрою та утриманню колії залізниць України: ЦП/0050. - К.: Транспорт України, 1995. - 256 с.
10. Волков В.Н. Путевое хозяйство: Пособие по дипломному проектированию. - М.: Транспорт, 1990. - 176 с.